Hospoda Jamajka

Po smrti své matky se Mary Yellanová vydává na cestu k tetě Patience a jejímu muži Jossi Merlynovi, majiteli ponuré a zanedbané hospody Jamajka. Netuší, že z krásné ženy se stala vystrašená troska. Brzy zjistí, že za vším stojí Joss, despotický a hrubý muž, kvůli jehož pověsti se hostinci slušní lidé vyhýbají. Přesto se tam čas od času schází společnost. Odvážná Mary je osudem vtažena do událostí a odhaluje hrůzné tajemství Jamajky....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/402845/hospoda-jamajka-PHG-402845.jpg 4.3451

Jamaica Inn (1936)

Vydáno:, Motto

Kniha Hospoda Jamajka

1987
předevčírem

Keby som mal niekoho učiť, ako písať temné detektívky zo súčasnosti, zaradil by som túto knihu do "povinné četby".

Nahliadnutie do inej krajiny a storočia stálo za to. Škoda, že som nebol chorý, zakrytý dekou a nepil tony zeleného čaju, zázvoru a medu niekde na slovenských lazoch.

Aj keď dnes príbeh vyznieva trochu naivne, sú tam momenty, ktoré sú univerzálne platné - napríklad postava fajn ženy, ktorá sa zaľúbi do debila a dobrovoľne sa nechá tyranizovať.
Dal by sa z toho nakrútiť slušný thriller. (Ten od AH som nevidel.) A Briti (ak sa nemýlim) nakrútili aj seriál.

markyticka

První kniha,kterou jsem, snad ještě v pubertě, od této autorky přečetla. A i po letech se k příběhu z drsné části Anglie - vřesoviště kolem Cornwallu - přečetla. Atmosféra knihy mne pohltila, přišlo mi, že i u nás bylo počasí v tu chvíli plné mrholení a mlh a podivných zvuků, děsila jsem se opilců, vycházejících z hospod Vršovic. Od té doby jsem se ke knize vrátila ještě dvakrát a pokaždé jsem si knihu znovu ráda přečetla.

alef

„... když už o vás vím tolik, nemyslíte, že by bylo dobře dovyprávět mi i zbytek vašeho příběhu? Jak se jmenujete a jak dlouho už žijete na Jamajce? ... Jen se nebojte, řekl s úsměvem, vyslechl jsem už kdysi mnohou zpověď ... váš příběh mi nebude znít tak podivně, jak myslíte. Jsou i horší pelechy, než je Jamajka.“

Nečekala jsem, že mě Daphne du Maurier svým romantickým příběhem tak okouzlí :-). Přečíst si něco od paní du Maurier jsem měla v plánu už hodně dlouho, a ještě než jsem se do příběhu o zchátralém hostinci uprostřed nehostinných hrůzu nahánějících bažin na drsném, krutém, a přesto krásném, mořském pobřeží pustila, někde jsem si přečetla, že spisovatelčiny popisy cornwallských bažin patří k tomu nejkrásnějšímu, co bylo o tomto kraji napsáno, a to mě samozřejmě nalákalo. Teď už můžu jen potvrdit, výsledek naprosto nezklamal, právě naopak, paní du Maurier mě opravdu dostala :-). Vytvořila úžasně působivý obraz Cornwallu z počátku 19. století, se všemi jeho krásami, náladami, ale taky nástrahami.
Čtenářský výlet do odlehlého koutu Británie, na Bodminskou planinu, a k jezírku Dozmary Pool (mimochodem, v něm je prý uschovaný slavný Excalibur) se opravdu vydařil. V obrazu, který mi vyvstal před očima, nechybělo naprosto nic, sugestivní líčení vyvolalo představu divokého pobřeží, pochmurnou krásu skalisek, rozlehlé travnaté plochy s úzkými cestičkami uprostřed tajemných a nebezpečných rašelinišť, i zvláštní krásu opuštěných vřesovišť ... a samozřejmě, ponuře nevábné Jamajky.
Navíc nebyl to až tak úplně romantický výlet, romanticky rozervaná je spíš krajina, ve které se příběh odehrává, a samozřejmě hlavní hrdinka Mary, mladá, krásná a taky statečná, vytržená z důvěrně známého prostředí, zažívající pocity osamělosti, strachu a opuštěnosti, osudem nedobrovolně vehnaná do životního dobrodružství, donucená zaplést se do nervy drásajícího života plného pobřežních pirátů, pašeráků i vrahů, do prostředí nepřátelského a dost nebezpečného, tedy do života, kterému se jako správná romantická hrdinka vzepře. Dějová zápletka je pak dobrodružně – detektivní, možná místy až hororová (ale to spíš ve filmu – po dočtení jsem se podívala na jednu z verzí z r. 1939, kterou natočil A. Hitchcock – bylo to jiné, a nebylo to vůbec špatné, mě se to líbilo, jen doporučuji shlédnout až po přečtení knihy, protože dojmy budou nejspíš kvalitativně dost odlišné – to co nabízí du Maurier a co Hitchcock je opravdu trochu něco jiného, du Maurier celý příběh zabalila do dramaticky romantického vyprávění, na rozdíl od Hitchcocka, který vsadil daleko víc na drsnost a ošklivost, hrůzu nahánějící krajiny i charakterů).
Ale zpět ke knize, doporučuji, pokud si chcete odpočinout, je tahle knížka to pravé, poskytne vám příjemně mrazivý, napínavý a dramaticky popisovaný příběh v lákavě jedinečném prostředí ... a Mary budete prostě fandit :-).

