makkuska makkuska komentáře u knih

Jenom kamarádi Jenom kamarádi Abby Jimenez

Z romantického a humorného příběhu se vyklubalo trochu drama, kde ne vše skončilo happy endem. Příběh vypráví o hluboké lásce, tvrdohlavosti i vytrvalosti. O tom, že ne vždy jsou věci takové, jaké si je vysníme a že je život o kompromisech. A že šťastní můžeme být, i když věci nejsou podle plánů.

Krásný strhující příběh, výborně napsaný, místy humorný a místy dojemný.

24.07.2023 5 z 5

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

Strhující román z prostředí Kentuckých hor odehrávající se téměř před 100 lety vypráví příběh dvou žen, Alice a Margery. Od první třetiny jsem se již nemohla od románu odtrhnout. Všechny hrdiny jsem si oblíbila, a na rozdíl od románu Jeden plus jedna, který se mi taky líbil, ale postavy mi k srdci nijak nepřirostly, jsem s nimi příběh prožívala až do konce.

Za mě má kniha vše, co má správný román mít: dobře vykreslené postavy, zápletku, příběh, který graduje, trochu romantiky a zajímavé prostředí s historickými fakty, které dodává příběhu jedinečný podklad.

11.04.2023 5 z 5

Tajemství porodních bab Tajemství porodních bab Sally Hepworth

Příjemné čtení, náhled do porodnictví z různých stran, problematika domácích porodů zasažena do příběhu. Bavilo mne prolínání příběhu třech žen třech generací, jakoby bych četla tři křížky najednou.

19.03.2022 4 z 5

Tak trochu lesana Tak trochu lesana Veronika Hotová Roncová

Knize dávám 5 hvězd, protože sama za sebe bych uvítala, kdyby podobně zaměřených knih vznikalo více. To, jaká hlavní hrdinka je, jak žije, jak smýšlí o ostatních lidech a o životě i nahlédnutí do jejích terapii, je velmi inspirativní a stává se stále více rozšířeným pohledem na svět. Přesto je hodně lidí, které by kniha mohla nasměrovat nebo jim aspoň pomoct lépe chápat "ezo"lidi, kteří takto svět vidí.
Nicméně mi kniha připadá spíš jako "ezokniha" (které já mám ráda) vložená do příběhu. Miluji romány, ale u tohohle jsem se vlastně nudila. Myslím, že smyslem knihy bylo více předat pohled na svět, než vytvořit opravdu čtivý román. Bylo tam zapleteno na román příliš mnoho příběhu různých lidí, ale příběh samotné hlavní hrdinky byl dost plochý. Taky jsem se ztrácela v dialozích, což už někdo přede mnou zmiňoval, často jsem nechápala, kdo je kdo. Závěr samotný by dal na samostatnou knihu.
Přesto jsem ráda, že tato kniha vznikla a že se mi dostala do rukou.

24.05.2021 5 z 5

Nové začátky Nové začátky Lilly Lucas

Jedná se o jednoduchý příběh dvou mladých lidí těsně po dvacítce, který se mi četl dobře, ale ničím mě nepřekvapil, nešel nijak do hloubky. Podobných příběhu jsem četla hodně, například romány z pera Mony Kasten mi přišly o kapku lepší, ale může to být i tím, že jsem je četla dřív. Přesto je kniha čtivá, děj se odehrává dostatečně rychle, aby se čtenář nenudil.

30.11.2022 4 z 5

Mám ráda cestopisy, ale tenhle byl něčím zvláštní. Autor nepopisuje jen svou cestu, útrapy a památky. Sblížuje se s místními, ptá se jich, čím se živí a jak se jim v zemi žije. Přespává u nich doma, popíjí s nimi stakany, pojídá šašlik a vzpomíná na dobu za Sovětského svazu. Moc mě to bavilo, i když se mu upřímně divím, že mu tento kulturně antropologický výzkum za všechno to množství alkoholu a kocovin stál. Nicméně velmi čtivé, zábavné i poučné.

