Zeptej se táty

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Smrt zpozorní naše životy. Ústřední událostí posledního románu Jana Balabána je umírání a smrt člověka, jeho vlastním vnitřním dějem je ovšem náročné hledání života. Neboť ten se ve své hloubce vždy musí teprve najít. Teprve znovu vynaleznout. Všichni jsme v jistém smyslu podobni postavám z toho podivuhodného, přelévavého příběhu Jana Balabána, plného rozhovorů a samomluv i tich. Příběhu, ve kterém se hledá pravda a nachází opravdovost. Všichni se v našem vezdejším ubývání snažíme zjistit něco o podstatě skutečnosti, nebo alespoň u něčeho podstatného chvíli být. Téměř to nejde, neb víme ukrutně málo. Naše mysl je zahlcena otázkami a pochybami, nedůvěrou a nevírou, nervozitou a agresí. Energie je vyplýtvána na slepý každodenní provoz. Slova se vzepřela potměšilou nepřesností, ruce jsou krátké......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40821/big_zeptej-se-taty-bt5-40821.jpg 4366
Nahrávám...

Komentáře (73)

Kniha Zeptej se táty

Snoopi
01. října

Neveselé čtení... Poslouchala jsem jako audioknihu. Snažila jsem se textu porozumět, ale přijde mi příliš roztříštěný a náročný. Jako autor mi asi nesedne, ale zkusím mu dát ještě šanci.

Magrat_von_G
12. června

Hluboký, syrový autobiografický ponor, těkavý jako naše myšlenky. Kniha, ze které mrazí. Kniha o smrti, jejíhož vydání se autor už nedožil. Pro mě velmi silný čtenářský zážitek, dlouho jsem o knize přemýšlela, zasáhla mě svou neučesanou pravdivostí bez servítků.


DeeDeeSalty
25. května

„Skvělá, viď?“ mrká na mě kolegyně, když zbystří Zeptej se táty odloženou na mém pracovním stole. „Skvělá“, přikyvuju, zatímco v duchu si spílám, jaký jsem křupan a navíc pokrytec, který vysokou literaturu nejspíš nikdy nedocení. Zeptej se táty je pro mě příběh o rodinných vztazích, o víře v jednotlivce a o etice. Příběh tří sourozenců, které, možná pravdivá a možná nepravdivá informace, přinutí ke vzpomínkám o zemřelém otci, na mě působil jako velmi dlouhá, filosoficky laděná báseň, plná biblických odkazů, které jako náboženský neznalec nedokážu pojmout. O něco srozumitelnější se pro mě kniha stala po zjištění okolností, za kterých Jan Balabán příběh napsal. Hlavní hrdinové knihy také prožívají své osobní příběhy i v jiném autorově díle. Možná proto Zeptej se táty čtenářům své hrdiny představuje (na můj vkus) jen zběžně. Odvážně zkusím tvrdit, že se knize se nedá upřít vysoká literární kvalita. Zároveň odvážně zkusím tvrdit, že autorův netradiční (až archaicky laděný) styl psaní a pokládání si hlubokých otázek neosloví všechny čtenáře (včetně mě), ačkoliv příběh jako takový rozvíjí zajímavá téma.

hakunamatata
06. března

Fakt! Ptejte se, než bude pozdě! Pak už se nikdy nezeptáte...
Smrt otce není lehké téma. Vztah otce a syna může být velice křehký. A co teprve, když poklidnou smrt otce a křehký vztah otce a syna někdo naruší nařčením, že otec v době komunismu vybíral přednostně pacienty pro transplantace. Tím pádem je zodpovědný za smrt několika lidí, na které se nedostalo...
Nebo ne?
Syn už se táty na pravdu nezeptá. Tím pádem mu hlavou začne vířit mnoho myšlenek...
Věděl vůbec, kým jeho otec byl?

Luvy
05. ledna

Krásný a opravdový text! Doporučuji všem, kdo se nebojí číst o smrti.

klarazelena
03.11.2020

Kniha, která má být hlubší sondou do vztahu syna a otce, je ale přitom jen shonem nahodilých myšlenek bez hlavy a paty. Do knihy jsem se nedokázala začíst ani vžít. Ten přítomný čas mě iritoval, moc se spěchalo, útržkovité, nekonzistentní.

Nartaya
20.09.2020

Zajímavé postřehy ze života (ne)obyčejných lidí...

lencin
19.09.2020

Poslední román JB.
Vypořádává se smrtí otce a s udavačskými dopisy,které po otcově smrti začnou přicházet.
Smutné,ale velmi dobré čtení.
(2011)

1