„Stála tak dalších deset minut nebo ještě déle a čekala na nějaký zvuk nebo znamení, ale všude byl klid. Jen hodiny v předsíni tikaly, chraptivé a nepřístupné – symbol času a lhostejnosti. Náhle zaslechla výkřik, ale v okamžiku dozněl a ztratil se a byl tak slabý a vzdálený, že to mohl docela snadno být výplod jejích představ, vybičovaný vším, čeho byla v noci svědkem.“
...
„Mary prošla předsíní a vkročila do chodby. Ani paprsek světla nepronikal ven skulinou pode dveřmi ... přistoupila těsně ke dveřím a přitiskla ucho na výplň. Ani hlas se odtud neozval, ani ona bezpečná známka života, lidský dech. I ten prudký pach po vyčichlých nápojích ... byl teď mnohem méně znatelný a klíčovou dírkou sem vnikal průvan. Mary podlehla náhlému impulsu, který nedovedla ovládnout, stiskla kliku ... nikdo tam nebyl. Dveře do dvora byly otevřené ... muži byli pryč ... a jí se místnost náhle zdála nevinná a neosobní. Bylo po hrůze. Poslední paprsek zapadajícího měsíce namaloval na podlaze bílý kruh a uvnitř kruhu se pohyboval tmavý kroužek jako prst. Byl to vržený stín. Mary pohlédla nahoru ke stropu a viděla provaz, provlečený hákem v trámu. Konec provazu vrhal stín do bílého kruhu. Kýval se tam a zpět ...“

čef

Výborný romantický příběh o, na tu dobu neskutečně emancipované, ženě, která se ocitla v hodně těžkých podmínkách. Nádherně vyobrazená doba 18. století v tajemné krajině Cornwallu, často zahalené do mlhy, plné pobřežních lupičů, podloudníků a vrahů. Poutavá, napínavá a čtivá kniha, kde každá věta má svůj smysl, schopná dát čtenáři mnoho radosti.

outzzo
30.11.2018

"Dafné" nezklamala ani tentokrát, pro mne jedno z nejlepších jejích děl. To cornwallské sychravo mne pronásledovalo celou knihu, musel jsem mít u čtení pletené ponožky. Přečteno za dva dny.

PohlcenaKnihou
18.11.2018

Romantický lehce naivní příběh, ale se zajímavou zápletkou a pěkným popisem vřesovišť a drsné anglické krajiny :) Knížka útlá, takže ideální na cesty :)

marhoul
22.10.2018

V mládí se mi dostala do ruky a bylo to skvělé čtení. Po letech jsem ji četla znova a musím uznat, že Daphne psát po čertech uměla!

Eeli
22.08.2018

Pochmurno, dobrodružno, tajemno i romantično v komplexu této jedinečné knihy, jež je napsána způsobem, jakým tato autorka vyniká. Skvěle vykreslené nehostinné prostředí krajiny navozuje stísněnou atmosféru, v níž se odehrává příběh s poutavým námětem a charakterově rozličnými postavami.

Kakho-Oto
17.08.2018

Temný dobrodružný román, který je určen spíše dospělým čtenářům (zároveň nelze tvrdit, že by byl primárně určen mužům nebo ženám, podle mě jde o čtení stejně vděčné pro obě pohlaví). Román "Jamaica Inn" byl již minimálně čtyřikrát zfilmován (viz čsfd.cz), v jednom případě s Jane Seymourovou v hlavní roli Mary Yellanové.

Michalka98
06.08.2018

Pěkný příběh, který byl místy předvídatelný. Kniha se mi líbila, ale Mrtvá a živá byla lepší.