15.06.2021 5 z 5

Začít znovu Začít znovu Mona Kasten

To, co mě přesvědčilo ke čtení této série bylo velice vysoké hodnocení, které není u tohoto žánru úplně typické. Je docela těžké najít kvalitní román, kde by nebylo vždy naprosto jasné, co se stane v dalším okamžiku. Většinou přečtu jeden román toho typu ročně, ale tyhle ze série Znovu jsem zhltla hned tři během 10 dní.
Jak už psal někdo přede mnou, cítila jsem se na román stará. Ale během čtení se mi začalo vybavovat mé období na výšce, mé pocity a vztahy kolem mne a byť mi děj ze začátku přišel moc nereálný, postupem jsem zjišťovala, jak podobně jsem si cítila mnohdy i já. Takže překvapuji sama sebe, že dávám opravdu vysoké hodnocení. :-)

Sama sebou Sama sebou Jojo Moyes

Jojo Moyesová jednoznačně umí psát, má krásný jazyk, nevšední příběhy, u kterých hned na začátku nevíte jistě, jak dopadnou a každá kniha má originální dějovou linku. Přesto se mi u jejich knih často stává, že si hlavní postavy příliš neoblíbím, tak jak to mívám u jiných autorů, a kniha se tak pro mne stává méně strhující.

To se bohužel stalo i u Louisy Clarkové, která mi neseděla už ve filmu a v knižní podobě to pouze potvrdila. Je to jen můj osobní pohled. Nevím, zda jsem od knihy očekávala víc, kniha mě zabavila před spaním, ale nic víc jsem z knihy bohužel nepocítila.

18.05.2023 4 z 5

Božidara Božidara Veronika Hájek Hurdová

V průběhu čtení jsem se viděla ve všech postavách. Chápala jsem Rosie, protože jsem během dospívání měla stejné pocity, rozuměla jsem Miladě, protože jsem také máma a Božidara.. je taková, jaká bych chtěla na stáří být.

První část knihy byla příjemně poklidná, meditovala jsem si při čtení a viděla sama sebe v podobně nehodnotícím prostředí babiččina domu. Druhou část jsem vlastně nečekala, o to víc byla strhující a uspokojila mé touhy cestovat a udělat něco nečekaného. Vlastně mě kniha doplnila vším, co mi aktuálně chybí.

Veronika Hurdová se vyvinula v opravdu dobrou autorku, má neuvěřitelně barvitý jazyk, knihy jsou čtivé a přináší nová témata a pohledy na svět, které v současné době v beletrii chybí.

01.02.2023 5 z 5

Ztracený dopis Ztracený dopis Jillian Cantor

Román na pozadí historických událostí, tak akorát romantiky, děje, historie i provázanosti dvou dějových linek. Čtivý, nenudila jsem se.

19.11.2022 5 z 5

Zahrada v měsíčním svitu Zahrada v měsíčním svitu Corina Bomann

Kniha mě velmi bavila, byla čtivě napsaná, děj nebyl vůbec předvidatelný, proto mě držel celou knihu v napětí. Krásně se prolínaly příběhy z přítomnosti s dějem z minulosti. Je pravda, že v knize bylo hodně dějových rovin a hodně postav a jmen, takže místy se čtenář může v příběhu ztrácet, ale to mě na příběhu zároveň bavilo, že jsem si jej musela v hlavě uspořádat, aby mi dával smysl.
Někdo přede mnou psal, že v něm bylo příliš mnoho náhod .. můj názor je, že život je o náhodách a často, kdybychom napsali příběh o sobě nebo někom blízkém, taky bychom byli překvapeni, jak nepravděpodobně to zní a navíc .. bez náhod by to byla nuda. Čteme i pro to dobrodružství a ne jen uvěřitelnost. :-) Za mě 5*!

31.03.2022 5 z 5

Doufat znovu Doufat znovu Mona Kasten

Musím potvrdit to, co se opakuje v hodně komentářích, že ať je děj jakýkoli, ať vám postavy sedí nebo ne, Mona Kasten prostě umí psaní. Kniha je tak čtivá, že vás prostě nutí číst místo práce, místo hraní si s dětmi, místo vaření oběda.
Kniha je stejně kvalitní jako předchozí knihy. Hvězdičku ji ubere pouze to, když se ji snažíme srovnávat s předchozími díly. Průběh příběhu a vývoj postav se opakuje, takže čtenář více předvídá, co se stane. Líbí se mi nicméně vykreslení postav, především jejich vývoj, srovnání se s životní situací a vyrovnání se s minulostí. Moc mě baví, jak se v příběhu objevují postavy z předchozích dílů, líbí se mi, že knihy nekončí prostým "a žili spolu až na věky :-)".
Když bych hodnotila samotný díl, dávám 5*, pokud bych hodnotila díl jakou součástí série, pak 4*.

10.02.2021 5 z 5

Angličtina na rovinu II Angličtina na rovinu II Darren Crown

Nejlepší vysvětlení časů a ostatních pravidel angličtiny, autorovou výhodou je, že umí česky a je tedy pravidla schopen lépe vysvětlit srovnáváním obou jazyků, hledáním rozdílů i společných aspektů. Vhodná knížka pro ty, kteří mají trauma z učení se angličtiny, po přečtení si jazyk zamilujete. Pro mne hlavní poselství knihy: jazyk nám má pomoct v dorozumění se, můžeme se skrze něj bavit, říkat vtipy a je vlastně velmi nepochopitelné, jakým způsobem se vyučuje. Častým výsledkem je, že se lidi bojí jazyk použít, jsou znechucení.

