Fáma

kniha od:

Fáma https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/426942/bmid_fama-8Av-426942.jpg 3.7 1084
Koupit Koupit eknihu Bazar

Svobodná matka Joanna se z Londýna přestěhovala do přímořského městečka, kde chce začít nanovo. Aby se lépe seznámila s místními, rozhodne se přihlásit do čtenářského kroužku. A právě zde bez nějakého rozmyslu vypustí, co se doslechla: že prý zde žije žena, která jako mladá zabila malého chlapce. Pro ospalé městečko je to velké sousto a jeho obyvatelé začnou okamžitě spekulovat, o koho se jedná. A brzy se také začnou navzájem obviňovat… Mimořádně vyzrálý a do poslední stránky napínavý debut plný falešných stop pro všechny fanoušky Liane Moriarty, Paula Hawkins a Shari Lapeny.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Pro ženy , Thrillery

Vydáno: , Ikar (ČR)
Originální název:

The Rumour , 2019


více info...

Komentáře (363)

Komentáře 363 Recenze 11

LiLinka
LiLinka
31.08.2023 4 z 5

Jednohubka z žánru thrillerů, doporučuji.

Very281
Very281
29.08.2023 4 z 5

Kniha mě zaujala už podle názvu a nesklamala.Jak málo stačí něco vypustit ..a lidská vlastnost si vždy něco přidá.Pěkně a rychle se četla.


peeetta
peeetta
24.08.2023 5 z 5

Děj měl spád, žádné zdlouhavé popisy. Velmi napínavé. Od začátku jsem měla svůj tip a ten se nakonec potvrdil, ačkoliv těch možností přicházelo v úvahu víc.

Lelaqu
Lelaqu
03.07.2023 3 z 5

Moc příjemný a zajímavý thriller. Kdo by řekl, co jedna věta udělá. Je pravda, že jsem od příběhu čekala něco trošku jiného, ale i tak mě kniha překvapila. Děj byl svěží, hezký odsypal. Musím říct že i hlavní postava nebyla špatná, ale zase ne ta nejlepší. Moc se mi líbila vykreslená mateřská láska. Knihu bych doporučila, ale s vědomím, že existují i lepší thrillery

miša63
miša63
28.06.2023 4 z 5

Co jedna informace způsobí a zajímavé jsou i následky a rozuzlení.

Špekyn
Špekyn
26.06.2023 2 z 5

Tuto knihu bych spíš než thriller označila jako román pro ženy s prvky thrilleru. Nápad je pěkný a nutí k zamyšlení, jak drby mohou ubližovat a ničit životy. Ale spojení s americkou mentalitou je ... otřesné. Kniha je plná klišé: sedánky a kluby, bohatí versus chudí, fifleny versus obyčejné holky... Opravdu nechápu, jak může být tolik nenáviděn člověk, který něco spáchal jako malé nesvéprávné dítě a pak celý život seká dobrotu. Postoj Joanny po odhalení identity jsem také zcela nechápala. Prostě typická americká přehnanost.

EliBla
EliBla
24.06.2023 5 z 5

Nikdy nevíš, co taková fáma dokáže způsobit. Napínavý děj, který rychle utíká.

Miro67
Miro67
15.06.2023 3 z 5

Chtějí zrůdu. Dobře, budou ji mít.
Námět dobrý, zpracování pokulhávalo. Chyběl tomu spád, akčnost.
A sáhněme si všichni do svědomí, kdo z nás nedopřál ucho nějakému tomu drbu a neposlal ho dál? Po přečtení příběhu ale většina z nás (doufám) už šeptandy v rámci možností raději utne v zárodku.

denib
denib
14.06.2023 4 z 5

Není to žádná skvostná literatura a zřejmě na knihu časem zapomenu. Ale teď prostě musím napsat, že se mi to líbilo, dobře se to četlo a bavilo mě to. A o to jde, ne? Byla jsem zvědavá, jaká pravda se za fámou skrývá a odhalení mě dost překvapilo. Mockrát jsem si říkala: "To je jasné, je to takhle." Ale kdeže... Ale ještě víc mě zaujalo sledovat, jak si taková fáma žije vlastním životem, jak bují a rozkvétá, jak jí živí fantazie i obavy obyvatel, kteří ve skutečnosti vůbec nic neví. Protože příběh samotný je fikce, ale život fámy, to je skutečnost. To známe asi všichni.

