Leonardo da Vinci

kniha od:

Leonardo da Vinci https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/396328/bmid_leonardo-da-vinci-rmw-396328.jpg 4.4 160
Koupit Koupit eknihu Bazar

Nová, vzrušujúca biografia plná odhalených tajomstiev najkreatívnejšieho génia v dejinách ľudstva od autora ocenených životopisných bestsellerov Steve Jobs a Einstein Nemanželské dieťa, ľavák, píšuci zrkadlovo sprava doľava, ťažko udržiavajúci pozornosť, ale pritom s nesmierne zvedavou mysľou, pragmatik s príležitostne kacírskymi názormi, ktorého osobné presvedčenie viedlo k vegetariánstvu, ale nebránilo mu pracovať pre jedného z najbrutálnejších mužov tej doby a zároveň vytvoriť také umelecké skvosty, akými sú Posledná večera a Mona Líza… aj taký bol génius Leonardo da Vinci. Prečítať si túto veľkolepú biografiu Leonarda da Vinci je ako vydať sa na výpravu do života a tvorby jednej z najvýnimočnejších ľudských bytostí, aké kedy žili, s tým najpútavejším a najerudovanejším sprievodcom, akého si len možno predstaviť. Walter Isaacson je nielen pravý učenec, ale zároveň aj strhujúci autor. Stránky tejto knihy ukrývajú nesmierne bohatstvo poznatkov.... celý text

Žánr:
Literatura faktu , Biografie a memoáry , Historie

Vydáno: , Eastone Books
Originální název:

Leonardo da Vinci , 2017


více info...

Komentáře (42)

Komentáře 42 Recenze 2

Araso
Araso
31.07.2023 5 z 5

Audiokniha - naprostá pecka ke které se určitě jednou vrátím. Skvěle napsáno, skvěle přeloženo a skvěle namluveno. Doporučuji!

willy9203
willy9203
15.05.2023 5 z 5

Jestli jste neměli k Leonardovi vyhraněný vztah, po přečtení této knížky ho budete milovat. Až dosud se mi pod jménem da Vinci vybavil vždy zadumaný stařec (tak trochu magor), ale Walter Isaacson ho pro mě dokonale polidštil. Skvěle zpracovaný dokument.


ujira
ujira
26.04.2023 5 z 5

Velmi pozoruhodná, čtivá, vzrušující biografie, zejména mě fascinoval popis jednotlivých obrazů, u nichž autor vytváří dojem živosti a podporuje představivost čtenáře. Leonardo da Vinci byl však tak zajímavou osobností s geniálními pozorovacími schopnostmi, zvídavou a neodbytnou myslí a vlastnostmi vědce a to vše se autorovi v biografii podařilo podrobně a zajímavě popsat.

helusa2
helusa2
22.04.2023 5 z 5

Třetí kniha tohoto životopisce - moc se mi líbí Isaacsonův výběr osobností. Je poctivý v neuvěřitelně podrobném sbírání informací, jejich třídění - a interpretace všech těchto poznatků je přitom stále čtivá (v mém případě zajímavá na poslouchání).
Rozhodně se neodvažuji říct, že jsem všem informacím rozuměla (stejně jako u Einsteina), ale rozhodně to bylo obohacující.
Myslím, že ta touha po získávání nových informací jen z radosti, že je získávám, radost z nových vědomostí, otevřené oči pro poznání - to, co na Leonardovi, Einsteinovi i Jobsovi Isaacson tolik obdivoval - jemu samotnému nechybí :-)
A Leonardo sám? Ten byl prostě neskutečně inspirativní osobností!!!

