martina.culik

Věčně zpívají lesyVěčně zpívají lesyTrygve Gulbranssen

Musím ocenit popis života v severských lázech, nicméně začít se do knihy pro mě bylo poněkud obtížné. Chvílemi se téměř nic nedělo a na mnoha stranách byl popisován jeden den a pak najednou uplynulo během jedné věty mnoho měsíců. Stejně tak během asi dvou odstavců zemřela celá rodina, byla pohřbena a víc už o tom řečeno nebylo.
Poměrně dost věcí se odehrálo tak nějak mimochodem, aniž by na to byl kladen velký důraz, ačkoli to pro samotný děj bylo podstatné.
Příběh byl každopádně zajímavý, jen je třeba zvyknout si na styl psaní téměř bez přímých řečí a s mnoha otázkami, naznačujícími, co se asi odehrává v mysli jednotlivých postav.

Pýcha a předsudekPýcha a předsudekJane Austen

Podařilo se mi vyhnout se všem filmům a rozborům této klasiky, takže jsem vůbec nevěděla, co mě čeká. Děj mi trochu připomínal běžné divadelní komedie: páry se mají vzájemně rádi, jen si to kvůli různým nedorozuměním neřeknou a proto je všechno trochu zamotané, ale nakonec se samozřejmě rozmotá.
Musím přiznat, že komunikační bariéry mezi jednotlivými postavami mi chvílemi šly dost na nervy, ale chápu že to patřilo k ději a hlavně k tehdejší době.
Každopádně konečně chápu lecjaké narážky odkazující na pana Darcyho a předpokládám, že se časem pustím i do některé z dalších autorčiných knih.

Víření bubnůVíření bubnůDanielle Thomas

Musím přiznat, že jsem asi čekala něco hodně jiného.
Kniha mě překvapila svou syrovostí - autorka se s žádným tématem úplně nemazlila a popsala všechny stránky Afriky... Z počátku jsem byla trochu rozpačitá všemi krutostmi, které se v knize vyskytly, ale postupem času jsem si zvykla. Na druhou stranu jsem se dozvěděla mnoho informací o Africe, takže byla kniha určitě poučná...

Strom duchůStrom duchůBarbara Erskine

Od autorky jsem dosud žádnou knihu nečetla a úplně nadšená jsem nebyla. Vzhledem ke komentářům níže jí ale asi ještě dám šanci u nějaké obecně lépe hodnocené knihy.
Prolíná se zde historická, současná a duchařská linka. V knize mě trochu mátl postoj k duchům - v některých částek se brali jako samozřejmost a jinde zde byl postoj spíše skeptický. Musím říct, že části z historie byly zajímavé, ale celkově mě příběh moc neoslovil a přišel mi takový neukončený, jako by jen vyšuměl do prázdna.

Modlitba pro Kateřinu HorovitzovouModlitba pro Kateřinu HorovitzovouArnošt Lustig

Jak už bylo v ostatních komentářích řečeno, jedná se o silný příběh. Nicméně mně vůbec nevyhovoval autorův styl, takže jsem ráda, že kniha byla útlá.
Ačkoli jsem příběh neznala, už od začátku jsem si všímala, jak pan Brenske často mluví o konečném řešení, své nadřazenosti a nesmyslně obhajuje výdaje, které souvisí s výměnou.
V mém hodnocení se odráží to, že si mi kniha velmi špatně četla. Dlouhá souvětí, se spoustou závorek, středníků apod. jsem někdy musela číst dvakrát, aby mi neunikl smysl.

Útěk ze SibiřeÚtěk ze SibiřeRufin Piotrowski

Celá kniha mi přišla taková zrychlená a všechny episody byly popsané jen povrchně. Téma je samozřejmě hluboké, ale zpracování mi nepřišlo úplně dobré - možná je to tím, že autor není spisovatel, ale kniha mě vlastně vůbec nezaujala, ještě že byla tak krátká.

Otevřený hrobOtevřený hrobAngela Marsons

Autorka opět nezklamala - všechny díly této série jsou velmi čtivé a napínavé. Jen to, že se případ vždy týká i některého z hrdinů (vyšetřovatelů, reportérů apod.) začíná by divné.
Samotný příběh byl ale zase originální, takže doporučuji a určitě budu pokračovat v dalších případech Kim.

