makkuska

Už nikdy pěšky po Arménii a GruziiUž nikdy pěšky po Arménii a GruziiLadislav Zibura

Mám ráda cestopisy, ale tenhle byl něčím zvláštní. Autor nepopisuje jen svou cestu, útrapy a památky. Sblížuje se s místními, ptá se jich, čím se živí a jak se jim v zemi žije. Přespává u nich doma, popíjí s nimi stakany, pojídá šašlik a vzpomíná na dobu za Sovětského svazu. Moc mě to bavilo, i když se mu upřímně divím, že mu tento kulturně antropologický výzkum za všechno to množství alkoholu a kocovin stál. Nicméně velmi čtivé, zábavné i poučné.

Tak trochu lesanaTak trochu lesanaVeronika Hotová Roncová

Knize dávám 5 hvězd, protože sama za sebe bych uvítala, kdyby podobně zaměřených knih vznikalo více. To, jaká hlavní hrdinka je, jak žije, jak smýšlí o ostatních lidech a o životě i nahlédnutí do jejích terapii, je velmi inspirativní a stává se stále více rozšířeným pohledem na svět. Přesto je hodně lidí, které by kniha mohla nasměrovat nebo jim aspoň pomoct lépe chápat "ezo"lidi, kteří takto svět vidí.
Nicméně mi kniha připadá spíš jako "ezokniha" (které já mám ráda) vložená do příběhu. Miluji romány, ale u tohohle jsem se vlastně nudila. Myslím, že smyslem knihy bylo více předat pohled na svět, než vytvořit opravdu čtivý román. Bylo tam zapleteno na román příliš mnoho příběhu různých lidí, ale příběh samotné hlavní hrdinky byl dost plochý. Taky jsem se ztrácela v dialozích, což už někdo přede mnou zmiňoval, často jsem nechápala, kdo je kdo. Závěr samotný by dal na samostatnou knihu.
Přesto jsem ráda, že tato kniha vznikla a že se mi dostala do rukou.

Doufat znovuDoufat znovuMona Kasten

Musím potvrdit to, co se opakuje v hodně komentářích, že ať je děj jakýkoli, ať vám postavy sedí nebo ne, Mona Kasten prostě umí psaní. Kniha je tak čtivá, že vás prostě nutí číst místo práce, místo hraní si s dětmi, místo vaření oběda.
Kniha je stejně kvalitní jako předchozí knihy. Hvězdičku ji ubere pouze to, když se ji snažíme srovnávat s předchozími díly. Průběh příběhu a vývoj postav se opakuje, takže čtenář více předvídá, co se stane. Líbí se mi nicméně vykreslení postav, především jejich vývoj, srovnání se s životní situací a vyrovnání se s minulostí. Moc mě baví, jak se v příběhu objevují postavy z předchozích dílů, líbí se mi, že knihy nekončí prostým "a žili spolu až na věky :-)".
Když bych hodnotila samotný díl, dávám 5*, pokud bych hodnotila díl jakou součástí série, pak 4*.

Cítit znovuCítit znovuMona Kasten

Tento díl má největší hodnocení zatím ze všech vydaných knih ze série Znovu. Já osobně tolik díly nesrovnávám a naopak je beru jako jeden příběh. Nehodnotím, který z dílů je lepší nebo horší, každému asi sedne jiný příběh ať už kvůli povahovým vlastnostem postav, ději samotnému či naladění čtenáře. Mě bavily všechny tři příběhy, které jsem zatím četla.

Věřit znovuVěřit znovuMona Kasten

Co mě nejvíc baví na románech ze série Znovu je to, že knihy na sebe navazují a byť každý díl vypráví jiná postava, objevují se tam postavy i z dalších dílů. Tím, že knihy nekončí slovy "a žili spolu šťastně až na věky", ale čtenář se s nimi setkává i v dalších dílech a může sledovat vývoj postav či jejich příběhu, je celé vyprávění ještě zajímavější. Za mě obrovské překvapení a potvrzení toho, že takto kladné hodnocení není přestřelené.

Začít znovuZačít znovuMona Kasten

To, co mě přesvědčilo ke čtení této série bylo velice vysoké hodnocení, které není u tohoto žánru úplně typické. Je docela těžké najít kvalitní román, kde by nebylo vždy naprosto jasné, co se stane v dalším okamžiku. Většinou přečtu jeden román toho typu ročně, ale tyhle ze série Znovu jsem zhltla hned tři během 10 dní.
Jak už psal někdo přede mnou, cítila jsem se na román stará. Ale během čtení se mi začalo vybavovat mé období na výšce, mé pocity a vztahy kolem mne a byť mi děj ze začátku přišel moc nereálný, postupem jsem zjišťovala, jak podobně jsem si cítila mnohdy i já. Takže překvapuji sama sebe, že dávám opravdu vysoké hodnocení. :-)

DobrodruhůmDobrodruhůmTereza Ramba

Miluji její styl psaní, miluji jak si všímá detailů a dokáže úžasně zachytit přítomný okamžik, pomíjivé chvilky a dokáže vypíchnout smysl toho, proč lidé vlastně cestují.