Misoso
Misoso
17.03.2023 5 z 5

Kniha obohacujúca o cenné poznatky. Svojím spôsobom je to akási esej s názvom: Prečo je Leonardo da Vinci génius? Mne osobne prišla miestami až motivačná, keďže autor popisuje, ako sa Leonardo dostal k toľkým poznatkom. V tú dobu si budete hovoriť, že nič nie je nemožné. Odporúčam všetkým, ktorí majú radi históriu, vedu a umenie. Prajem príjemný zvyšok dňa. :)

Jenny46
Jenny46
23.02.2022 4 z 5

Leonardo se vymyká našemu chápání byl podivín, jedinečný podivín...
Nejzvědavější muž v dějinách, zapálený, úžasný, genialita tvořivosti s fantazii, talent v mnoha disciplínách.
Originální myšlení chtěl pochopit celé stvoření a jak do něj zapadáme. Touhu poznat svět - obohatit každou chvíli našeho života....
Jeho deníky, kde si zapisoval své vědomosti, co se musí naučit, proč je obloha modrá atd.?? Měl rád svět v pohybu, proto nerad dodělával obrazy...
Leonardo měl nespoutanou mysl, rád tvořil pro sebe hlavně, co jemu se líbilo a ne co kdo chtěl...
Pro mě byl taky velkou záhadou, a proto ráda vyhledávám informace. Poslouchala jsem po chvilkách audioknihu četl Zbyšek Horák zajímavé informace, nutí přemýšlet...

LordByron
LordByron
28.10.2021 4 z 5

Sakra toto bol tak NESKUTOČNE geniálny a všestranný človek, že ja mu úprimne až závidím a mám z neho komplex... On bol tak neskutočne úžasný doslova vo všetkom čoho sa dotkol až vám ide padnúť sánka. Chytil sa anatómie a hneď v nej predbehol vývoj o 200 rokov. Chytil sa strojov a hneď vymyslel lietadlá, autá, guľomety, bicykle a tanky. Chytil sa astronómie a hneď predbehol Koperníka. Chytil sa štetca, dláta, architektúry...
Sakra. Tá Florencia musela byť neskutočné miesto ak zrodila takých ako Leonardo a Machiavelli. Strašne rád by som Lea stretol na živo a myslím, že my bežní smrteľníci smr mu museli pripadať asi ako nám psy a malé opičky. Ten bol tak ďaleko nad nami, že fuuu..Ostatne Leo býva často zaraďovaný za asi najinteligentnejšieho (alebo druhého, tretieho) človeka dejín aj keď presne mi to už nikdy nezistí a jeho IQ sa údajne malo pohybovať okolo 200.

chamyl
chamyl
21.09.2021 3 z 5

Za mne to už v komentáři napsal zcela výstižně Babouš.
Chápu, že časový odstup neumožňuje tak osobní pohled jako v případě Einsteina či dokonce Steva Jobse. Nicméně toto není biografie, ale spíše sborník Leonardových děl s výkladem, jak je "vidět".
Netvrdím, že je to úplně nezajímavé, ale každopádně prakticky bez života.

Jodys.63
Jodys.63
18.09.2021 5 z 5

Leonardo byl nejen geniální vizionář , ale také člověk a komplikovaná osobnost, jehož schopnost pozorovat …v kombinaci až z obscesí hraničící zvídavostí, působí v historických reáliích knihy na čtenáře jako obdivuhodný a dějově kontinuální příběh

Camelot
Camelot
27.08.2021 4 z 5

Walter Isaacson je téměř geniální životopisec, jenž s oblibou píše o geniálních lidech. Výsledek bývá bez chyb. Po Jobsovi, Einsteinovi a Inovátorech jsem sáhl po biografii renesančního umělce a „vědce“, kterou jsem před časem dostal k Vánocům.
A jako obvykle jsem knihu po několika dnech poutavého čtení zavřel s pocitem, že ani tentokráte Isaacson nezklamal.
Výpravná kniha, jíž nechybí ani poměrně bohatá obrazová příloha, popisuje život a především bohaté dílo toskánského génia. Dozvěděl jsem se mnohé a opět si připomněl, co dokáže lidský duch, čehož dokladem jsou jako autor knihy, tak osobnost, jíž tak barvitě vylíčil. Zatímco Leonardo byl mistrem štětce, je Isaacson mistrem pera a přeji jeho dílu, aby vydrželo stejně dlouho jako to Leonardovo.
Od první do poslední věty je cítit poctivý autorův přístup a obrovské úsilí, které své knize dal do vínku.