ujira
ujira
10.06.2023 3 z 5

Docela dobré počtení o tom, jak může život překvapit, jak potřebujeme lásku rodiny, jak je těžké vyrovnat se s minulostí. Originální téma, další lepší britská krimi literatura.

popeluška
popeluška
08.06.2023 5 z 5

Tak tohle byla tedy jízda, konec jsem nečekala ani náhodou. Bylo to super čtení od kterého jsem se nemohla odtrhnout :-)

martinaandulka
martinaandulka
09.05.2023 5 z 5

Já jsem byla z knihy nadšená,mám ráda popisování života hlavních hrdinů a malého městečka.V druhé půlce to začalo být napínavé a já nedokázala se od knihy odtrhnout.

knihobrouk
knihobrouk
20.03.2023 4 z 5

Fáma je příběh o důvěře, o tajemství, o pomstě a o tom, kterak se jeden drb může začít rychlostí blesku šířit a zažehnout požár, který ničí životy.

Kniha se mi líbila. Přišlo mi sice, že krom ukázkového šíření pomluvy se přibližně do poloviny knihy nic moc nedělo, ale pak děj začal nabírat obrátky a v poslední čtvrtině to vygradovalo do, musím se přiznat, mnou neočekávaného závěru. Líbilo se mi zejména vykreslení toho, co dokáže jedna malá pomluva a jaká je síla davu, který takové pomluvě začne věřit.

Doporučuji těm, kdo mají rádi psychologické thrillery na jedno odpoledne a nevadí jim pomalejší rozjezd příběhů. Zároveň mi přijde, že situace z knihy jsou skvělé pro diskuzi, nakolik je to či ono reálně možné.

Gracinka
Gracinka
18.03.2023 4 z 5

Moc dobře se to četlo. Dej příjemně ubíhá, není nouze o zvraty.
Joanna mi byla trošku nesympatická a byla celkem paranoidní. Dost to vyvážila Kay s Michaelem.

MarNe
MarNe
03.03.2023 4 z 5

Když kniha vyšla, zaujaly mě recenze, ale ke čtení jsme se dostala až nyní a nelituji.
Krátké čtivé kapitoly. Zpočátku mi klub školních matek připomněl Sedmilhářky i ty měly svá tajemství, ale to odbočuji. V druhé polovině knihy děj začíná nabírat na obrátkách a čtenáři začíná být pomalu jasné, kdo je kdo. Každopádně konec jsem takový opravdu nečekala.
Napětí, šíření drbů rychlostí blesku na maloměstě, trocha lásky i školního prostředí. Byl by to napínavý film...

Nymfadora.T.
Nymfadora.T.
19.02.2023 4 z 5

Čtivé, trochu i napínavé a mělo to i docela nečekané rozuzlení. Za mě dobré.

dagsvob
dagsvob
12.02.2023 4 z 5

Spíše psychologický román než thriller. Pomalejší rozjezd, ale díky krátkým kapitolám se četl dobře.

DK197
DK197
07.02.2023 3 z 5

AUDIOKNIHA: Fáma je skvěle načtená. A jelikož jsem podobnou knihu zatím nečetla, tak měla pro mě i originální téma. Na druhou stranu, čekala jsem od ní trochu větší spád. Je to spíš společenský román než thriller, který se navíc rozjíždí hrozně pomalu a nenápadně. A nezachránila to ani poslední věta, jelikož zrovna tohle jsem už na konci začala tušit. Je to taková příjemná jednohubka na jedno přečtení.

Čtenářská výzva 2023: č. 16 - kniha se štítkem tajemství na DATABÁZI KNIH

evik_svistik
evik_svistik
03.02.2023 4 z 5

Takový průměrný thriller, neurazí, nenadchne, trochu přitažený za vlasy, ale dejme tomu...

