MarNe MarNe komentáře u knih

Nevlastní sestra Nevlastní sestra Jennifer Donnelly

Moje první setkání s retellingem a rozhodně nelituji, naopak. Knížku jsem přečetla téměř jedním dechem.
Originální námět i zpracování, emoce, dějové zvraty, krásný jazyk. Nemám co vytknout. Vřele doporučuji.

26.07.2022 5 z 5

Chci to taky! Chci to taky! Ellen Berg

Ideální letní oddychovka, u které se od srdce zasmějete, ale trošku se i zamyslíte. Jak je to s tím vlivem rodičů na své děti? A kdy je opravdu pozdě začít žít naplno?...

25.07.2022 5 z 5

Přitažlivost planety Krypton Přitažlivost planety Krypton Jiří Mádl

Tak nevím. Asi jsem se příliš nechala ovlivnit anotací. Čekala jsem něco nového, neotřelého, ale očekání se nenaplnilo. Zajímavé téma i osudy hlavních hrdinů, bohužel oboje ne příliš dobře zpracované. Jak již někdo psal, dost věcí nedotažených, některé přímo nereálné. Spíš se mi kniha jevila jako scénář, kdy právě herci svou řečí těla by příběhu dali jiskru a nebylo by třeba popisu. Krátké kapitolky ze života tehdy a nyní obou hrdinů tak, jak je dnes zvykem psát, nenutí číst dál.
A dlouho jsme se nepozastavila nad jazykovou stránkou knihy. Někdy mi v hlavě utkví neobvyklé přirovnání, nebo se pozastavím nad špatně rozděleným slovem. Ale v tomto případě jsem často trpěla. Jako kdyby šlo o špatný překlad.
Možná kdyby se autor ke knize vrátil, nevršil příliš osudový zlomů, ale více některé rozpracoval a víc si pohrál s jazykem, byla bych v hodnocení mírnější.

19.07.2022 3 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Útlá knížka, která dokáže pohladit po duši, vykouzlit úsměv i slzy. Nabitá láskou ke knihám, úctou k jejich čtenářům, nečekaným přátelstvím, zajímavými myšlenkami a postřehy.
Vřele doporučuji.

14.07.2022 5 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Shari Lapena si umí dokonale prohrávat s domněnkami čtenáře do poslední stránky. Kdo je brutální vrah? Který ze sourozenců? V napětí zůstanete téměř dokonce.
Přečteno téměř na jeden zátah. Vřele doporučuji.

26.06.2022 5 z 5

Prezidentův klobouk Prezidentův klobouk Antoine Laurain

Příjemná oddychovka na víkend. Zajímavá zápletka v podobě klobouku, který má téměř magickou moc a dokáže změnit život hned několika lidem. Jako bonus vykreslení krás Paříže i nástin politické situace v dobách prezidenta Mitteranda.

19.06.2022 5 z 5

Pohodové rodičovství Pohodové rodičovství Milan Studnička

Kniha napsána srozumitelným jazykem pro všechny typy rodičů. Dobrá inspirace, jak by rodičovství mělo fungovat. Místy ovšem s autorem nesouzním a neumím si v praxi představit být stále klidná a nad věcí. Přesto jsem si odnesla pár tipů a rad k zamyšlení.

17.06.2022 4 z 5

Příběh Arthura Truluva Příběh Arthura Truluva Elizabeth Berg

Pohlazení po duši v dnešní uspěchané době, které donutí k zamyšlení se nad životem a smrtí, nad úctou ke stáří, neutuchající láskou i nad podivným přátelstvím tří osamělých lidí napříč generacemi. Konec bohužel poněkud useknutý, ale i tak ukápla slzička. Mohu vřele doporučit.

05.06.2022 4 z 5

Umění být zdráv Umění být zdráv Věra Keilová

Z knížky mám velmi rozpačité dojmy. Nechala jsem se zlákat reklamou a jiným náhledem na medicínu. Nepochybuji o vlivu psychosomatiky na naše zdraví, ale místy na mě byla knížka až moc ezo. K některým studiím bych uvítala odkaz na zdroj k bližšímu dohledání. Navíc avizovaná forma rozhovoru se vytratí. V podstatě jsem se nedozvěděla nic moc nového a jak již zmiňují někteří čtenáři, závěrečné doporučení známe všichni.

30.05.2022 3 z 5

Panda a dráček Panda a dráček James Norbury

Úžasná knížka nádherných ilustrací proložených životními moudry, které často panda pronese jen tak na okraj, ale to vyznění.
Pohlazení po duši i mnoho důvodů k zamyšlení mnohdy nad zdánlivě jednoduchými věcmi.

26.05.2022 5 z 5

Pár stránek navíc Pár stránek navíc Lin Rina

Skvělý dodatek ke knize Kroniky prachu a pro její fanoušky.
Ale opravdu jen pár stránek textu navíc a mnoho ilustrací.