Deus
Deus
03.07.2021

Nehodnotím, lebo som nedočítal. Knihu som kúpil, lebo som bol nadšený zo Steva Jobsa, ale Leonardo bol pre mňa takmer nečitateľný.
Tu v komentároch to Babouš vystihol veľmi presne.

radimch
radimch
10.05.2021 5 z 5

Leonardo se naprosto vymyká všemu a všem. Byl jako světlo v okolním pomalu se probouzejícím šeru. Nádherná kniha. děkuji

Zknihydohlavy
Zknihydohlavy
05.02.2021 4 z 5

K umění si stále snažím najít cestu, a proto pasáže popisující v detailu jednotlivá Leonardova díla pro mne byly poněkud zdlouhavé a náročné. Mnohdy jsem při popisu Leonardových obrazů žasl, co vše je na nich možné ocenit. Rozumím nicméně tomu, že i v případě umění je třeba, jak píše Walter Isaacson v závěru knihy, „začít od podrobností“. To je pro mne vcelku obtížné, protože si obecně všímám spíš celku než konkrétních jednotlivostí. Rčení, že pro les nevidí stromy, je v mém případě celkem trefné. Kniha je ale navzdory uvedenému i tak velmi čtivá a Leonarda si z autorova líčení prostě musíte zamilovat.

Levák, vegetarián a gay, který na přelomu 15. a 16. století procházel ulicemi Florencie, Milána, Říma nebo Amboise v růžové tóze. Je úžasné si představit, že navzdory tomu, nebo možná právě proto, že Leonardo, soudě podle výše uvedeného výčtu vlastností, jistě nevykazoval znaky dobové konformity, dosáhl takového věhlasu. Z Isaacsonova líčení na mne Leonardo působil dojmem Brouka Pytlíka (myšleno v tom nejlepším slova smyslu). Působil na mne dojmem člověka, kterého bych rád poznal.

maris123
maris123
22.01.2021 5 z 5

Úžasný vhled do Leonardovy doby, života a díla založený na jeho denících. Audiokniha nebyla tou nejvhodnější formou, když došlo na popisy obrazů a kreseb, musela jsem si všechno vygooglit. Leonardo nám zůstává vzdálený přes pět století, ale jeho zvídavost, zaujetí pro detail, láska k lidem i zvířatům, fascinace přírodními zákony je inspirující dodnes. Mnozí se tedy poznají spíš v jeho schopnosti prokrastinace...

Randyz1986
Randyz1986
12.12.2020 4 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu. Jako člověk uměním a historií vcelku nepolíbený jsem se občas v popisech obrazů ztrácel a některé pasáže mě nudily, ale jsem za tuto možnost, podrobně nahlédnout do života mistra Leonarda jak po profesní, tak trochu i po lidské stránce, rád a rozšířil jsem si tak obzory.

Strnady095
Strnady095
13.11.2020 3 z 5

Nádherná inventura díla Leonardova génia s krásným návodem, jak číst jeho obrazy a čeho si na nich všímat … jen u biografie o člověku, který nade vše miloval a hledal emoce mě ty emoce nějak chybí … chybí mi prostě Leonardo a jeho osobnost … až na straně 440 krátká věta "Třeba ho, ještě než dosáhl šedesátky, tak vysály a zdecimovaly vnitřní běsi a deprese." … škoda.

denisa7430
denisa7430
11.08.2020 5 z 5

Jedním slovem: nádherná!

