MarNe MarNe komentáře u knih

Vánoce po francouzsku Vánoce po francouzsku Fiona Valpy

Nejedná se o typický romantický vánoční příběh. Při čtení dost záleží, v jakém je čtenář rozpoložení, co zažil, nebo právě zažívá.
Lze vůbec utéct před Vánoci a s nimi spojenou ztrátou? Kolik času potřebujeme k uzdravení srdce, k odpuštění? A v čem tkví pravé kouzlo Vánoc?
Dějovou linku podtrhují krásy francouzského venkova. Nechybí vysvětlivky k názvům místních pokrmů a vín. Navíc zdatný kuchař pochytí i nějaký ten recept.

28.12.2022 4 z 5

Soukromá tajemství Soukromá tajemství * antologie

Krátké povídky, takové jednohubky. Nenadchnou a ani neurazí. Osobně mi pod kůží zůstala nejvíc první povídka od Aleny Mornštajnové Pohádky. Nezklamala ani Petra Dvořáková. Zbytek průměr, dvě povídky mi nesedly vůbec.

22.12.2022 3 z 5

Devět tváří tebe Devět tváří tebe Janice Pariat

Knížka je napsána krásným jazykem, námět je zajímavý. Popsat osud jednoho člověka v různých úhlech, časových úsecích, duševních rozpoložení a pokaždé jinými lidmi. Ale nějak mi uniklo celkové vyznění osudu hlavní hrdinky a poslední dvě kapitoly jsem se vyloženě nutila do čtení. Možná jsem nebyla v tom pravém rozpoložení pro tuto knihu.

16.12.2022 3 z 5

Knihkupectví pana Livingstona Knihkupectví pana Livingstona Mónica Gutiérrez Artero

Edice 7lásky téměř nikdy nezklame. A tato knížka není výjimkou. Příjemné pohlazení po knihomolské duši v předvánočním čase. Lépe jsem si vybrat nemohla. Čtivé, prošpikováné citáty klasiků. Kniha plná očekávání, lásky nejen ke knihám, nechybí humor i pasáže k zamyšlení. Vřele doporučuji.

03.12.2022 5 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

Knížku jsem přečetla za pár dní. Zajímavý námět, zvláštní hlavní hrdinové. Místy velmi napínavé, ale často neuvěřitelné, ale i tak chcete vědět, jak to celé dopadne. Konec na mě až moc pohádkový, ale jde o americkou literaturu, takže co bych chtěla. Některá místa příliš předimenzovaná, jiná by naopak zasloužila více prostoru. Na YA knížku to není špatné.

25.11.2022 4 z 5

Manželkou podruhé Manželkou podruhé Melanie Summers

Hořkosladký romantický příběh plný rozličných emocí, tápání, bolesti, smutku, odpuštění, smíření, naděje, ale i hledání nejen odvahy, ale i sama sebe a lásky.
Velmi se mi líbily i citáty v úvodu každé kapitoly.
Knížku mohu vřele doporučit. Slabší povahy nechť přibalí kapesník.

17.11.2022 5 z 5

Pozlátko Pozlátko Táňa Keleová-Vasilková

Knížku jsem přečetla za pár večerů. Hlavní hrdinka Ema mi byla nesympatická a dalo se čekat, že svým chováním si podřezává větev sama pod sebou. Typická zlatokopka, která se chce opravdu změnit, až když přijde o všechno. Jí mi líto nebylo, ale jejího synka ano. Jak moc může posedlost penězmi a sama sebou zatemnit mozek... Vše není vždy takové, jak na první pohled vypadá. A tak si važme toho, co máme.

10.11.2022 4 z 5

Jen 27 dnů Jen 27 dnů Alison Gervais

Ač nejsem cílová skupina, knížka se mi líbila. Romantická linka protkaná s prvky nadpřirozena. Nejedná se ale jen o lacinou romantiku, ale o něco víc. Co nebo kdo je pro člověka důležitý? Dává vždy život smysl? Jaké to je uvědomit si, že i když je člověk obklopen lidmi a přáteli, může se cítit sám a osamoceně, anebo naopak poté naplno zažít nefalšovanou rodinou atmosféru. A kdy se z povinnosti stane zábava a z přátelství něco víc?
Velmi zajímavý příběh, od kterého není lehké se odtrhnout. Vřele doporučuji.

05.11.2022 5 z 5

Nespoutaná - Probuďte se a začněte žít Nespoutaná - Probuďte se a začněte žít Glennon Doyle

Knížku jsem se chystala dlouho přečíst, a to kvůli pochvalným anotacím a krásné obálce.
A nevím... První půlka mě i bavila, měla švih. Druhá už se vlekla a nebyla pro mně to pravé ořechové. Aneb v Americe je možné asi všechno. Některé myšlenky jsou nosné, zajímavě podané, ale v druhé části je na mě asi příliš feminismu a vůbec zcela odlišný způsob života a řešení problémů.

