maris123 maris123 komentáře u knih

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Naprosto nadčasová kniha. Bohužel...

10.05.2021 5 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Babička, dcera a vnuk a střet jejich světů, představ o životě a přání. Skvěle vystihnuté charaktery, výborně napsané.
Každý se tu může najít, každý byl přinejmenším dítětem a měl rodiče. Obecně vzato, dospívání dětí se věnuje tolik pozornosti, ale velmi málo tomu období, kdy rodiče zestárnou (a nemusí ani začít dětinštět) a musí se naučit přijmout pomoc, přijmout fakt, že dospělé děti už nelze vychovávat, smířit se s tím, že lepší už to nebude, zatímco dospělé děti se musí naučit, jak se postarat o své rodiče a nezbavit je přitom důstojnosti.
A neřešit, zda " věci mají sloužit nám, ne my jim" nebo " člověk se o věci musí starat, protože jenom když má člověk v pořádku maličkosti, může mít v pořádku celý život". Protože pravda je krásná věc, ale v mezilidských vztazích velmi subjektivní.

27.12.2020 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Kniha se mi líbila víc než Hana. Důvody jsou už rozebrané v předchozích komentářích. Pro mě osobně hraje velkou roli to, že s "pachateli dobra" z minulého režimu mám osobní zkušenost. Věřím, že to s lidstvem mysleli dobře, ale zapomněli na člověka.

08.11.2019 5 z 5

O mé rodině a jiné zvířeně O mé rodině a jiné zvířeně Gerald Durrell

Je listopad a já jsem se odstěhovala na Korfu. Aspoň v duchu... Škoda, že je knížka tak krátká.

25.11.2020 4 z 5

Nezvratné alibi Nezvratné alibi Peter May

Konec dobrý, všechno dobré. Závěrečný díl série odhaluje kriminalistická i rodinná tajemství naznačená v předchozích dílech překvapivým způsobem. Některá rozuzlení jsem odhadla, některá ne, ale rozhodně jsme se nenudila.
Pokud čtete Akta Enzo napřeskáčku, nechte si tento díl opravdu až na konec :-)

05.11.2020 5 z 5

Blues: Blues pro bláznivou holku Blues: Blues pro bláznivou holku Václav Hrabě

Nádhera. Škoda že autorovi nebylo dopřáno napsat víc.

Nadace Nadace Isaac Asimov

Kultovní dílo sci-fi. Z jednoho úhlu pohledu beznadějně zastaralé. Zejména technické vynálezy jsou poplatné své době, ale i představa o možnostech psychologie.
Na druhé straně důsledky lidského konání, jeho motivy, otázky víry a nevíry, síly a moci - to vše se v historii stále opakuje a nadále opakovat bude...

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Moje první detektivka od Klevisové. Psychothriller spíš než klasická detektivka, napětí buduje pomalu, obejde se bez popisů brutálního násilí a přitom celkový dojem je velmi dobrý.

21.04.2022 4 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Zpočátku idylický popis rodinného života mě vtáhl do děje. A pak téma smrti a smrtelnosti podané způsobem děsivějším než jsem čekala. Asi už nikdy nepůjdu potmě lesem, aniž bych si vzpomněla na potápky dole u Prospektu...

04.11.2019 5 z 5

Hospoda Jamajka Hospoda Jamajka Daphne du Maurier

Posloucháno jako audiokniha na ČRo2. Autorka skvěle vystihla kouzlo blat, strašidelných, nebezpečných a přesto krásných, a v protikladu k nim líčí jednotlivé postavy - přímočaře hrubé a zlé i ty, které svoji podstatu umně skrývají.

20.09.2021 5 z 5

Mandolína kapitána Corelliho Mandolína kapitána Corelliho Louis De Bernières

Krásný a silný příběh.

09.07.2021 5 z 5

Leonardo da Vinci Leonardo da Vinci Walter Isaacson

Úžasný vhled do Leonardovy doby, života a díla založený na jeho denících. Audiokniha nebyla tou nejvhodnější formou, když došlo na popisy obrazů a kreseb, musela jsem si všechno vygooglit. Leonardo nám zůstává vzdálený přes pět století, ale jeho zvídavost, zaujetí pro detail, láska k lidem i zvířatům, fascinace přírodními zákony je inspirující dodnes. Mnozí se tedy poznají spíš v jeho schopnosti prokrastinace...

22.01.2021 5 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Po fázi velkého očekávání přišla fáze zklamání. Sapkowski v posledním díle nepřekročil úroveň předchozích dílů a zejména úroveň svých povídek. Ságu rozběhl ve svém (a mém oblíbeném) povídkářském stylu, ale závěr se mu jaksi rozplizl pod rukama.
Bod dávám za popis válčení, dál už jsem si jen říkala, že to je snad nějaká jiná dimenze, nějaký sen, ale ono ne. Takové rozuzlení bych čekala někde v červené knihovně. Dva body za odkaz na Artušovskou legendu., ale víc ani ťuk.
A ještě, aniž bych chtěla vyvolávat hejty a fajty: Někdo tady v komentářích vyzdvihl tuto ságu nad Tolkienova Pána Prstenů - tak to ani náhodou.

27.09.2019 3 z 5

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

Čemu chceme věřit? Každý příběh je jen odraz toho, co se skutečně stalo. Deset účastníků jedné události bude vyprávět deset různých příběhů. Důležité je, co si z nich odnášíme v sobě dál. Ať už je to příběh chlapce a tygra nebo příběhy jednotlivých náboženství, jejich vyprávění a sdílení odlišuje člověka od zvířat.

31.08.2018 5 z 5

Mluvící balík Mluvící balík Gerald Durrell

Krásný pohádkový dobrodružný příběh pro děti, do kterého jen nenápadně prosakuje autorova láska ke všemu zvířectvu. Užila jsem si ho i jako dospělá.

09.07.2021 4 z 5

Karanténa Karanténa Peter May

Průměrná detektivka, ve srovnání s jinými autorovými knihami je ke konci zápletka místy přitažená za vlasy. Nebýt aktuálního lockdownu, zůstala by buď v zapomnění nebo by ji autor doladil na svou obvyklou úroveň

04.01.2021 3 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Jiné postavy, jiná místa, ale v podstatě stále stejný příběh. A naštěstí stále stejný hlavní hrdina - bohužel tentokrát vice v roli akčního hrdiny než odborníka na symboly.
Bod za moje milované Španělsko, Barcelonu, Gaudího - jako cestopis to je dobré. A za Winstona.

26.07.2020 3 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

S každým dalším dílem se mi tato série líbí víc a víc. Šéfinspektorka Erika mi v posledních dvou dílech připomíná jednu skutečnou známou, je vykreslená velmi realisticky :-)

06.05.2020 4 z 5

Ďáblova slza Ďáblova slza Jeffery Deaver

(SPOILER) Pro mě jedna z nejlepších detektivek autora. K závěru se čtenář propracuje přes několik vrstev odhalení a o překvapení není nouze.
Spoiler:
Pokud beru detektivku jako pohádku pro dospělé, tak neznám lepší pohádku, než usnout v zdevastovaném bytě a probudit se do uklizeného a čistého :-)

17.08.2022 5 z 5

Iluze Iluze Jeffery Deaver

Po slabší Kamenné opici další skvělý díl. Téma mě vyloženě sedlo, vhled do světa triků a iluzí mě bavil. Na to, že se vývoj vyšetřování několikrát zvrtne, než konečně dojde do překvapivého finále, jsem si už zvykla, přesto mě umí Deaver překvapit.