Babouš
Babouš
19.06.2020 3 z 5

Leonardo Da Vinci maloval obrazy jako živé. Biografie Waltera Isaacsona ale zůstává bez života. Autor se tak ponořil do detailů - tahy štětcem na jednotlivých obrazech, příběhy o ztracených a znovunalezených dílech - že zapomněl na Leonarda samotného. A to je škoda. Oproti biografii Steva Jobse, která čtenáře fakt přenesla do garáže, kde se zrodil Apple, tohle byla jen průměrně napsaná a zbytečně zdlouhavá biografie člověka, který měl tolik talentů, že se zřejmě do jedné knihy nevejdou. Pokud chcete Leonarda poznat jako člověka, doporučuju román Mramor a plátno od Stephanie Storey.

soukroma
soukroma
26.05.2020 4 z 5

Ohromující množství informací (po kterém obvykle bažím), doplněné padesátistránkovým seznamem odkazů a bohatým rejstříkem.
Ale ... celkový dojem z díla je takový chladný, netečný - prostě soubor informací vytažených ze všech možných zdrojů, poskládaných dílem chronologicky dílem tématicky, podpořený mnoha barevnými fotografiemi děl (nejen Leonardových), stránek jeho zápisníku, črt.
Nedýchlo na mě, jak je autor odkazem Leonardovým uchvácen (což předpokládám), a nevyloupl se mi z toho Leonardo jako člověk z masa a kostí. Spíš mi to připadalo občas jako autorova soukromá polemika s mnohem staršími životopisci (zejména u Vasariho autor stále připomínal jeho přehánění, ovšem pokud to tak bylo, pak to bylo právě pro zřejmou fascinaci géniem) a potřebou vyjádřit vlastní (často dost nekompromisní) názor, což tedy ještě dovršil závěrečným návodným seznamem pro čtenáře.

Před nedávnem jsem četla skvělou Agónii a extázi od Stonea o Michelangelovi - román, spíš než zbeletrizovaný životopis, takže ohromně čtivý (a nedá se tedy charakterem přímo srovnat s hodnocenou knihou, byť oplývá mnoha shodnými faktografickými kvalitami) - ale i z něj jsem načerpala živější dojem o Leonardovi, byť o něm to nebylo...

(Pozn.: teď čtu komentáře staršího data - nechápu, jak někdo může přijít na nápad udělat z téhle bichle tohoto typu audioknihu, vážně ne).

Dada077
Dada077
14.03.2020 5 z 5

Na viac ako dva mesiace som sa ponorila do fantastickej knihy o takom eccellentissimo e singhularissimo vuomo, akým bol Leonardo da Vinci. Pri popisoch jeho zrodenia, detstva a cestou do Florencie som si privykla na jeho povahu, nálady a nekonečnú túžbu vedieť, poznať. Bola som vtiahnutá do víru nákresov, plánov, poznámok na okrajoch, písaných zrkadlovo ľavou rukou sprava doľava. So zatajeným dychom som pozorovala, ako skúma, pitve, premýšľa, načŕta cesty k odpovediam na svoje otázky. Táto kniha mi ponúkla možnosť nakúkať ponad maestrovo plece na jeho nezameniteľné sfumato, juxtapozíciu rohu spodného viečka a spodnej hrany dúhovky.
"Keď ty, ó, básnik, vyrozprávaš príbeh svojim perom, tak maliar ho svojim štetcom dokáže vyrozprávať ľahšie. "
Takmer denne som sa po celé dva mesiace strácala vo víre skúmaní pohybov, zvukov, pozícií, svalov, príčin, vzťahov ... a nechcela som sa vynoriť do súčasného sveta.
Ak hľadáte históriu, čítajte o Leonardovi, ak sa chcete nechať inšpirovať, čítajte, ak hľadáte motiváciu, čítajte. A možno jedného dňa opíšete jazyk ďatľa. Viem, možno to nikomu na nič nebude, ale ... len tak ... len tak zo zvedavosti. Rýdzej zvedavosti.
PS: zo začiatku som bola sklamaná, že autorove poznámky sú iba odkazy na použitú literatúru, ale nakoniec som zistila, že to iba ja som nenásytná po ďalších a ďalších informáciách a iba na mojej zvedavosti záleží, koľko si ich v uvedených zdrojoch dokážem prelúskať.
Do ČV som knihu zaradila, pretože psychická porucha vždy ide ruka v ruke s genialitou.