02.11.2022 3 z 5

Zeptej se táty Zeptej se táty Jan Balabán

Ke knize jsem se dostala kvůli čtenářské výzvě a popravdě nevím, co napsat. Nesedla mi, možná jsem ji četla ve špatný moment. Příliš roztříštěný text, mnoho myšlenek, a tak jsem často byla myšlenkami mimo obsah knihy...

13.10.2022 3 z 5

Deníček psychiatričky Deníček psychiatričky Anna Moricová

Po knížce jsem sáhla v takovém podivném rozpoložení, že mi ihned sedla. Zavzpomínat na studium na vysoké, ač jiný obor, s humorem, s očekáváními a vysněnými cíli. A pak krutá realita, která se studiem příliš nesouvisí.
Krátké texty. S mnohými souzním. Člověku je hned líp, když zjistí, že na všechny ty obavy, strachy, černé scénáře není sám, že je během života zažívají i jiní, že zkrátka k životu patří.

10.10.2022 4 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Moje první setkání s autorkou.
Příjemná oddychovka v netypickém prostředí pro českou autorku. Zajímavá zápletka. Vraha jsem neodhalila.

05.10.2022 4 z 5

Řvi potichu, brácho Řvi potichu, brácho Ivona Březinová

Knížku bych zařadila na seznam povinné četby nejen pro děti, ale i pro pedagogy a vůbec pro všechny, kteří nemají pochopení pro odlišnost. Ono není zlobení jako zlobení. Citlivě vylíčený život s autistou. Nejen každodenní překážky doma v uzavřeném prostoru, ale i venku, kde nelze udržet řád. Nálady a pocity nejen jeho samotného, ale i jeho nejbližších včetně nepochopení sousedů. Líbí se mi, že v jedné knize jsou popsány dva odlišné stupně PAS. Výstižné jsou také ilustrace.
Každopádně klobouk dolů před všemi, pro které je text knihy realitou, ze které není úniku.

26.09.2022 5 z 5

Třetí polovička Třetí polovička Carola Lovering

Knížka se mi líbila, i když popravdě mohla mít méně stran. Chvíli mi trvalo, než jsem se začetla. Začtete se a v půlce knížky zjistíte, že ono je to celé jinak. Jakto? Jaké jsou tedy ve skutečnosti Burkovy motivy a je Skye opravdu tak slepě zamilovaná? A jakou roli v celém příběhu hraje Burkova žena? Zkrátka musíte číst dál a dál. Bohužel trochu mě zklamal konec.

16.09.2022 4 z 5

Žhavé léto: Hříšné povídky Žhavé léto: Hříšné povídky * antologie

Neurazí, nenadchne. Lechtivé povídky jsou téměř jak přes kopírák, zato čtivé. Pár vydařených a zbytek průměr. Obvykle tento žánr nečtu, ale zaujal mě název i fakt, že autorky jsou Polky. Popravdě jsem do té doby žádného současného polského spisovatele neznala.

09.09.2022 3 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Po knížce jsem sáhla díky čtenářské výzvě a dojmy jsou rozporuplné. Trochu to na mě působilo jako něco od Kafky. Zajímavé zpracování s hororovými prvky, ale úplně nevím, co byl autorův záměr.

26.08.2022 3 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Nadčasové dílo právem patřící mezi klenoty světové literatury.
Díky čtenářské výzvě jsem četla znovu po mnoha letech. Pokaždé silně zapůsobí, zanechá rozladěné emoce, zavrtá se pod kůži a jen tak se nevykouří z hlavy.

25.08.2022 5 z 5

Já a ty, navždy Já a ty, navždy Jo Watson

Moje první setkání s autorkou a rozhodně ne poslední.
Dlouho se mi nestalo, že bych se s hlavní hrdinkou, i když tak trochu šílenou, tolik sžila, smála se a skoro i brečela. Prožívala naplno příběh její rodící se lásky i oné nešťastné zapovězené.
Příjemná oddechovka, která se čte jedna báseň, vhodná na letní večery. Ale na rozdíl od jiných romantických knížek ve mně zanechá stopu, důvody zamyšlení. Dělá z nás láska blázny? A co se vlastně v historii v té době a na tom místě stalo?

15.08.2022 5 z 5

Knihkupectví poslední naděje Knihkupectví poslední naděje Emily Blaine

Nenáročná romantická oddychovka s předvídatelným dějem je ideální pro letní večery.

09.08.2022 4 z 5

Tchyně Tchyně Sally Hepworth

Knížka se mi líbila. Krátké kapitoly, střídání minulosti a přítomnosti, nějaké to tajemství i napětí. Zaujala mne i obálka knihy. Vřele doporučuji.

04.08.2022 5 z 5