13.10.2016 5 z 5

Musela jsem zemřít Musela jsem zemřít Anita Moorjani

Jak Anita v knize píše, její příběh a její kniha mají moc léčit. Nemusíme projít stavem klinické smrti, stačí, když si (pomocí knihy) uvědomíme svou velkolepost, pochopíme, že si tento svět tvoříme pomocí svých emocí, myšlenek a činů. Je jen na naší zodpovědnosti, zda budeme žít ve strachu a nebo pochopíme, že jsme milujícími dokonalými bytostmi, že nemusíme nikomu nic dokazovat a nikdo nás nemůže ovládat.

28.01.2016 5 z 5

Cítit znovu Cítit znovu Mona Kasten

Tento díl má největší hodnocení zatím ze všech vydaných knih ze série Znovu. Já osobně tolik díly nesrovnávám a naopak je beru jako jeden příběh. Nehodnotím, který z dílů je lepší nebo horší, každému asi sedne jiný příběh ať už kvůli povahovým vlastnostem postav, ději samotnému či naladění čtenáře. Mě bavily všechny tři příběhy, které jsem zatím četla.

Věřit znovu Věřit znovu Mona Kasten

Co mě nejvíc baví na románech ze série Znovu je to, že knihy na sebe navazují a byť každý díl vypráví jiná postava, objevují se tam postavy i z dalších dílů. Tím, že knihy nekončí slovy "a žili spolu šťastně až na věky", ale čtenář se s nimi setkává i v dalších dílech a může sledovat vývoj postav či jejich příběhu, je celé vyprávění ještě zajímavější. Za mě obrovské překvapení a potvrzení toho, že takto kladné hodnocení není přestřelené.

Dobrodruhům Dobrodruhům Tereza Ramba

Miluji její styl psaní, miluji jak si všímá detailů a dokáže úžasně zachytit přítomný okamžik, pomíjivé chvilky a dokáže vypíchnout smysl toho, proč lidé vlastně cestují.

26.12.2020 5 z 5

O bolesti zad O bolesti zad Jan Hnízdil

Kniha obsahuje dost informací, od medicínského a vědeckého, až po ten lidský a psychosomatický. Půlka knihy obsahuje podrobný návod na cvičení při bolestech zad s pěknými názornými obrázky. Kniha dokáže být dobrým průvodcem při cestě k pohybu bez bolesti a bez pochyb se najdou lidé, kterým tato kniha dá zásadní odpovědi na jejich bolesti.

26.12.2020 4 z 5

Psáno s lítostí Psáno s lítostí Aly Martinez

Knize nejspíš není co vytknout, zajímavý děj, který Vás nutí číst dlouho do noci. Docela inteligentní rozhovory, zajímavá přirovnání a pěkný rozbor toho, jak se člověk může či nemusí vypořádat s traumatem.

Přesto nejspíš pro úplně subjektivní pocit z příběhu i z hlavních postav, dávám knize tři hvězdy.

Jediné, co mi vadilo je, že jsem nevěděla, že má kniha pokračování,.. ale ne takové to pokračování, ve kterém je l hlavní postava některá z vedlejších postav první knihy.
Kniha jako taková mohla klidně skončit na předposlední kapitole. Měla vše, co má román mít: úvod, stať a závěr. Poslední kapitola to ale 'zkazila' a tak jsem musela na druhý díl týden čekat. Doporučuji sehnat si hned oba díly najednou, protože i když se Vám první díl nebude úplně líbit, bude si chtít přečíst ten druhý, ve kterém příběh pokračuje.

27.01.2024 3 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Silný, realisticky a syrově napsaný příběh popisuje úděl žen třech generací v době německé okupace. Irma, Edita ani Magda neměly bezstarostný život a jejich příběh nemalým dílem ovlivňovala politická situace. Přesto je velmi obdivuhodné, že přežily a nelehké situace zvládly.
Přestože mě historie ve škole příliš nebavila, bylo zajímavé pozorovat historické události na pozadí děje. Vadila mi chronologie příběhu, na začátku jsem zjistila konec a potom se sáhodlouze dozvídala vývoj událostí. Přesto si cením těchto příběhů, které popisují dobu a také inspirativní příběhy lidí.

29.05.2023 3 z 5