Mluvící balík

BYLO – NEBYLO... Pohádky nám vyprávějí o světě, kde pomalu v každém království měli své potíže s draky, kde lesy byly plné lesních víl a moře mořských panen a kde se to jen hemžilo fénixy, bazilišky, ptáky nohy a mluvícími zvířaty. Jakmile však lidé přestávali věřit v jejich existenci, začalo pohádkových bytostí na světě valem ubývat. Aby je zachránil před úplným vyhynutím, vyčaroval pro ně dobrý kouzelník Hengist Hannibal Velebobule rozsáhlou podzemní říši Mytologii, kde všichni pohádkoví tvorové našli nový domov. Po staletích klidného a pokojného života si však baziliškové – to víte, baziliškové! – vzali do hlavy že si podrobí ostatní obyvatele říše a ze svého hradu budou vládnout celé Mytologii. A kdyby se Penelopka se svými bratranci Petrem a Šimonem nešli jednou odpoledne na pláž koupat, nikdy by neobjevili tajemný mluvící balík, nikdy by se nedozvěděli o Mytologii a jejím ohrožení a nevydali by se na cestu plnou fantastických dobrodružství – a kdoví, kdoví, jak by to bez jejich pomoci s podzemní pohádkovou říší dopadlo... 1. vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/11328/mluvici-balik-cHt-11328.jpg 4.6212
Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno · Albatros (ČR)

The Talking Parcel · 1974

Kniha Mluvící balík

Kulturnice

Kniha, kterou mi v dětství četli rodiče (ale nepamatovala jsem si příběh) a teď , v dospělosti, jsem přečetla svému synovi. Báječně jsem se u toho bavila a myslím, že jako dítě jsem ji ani nemohla docenit. Ta imaginace, naprosto kouzelný jazyk, nespočet super zvláštních postav, a žúžo dobrodružo výprava, které děcko by to nechtělo zažít, že. Spoustu vynálezů bych ocenila i u sebe doma, třeba čaromrkev a čarotelecírosol by se šikly...škoda jen,že v knize není více ilustrací, syn na ně byl hodně zvědavý. Pan Durrell byl zdatný vypravěč, smekám. Kniha má čestné místo v naší knihovně. Těším se, až jednou budu číst vnoučatům. Must read kniha.

Qwerty1000

Jedna z mých top knih už od dětství. Skvělý příběh, výborné vyprávění a překrásné Bornovy ilustrace. Právě čtu synům a doufám, že je také zaujme :-)

Taťka Hraboš

Gerald Durrell v netradiční poloze, ale i pohádky zvládá výborně. Dle mého názoru se tu pořádně "vyblbnul". Pohádky holt dávají autorům ještě více svobody, než kterýkoli jiný žánr. Tahle knížka je kromě fantazie plná i Durrellova typického humoru, ale nechybí jí ani napětí, překvapení, morální ponaučení, prostě nic, co by dobrá pohádka měla mít. Jedinou výtku mám k závěru - dobývání baziliščího hradu mohl autor věnovat více prostoru; takhle mi ten konec připadal nějak moc rychlý.

havranice

Knihu jsem ze svého dětství neznala. Setkala jsem se s ní poprvé až jako dospělá, kdy jsem ji předčítala primárně synovi (7 let), poslouchaly ale i dcery (5 a 11 let). Je to takový prototyp něčeho, co si člověk představí pod pojmem DĚTSKÁ kniha. Je to dobře vystavěný fantazijní příběh, děti se z našeho světa dostanou do říše Mytologie, kterou ovládli zlí bazilišci a děti se je snaží spolu s ostatními mytologickými tvory porazit a navrátit vládu v Mytologii do správných rukou. V knize nejde o nic hlubokého, charaktery jsou milé, některé vtipné, ale v zásadě placaté, skoro žádná psychologie postav ani vztahů, žádný přesah, nic konfrontujícího se skutečným životem, žádné hlubší poučení. Prostě milý, pro dětské uši dobře vystavěný a dobře pochopitelný fantazijně - dobrodružný příběh, který má tendenci děti bavit a potěšit. Také se určitě mnoha dětem vryjí do paměti mnohé pěkně vymyšlené fantazijní prvky - u nás vedla čarotelata. Veškeré zlo je zde střídmé, nic děsivého a drastického, přesto je to příběh dostatečně chytlavý a dobrodružný. Kniha se i příjemně předčítala. Ke srovnávání s Harry Potterem - v knize je skutečně mnoho mytologických zvířat stejných jako v HP, mnohá jsou zase ovšem jiná. A ano, do Mytologie se také jede vlakem. Tím podobnost končí, tato kniha rozhodně není i pro dospělé, je to skutečně zcela dětská literatura. Je stylisticky napsaná pěkně a barvitě, nejvíc podle mě bude sedět dětem mezi 7-9 lety. Synovi (7) a dceři (11) se kniha líbila hodně, i když dcera už čte knihy mnohem složitější. Pětiletá dcera čtení také poslouchala, ale příběh ještě nechytala úplně, bylo to na ni ještě moc složité. Dávám 4 hvězdičky, protože osobně mám radši, když kniha přináší do dětské duše ještě něco trochu víc, a to tady tak úplně není.

Aghatte

Top kniha mého dětství, nevím, zda má konkurenci. Nepřekonatelná, nedoceněná, nebo už možná doceněná :-)

JAnD

Po mnoha letech jsem opět přečetl. Grandiózní, gargantuické a glorifikální. Arogantní ale jinak milý Papouš, ustaraná Dulcinela, ubrečená Tabita - tohle jméno mi zůstane nadosmrti spojené s dračicí.
Inteligentní, inovativní a impozantní Bornovy ilustrace posunují příběh ještě o stupínek výše.
Prostě tahle kolosální, kverulantní a kvazipohádková kniha má jedinou vadu - je krátká.

MC87
25.12.2018

Takhle výborné knihy by se pro děti vůbec neměly psát, protože si je nezaslouží a docení je až časem :-) Zaslouží si je naopak dospělí, kteří potřebují únik ze svého uspěchaného života a vzpomenout si na své dětství. Lze jen spekulovat o tom, co mohl Durrell vše napsat, kdyby se nemusel věnovat chodu své zoo na ostrově Jersey u Francie.

Věrný své kariéře zoologa se i v pohádkové říši zvané Mytologie zaměřuje na detaily zvířat, pro mne obohacující je zejména popis Baziliška, kterého snáší zlatý kohout. Dobrodružná část knihy nemá chybu, zejména noční výprava na ostrov vlkodlaků, kde hlavní hrdinové musí natrhat mandragoru. Závěrečná bitva je bitvou důvtipu, ale překvapivě přichází i první mrtvý v knize.

P.S. Komentář níže s odkazem na jednu velkou východní mocnost je opravdu úlet a na úrovni diskuse na novinky.cz

daniel3056
09.12.2018

moje dětství, pro knihu jsem jako prcek jel do albatrosu na národní třídě, dodneška si pamatuju všechny postavy a nezlobte se na mě, ale harry potter je prostě vykrádačka týhle knihy a vlastně poměrně slabá

TIP: Máte rádi Databázi knih?

Gerald Durrell
britská, 1925 - 1995