PepkazDepka
PepkazDepka
29.01.2023 2 z 5

Jeden z tých horších thrillerov. Prišlo mi to ako nasilu napísané, len aby autorka nasadla na populárnu vlnu thrillerov. Podozrenie na to kto je Sally som mala cca v prvej tretine, ale zdalo sa mi to ako blbosť. Jediná napínavá časť je cca posledných 30 strán, pokojne to mohlo byť kratšie.

Kristy78
Kristy78
17.01.2023 5 z 5

Čtivá, trochu psychilogická kniha se zajímavým vyústěním.

libuse6749
libuse6749
03.12.2022

Kniha je zde zařazena pod štítkem ▶️román pro ženy, což je podle mého názoru naprosto výstižné.

Kniha je čtivá, ale vadí mi tam trošku to celé ženské společenství a intriky. Díky krátkým kapitolám má děj rychlý spád, nechybí napětí i moment překvapení.

Hodně mi přijde podobné s knihami spisovatelky Shari Lapena.

Ivka14
Ivka14
03.12.2022 4 z 5

Joanna se od té doby, co se se svým synem přestěhovala do městečka Flinstead, snaží začlenit do svého nového života. Oba se snaží najít nové přátele. Když zaslechne fámu u brány školy, mimoděk se o ní zmíní jedné z maminek a rychle se rozšíří. Tento příběh nám ukazuje, jak rychle fáma začíná a jak rychle se může šířit. Ukazuje také škody, které se mohou stát nevinným lidem.

Přišlo mi, že se v první polovině knihy nic moc nedělo a všechno bylo jen taková povídání, ale jak už se odkrývalo více slupek a byla Joanne na stopě Sally, tak jsem knihu měla problém odložit.
Ale musím se přiznat, že jsem tušila, kdo je Sally.

Hakate
Hakate
25.11.2022 3 z 5

Fáma, drama s prvky thrilleru. Příběh o jedné fámě, která se postupně rozšíří a vyústí v paranoiu až v davové šílenství.
Velmi zajímavý čitelný příběh, avšak zápletka předvídatelná. Od cca 1. třetiny knihy jsem rozklíčovala, kdo je onou záhadnou vražedkyni a přibližně jakým směrem se dál bude ubírat.
Velká škoda, že si autorka s příběhem trochu více nepohrala. Tahle z nadějného thrileru vznikl pouze průměr.
I tak se kniha velmi dobře čte a od dalších autorčiných knih mě neodradí a ráda se pustím do dalšího díla.

Anie94
Anie94
18.11.2022 3 z 5

Kniha se za me radi k prumernym. Prvni polovina je spise spolecenske drama, nez thriller, ale to ji neubira na ctivosti. Ta je podporena i kratkymi kapitolami. Libila se mi i autorcina prace s tematem, co vse muze takovy cin zpusobit, ale ta zapletka a celkove zpracovani bylo uz pak dost odflaknute. Hlavni postava mi byla velmi nesympaticka, jelikoz nemam rada lidi, kteri roznaseji pomluvy.

AngeliS
AngeliS
14.11.2022 3 z 5

Třetí hvězdičku mému hodnocení zachránila vlastně jen poslední věta.. Protože ačkoli jsme se do toho strašlivě zažrala, nešla jsem spát, nedělal jsem už skoro nic jiného než Fámu... přeci jen mě ten konec nakonec trošku nudil. Protože! I když jsem to vážně hltala, tak celou dobu! Za každým tím momentem, kdy už je v hlavě naléhavější hudba i hlas, vždy to najednou prostě další věta/kapitola rozbila, uzemnila. Tu du dum dum... A zase nanovo... Proto už když se něco dělo, bylo mi pak jasné, že z toho nic nebude a nemá cenu to hrotit, protože se nic nestane. '
Spoiler: Každopádně mně se fakt líbilo, jak ji ta její stupidní paranoia dostihla! Fakt už mě pak štvala jak podle ní byly všechny McGowan!! Strašně škodolibě jsem jí tak v půlce začla přát, ať je to tak, jak to vlastně bylo...Drby jsou jedna věc, ale na ni se někdo neusmál a hned byl Mekgouvenová jak vyšitá! :D