Kozel
Kozel
02.03.2020 5 z 5

Kniha všeobjímající, dlouhá a fascinující jako samotný život Leonarda. Respektive Leonardo sám je naprosto fascinující a inspirující osobnost, jemuž se málokdo vyrovnal v jeho době a myslím, že těžko by hledal konkurenci i dnes.

Leonardo je důkazem, že zvědavostí a neustálým pokládáním otázek a hledáním odpovědí dojdete skutečně daleko. Jistě, nenamalujete Monu Lisu (byť to je zrovna obraz, který mě nikdy úplně nepoložil na rozdíl od jiných Leových děl) nebo Poslední večeři, to ale není cíl. Tím je radost a věčný hlad po vědění. Dívat se kolem sebe mnohem pozorněji a obdivovat svět. Jakkoli fantastickým byl da Vinci umělcem, Leo mě vždycky dostával uměním kreslířským, filozofickým a vědeckým, což jsou pro mě nejcennější pasáže Isaacsonem naprosto skvěle zpracované biografie (a to mám k Američanům téměř vždycky výhrady, jakmile se zajímají o Evropu). Ostatně nevycházím z údivu nad tím, kterak se nelegitimní potomek z Vinci bez ústavního vzdělání stal ikonou, která samostudiem ve výsledcích předběhla lidskou společnost o několik staletí. Kéž by Leo našel někoho, kdo by ho donutil ještě za života podělit se o tyto výsledky. Walter Isaacson zavírá knihu, myslím, naprosto skvěle - do té věty by se dal shrnout celý Leonardo da Vinci: "Buďte přístupni záhadám. Ne všechno musí mít ostré hrany".

Mnohokrát jsem si říkal, jak se Leonardově přístupu přiblížit v dnešní době. Je to složité, existuje nespočet rozptylujících, nebo spíše rušících, faktorů, kterým velký génie čelit nemusel. Ale jde to, půjde to a stojí to za to.

A ještě jedna nádherná věc, prolínající celou knihu=o) Leonardo si položil úkol - "popiš jazyk datla". Položili jste si někdy takový zdánlivě "hloupý" úkol? Natož hledali výsledek? Je velmi pozoruhodný. Pozoruhodný a překvapivý jako všechno venku, co přehlížíme. Pozoruhodný a překvapivý stejně jako celý Leonardo=o)

