A proto skáču

Vnitřní svět třináctiletého chlapce s autismem. Mladý spisovatel, básník a bloger z Japonska trpí tak silnou formou autismu, že nedokáže mluvit. Jeho vidění světa je však neuvěřitelně bohaté, citlivé a inteligentní. Dokázal to v bestselleru A proto skáču, který ve svých třinácti „sepsal“ za zcela mimořádných okolností. Metodou ukazování znaků na papírové matrici odpověděl na osmapadesát otázek, jež mu ostatní často kladou: Proč nemůžeš být chvíli v klidu? Proč se učíš nazpaměť jízdní řády? Co je nejhorší, když má člověk autismus? Unikátní knihu v Japonsku objevil britský spisovatel David Mitchell, sám otec autistického syna, společně s manželkou ji přeložil do angličtiny a Higašidu a jeho niterné svědectví proslavil po celém západním světě. „Představte si, že se nacházíte v místnosti s dvaceti radiopřijímači. Všechny hrají a naplno se z nich linou hlasy a hudba. Nejde je vypnout ani ztlumit a místnost nemá okna ani dveře, takže jedinou úlevu vám přinese až naprosté vyčerpání,“ přibližuje v sugestivní předmluvě Mitchell pocity lidí s autismem. Přeloženo z japonského originálu s přihlédnutím k anglickému překladu The Reason I Jump (2014), který pořídili David Mitchell a K.A. Yoshida....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/280283/a-proto-skacu-0Fk-280283.jpg 4.3512
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno, Paseka, Pasparta

Jiheishō no boku ga tobihaneru riyū, 2007

Kniha A proto skáču

Marryzlis

Unikátní projekt hodný pozornosti.

osman111

Moc pěkně napsána knížka, kterou přečtete na jeden zátah. Není vhodná pro ty, kteří se o tuto problematiku zajímají. Hodila by se třeba pro babičku, která má autistické vnouče. Zkrátka pro někoho, kdo o tom ještě nic moc neví a pěknou, milou formou se díky této knize mnoho dozví. Bylo by fajn, kdyby si ji přečetla široká veřejnost. Mnoho pochopíte, budete shovívavější. Třeba se v nějakých situacích i jinak zachováte a o to podle mě autorovi šlo.

palladium

Napsaná jednoduchým jazykem a přitom se dotkla hlubokých věcí ve mě. Knížka ukazuje, že lidé s autismem mají zcela stejné nitro jako "normální" lidé, jen mají určitou indispozici. Je to vynikající četba jednak pro celkový náhled na hendikepované lidi, ale například pro uvědomění si hodnot v životě člověka. Autor píše velice krásným jazykem a v knížce jsou i krátké povídky k zamyšlení.

jana1199

Moc pěkně napsaná kniha o PAS. Myslím, že lidem může pomoci pochopit svět autistů. Čekala jsem, že se dozvím trošičku více, protože již jsem se dříve s autisty setkala, ale rozhodně má kniha co nabídnout. Moc doporučuji.

dendishek

Kniha je pohledem do světa autistického chlapce. Doporučila bych ji všem, kteří se těmto dětem věnují, žijí s nimi, nebo jakkoli jinak stýkají.

zuzu8480

Kniha se mi četla trochu těžce, ještěže byly "kapitoly" krátké. Vybráno do čtenářské výzvy. Povídka na konci byla krásná.

lenkaabooks

Nebudu hodnotit hvězdami, to se u podobných knih pro mne dá těžko. Osobně žádného autistu neznám, přesto mi kniha dala hodně. Odpovědi třináctiletého autisty na otázky na své chování a jednání mě tak překvapovaly. Nemoci ovládat své tělo, pocity, nemožnost vyjádřit se. Na konci knihy chlapec vyjadřuje myšlenku že se autisté liší jakoby přicestovali časem, no kdo ví.

allebra

Konečně jsem se dozvěděla, proč má můj osmiletý autistický vnuk takovou radost, vždycky když udělá něco, o čem dobře ví, že dělat nemá. Přehrávala jsem si podle jednotlivých odpovědí různé situace a porovnávala. Každý autista je jiný, mají toho však i hodně společného. Takže jsem na některé otázky už odpověď znala. Dost věcí mi bylo ale objasněno až prostřednictvím této knížky, za což autorovi děkuji. Pro mě velmi přínosná kniha, povídka na konci mě dostala.

Zapomeňte, že jste měli dceru
Zapomeňte, že jste měli dceru