26.12.2020

O bolesti zadO bolesti zadJan Hnízdil

Kniha obsahuje dost informací, od medicínského a vědeckého, až po ten lidský a psychosomatický. Půlka knihy obsahuje podrobný návod na cvičení při bolestech zad s pěknými názornými obrázky. Kniha dokáže být dobrým průvodcem při cestě k pohybu bez bolesti a bez pochyb se najdou lidé, kterým tato kniha dá zásadní odpovědi na jejich bolesti.

26.12.2020

Smoothie Book - Více než dieta, životní stylSmoothie Book - Více než dieta, životní stylKateřina Endersová

Krásná inspirativní kniha, leč kombinace přesně v poměru, jak je autorka navrhuje mi nechutnají. Ale já často koukni na obrázek, na složení a pak dělám podle sebe. Takže je inspirace super. Zpracování je povedené.

26.12.2020

Jíme zdravě s Fitrecepty - 120 zdravých a chutných receptů pro celou rodinuJíme zdravě s Fitrecepty - 120 zdravých a chutných receptů pro celou rodinukolektiv autorů

Úžasné moderní recepty, které používají i nové suroviny, ne pouze ty běžně používané. Mě styl jídel sedí, sama vařím obdobně, takže pro úžasná inspirace. Pěkně popsané recepty, krásné inspirativní fotky.

26.12.2020

Jíme zdravě ze spížeJíme zdravě ze spížekolektiv autorů

Výborné moderní recepty z běžných surovin i z těch, které začínají být stále více populárních. Dobře popsané recepty, krásné inspirativní fotky.

Odkaz slunečniceOdkaz slunečniceMikuláš Štefan

Kniha mojí mámy, která ji má pořád u postele a pořád se dokola nechává inspirovat příběhy z knihy, které vždy obsahují příběh z autorova života a na něm vysvětluje souvislosti života.

26.12.2020

Angličtina pro lamyAngličtina pro lamyLadislav Čech

Chtěla jsem si po čase přečíst román a našla jsem v tátově knihovně toto. Není to ani román ani učebnice angličtiny. Je to něco mezi. Jsou to krátké příběhy ne vždy úplně dávající smysl, je to humorné a nadlehčené. Budete číst, trochu se smát, hlavně se ale nebudete cítit tíživě jako při klasické učebnici angličtiny. Při čtení dochází podle mě spíše k pasivnímu učení, protože všechny anglické věty jsou součástí textu. Styl je opravdu velmi specifický, někomu může výborně sedět a někomu naopak vůbec.

26.12.2020

Andělské pohádky na dobrou nocAndělské pohádky na dobrou nocKaren Wallace

Příběhy známe zatím jen s vyprávění p. Gottové, kde je výběr 9 pohádek, ale máme je moc rádi, baví nás, jsou uklidňující a zároveň plné děje.

27.11.2020

Vílí pohádky na dobrou nocVílí pohádky na dobrou nocKaren Wallace

Příběhy se mi líbí a baví mě je dceři číst. Jsou plné poučení, ale i děje, takže zabaví dítě i rodiče při čtení. Navíc máme rádi i audio verzi.

27.11.2020

Nové pohádky kouzelné lucernyNové pohádky kouzelné lucernyKaren Wallace

Četla jsem více knih z této série knih na dobrou noc. Na mě jsou příběhy v této knize takové bez děje. Hodně se tam vizualizuje, snaží se o uklidnění, což na některé děti určitě funguje krásně, jsou plné krásných poučení, nicméně mě jako rodiče musí čtení taky bavit a tyto to bohužel nesplňují. Ale musím uznat, že Naďa Konvalinková to čte krásně, tak si to pouštíme aspoň v autě, dceru to baví a já obsah tolik nevnímám. Příběhy v knihách Vílí pohádky a Andělské pohádky mi připadají daleko lepší, baví mě a líbí se mi.

27.11.2020

Zahradničení bez rytíZahradničení bez rytíCharles Dowding

Obsah knihy je mnohem širší než jeho název napovídá. Kniha popisuje vysevní dny, škůdce, semena, kompostování, přípravu a udržování záhonů, uskladňování zeleniny, semenaření a dokonce i recepty a výrobu domácí ekodrogerie. Vše se smyslem pro eko-logii bez nutných zásahů chemie a hluboké orby. Nadchla nás a už se těšíme na klidnější zimní období, kdy si ji pořádně prostudujeme.

18.08.2020

Svět zvířatSvět zvířatStanislav Němec

Krásné obrázky, velká pestrost zvířat doplněná zvukem, který vydávají, a popisem každého zvířete klidným hlasem Otakara Brouska ml. Dceru ve 2 letech zaujaly především zvuky zvířat, postupně se začíná zajímat o více informací o nich.

