Ztracený dopis

Rakousko 1938. Kristoff je mladý učeň židovského mistra, rytce známek. Když během Křišťálové noci jeho učitel zmizí, je Kristoff nucen vytvářet známky pro Němce a současně spolu s milovanou Elenou, temperamentní dcerou svého učitele, a rakouským hnutím odporu rozesílá tajné zprávy a padělá dokumenty. V brutálním válečném chaosu Kristoff musí najít cestu, jak zachránit svou lásku i sebe. Los Angeles, 1989. Katie Nelsonová se rozvádí a dělá si pořádek v domě i v životě. Přitom narazí na sbírku známek svého otce, který trpí Alzheimerovou nemocí a nedávno se musel přestěhovat do domova pro seniory. Katie se rozhodne nechat sbírku ocenit; Benjamin, znalec, kterému ji předloží, v ní najde neobvyklou rakouskou známku z období II. světové války, nalepenou na neotevřeném dopise. Katie a Benjamin se spolu pustí do pátrání po adresátce, při němž odkryjí příběh vášně a tragédií, sahající napříč historickými érami i kontinenty. Romantický, dojemný a poutavý román Ztracený dopis je příběhem lásky, která neumírá....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/360984/ztraceny-dopis-CuH-360984.jpg 4.486
Vydáno · Fortuna Libri (ČR)

The Lost Letter · 2017

Kniha Ztracený dopis

Martina023

Kniha byla moc pěkná, četla se sama a jelikož má dvě časové linie a to je můj šálek kávy nemůžu říct jinak než že to bylo pohlazení po duši.

babiočka

Vynikající čtení, bezvadné střídání i propojení minulosti se současností.
Příběh, od kterého se nedalo odtrhnout dokud jsem se nedostala k poslední větě.

prochajda

Krásný příběh, skvělé čtení. Doporučuji!

harvan69

Je to krásný, romantický příběh. Taky mám rád prolínání dvou časových linií - anšlus Rakouska a současnost. Líbí se mi, že se ty příběhy propojily v hlavní postavě Katie, když zjistila, kdo ten dopis vlastně napsal.

agatha2

Při čtení této knihy se mi dostalo mého oblíbeného formátu, a to zpracování příběhu ve dvou časových liniích. Ta minulá nás zavádí do Rakouska, kdy se schyluje ke druhé světové válce. Sledujeme zde mladého učně Kristoffa, který pracuje u vyhlášeného rytce známek, který je Žid. Zamiluje se do jeho starší dcery Eleny, která se snaží bojovat proti nacistům. Po Křišťálové noci i do tohoto malého rakouského městečka vtrhne nenávist vůči Židům naplno a ani rodina starého rytce nezůstane ušetřena. Děvčata přijdou o matku, otec se musí skrývat. Mladší dceru Miri se podaří díky Kindertransportu dostat do Anglie, ale Elena to odmítne. Zůstane doma a spolu s milovaným Kristoffem se zapojí do odboje a začnou vyrábět falešné doklady, aby se mohli Židé dostat pryč z okupovaného Rakouska. Zároveň si tito dva mladí lidé plánují společnou budoucnost. Ta je ovšem jednoho zimního rána osudem krutě zmařena. Setkají se tito dva mladí lidé ještě někdy?
Dějová linka ze současnosti, respektive z roku 1989 byla pro mě neméně poutavá. Sledujeme pátrání mladé ženy Katie, která pátrá po původu záhadné dopisní známky z rozsáhlé sbírky svého tatínka. Pomáhá jí v tom Benjamin, kterému donesla otcovu sbírku k ocenění. Tatínek jí toho již moc nepoví, neboť trpí Alzheimerovou chorobou. A tak se Katie a Benjamin vydají po stopách oné známky a dopisu, který nebyl nikdy adresátovi doručen.
Kniha je velmi pěkná. Čte se krásně. Obě dějové linie byly zajímavé, což vždy nebývá. Je zde i zakotveno hodně důležitých témat a historických milníků. Holocaust, protinacistické hnutí, pád Berlínské zdi, odbojová organizace žen v bývalém NDR a v neposlední řadě smutné odcházení člověka s Alzheimerovou chorobou.

Irsaf

Moc krasny pribeh...

Artep25

Skvělé čtení , ani jsme to nečekala .Doporučuji

Pavlaj

Příjemné překvapení. U většiny knížek, kde se prolíná minulý příběh se současným, je ten současný tuctový, patetický, s moc předvídatelným happy endem. Tady je ale sbližování Katie a Benjamina pomalé, něžné, uvěřitelné. SPOILER: Autorka se vyhnula pokušení, že aby byl příběh z minulosti silný, musí většina (nebo všichni) umřít, což je příjemná změna.