Musela jsem zemřít

Životní příběh Anity, napsaný čtivě a upřímně, se okamžitě stal bestsellerem a autorka dnes patří mezi významné osobnosti, nadšeně vítané čtenáři po celém světě. Brzy po sňatku u ní diagnostikovali rakovinu, po čtyřech letech různých pokusů o léčbu upadla do kómatu a všechny orgány jí postupně selhávaly, což prokázala tomografická vyšetření. Nečekaně se však z klinické smrti probrala a velmi rychle se začala zotavovat. Následná vyšetření neprokázala žádná ložiska rakoviny, což je zcela neuvěřitelné a vědecky nevysvětlitelné. Strhující závěrečná část se týká autorčiny proměny ve vnímání hodnot, neboť na základě prožitku blízké smrti objevila smysl života. Anita Moorjani ve své inspirativní autobiografii líčí, jak jí po čtyřech letech boje se zákeřnou nemocí tělo vypovědělo službu. Dostala se do neobyčejného stavu zážitku blízké smrti a v něm si uvědomila svou vlastní hodnotu… i skutečnou příčinu své nemoci. Když nabyla vědomí, její stav se zlepšoval takovou rychlostí, že ji za několik týdnů bez jakýchkoli známek rakoviny propustili z nemocnice. Vyrůstala v tradiční hinduistické rodině uprostřed převážně čínské a britské společnosti a odmalička ji silně ovlivňovaly nejrůznější kulturní a náboženské zvyklosti. Po léta se snažila najít svou vlastní cestu a zároveň splnit veškerá očekávání ostatních. V důsledku zjevení, které prožila na onom světě, si uvědomila, že má sílu samu sebe vyléčit… a že ve vesmíru se dějí zázraky, jaké si nedokázala ani představit. V knize Musela jsem zemřít se Anita dělí s čtenáři o všechno, co už ví o nemocích, léčení, strachu, „bytí láskou“ a skutečné velkoleposti každého člověka. Její kniha nás utvrzuje v přesvědčení, že jsme duchovní bytosti, které prožívají lidskou zkušenost, a že všichni tvoříme jednotu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/166464/musela-jsem-zemrit-dzV-166464.jpg 4545

Musela jsem zemřít (1.)

Dying To Be Me: My Journey from Cancer, to Near Death, to True Healing (2012)

Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Knižní klub

Kniha Musela jsem zemřít

blankaa89

Velmi zajímavé čtení a poznatky! ...avšak celou knihu jsem musela uvažovat nad tím, co když tohle všechno jsou pouhé "elektrické výboje" na mozku a je to sice reálný zážitek blízko smrti, ale následná smrt je úplně jiná. Co když nás čeká pouze tma a prázdnota? Prosté nic?...nemohu se rozhodnout, jaký postoj k tomuto tématu zaujmout. Každopádně po smrti se to každý jednotlivec dozví, takže je asi zbytečné o tom teď až tak extrémně filozofovat...Kdo ví, co nás čeká...

Každopádně krásné postřehy :)

Misha224

Zvláštní kniha, bavila mě část o životě před nemocí, poté už se slova moc často opakovala..Určitě je to dost obdivuhodné přežít něco takového..

Lenka.P

Velice zajímavá kniha, může být útěchou pro pozůstalé... Doporučuji.

asakz

Tahle kniha je prostě klenot. Tak jednoduchá a tak krásná. Přestože je autorka zajisté velmi inteligentní a vzdělaná, ubránila se pokušení vytvářet komplikované teorie, postupy či doktríny. Místo toho se drží toho, co je podstatné, i když je to velmi prosté. A tak dostáváme knihu, která obsahuje jak čtivý a poutavý příběh jednoho lidského osudu, tak silné povzbuzení k tomu, co koneckonců potřebujeme všichni nejvíce - k odvaze být za všech okolností sami sebou a čelit tajemství života s radostí, důvěrou a bez výčitek.