LEGACY
LEGACY
25.12.2019 5 z 5

Velkého Leonarda jsem dostal na minulé Vánoce, bohužel až teď ,takřka na rok, jsem tuto vynikající biografii přelouskal a ono vysoké mínění, které jsem k němu choval přerostlo v obdiv a taky trochu nevěřícnost, že člověk, kterému nebylo poskytnuto ani pořádné vzdělání ani výhod se silou svého úsilí, důvtipu a nezměrné zvídavosti vypracoval na všestraně nadaného génia, který chtěl vědět vše o všem, a částečně se mu to podařilo, což je na dobu a na prostředky, kterými disponoval dechberoucí, a to si myslím, že si svá největší tajemství uchovával v hlavě jen a jen pro sebe. Člověk jej po přečtení už nevnímá jen jako člověka, co namaloval ten a ten obraz, vnímá ho jako člověka, který skloubil vědu a přírodu, člověka, který se bláhově snažil dostat co možná nejblíže k dokonalosti a tak své masterpieci nikdy nedal z rukou, člověka který byl schopen hodiny a hodiny civět před sebe a pozorovat křídla vážky, nebo udělat po hodině jeden tah štětcem na nějaké náboženské postavě, byť byl nevěřící, o člověku, který se nebál glorifikovat mužský pohlavní orgán a zároveň chodit v elegantním růžovém plášti s o několik roků mladším společníkem, nebál se ušpinit si ruky při svých rutinních pitvách, aby se dovtípil, který nerv nám vyčaruje na obličeji úsměv. Jazyk datla, nebo proč je nebe modré, očarování vodou jsou právě typy otázek, které si kladl asi jen jako jeden z mála, a díky obsedantní potřebě dopídit se k odpovědím, byl později schopen prošpikovat své obrazy tisíci malinkatých detailů, které obyčejné oko ani nepostřehne, a to úsměvné na tom je, že člověka, kterýho má svět zaškatulkovanýho jako nepřekonatelného mistra malíře, se primárně zaměřoval na roli vojenského konstruktéra a inovátora. Jakožto člověku, co rovněž maso strčí do pusy tak jednou za rok mě rovněž imponuje výběr jeho stravy, a pak je tu naprostá nepoddajnost autoritám, která člověku zdůrazní co pro Leonarda znamenala jeho svoboda. Autor nám poskytl myslím vyčerpávající informace a nechci vědět jak usilovně musel pracovat, aby tak komplexní a tajemnou osobu vykreslil, co možná nejpřesněji a přitom srozumitelně i třeba totálním uměleckým neznalcům jako jsem já. Ať už jste uvnitř svého bytu, nebo v dílně, nebo na ulici, bude ve vaší blízkosti alespoň jedna věcička, v které má Leo své prsty, anebo jí alespoň nějakým způsobem inovoval, i když se bude jednat o něco, co již bereme za samozřejmé jako třeba hever. Za týden jedu poprvé do Itálie a i když to nebude Florencie ani Milán, tak mě tahle kniha dost navnadila se o Itálii a její historii dost zajímat, a to je také myslím jeden z úkolů knih, aby v nás podnítila zvědavost v kruzích, které nám byly doposud neznámé, a kdybych mohl odpovědět na onu banální léta opakovanou otázku, v jaké éře, bych chtěl vyzkoušet si žít, byla by to asi renesance a výkvět géniů. Kniha je unikum, kterou ze své knihovny nepustím, a Leonardo by měl být pro nás obří inspirace.

Michal2222
Michal2222
03.12.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších životopisných knih, které jsem kdy četl. Je sice chvílemi až přespříliš podrobná, nicméně právě tato podrobnost ukazuje Leonardovu zvídavost a genialitu všeho, do čeho se za svého života pustil. Málo toho nebylo. Úžasný dojem za sebou po přečtení zanechává tato kniha a Leonardo Da Vinci. Skvělá práce Waltera Isaacsona.

pablito
pablito
06.11.2019 4 z 5

Dokonalá bigrafie. Isaacson je precizní autor. O jednu hvězdičku méně než za Einsteina jsem dal jen proto, že nejsem znalec umění a popisy Leonardových děl byly pro mě až příliš podrobné. Obě biografie dle mého stojí za přečtění.

DavidGreňa
DavidGreňa
25.10.2019 5 z 5

Túto knihu som prečítal šmahom ruky. Vynikajúca kniha z ruky skvelého autora, ktorý opísal život a diela možno aj najväčšieho génia ľudstva. Skoro každá prečítaná strana má dokázala prekvapiť a tlačila má ďalej a ďalej vpred.Po prečítaní tejto knihy sa človek začne inak pozerať na obrazy, ľudské telo, prírodu a svet ako taký. Odporúčam.

jaroiva
jaroiva
05.10.2019 5 z 5

Tady opravdu audiokniha nebude stačit. Budu si muset ještě prolistovat papírovou.
Ovšem nestíhám dost obdivovat Isaacsona.
Podle Einsteinova životopisu bych řekla, že je odborníkem na fyziku, podle Jobsova životopisu, že je nadšeným ajťákem, a teď zase znalcem umění...
Dokonalé všechny tři knížky.