Alma-Nacida
10.07.2018

To se tak chystám jet autem, mám to daleko a je celkem dost hic. Tak si vzpomenu, že jsem tu koutkem oka zahlídla, že je snad Hospoda jako audio a načtená zcela socialisticky zasloužilou soudružkou, a ono jo! :) Myslete si, co chcete, ale až na výhrady k "meryjelenové", jak ji Jiřina Švorcová vyslovuje, to nakonec nebylo tak špatný. Nebo že by ta cesta byla až tak nudná? ;-)

Enehy
09.07.2018

To je tak krásně a příjemně naivní příběh. Do teplého a slunečného počasí jak stvořený. Až žijí všechny silné a neohrožené hrdinky, které se postaví každému padouchovi!

esfinge
17.05.2018

Krasny temny roman z krasneho temneho prostredi. Dej me dokonale vtahnul. Ostatne od Daphne me zatim chytilo a nadchlo uplne vsechno.

Lessana
13.05.2018

Zoznámiť s autorkou som sa chcela pôvodne prostredníctvom jej knihy Mŕtva a živá, bola však požičaná. Tak som si z police vybrala druhú najznámejšiu od autorky - Hostinec Jamajka. Nuž teda... pútavosť sa príbehu rozhodne uprieť nedá. Tajomné slatiny, ktoré som zatiaľ "videla" len v Psovi Baskervilskom, mu dávali ten správny nádych strašidelnosti. Postavám (zlomenej tete Patience, alkoholikovi so svedomím Jossovi, drsnému Jemovi, odvážnej Mary, albínovi vikárovi i iným) sa dá veriť každé konanie i dumky. Mozog nekalých operácií som však šípila už od chvíle, keď sa na scéne objavil. Čo by však neprekážalo. Veľkou škodou ale je, že v diele nebolo zakomponované nič hlbšie. Príbeh o týždeň zabudnete a neostane po ňom nič. Nijaký pocit. Ako nenáročná, dobrodružno-napínavá jednohubka na temer letný večer sa to ale dá :-).

intelektuálka
25.04.2018

Nějak mě teď láká vracet se ke knihám klasiků.....

V této knize se setkáte s pirátským pobřežím Corwallu, kam přijíždí mladá dívka za svou tetou...je tu nádech horroru, detektivní zápletka a samozřejmě láska....
Mužský hrdina není zrovna ideál - podaří se Mary ovlivnit pozitivně jeho život?

Knihu určitě doporučím... i když.... Mrtvá a živá je u mne o schod výše...

Čtec
09.03.2018

Audioknihy mě obecně nikdy nelákaly. Přece jen, klasickou knížku s obálkou si můžu pohladit, potěžkat, stránky si prolistovat, očmuchat … prostě je tu ještě další dimenze… Vlastně doopravdy jsem slyšel audioknihu jen jednu, a to právě Hospodu Jamajka. Poslouchal jsem ji kdysi při ježdění na mém domácím cyklistickém ergometru … postupně ... na etapy ... při zdolávání alpských a dolomitských průsmyků ... a tedy řeknu vám: byla to deprese jako řemen! Jednak je ten příběh depresivní sám o sobě ... také je depresivně (čili dobře) napsaný ... dále jsem přitom trpěl na tom ergometru jako zvíře a potil litry sajrajtu ... ale co hlavně: tu knihu načetla Jiřina Švorcová ... národní umělkyně … rudá baba ... a ten její sonorní hlas, ten mám od té doby zažraný pod kůží asi nadosmrti ...

... takže vám povím: nakonec ano! ... audiokniha může být i docela intenzivní zážiteček ... a tato konkrétní u mě možná dokonce nastartovala pavlovovský reflex … jen tedy určitě nebudu z paní Jiřiny slintat … zato bych si tipnul, že kdykoliv ji znovu uslyším, tak se okamžitě zpotím hrůzou … bez ohledu na to, jestli budu zrovna v sedle nebo ne.

Makaja
07.03.2018

Narazila jsem na knížku při přemýšlení o knize vydané před rokem 1950 a vzpomněla jsem si, že jsem jí jako náctiletá četla, že se mi líbila a že si jí vůbec nepamatuju. A tak jsem si jí přečetla znovu, trochu oživila vzpomínky a nelituju. Pěkný styl psaní, až mrazivý popis místa i děje a sympatická hrdinka, což se u soudobé literatury občas nepovede. Vlastním vydání z roku 1970 a řekla bych, že i ten minimalistický přebal tak nějak vystihuje celou knížku.

ajla5
06.03.2018

Příběh přesně pro moji současnou náladu. Kopec dobrodružství, krásný pár, šarmantní padouch a dech beroucí popisy větru a krajiny. Prostě jsem tam s nimi byla a mám větrem ošlehanou tvář a navlhlé oblečení.