13.05.2022 4 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Kniha splnila mé očekávání. Čte se sama. Snadno předvídatelná romantická linka zasazena do netradičního prostředí univerzitní knihovny v Londýně, a tak se čtenář mimo jiné může dozvědět, jak taková knihovna fungovala. Ale i jak se bavila londýnská smetánka i obyčejní lidé z periferie, jak tehdy Londýn vlastně vypadat a jaké měly ženy postavení ve společnosti.
Všude samé knihy, takže pro knihomola skoro povinná četba.)
Velmi se mi líbí i obálka knihy.
A co budu číst dál? Dovětek ke knize.)

09.05.2022 5 z 5

Ronja, dcera loupežníka Ronja, dcera loupežníka Astrid Lindgren

Knížka mého dětství, po které jsem s chutí sáhla v rámci čtenářské výzvy. I po letech jsem s Ronjou naplno prožívala objevování hradních zákoutí, krás lesa a jeho rozličných obyvatel. Ale také lásku k rodičům, přírodě i Birkovi. Kromě napětí nechybí i psychologické prokreslení postav.
Dobrodružný příběh nejen pro malé čtenáře. Mohu vřele doporučit jako četbu před spaním.

03.05.2022 5 z 5

Poslední knihkupectví Poslední knihkupectví Madeline Martin

Po knížce jsem sáhla víceméně náhodou. A musím říct, že po dlouhé době knížka, která mě nenechala chladnou. Kniha o ztrátách, síle přátelství, odvaze, vnitřní síle ženy, o lásce ke knihám, která spojuje nejen čtenáře, ale i o hrůzném bombardování Londýna během druhé světové války, o náletech, požárech, přídělech potravin, únicích do krytu, statečnosti dobrovolníků, ale i o naději nejen na lásku.
Dojmy z knihy jsou umocněny současným válečným konfliktem na Ukrajině.
Poslední knihkupectví mohu doporučit všem knihomolům.)

28.04.2022 5 z 5

Domov bez harampádí: Jde to i s dětmi Domov bez harampádí: Jde to i s dětmi Joshua Becker

Víceméně souhlasím s níže napsanými hodnoceními.
Knížka je dobrá inspirace, jak začít s minimalismem. Text vede k zamyšlení, ale místy se opakuje, až mě to rozčilovalo. Není potřeba víc příkladů k pochopením jediné myšlenky. Někdy je méně více.
A poděkování DádazPrahy za poskytnutí přehledných výpisků.)

07.04.2022 3 z 5

Terapie Terapie B. A. Paris (p)

Přečteno za víkend po nocích, kdy jsem se místy i trochu bála.) Knížka je napsaná poutavě a nutí číst dál a dál. Během čtení jsem podezřívala jsem snad všechny, ale asi jsem naivní jako Alice a vrah mi téměř do samého konce unikal.
Jen název je zavádějící a trochu mi vadila posedlost Alice a její naivita.

04.04.2022 4 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

I když nejsem pejskař, knížka mě vzala za srdce. Smutný příběh o hledání psího štěstí, aneb čeho jsem my lidé schopní. Krásné ilustrace. Jen mohl být příběh delší.

29.03.2022 4 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Knížka se mi velmi líbila. Měla jsem chvílemi chuť sbalit se a jet na Island, abych na vlastní oči viděla polární záři, vodopády, vykoupala se v termální lázni. A ta islanská nezdolnost a pozitivní přístup mě dostaly. Sympatické mi byly i postavy knížky a romantická linka se dala předvídat, ale dokonale zapadla na to místo. Jen konec na mě byl příliš předimenzovaný a místy jako by na sebe kapitoly ani nenavazovaly, ale na čtivosti to neubralo.

25.03.2022 5 z 5

Klub divných dětí Klub divných dětí Petra Soukupová

Na knížku jsem narazila během čtenářské výzvy. Mohu ji doporučit nejen dětským čtenářům, ale i mnohým rodičům.
Zajímavá sonda do světa dětí, které se chovají divně, nezapadají do kolektivu a vůbec nejsou tabulkové. Co se jim odehrává v hlavě, po čem touží a jací opravdu jsou...A přesto je dokáže tato jinakost díky náhodě spojit a zažijí díky ní nevšední dobrodružství.

24.03.2022 4 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Hartlovy knížky mám ráda, ale tentokrát jsem zklamaná. Nevím, jestli je to tím, že šlo o tak neuvěřitelný motiv, anebo jsem zrovna měla náladu na něco veselejšího a svižnějšího. Knížka se čte dobře, ale za mě by mohla mít klidně polovinu stran. Místy jsem se i nudila, některé pasáže zbytečně nastavují děj.

18.03.2022 3 z 5