Paní jezera

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Pátá část ságy o Zaklínači.

Poslední díl ságy o zaklínači Geraltovi, krásné čarodějce Yennefer a dítěti překvapení Ciri. Jaký osud čeká zaklínače? Bude mu dáno konečně se setkat se svou celoživotní láskou? Splní se zlověstná věštba, nebo svět elfů, lidí a trpaslíků zachvácený vražednou válkou přetrvá?
2. vyd.

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30480/pani-jezera-I6u-30480.jpg 4.52402

Zaklínač 7.

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno, Leonardo

Pani Jeziora, 1999

Kniha Paní jezera

SONP

Po několika měsících poslechu audioknih v podání páně Fingerova jsem konečně dospěl k závěru... A musím říct, že celkový dojem je opravdu skvělý. Dokonce si myslím, že v audiopodobě vynikne Sapkowského umění ještě více než na papíře - v těch desítkách hodin poslechu v autě totiž zmizí ten rozvleklý dojem z mnoha nevýznamných odboček z hlavního děje, který vytýkají někteřá ostatní komentující a vznikne z toho všeho báječná rozhlasová hra.

Užil jsem si v posledním díle mistrovy odbočky všechny do jedné: elfskou zemi ve válce s jednorožci, nahlédnutí do krvavých příběhů polního lazaretu pod vedením chirurga-půlčíka, výuku kadetů o historiích bitev Nilfgaardu a severu, příběh kocoura roznášejícího mor, sira Gallahada. Nádavkem jsem dostal i hlavní linku, v níž se znovu objevují ogaři Zoltan Chivay a Yarpen Zihrin a samozřejmě náš mlčenlivý hrdina Geralt. Zkrátka a dobře, v posledním díle jsem dostal vše, proč mám Zaklínače rád a k tomu mnoho zajímavého koření kolem.

A při poslouchání závěrečných peripetií v Rivii ve stínu aktuálních událostí z washingtonského Kapitolu mi šel mráz po zádech - činy pánů v zednické haleně a ševcovské zástěře mne skutečně nenechaly chladným. Do tohohle podobenství o temných zákoutí lidské duše jsem musel dospět až věkem. Terry Pratchett ve se ve svých pozdějších dílech též věnoval rasismu (či chcete-li druhismu), ale to co nám zde v závěru servíruje pan Sapkowski je opravdu k zamyšlení.

100%!

VeruMalfoy

Právě dočteno. Úplně ve mě víří pocity z toho, jak všechno skončilo. Takový konec této knihy jsem opravdu nečekala. Trošku jsem čekala podobný konec, ale ne tak, jak byl podán. Když však odhlédnu od konce, tak mi přišlo, že šlo o nejslabší knihu ze série. Alespoň podle mě se zbytečně moc vše vleklo a natahovalo, tedy hlavně ty nepřímé dějové linky. Ději chyběla svižnost. Proto nedávám všech 5 hvězdiček, nýbrž 4. Je škoda, že se příběh Zaklínače nezakončil trošku lépe napsanou knihou. Protože, co vím z předchozích dílů, autor uměl udržet čtenářovu pozornost po celou knihu. U téhle to však nezvládl.

LucyPevensie

Podle mě nejlepší díl Zaklínače. Kdybych hodnotila celou sérii tak taky 5*. Děj rychle ubíha, je to celkem dobře napsané a chvílemi dost vtipné a hlavně jsou v Zaklínači skvělé postavy.