lucisa.n
lucisa.n
14.11.2022 3 z 5

Joanna je svobodná matka šestiletého Alfieho, která se právě přestěhovala z Londýna do menšího přímořského anglického městečka. Aby zapadla ona i Alfie, snaží se najít přátele mezi matkami ostatních dětí a také se účastní místního čtenářského klubu. Na tomto setkání čirou náhodou pronese jistý drb, že ve městě má údajně žít známá dětská vražedkyně, Sally McGowannová. A začínají se dít věci..

Po nějaké době zase thriller, ještě takový, který mám už pěkně dlouho doma! Námět mi přišel zajímavý, byla jsem zvědavá, co se z toho vyvine. Příběh je vyprávěn z pohledu Joanny, ale vyskytují se i krátké myšlenky samotné vražedkyně. A taktéž novinové články z minulosti ohledně případu vraždícího dítěte. Jako obvykle se zdá být podezřelým každý druh :) Samotný viník mě ale velmi překvapil, vůbec by mě to nenapadlo. Musím ale říct, že kniha samotná mě příliš za čtenářské srdce nechytla. Dovedla bych si představit, že by se mi mohla číst o moc líp. Vlastně jsem se těšila, až ji budu mít dočtenou :D I když samotný konec byl čtivý velmi a posledních 50 stran jsem doslova zhltla. Špatná kniha to není, ale najdou se určitě i lepší thrillery. Hodnotím průměrně.

Youn@n
Youn@n
09.11.2022 1 z 5

knížka mě nějak nenadchla..

Luca235
Luca235
30.10.2022 4 z 5

Komu z nás se to nestalo! Dozvěděli jsme se nějakou informaci, která nás nenechala chladnými a z nějakého důvodu ji předali dál. Naštěstí většinou asi ne s takovými následky. Někdo píše, že rozuzlení je těžko uvěřitelné. Úplně s tím nesouhlasím. V životě lidském se občas dějí věci, které ani sebelepší scenárista nevymyslí. Každopádně ke knize jako takové...Četla se lehce, dá se říci jedním dechem. A není důvod ji nedoporučit.

izinkaVENDULKA
izinkaVENDULKA
10.10.2022 5 z 5

Kniha se mi líbila, nebyl to přímo asi thriller, ale napínavé to bylo stále jsem hádala, kdo je Sally. No nakonec jsem teda koukala. Jen mě mrzí, že se mi sešly 2 podobné knizky po sobě (Tiché lzi a Fama). Obě začínají dětskou vražedkyní s novou identitou,tak jsem měla trochu problém se oprostit od předešlé a vžít se do této.

david1457
david1457
10.09.2022 5 z 5

Ten konec... Tuhle knížku prostě miluju, jen jsem se začetl a nechal se unášet.

putpuda
putpuda
24.08.2022 4 z 5

Knihu mám už delší dobu doma, nějak se mi do ní pořád nechtělo. Konečně jsem se do ní pustila. No mě tedy bavila. Je jako spousta podobných "thrillerů" z poslední doby, ale mě to bavilo. Dobře se četla a kdo je Sally jsem tedy absolutně neodhadla ;)