IkabogIkabogJ. K. Rowling (pseudonym)

Kniha je pro děti, takže ji nemohu úplně objektivně hodnotit. Už se mi několikrát stalo, že děti měly na knihu úplně jiný názor než já.
Každopádně na můj vkus zde mělo zlo hodně navrch a bylo zde až moc úmrtí.
Na druhou stranu intriky lordů byly až nepříjemně realistické a vzbuzovaly ve mně dojem, že by se to celé takto mohlo opravdu stát, jelikož lidé umí být slepí, když se jim to hodí.

ŽárŽárJoseph Incardona

Žár mi půjčil známý a musím říct, že jinak bych po něm nejspíš nesáhla. Bylo to zajímavé čtení s někdy (pro mě) až moc detailními popisy.
Co se týče tisku, trochu mi vadila malá písmenka. Jedná se o velmi útlou knihu, kterou lze přečíst za jedno odpoledne.

Chata ve ŠvýcarskuChata ve ŠvýcarskuJulie Caplin

Taková jednodenní/dvoudenní oddechovka. Děj je jednoduchý, pro mě poměrně předvídatelný, ale kniha se hezky četla a zanechala ve mně příjemný pocit. Až si budu chtít odpočinout, sáhnu po další knize této série.

Anděl temnotyAnděl temnotyCaleb Carr

Kniha obsahuje stejně zajímavý a napínavý příběh jako první díl. Je až k neuvěření, jak prohnaná může být žena, když zabrnká na správnou strunu.
Potkáme se se všemi hrdiny z knihy Psychiatr - určitě doporučuji přečíst si nejprve první díl, jelikož potom se čtenář snadněji zorientuje v postavách a pochopí narážky týkající se předchozího případu.

Černá a purpurováČerná a purpurováWojciech Dutka

Děj knihy je velmi zajímavý a poučný jako většina knih z tohoto období.
Měla jsem ale trochu problém se zpracováním. Přišlo mi, že se často některé myšlenky a situace opakovaly a někdy mě to trochu mátlo. Když si někdo po několikáté uvědomí jednu a tu samou věc, je to prostě divné.
Každopádně kniha ukazuje, že láska může mít mnoho podob.

Sběratel motýlůSběratel motýlůDot Hutchison

Musím říct, že mě trochu zmátla anotace, protože je trochu zavádějící. Knize to ale na hodnotě neubralo. Určitě si přečtu i další díly, jelikož byla kniha čtivá a příběh zajímavý.

Pět kroků od sebePět kroků od sebeRachael Lippincott

Možná to vzhledem k tématu knihy bude znít divně, ale pro mě to byla taková oddechová knížka. Přečtená byla za chviličku. Nepopírám, že nejedna slza ukápla. A dozvěděla jsem se i nové věci, což na podobných knihách kvituji.
Myslím, že i film je velmi zdařilou adaptací... Oboje můžu jen doporučit.

Malá máma 2Malá máma 2Lenka Sadvarová

Bavila jsem se stejně jako u prvního dílu. Autorka opět nezklamala.
Komiksy jsou krátké, vtipné a velmi výstižné.

Vánoce s vůní čerstvého chlebaVánoce s vůní čerstvého chlebaJenny Colgan

Oddechovka do zimních dní. První kapitoly byly trochu stylem "v minulých dílech jste viděli". Nečetla jsem předchozí díly, ale ničemu to nevadí - vše důležité je v knize vysvětleno. Příběh není moc složitý a je to opravdu spíše odpočinkové čtení. Ostatní díly asi pravděpodobně číst nebudu.

Zrádné mlhyZrádné mlhyKatherine Arden

Od autorky jsem četla již Zimní trilogii a velmi mě bavila. Tato kniha je určena spíše mladším čtenářům, ale přesto mě bavila.
Vyjde-li další díl, ráda si přečtu, jak to s Ollie a jejími kamarády vypadá nadále.

Vánoční Tradinář: Od Dušiček po HromniceVánoční Tradinář: Od Dušiček po HromniceMartina Boledovičová

Předchozí Tradinář mě velice bavil a dozvěděla jsem se mnoho zajímavého. I v tomto je mnoho zajímavostí. Poměrně hodně prostoru je věnováno popisu a ikonografii některých svatých, kteří mají svátek v listopadu nebo prosinci.

Posvátná geometriePosvátná geometrieMiranda Lundy

Čekala jsem víc matematiky a méně posvátnosti, ale vlastně mě to bavilo.
Formát je sice docela nepraktický, ale dobře se čte, jelikož je vždy na jedné stránce text a na druhé ilustrace. Každé téma je velice stručné, ale výstižné.
Trochu mě mátlo, že jsou v mém vydání chybně odkazy na stránky s provázanými tématy. Naštěstí je knížka útlá a vše se proto dá velmi snadno dohledat.