E_Lan
E_Lan
29.08.2019 4 z 5

Velmi zajímavé pojednání o neskutečném mysliteli, vynálezci a umělci. Ač je kniha trochu zdlouhavá, velmi detailní, tak přináší obrovské množství zajímavých faktů nejen z historie, ale i z dnešního života a jeho fungování. Opravdu hodně si z popisu života toho zajímavého člověka čtenář vezme a u mě se navíc vzbudil mírný zájem o malířství:-) A to je co říct!

Belatris
Belatris
23.07.2019 5 z 5

Můj první Isaacson, kterého jsem skutečně zvládla celého. Jeho detailní přístup s využitím pohledů z co nejvíce stran může být zahlcující (v případě Jobse mě opravdu brzy zahltil a odpadla jsem). V případě Leonarda pomohlo i to, že jsem poslouchala audioknihu, velmi pozvolna jsem si vyposlechla Leonardův život, věci, které ho poháněly, situace, které mu jeho nebetyčná zvědavost přinášela... A velmi jsem se bavila a inspirovala. Nečekala jsem portrét umělce, ale komplexní portrét člověka s mnoha zájmy, rozlítaného do mnoha stran a oborů, a přesně to Isaacson udělal.
Jedinou nevýhodou je absence obrazového materiálu, který jsem si ale našla zvlášť.
Ideální by bylo mít jak papírovou knihu, tak i audioknihu.

janamaluveckova
janamaluveckova
21.05.2019 5 z 5

Strhující, inspirativní, detailní.

lukas9608
lukas9608
20.05.2019 2 z 5

Poslouchal jsem audioknihu. Po několika hodinách detailního popisu Leonardových obrazů a rozjímání nad tím, jaký styl tahu štětce byl použit jsem to už nedal a poslech zabalil. Ze začátku jsem obrazy alespoň googlil, abych věděl o čem je řeč, ale po určité době mě přestalo bavit i to. Čekal jsem spíše popis jeho života, či popis jeho zajímavých vynálezů, ale zdlouhavý popis malířských děl mě od knihy zcela odradil.

Iv8
Iv8
16.05.2019 4 z 5

Občas bylo nutné si vyhledat popisované dílo, aby člověk pochopil a třeba se i poučil a přiučil, což jistě není na škodu...V době, ve které Leonardo žil se asi nedaly očekávat žádné napínavé a dramatické chvíle, aby se děj rychleji "někam" posouval. Prostě nečteš detektivku, ale "obyčejný" život jednoho člověka, takže tak.

martin3683
martin3683
11.05.2019 3 z 5

Leonardo z Vinci byl bezesporu talentovaný člověk, ale hlavně skvělý pozorovatel. Díky své obsesi zaměřovat se na detaily jsou jeho malby geniální a dodnes nepřekonané. Ale zas tak moc jich vlastně nedokončil, protože ho zajímalo tolik věcí najednou, že byl noční můrou všech zadavatelů a šéfů. U jeho vynálezů se mísil technický a matematický um s bujnou fantazií a většina nákresů je spíše nesestavitelných. Nedá se mu však upřít novátorský přístup (však to bylo 500 let zpátky, byl to velký vizionář). Tohle a více se z knihy dozvíte hlavně díky precizní práci autora knihy s Leonardovými deníky. Bohužel se autor hodně zabývá jeho dílem, ne jen osobou, jeho životem a dobou. Rozpitvává každý obraz či sochu a je to hodně nezáživné čtení. Musíte umění strašně milovat, abyste se donutili pokračovat (což není můj případ), já nejdříve přeskakoval odstavce a pak celé stránky. Kniha je více vědecká práce než záživné čtení a inspirace géniem své doby. Čekal jsem od ní něco jiného a trochu zklamala.

