Ptáci, zvířata a moji příbuzní

Svoje vzpomínky na pět roků strávených s rodinou na ostrově Korfu ztvárnil britský zoolog a ochránce přírody G. Durrell v nesmrtelné knize O mé rodině a jiné zvířeně a co se do ní nevešlo, předkládá v jejím magickém, poučném a ještě navíc humorném volném pokračování. Až budete číst historku o želvě, dávejte pozor, ať oslepeni smíchem nezašlápnete svou vlastní. 6. vydání v českém jazyce....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11459/ptaci-zvirata-a-moji.jpg 4.6262

Dětství na Korfu 2.

Literatura světová, Humor, Příroda, zvířata

Vydáno: , BB art

Birds, Beast and Relatives, 1969

Kniha Ptáci, zvířata a moji příbuzní

evineckY
22.12.2021

Pěkné pokračování ''cirkusácké '' rodiny plné ptáků a jejich šíleností :-)
Zase jsem se bavila u skvěle načtené audioknihy.

NikiGrouse
17.10.2021

Roztomilé příběhy ze života rodiny Durrellových. Jelikož mám také velmi ráda kdejakou chlupatou zvířenu, tak mě pobavil Gerryho popis zvířat. Vždy jsem se musela usmívat a dávat mu za pravdu:-) .

SputnikV
10.05.2021

tohle pokračování nemá chybu, člopvěk tam je taky, v teple, se zvířaty a legračními osobnostmi

Kája95
06.04.2021

Durrell je spíše mé dětství. Nic méně tuhle jsem si ji přečetla až nyní. Příjemné, nenáročné čtení. Zajímavosti o zvířatech i o autorově životě

JulianaH.
28.02.2021

Tuším, že tahle Durrellova kniha je asi dvacátá, kterou jsem od něj přečetla, a stále se mi nepovedlo přijít na chuť jeho humoru. Naštěstí jsou „Ptáci, zvířata a moji příbuzní“ víc než jen humoristické dílo. Zvlášť pasáže, kde autor líčí svoje první přírodovědecké zkušenosti (pozorování, chytání, pitvy), se dají číst obecně jako příběh o zrodu jedné celoživotní vášně. A lidé, kteří se do některé vědy (nebo jiné oblasti lidské činnosti) zamilují tak horoucně a oddaně jako Gerald Durrell, jsou opravdu šťastní.

Druhý díl „Korfské trilogie“ je stejně jako ten první mozaikou všeho možného: faktů o zvířatech, rodinných historek, popisů přírody a domorodých zvyklostí. Díky tomu čtenář zjišťuje, jak se na Korfu 30. let rybařilo, jak se vyrábělo víno, slavily svatby, rodily děti nebo sbíraly a zpracovávaly olivy. To beru jako jednoznačné plus. Co se týče literární stránky, líbily se mi i četné odstavce, v kterých Durrell realizoval svoje umělecké ambice, hlavně přírodní lyriku. A oceňuji nápadité příměry, doprovázející asi tak každou třetí větu („Moře leželo nehnutě a tiše jako žok hedvábí.“) Jistě, a barvy, díky nimž jsem občas měla dojem, že čtu obraz – dřív mě ani nenapadlo, že lze barvy a odstíny okolního světa popsat tak precizně.

Naopak mě dost frustrovala všechna ta místa, u kterých jsem se zřejmě měla smát, ale nesmála (což je možná problém mezi mnou a britským humorem). A přinejmenším jednou jsem měla chuť vrátit knížku nedočtenou. Míra historek a popisů mi totiž po 150 stranách už přišla dostačující, a navíc Durrellovy „memoáry“ nemají tak úplně příběh, který by člověka nutil dočítat je do konce. Což mě mrzí dvojnásobně vzhledem k tomu, že jsem se zrovna u téhle knížky chtěla pobavit a odpočinout si. Přiznávám, že seriál (2016-19) se mi zamlouvá o něco víc než literární předlohy.

bigal
26.11.2020

Jsem fanda a pod pět hvězd prostě u Geralda jít nemůžu.

Jarka_rybář
15.11.2020

Hezká knížka, Durell je vtipný.

pepa4081
01.11.2020

Komu se líbila kniha O mé rodině a jiné zvířeně, tomu se bude líbit i toto „pokračování“. Kniha plná pohody a lehkého humoru. Zavzpomínal jsem si, jak jsem jako kluk také domů přinesl kdejakou havěť. A Korfu je zde popsáno tak, že bych se tam hned rozjel.
Velmi uspokojivé.