MarNe MarNe komentáře u knih

A proto skáču A proto skáču Naoki Higašida

Knížku mám půjčenou od kamarádky, přečtena za dva večery, aneb jak jinak lépe pochopit vnitřní svět autisty než z jeho popisu. Ano, každý je/jsme jiný, ale vidět svět jeho očima, snažit se nalézt odpovědi na mnoho vlastnostích otázek proč? Ač nemluví, podal písemné svědectví o vnitřním světě autistů, jejich obavách i radostech. I to je pro mne obdivuhodné.

25.07.2023 5 z 5

Syndrom hodné holky Syndrom hodné holky Elle Kennedy

Ač nejsem cílová skupina, knížka se mi líbila. Milá oddechovka, která naladí na léto. Jen ten konec byl příliš rychlý.

01.07.2023 4 z 5

Noc zázraků Noc zázraků Elizabeth Berg

Knížka se čte sama a umí vyvolat rozličné emoce. Lidská soudržnost, láska, pochopení, přijetí i odpuštění, ale i smíření se s odchodem z tohoto světa. Nakouknutí do života čiperné důchodkyně, lidí středního věku i duše dítěte. Knížka nám taky ukazuje, jak důležité je komunikovat a nečekat až jednou ...

27.06.2023 4 z 5

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Nějak nemám slov. Skvělá autobiografie statečné, odvážné a cílevědomé lékařky, která ač žena, šla za svým a na tehdejší poměry dokázala nemožné. Téměř z ničeho tisíce kilometrů od domova vybudovat soukromou praxi, položit základy pro budoucí studium tropických nemocí. Ani rodinná tragédie ji zcela nezlomila, naopak dala sílu pomáhat druhým, přednášet, vyučovat jazyky a cestovat dál.
To, co dokázala ona, kolik jazyků uměla, kolik lidských životů zachránila, kolik rozličných krajin navštívila, to by dnes dokázal málokdo i se všemi vymoženostmi dnešní doby.
Knížka na mě velmi silně zapůsobila. Dohledávala jsem si další informace nejen o hlavní hrdince a její rodině, ale i o autorce samotné.
Za mě plný počet hvězdiček nestačí.

20.06.2023 5 z 5

Panda v nesnázích Panda v nesnázích Markéta Lukášková

Moje první setkání s autorkou a rozhodně ne poslední. Knížku jsem zhltla za dva dny. Bavilo mě střídání minulosti a líčení osudu Marie s přítomností a popisem životního trable Terezy. Obě mladé a přesto v jiné době a povahově zcela odlišné. Obdivovala jsem odvahu a nezlomnost Marie. Výstižně byla popsána Terezy porucha, i když mi někdy to věčné analyzování přišlo k smíchu. Autorka se s líčením charakteru postav příliš nepáře. Někdy sáhne i po hrubším slovníku, který je v daný moment velmi výstižný.
Jen ten konec byl poněkud uspěchaný, ale kruh se tak uzavřel.

08.06.2023 5 z 5

Manželova žena Manželova žena Jane Corry

Knížku jsem přečetla za pár dní, ke konci je téměř neodložitelná. Velmi dobře napsaná, zajímavá zápletka, odkrývání všech tajemství a odhalování polopravd a lží, postupné odhalování skutečných charakterů postav, pár nečekaných zvratů. Jak člověka vnímáme, když o něm víme jen něco, jak se pohled změní po letech či po odhalení pravého já. Aneb není zlato všechno co se třpytí a pravda bývá někde uprostřed. Trošku překombinovaný závěr, který nemusí každému sednout, ale lze ho vzhledem k výše jmenovanému odpustit.

30.05.2023 5 z 5

Jedna z pěti Jedna z pěti Dagmar Digma Čechová

Velmi čtivá knížka, i když je brzy jasné, jak to s hlavní hrdinkou asi dopadne. Termín pískoviště a vztahy na něm je nejen pro vesnici zcela výstižný. Aneb vztahy nejsou jednoduché, pravda se často skrývá hluboko pod maskou a okolí nemá ani tušení, co se ve skutečnosti odehrává za zavřenými dveřmi či přímo v hlavách druhých.
Terapie psaním je fajn, ale svět je opravdu malý a někdy ani anonymita nezaručí odhalení.
Stranou nemůžu nechat ani obálku, díky níž jsem si knížku vybrala. První od autorky a asi ne poslední.

18.05.2023 5 z 5

Kniha ztracených jmen Kniha ztracených jmen Kristin Harmel

Přečteno téměř jedním dechem. Silný příběh z velmi těžké doby. Nezdolná, odhodlaná, vytrvalá, pracovitá Eva, která pomohla zachránit mnoho životů nejen židovských dětí. Kniha o vytrvalosti, nasazení, přátelství i osudové lásce. To vše během hrůz druhé světové války ve Francii.

07.05.2023 5 z 5

Muž, který se nechtěl vrátit domů Muž, který se nechtěl vrátit domů Roger Pihl

Asi jsem očekávala něco jiného. Každopádně bych nezařadila knížku pod hlavičku humor. Spíše neveselé místy rozvláčné čtení, občas humorná nadsázka. I když v nemocnici se může dít cokoliv a osudy lidí jsou různé. Ale kdo z nás by dobrovolně protahoval pobyt v nemocnici.