Elea

Pro mne nesmírně inspirující kniha, která nutí k přemýšlení nad svými postoji a také nad možností, případně nutností, jejich změny. Určitě se k ní ještě v budoucnu vrátím, ale souhlasím s předchozími komentáři, že to není kniha pro každého, určitě to není odpočinková kniha na cestu do práce.

lacinq

Námět úžasný, ale měla jsem to opravdu problém dočíst. Jak už bylo i zmíněno níže, první část popisující autorčino dospívání je skvělá a člověk se nemůže odtrhnout. Indka vyrůstající v Honkongu (čínská kultura), navštěvující britské školy je fascinující rozjezd knihy. Druhá část, o rakovině a NDE, neboli zážitku blízké smrti, je velice zajímavý, a kvůli tomu si ji většina lidí přečte. Ale třetí část a zejména sekce otázek a odpovědí je jedna myšlenka popisovaná stále dokola na cca 50 stranách, což je prostě moc a je to otravné. Škoda, 150 prvních stran by stačilo.

New-radus

Kniha mě příliš nezaujala. Zážitky klinické smrti a jejich vliv na život mnohem lépe zpracovává např. Moody nebo Kübler-Rossová. Tohle byl jen slabý odvar, zbytečně rozmáznutý na 200 stran.

Zuzvil
30.12.2018

Velmi zajímavá, poučná a naučná knížka. Autorka umí skvěle vystihnout podstatu svého sdělení tak, aby tomu opravdu každý čtenář porozuměl a zároveň, aby tomu porozuměl po svém, protože autorka se právě snaží, aby každý pochopil svoji jedinečnost a měl velkou sebelásku. Knížka je dobře rozdělena do kapitol, je čtivá a sdělení autorky jsou jasné. Knížku určitě doporučuji k přečtení, je to opravdu kniha k zamyšlení a pochopení sama sebe.

SilvieSisinka
18.12.2018

Něco mě bavilo více něco méně. I tak jsem ráda že jsem knihu přečetla. Vážím si více života a hlavně zdraví :-)

attila1
07.12.2018

Knihu jsem dočetla,ale moc mě nebavila.

L.Helena
03.12.2018

Knížku jsem poslouchala a jsem ráda, protože si nejsem jistá, zda bych při čtení zejména těch kapitol, které se týkají duchovna, dokázala udržet pozornost. Uzdravení autorky je prostě zázrak - nepochopitelný, nevysvětlitelný, záviděníhodný. Tím jej samozřejmě nechci zpochybňovat. Návrat z "druhého břehu", ten zážitek a s ním spojenou změnu vnímání světa, lze asi těžko zprostředkovat někomu, kdo nezažil. Tak zásadní změnu ve vnímání života, smrti, nemoci..., jakou zažila autorka, zřejmě proto nedocílíme pouhým přečtením (poslechem) této knihy, ale může nám pomoci aspoň snažit se vnímat tyto záležitosti i z jiné perspektivy.

hasič
29.09.2018

Na knihu jsme se moc těšila, touto tématikou se zabývám dlouho a tajemno mám moc ráda. Ale mám z knihy smíšené pocity nevím jestli je to tím, že pracuji na oddělení, kde mí pacienti bojují o život, ale že se z takového stavu ve kterém byla dostane (dá se říct ze dne na den) to bylo na mě trošku moc sci-fi. Věřím, že víra je velice mocná, z takového stavu Vás neuzdraví za tak krátkou dobu, tomu já ze svých zkušenosti nemohu uvěřit. Né aspoň za tak krátkou dobu. Velice hezky se četly zážitky z druhé strany. Obdivuji tak silnou víru a přeji si, aby dalším lidem tato kniha pomohla k uzdravení.

intelektuálka
26.09.2018

Duchovní odkaz - to není kniha pro každého...

Musela jsem si nechat odstup, abych ty myšlenky, které mne zaujaly v sobě uložila. A doporučím těm, které toto téma zajímá...

"Jsem přesvědčená, že ty největší pravdy vesmíru neleží vně, ve studiu hvězd a planet.
Sídlí hluboko v nás, ve velkoleposti lidského srdce, mysli a duše.
Dokud neporozumíme tomu, co je uvnitř,
nemůžeme pochopit to, co je vně."

"Doufám, že najdete radost v každém dni svého života a budete milovat život tak, jak ho miluji já."

A závěrem: věřím tomu, že kdo projde tímto zážitkem, bude vidět svět jinýma očima.

Kniha pro ty, co bojují a mají odvahu bojovat.

takana
16.09.2018

Kniha se mi moc nelíbila.