tlllk
tlllk
18.04.2019 4 z 5

Kniha vyžaduje zvláštny prístup, hlavne jej audio-podobu treba doplniť o priebežnú prácu s Googlom. Je v nej množstvo popisov maliarskych techník, ktorých význam som pochopil až pri zhliadnutí daného obrazu, inak vyzneli zbytočne a nedôležito. Kniha z Vás neurobí odborníka, ale rozšíri obzory a ako bonus je tam par pikantných historiek z Leonardovho života.

david6376
david6376
02.04.2019 4 z 5

Zatím jsem na začátku knihy, u kapitoli dětství a mohu říct, že mě kniha naprosto vtáhla a překvapila, za mě vynikající kniha

petaSk
petaSk
18.03.2019

Po dvou hodinách poslechu to vzdávám. Nepopírám, že autor odvedl precizní práci. Pro mě je ale životopis strašně nezáživný.

martunka
martunka
05.03.2019 5 z 5

Rozhodně se jedná o velmi kvalitní a čtivý životopis. Jeho četbu jsem si hodně užila.

JosefKomensky
JosefKomensky
22.01.2019 5 z 5

Uzasnaa kniha skvele vysvetlujici postavu genialniho vynalezce a vesumela Leonarda da Vinci a doby v niz zil. Ctenar pak taky pochopi,ze za jeho obrazy - napriklad dama s hranostajem se skryva mnohem vic, nez je na prvni pohled patron - povinna cetba pro vsechny fandy Dana Browna

maphiosso
maphiosso
14.01.2019 4 z 5

Walter Isaacson je bezesporu skvělý životopisec. Ve svých knihách dokáže vyložit poutavě život velikánů historie jako málokdo. Dá se říci, že Isaacsonovy knihy jsou zárukou kvality a nejinak je tomu v případě biografie Leonarda da Vinci.
Mám ale pocit, že v této knize trochu „tlačí na pilu“. Fakta tu a tam prokládá vlastními názory a domněnkami a v několika případech se uchyluje ke srovnávání Leonarda se Stevem Jobsem, což na renesancí okouzleného čtenáře působi jako facka iPadem.
Drobnou výtku směřuji také k redakční práci nakladatelství Práh. Pravopisných chyb a špatného skloňování slov není v knize zrovna málo a při četbě ruší jinak výborný překlad.

roman9739
roman9739
11.01.2019 1 z 5

Knihu jsem prozatím odložil; je značně nudná a nedosahuje kvalit, které jsem očekával po famózní biografii Steva Jobse.

dejvik85
dejvik85
27.12.2018 5 z 5

Knize jsem věnoval dva celé dny a jsem absolutně nadšen. Nádherně napsané od opravdového mistra životopisce. Osobně mě kniha vtáhla, poprvé jsem šel do hloubky Leonardova života a musím říct, že to na mě zanechalo opravdu hluboký dojem. Po přečtení jistě pochopíte komu se říká renesanční člověk, polyhistor nebo co znamená všestrannost. Na konci knihy zjistíte v čem tkví genialita a nemusí to být vždy o vysokém intelektu, i když samozřejmě v genialitě se snoubí celá řada vlastností. Kniha popisuje Leonarda se všemi přednostmi i neduhy, které ho zobrazují jako člověka s chybami, kterého žene kupředu neutuchající touha po poznání prakticky všeho. Z knihy si odnáším spoustu inspirativních myšlenek a přístupů k práci. Když se podívám do současného světa neubráním se dojmu, že moderním Leonardem může být v budoucnu například Elon Musk. Je podobným snílkem až fantastou, chyb bychom u něj také našli spoustu, ale jeho nápady jsou stejně neuvěřitelné jako byli ty od Leonarda. A také samozřejmě nelze zapomenout na Járu Cimrmana, který je Leonardovi v mnohém podobný:) Jen s tím rozdílem, že Leonardo da Vinci byl skutečnou postavou našich dějin.