Sigurd_Lesandi
Sigurd_Lesandi
21.08.2022 2 z 5

Před zhruba rokem tato kniha obletěla takřka celý Instagram, a i mě poměrně zaujala. Bohužel po dočtení nesdílím stejné nadšení jako spousta ostatních čtenářů.
Příběh začíná ve chvíli, co se hlavní postava Joanna u místní základní školy dozvídá onen drb a už tady pro mě nastal první problém. Joanna se tuto fámu dozví opravdu jako náhodný drb. Přirovnal bych to k situaci, kdy by jí ona matka řekla, že v tomto místě údajně žije magický jednorožec. Prostě úplně náhodný drb, který si někdo mohl právě vymyslet. Co myslíte, že Joanna udělala? Ne, nenechala to být a zapomněla na to. Ona si sedla k počítači, začala o tom hledat všechny možné informace, hledat, kdo z městečka by to mohl být a už měla pocit, že je její syn v ohrožení života. To mi nepřijde moc adekvátní chování. Až na straně 150 se objevil první logický důvod, proč začít vyšilovat.
Nehledě na to, jak moc hloupá a naivní Joanna byla. Hned v okamžiku, co se fámu dozví, začne prakticky všechny podezřívat a bát se o své bezpečí a bezpečí syna. Myslím, že logické by tedy bylo už se drbu nijak nevěnovat. Ona ho místo toho roznese úplně všude, kde může. A toto se opakovalo celou knihu dokola.
Samotné odhalení vražedkyně dětí mě naprosto zklamalo. Bylo to tak moc nelogické, přitažené za vlasy a jen to potvrdilo, jak moc hloupá hlavní hrdinka je. I kdybych chtěl, tak nemůžu uvěřit, že by se tohle mohlo stát, aniž by si někdo v roli hlavní hrdinky něčeho zvláštního nevšiml.
Závěr příběhu nebyl vyloženě špatný, ale nic, což už bych nečetl dvacetkrát to taky nebylo. Osobně moc nerozumím nadšení okolo této knihy a sám za sebe ji doporučit nemohu.

Magrata15
Magrata15
05.08.2022 5 z 5

U této knihy mě zaujala obálka a dlouho mě lákala k přečtení.
A zklamaná jsem rozhodně nebyla. Kniha se dobře četla. Na konci čekalo překvapivé rozuzlení, i když se to trošku dalo předpokládat. Každopádně jsem ráda, že jsem se pěknou obálkou nechala zlákat.

veronika3141
veronika3141
03.08.2022 4 z 5

Pekna knizka ,dobre se cetla .

Emma27
Emma27
21.07.2022 4 z 5

Zajímavá kniha- zaujala mě obálka.Začátek se moc tahl byl nezajímavy,ale překvapil mě konec.

archivářka115
archivářka115
17.07.2022 3 z 5

No nevím, děj mi připadal dost nepravděpodobný. Fáma nezačala vyloženě od Joanny.
Rozbory, jestli má žít s Michaelem nebo ne, mi připadaly přehnané.
Opravdu by rodina Robbieho Harrise, tak pronásledovala Sally McGowanovou. Konec byl nečekaný, ale jinak mě kniha moc nezaujala.

Terka1975
Terka1975
11.07.2022 3 z 5

Hodně mě zaujala obálka knihy i název, nabízí totiž velké možnosti, ale nečekala jsem po recenzích žádnou bombu, ač jsem si to toužebně přála. Ztrácela jsem se v ženských postavách, žila každý den se “Stepfordskými” paničkami a očekávala jsem, která je ta panička s velkým P. Tam jsem byla opravdu překvapená a konec už se mi taky líbil. Ale celkově takový průměr.

Vesmich
Vesmich
28.06.2022 4 z 5

Tak to bylo nečekané! Půjčila jsem si audioknihu z jakéhosi finálního popudu, když jsem odcházela z knihovny, kde už mi za patami mávala uklízečka hadrem. Zkusím, uvidím. To téma je parádní, nadčasové a naprosto skvěle uchopené. Jak a proč někdo vypustí do světa fámu, jak ta si žije, co dělá s lidmi a vztahy všude kolem. Otravné pro mě bylo, že dvě ze tří hlavních postav byly na hranici snesitelnosti. Zejména ta nejhlavnější byla skutečně úděsná, přičemž nevím, jestli to byl záměr nebo ne. Hlavní muž byl takový ušlechtiloun ušlechtilá, že jsem celou dobu doufala, že někde vyleze nějaké ALE. Nevylezlo. Naštěstí ta třetí, kolem které se všechno točí, zajímavá byla. Všechny vedlejší postavy mají šťávu a drive.

Lka
Lka
26.06.2022 4 z 5

Audiokniha :
Do první poloviny byla kniha zdlouhavá, nic moc se nedělo. Ale pak dostala spád a pro mě byl konec překvapivý.