28.04.2023 3 z 5

Královna rebelů Královna rebelů Lynette Noni

Obvykle fantasy nečtu, ale udělala jsem výjimku a nelituji. K četbě mě nalákaly recenze na knihu i samotný přebal knihy.
Netypické prostředí věznice včetně načrtnutí pár lidských osudů. Ovšem konec mě zcela ohromil.

22.04.2023 4 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Popravdě nevím, co napsat. Knížka mi vlezla nadlouho pod kůži, vyloudila úsměv i slza ukápla.
Jak tu někdo napsal, 100% je málo.
Knížka podle mě osloví každého čtenáře, každý v ní najde to, co potřebujete, co mu chybí, nebo co prožívá.

31.03.2023 5 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Po dlouhé době kniha, která mě obohatila nejen o skvělý čtenářský zážitek. Krátké kapitoly jednotlivých hlavních hrdinů v průběhu nelehkých časů se četly samy. O to víc jsem ocenila, že autorka sledovala osudy všech až do konce knihy.
Pro mě zcela neznámé téma mistrně zpracované. Zachycuje nejen osudy lidí a jejich smýšlení v pohnuté době, ale i snahu udržet tradice své země. Taková malá románová kronika.

18.03.2023 5 z 5

Fáma Fáma Lesley Kara

Když kniha vyšla, zaujaly mě recenze, ale ke čtení jsme se dostala až nyní a nelituji.
Krátké čtivé kapitoly. Zpočátku mi klub školních matek připomněl Sedmilhářky i ty měly svá tajemství, ale to odbočuji. V druhé polovině knihy děj začíná nabírat na obrátkách a čtenáři začíná být pomalu jasné, kdo je kdo. Každopádně konec jsem takový opravdu nečekala.
Napětí, šíření drbů rychlostí blesku na maloměstě, trocha lásky i školního prostředí. Byl by to napínavý film...

03.03.2023 4 z 5

Jelení vršek Jelení vršek Hana Marie Körnerová (p)

Moje první setkání s autorkou.
První polovina knihy se vlekla a příliš mě nebavila, zato ta druhá plně vynahradila pokulhávání první.
Příjemná oddechovka. Kromě líčení osudu pána z Jeleního vršku nechybí popis života v 16. století včetně morové epidemie a ani trocha té romantiky.
Líbí se mi i obálka knihy.

24.02.2023 4 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Něco jiného než na co je od autorky zvyklá.
Velmi čtivé, napínavé, místy až děsivé. Z Verity mi běhal mráz po zádech, ale musela jsem číst dál a dál. Říkáte si, je možné, že...
Konec mě tedy překvapil. A myslím, že název knihy se vám během čtení nejednou prožene hlavou.

16.02.2023 4 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Nejdříve jsem se nedokázala začíst, pohádkový svět a všechny ty názvy a jeho bytosti mě nebavily a zdržovaly od příběhu. Ale... Je to jako skládání puzzle. Všechny dílky do sebe nakonec zapadnou a vytvoří dojemný příběh o síle přátelství, lásky, odvahy i odpuštění.
Velké plus i za krásný jazyk a postupné odkrývání osudů nových Elsiných přátel a spolubydlících.

11.02.2023 4 z 5

Domov jako talíř Domov jako talíř Olga Bušková

Hezká knížka nejen přehlednými krátkými texty, ale i mnohými ilustracemi. Takový stručný návod, jak si zorganizovat domov tak, aby v něm bylo útulněji a energie volně proudila prostorem.

01.02.2023 3 z 5

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

Další skvělá knížka od Soukupové, ona prostě umí! Chvilku mi trvalo,. než jsem si zvykla na text bez uvozovek, ale pak už to byla jízda. Jak málo stačí a poklidný život se obrátí vzhůru nohama. Je vůbec možné stíhat práci, děti, manžela, péči o otce a pendlovat denně mezi dvěma domácnostmi? Dá se to vydržet? A jak dlouho?
V knížce se podle mě aspoň nachvilku najde každý. Je jedno zda jste prarodič, rodič nebo puberťák a vystihnout jejich myšlení a chování autorka opravdu umí.
Nejednou jsem se zamýšlela, kam až se postavy posunou a jaký má vliv výchova na dítě. A nebudu jednou taky taková, unavená životem, vlající tu a tam, ubrečená a nespokojená?

24.01.2023 5 z 5

Máma není služka, máma je dáma Máma není služka, máma je dáma Marek Herman

Kniha krátkých fejetonů, které se čtou samy, které vtáhnou do děje a vedou k zamyšlení. S některými myšlenkami zcela nesouhlasím, jiné mě vrátily do dětství a došlo i na Aha moment, tak tedy proto...

17.01.2023 4 z 5

Když zpívají cvrčci Když zpívají cvrčci Charles Martin

Nádherná kniha o životě, naději, víře, pokoře, znovunalezení sama sebe i lásky, ale také o nemoci srdce, ztrátě, bolesti i solidaritě lidí.
Krásný dojemný příběh. Jen mě místy nesedly popisné pasáže místa či anatomie srdce. Přesto vřele doporučuji.

11.01.2023 4 z 5