AsiUrčitě

Konečně poslední díl ságy. Na začátku si čtenář musí zvyknout na jiný styl vyprávění. Objevují se zde jiné postavy z jiné doby, pro něž je příběh Ciri, Geralta a Yennefer jen dávná minulost, a který ony dávají dohromady pomocí svých poznatků z historie, legend, pohádek a díky moci nahlížet do minulosti (i ony mají magickou moc). Takto je to asi prvních 50 stran, takže oproti ostatním postavám, které se také v sáze vyskytují, aby příběh podávali ze svého pohledu, zde mě aspoň ta hlavní postava a její příběh zaujaly i kvůli tomu, že jsem se o ní víc dozvěděla. Pak už se vše zase vrátí k normálu a znovu sledujeme děj „v přítomnosti“. Linka Geralta, Ciry a Yennefer mě bavila nejvíc. U Emhyra mi samozřejmě na konci spadla čelist, ale hodně mi vadilo to, jak se vůči Ciri zachoval – postrádalo to jakoukoliv logiku, protože celý ten příběh byl v podstatě skoro o tom, jak chce získat Ciri. Bohužel i zde se objevuje hodně vedlejších postav se svými příběhy, které bych klidně osekala. Nebavily mě bitvy, ani politické plány a ani popis toho, jak to bylo po bitvě. To, co jsem se chtěla dozvědět, jsem se stejně nedozvěděla, tak to pro mě byla jen vata okolo. Obzvlášť popis toho, co bylo bitvě, se mohl vynechat. Pro hlavní příběh to nemělo přidanou hodnotu, bylo to spíš filosofické povahy – že ani po bitvě politikaření nekončí, že nevraživost přetrvává a že někteří hrdinové bývají opomenuti jen kvůli svému původu. Jinak za samotný konec ubírám hvězdičku. Opět jsem z něho byla zmatená – co se stalo, kde to jsme? A především, co ta poslední povídka z Meče osudu?
Pokud budu hodnotit celkově ságu, tak byly tam lepší díly, horší díly, ale číst se to dalo. Samotný příběh Ciry a Geralta je zajímavý, ale někdy mu docházela šťáva. Přišlo mi, že autor se snažil vytvořit epické a poučné dílo, ale jak chtěl obsáhnout vše, tak děj ztratil na atraktivnosti. Každopádně hodně bych to celé osekala a vymazala nadbytečné, okrajové postavy s jejich příběhy. A i ty důležité postavy a jejich linky bych udělala zajímavější. Třeba Čarodějnický spolek mě nebavil už od první chvíle, kdy se v sáze objevil, a Vilgerfortzova i Emhyrova linka byla typickým vyprávěním z pohledu padoucha, která ukáže jeho myšlenky, ale celkově děj moc neposouvá. Také bych nemíchala tolik styly vyprávění, když už chce autor příběh vyprávět jinak, tak ať je to tak ve všech dílech a ne nějakých a ať je to aspoň důležitá postava, ne jen někdo, kdo se tam jen mihne a jinak nás nezajímá. Také bych přidala víc porobností o zajímavějších věcech a ne o těch okrajových – třeba o samotném konci, o tom, co přimělo Emhyra jednat, tak jak jednal, a i o tom, jak se naučil Bonhat tak dobře bojovat. Celkem za mě průměr.

Hakate

klasika, kterou musí znát každý milovník fantasy, kdo nečetl, musí ihned napravit. Geralta nejde nemilovat.
Serie, ke které se vždy ráda vracím.

Runkyna
17.12.2020

SPOILER!!!
Ty vedlejší postavy jsem měla fakt ráda :-( A ten konec? To neee...

Šnek86
16.12.2020

Ciri musí opět uniknout z věže vlaštovky, do které se úporně snažila dostat, jelikož s ní má kde kdo své plány, uniká do jiných časů a světů.Opět se všichni nahání po všech čertech, aby se našli a vzápětí se zas loučili.Vše vrcholí krvavou bitvou na hradě Stygga, čímž příběh ovšem nekončí, konec ještě všechno zamíchá a jako u Urobora se vše prolne v jeden celek, jak minulost, přítomnost, tak i budoucnost až z toho člověk neví, kde mu hlava stojí.

n.ezn.amy
27.11.2020

Kruh se uzavřel a had Uroboros se zakousl do svého ocasu. Jednotlivé střípky příběhu se slily dohromady a utvořily dokonalý obraz. V posledním díle dojde k závěrečnému souboji na hradě Stygga mezi Geraltem a Vilgefortzem a to jak kniha dopadne a zda dojde k setkání Gerala, Yeneffer a Ciri si musíte knihu sami přečíst. Strhující zakončení celé série