01.02.2020

Mé nepálské lásky v obrazechMé nepálské lásky v obrazechMichaela Gautam

Nádherné fotografie, krásné citáty, zamyšlení nad životem doplněné příběhem o cestování a osobních zkušenostech s životem v Nepálu.

13.12.2019

BarvyBarvyHervé Tullet

Dcera se podle knihy zábavně naučila barvy, takže u nás účel splnila.

10.10.2019

Sto otázek mého dítěteSto otázek mého dítěteMallika Chopra

Nádherná citlivě napsaná kniha, která nedává pouze návod, jak promlouvat se svými dětmi, ale i k tomu, jak přemýšlet nad svým každodenním životem.

12.04.2017

V dobrém i ve zlémV dobrém i ve zlémElizabeth Gilbert

Výborný rozbor manželství, pokud se opravdu o rozbor manželství zajímáte. Nejedná se o román, což jsem se na začátku domnívala. Doporučuji nečíst knihu, pokud nemáte zájem o manželství a pokud se těšíte na pokračování knihy Jíst meditovat milovat. To budete zklamaní. Ale pokud opravdu tápete nad otázkou, co pro Vás manželství znamená, v této knize se dozvíte mnoho úvah o manželství, faktů, statistik a historie manželství.

12.04.2017

Jedz, modli sa a milujJedz, modli sa a milujElizabeth Gilbert

Miluji cestopisy, duchovní literaturu a krásně psaný čtivý román - a tato kniha pro mne byla kombinací všech těchto aspektů a tím se pro mne stala nejlepší knihou, kterou jsem za poslední dobu četla. Miluji jazyk, jakým autorka píše, miluji její cestopisné vsuvky, miluji její příběh a jeho autentičnost, miluji její myšlenky, se kterými se ztotožňuji :-).

05.02.2017

Tvoje dítě jako šance pro tebeTvoje dítě jako šance pro tebeZdeňka Jordánová

Pro mne velice přínosná kniha vedoucí k zamyšlení nad vztahem k své dceři. Nejvíc mi utkvěla myšlenka (volně cituji): Ujasněte si své záměry. Děti vše vytuší, ví, kdy lžete a proto říkejte a dělejte jen to, co si opravdu myslíte a co je v souladu s Vaším přesvědčením.

21.11.2016

Kontaktní rodičovstvíKontaktní rodičovstvíLucie Harnošová

Stručná příručka kontaktního rodičovství, kterou dám asi přečíst svým příbuzným, aby lépe pochopili můj způsob výchovy.

26.10.2016

Angličtina na rovinu IIAngličtina na rovinu IIDarren Crown

Nejlepší vysvětlení časů a ostatních pravidel angličtiny, autorovou výhodou je, že umí česky a je tedy pravidla schopen lépe vysvětlit srovnáváním obou jazyků, hledáním rozdílů i společných aspektů. Vhodná knížka pro ty, kteří mají trauma z učení se angličtiny, po přečtení si jazyk zamilujete. Pro mne hlavní poselství knihy: jazyk nám má pomoct v dorozumění se, můžeme se skrze něj bavit, říkat vtipy a je vlastně velmi nepochopitelné, jakým způsobem se vyučuje. Častým výsledkem je, že se lidi bojí jazyk použít, jsou znechucení.

13.10.2016

Musela jsem zemřítMusela jsem zemřítAnita Moorjani

Jak Anita v knize píše, její příběh a její kniha mají moc léčit. Nemusíme projít stavem klinické smrti, stačí, když si (pomocí knihy) uvědomíme svou velkolepost, pochopíme, že si tento svět tvoříme pomocí svých emocí, myšlenek a činů. Je jen na naší zodpovědnosti, zda budeme žít ve strachu a nebo pochopíme, že jsme milujícími dokonalými bytostmi, že nemusíme nikomu nic dokazovat a nikdo nás nemůže ovládat.

28.01.2016

Hovory s porodní bábouHovory s porodní bábouJana Doležalová

Připadá mi, že by si tuhle knihu měl přečíst každý, kdo má potřebu se k tématu porodů, zvláště těm v domácím prostředí, vyjadřovat. Lidé, kteří o něm nic neví a mají jen svůj pohled ovlivněný strachem a názory, které pochytili od okolí, a přesto domácí porody kritizují, jsou podle mého lidé neinformovaní. Právě tato kniha přináší mnoho informací týkajících se těhotenství, porodu, porodnictví, kojení a dalších témat s tím souvisejících. Souhlasím s předchozími komentáři, že nastávajícím maminkám může přinést sebevědomí a jistotu, ať už se rozhodnou pro porod doma či v porodnici, protože je podpoří v tom, že vždy závisí jen na jejich volbě a jsou dost silné na to, aby porod proběhl v pořádku.

28.01.2016