Zaslíbená Země Nezemě 2Zaslíbená Země Nezemě 2Kaiu Širai

Příběh pokračuje a opět překvapuje...

Tajemství naší zahradyTajemství naší zahradyCarron Brown

Tajemství zvířecího maskováníTajemství zvířecího maskováníCarron Brown

Už několikrát jsme knihu prošli se synovci. Série Posviť na to má opravdu dobře vymyšlený koncept a ukazuje, co je pod povrchem... Čtení s baterkou je kromě toho dobrodružné - není nutné prohlížet knihu ve tmě, máte-li dobrou baterku.

Všechny skryté daryVšechny skryté daryCaroline O'Donoghue

Tarotové karty jsou vlastně jen prvním krůčkem do magického světa. Příběh je velmi neotřelý a určitě si nenechám ujít další díl série.
V knize se kromě tarotu seznámí čtenář i s LGBTQ+ - přiznávám, že některé pojmy jsem si musela vyhledat, jelikož jsem si nebyla zcela jistá jejich významem. Ale alespoň jsem si zase o něco rozšířila obzory.

O lvíčkovi, který pořád říkal neO lvíčkovi, který pořád říkal neChristine Beigel

Knihy jsou částečně rýmované. Nevím, zda je to překladem, ale rýmy jsou pro děti poměrně složité a když čtou knihu samy, mají problém s porozuměním.

O žirafě, která se nechtěla mýtO žirafě, která se nechtěla mýtChristine Beigel

Zaslíbená Země Nezemě 1Zaslíbená Země Nezemě 1Kaiu Širai

První manga, co jsem četla a docela jsem tomu přišla na chuť.
Příběh se velmi záhy ukáže být zdaleka ne tak jednoduchý, jak se jeví na začátku.

Tiché dítěTiché dítěSarah A. Denzil

Musím přiznat, že jsem měla trochu problém s překladem, resp. s chybami, které v knize byly. Pokud je v knize více než 5 překlepů nebo chyb, odvádí mě to od samotného děje. Za tyto nedostatky korekce proto ubírám část hodnocení.
Samotný příběh se ale četl velice dobře.

Přežít Smrt není legracePřežít Smrt není legraceSebastian Niedlich

První díl jsem si zamilovala a byl spíše k pobavení. Druhý díl mě bavil o trochu méně a byl spíše k zamyšlení. Přesto určitě stojí za přečtení.
V podstatě z celého příběhu vyplývá jedno zásadní ponaučení: Smrt a Život jsou přirozenou součástí naší existence a není radno do toho řádu zasahovat.

"Člověk nemusí stále ve všem hledat nějaký hlubší smysl. Občas jsou věci prostě jen takové, jaké jsou. Zpravidla se nedějí z nějakých mystických důvodů."

"Není to smrt, která nás nechává trpět. Je to život. (...) Jenom živí lidé trpí, a zakusí tak svoji existenci ve všech jejích aspektech. Mrtvým je to jedno."

12.12.2021

Skoro úplně normálníSkoro úplně normálníHannah Sunderland

Hlavní hrdinka mi začala být sympatická až v druhé polovině knihy, do té doby mě víceméně rozčilovala. Ale byla tak dobře vykreslená, že jsem i přes averzi k ní, chtěla vědět, jak to s ní všechno dopadne.
V knize bylo pár narážek na Stmívání a část příběhu mi přišla hodně podobná jedné episodce z této série, ale možná je to jen tím, že už jsem toho přečetla dost a některé zápletky mi proto přijdou povědomé.
Jak naznačuje obálka, je knížka vhodná pro podzimní čtení, protože je to chvílemi i trochu depresivní četba.

28.11.2021

Zlodějka knihZlodějka knihMarkus Zusak

Knihu jsem četla jen chvíli po knize Poslední knihkupectví a některé pasáže se mi trochu slily dohromady. Přiznávám, že jsem byla hodně natěšená, a proto jsem bohužel zažila lehké zklamání.
Prolog a první kapitola mi dávala trochu zabrat, než jsem si zvykla na styl vyprávění, ale potom už se mi kniha četla dobře.
Je dobře vidět, že válka zasáhla všechny bez ohledu na to, na které straně "barikády" stáli a bez ohledu na jejich názory na celou tu záležitost.

28.11.2021