ariel platto
17.02.2018

Samozřejmě jako vždy od této autorky skvělá kniha. Jsem ale šťoura. Na začátku knihy nechce koupit koně, že si šetří a na konci knihy odchází zcela bez peněz...kde skončily peníze z prodeje rodného hospodářství a domu?

bekule
16.02.2018

Líbilo moc!
Překvapil mě styl vyprávění, nebýt dostavníků místo aut ani bych nepoznala že se odehrává na začátku 19.století.Nevyhledávám knihy z tohoto období, raději mám příběhy ze současnosti , ovšem Mary by bez problémů zapadla i do nějakého současného akčního příběhu. K Daphne mě přivedla Petra Stehlíková, autorka úžasného Naslouchače, která ji uvedla jako svůj vzor a nyní se vůbec nedivím. Její Ilan z daleké budoucnosti se hodně podobá Mary Yellanové.
............................................................................................................Výzva 2018

Jája92
19.01.2018

Ponurý příběh , který mě vtáhl do děje. Tajemná atmosféra na každé stránce. Kurážná dívka, ustrašená tetička, jenž mi místy lezla trochu na nervy. Rozporuplný Jem a strýc, který klesne na samotné dno.
Zvláštní knížka, ale četla se mi velmi dobře.

slimáčik
19.12.2017

S touto knihou sa mi spája pocit vlhkého, chladného a slaného takmer neustále bičujúceho vetra a tmavých, ťažkých mrakov, buď sa ženúcich ozlomkrky alebo v napätí pred búrkou hrozivo visiacich nad krajinou ...
S hlavnou hrdinkou som prežívala neistotu, zmätok, podozrenia, obavy,...

Majstrovsky napísaný príbeh ma takto vtiahol do deja. Nezabudnuteľné!

Blue
09.11.2017

Nevím přesně pokolikáté jsem Jamajku četl, asi potřetí, ale po dlouhé době, po sedmnácti letech. Zatoužil jsem po nějaké osvědčené dobré četbě. Nebylo to poprvé, občas sáhnu po knize, která se mi dříve líbila a výsledek bývá různý. Někdy se už s autorem či příběhem míjím, někdy je dojem stejný, nebo i lepší. Jako třeba u Jamajky. Tady je vše, co očekávám od dobré četby.

Sněžková
22.10.2017

Nebyla to tak špatná knížka. Trvalo docela dost dlouho, než se začalo něco dít a nedivím se, že mnoho čtenářů přirovnává Jema Merlyna k Heathcliffovi. Oba jsou takové nešťastné, nabubřelé a samorostlé povahy.
Ano, příběh zajímavý, farář mi přišel dokonale zapadající do celého kontextu, ale jeho role nebyla od začátku zcela jasná. A permanentně vystresovaná teta Patience mě začala štvát už po několika stranách, které jsem o ní přečetla.
Celkem mě to bavilo, ale vracet se k této knize nebudu, přišla mi jednoduchá a celkově nijak moc záživná.

moničina
02.10.2017

Skvelá kniha, napínavý záhadný dej, sympatická hrdinka, romantika a atmosféra Anglicka tej doby. Za socíku dávali aj film, bol takisto skvelý, doporučujem ho vidieť, krásne vystihol tú temnú atmosféru a postavy boli výborne zahraté.

gleti
05.07.2017

Nezapomenutelná kniha. Už je to víc jak čtvrtstoletí, co jsem ji četla poprvé, a stále mi utkvěla v paměti. Svou atmosférou, napětím a hlavně statečnou hrdinkou.

Vlasta155
20.05.2017

Moc pěkné!

Kopretina
24.04.2017

Uff, po posledních kapitolách byla dnes neveselá noc, neřkuli strašidelná. Autorka je mistryní popisu a napětí. Knihu jsem naprosto hltala a jak píše čtenářka pode mnou, v úvodu mi přišla podobná Větrné hůrce. Pak už tolik ne, a díky Bohu, že té romantiky tam až tak moc nebylo. Konec knihy vyznívá v duchu, že se stejně neubráníte svazku s člověkem, kterého milujete, i když je to darebák a předem víte, že to může špatně dopadnout. No, trochu o tom něco vím, a taky vím, že je cesta z toho ven.

misha006
28.03.2017

Moc pěkná kniha. Hodně mi připomíná moji oblíbenou větrnou hůrku. Sympatická hlavní hrdinka, které fandíte. Kniha se moc příjemně četla.

Klárai
26.11.2016