Blanchidlo
04.09.2018

Kdybychom dokázali fungovat tak, jak autorka navrhuje, byl by to ráj na Zemi. Obávám se ovšem, že na to jsme až příliš svázaní právě našimi strachy a potřebami jistoty - jak sama autorka píše, právě strach a potřeba jistoty nás brzdí v rozletu. Má pravdu, ale myslím si, že není úplně jednoduché je překonat...Naprosto souhlasím s autorkou v tom, že nemoci jsou fyzickým projevem duše/psychiky a že západní medicína, věnující se pouze tělu, je nedostatečná...samozřejmě je skvělá na akutní stavy typu infarkt, ale na chronické stavy je krátká.

Sůvazknihovny
03.09.2018

Kniha rozhodně patří mezi knihy inspirující, dávající naději, sílu a chuť něco měnit, vyzdvihující všeobecně známé pravdy, které si sice uvědomujeme, ale občas je zapomínáme žít. Občas se mi však četla těžko, ale přesto jsem ji dočetla, protože jsem cítila, že si ji musím přečíst. "Vytáhla" jsem si z ní to, co jsem měla.

učtenávčelka
19.08.2018

Velmi inspirující knížka, když jsem ji četla poprvé, tak mě uchvátilo multikulturní prostředí a jeho rozpory, ve kterém autorka vyrůstala a samozřejmě zázračné uzdravení.
Teď když jsem to četla podruhé, tak mě asi nejvíc zaujaly obavy a strachy, které autorku provázely během života a nemoci. A musím přiznat, že už několikátý den mi v hlavě běží myšlenka na to, že po smrti možná není žádný soud, ani trest, ani peklo. A ač jsem si nemyslela, že jsem věřící, tak mě to poněkud zaráží.

Eszminka
31.07.2018

Kromě posledních dvou kapitol se mi knížka líbila.

dendishek
24.07.2018

Kouzla existují :-) ... Vytvoří se totiž v naší vnitřní jasnosti, jakmile se odpoutáme od všech doktrín, ideologií, dogmat a různých přesvědčení spolucestujících na naší životní jízdě, a dáme tím prostor vesmíru pracovat pro naše dobro a velkolepost. Tohle a mnoho dalšího nám podává autorka Anita v této krásné, duševně pojaté knize. Víra tkví v nás jako v člověku, ne v náboženství. Souhlasím s autorkou, že náboženství mate hodně lidem hlavy – nebo duši? A pak je malér. Každý si sáhněme do svědomí (a vědomí), a udělejme prostor nejen naší vůli, ale hlavně vědění. Kniha si mě našla, něco mi dala, a zase mě posunula dál.

Barbora216
12.07.2018

Tento druh knih, tedy o životě, smrti, víře atd. mám ráda. Je to pro mě neustálé připomínání si toho, jak je život pomíjivý, krátký, ale taky připomenutí toho, že si život tvoříme jen a jen my sami. Knihu hodnotím pěti hvězdičkami, protože Anita toto téma krásně, jednoduše a chytlavě popsala. Jediné co se mi nelíbilo, že od poloviny knihy už se začlo opakovat furt to stejné dokola, ale ani kvůli tomu bych nedala o hvězdičku míň. Dobré téma, je stále třeba mít na mysli, že psychická pohoda je důležitá, a že život je krásný.

EleanorJane
17.06.2018

Docela mě zaujal námět knihy. Říkala jsem, že to bude asi dobré, i když to vůbec není můj styl. No nakonec se mi to moc nelíbilo. Přečetla jsem během jednoho dne asi půlku a tím jsem skončila. Nějak extra mě to nechytlo.

Abia
14.06.2018

Pro mě jedna z nejlepších duchovních knih. Vše je popsáno tak jednoduše a srozumitelně. Budu se k ní určitě vracet, až se začnu bát nebo si dělat starosti. Myslím, že se dotkne každého, jen každého jinak, jak je vidět v komentářích. Za mě - díky že se s námi Anita podělila o svůj zážitek. O formu mi ani nejde, spíš o to sdělení.

kikies
10.06.2018

Obávám se, že z celé knihy by byl dostačující menší výtah o velikosti poučné brožurky nebo zajímavého článku. Popisovaný zážitek je nepopiratelně zajímavý a pro všechny lákavý, ale bohužel to nevydá na knihu. Neustálé omílání rádoby mouder, o kterých sama autorka prohlašuje, že rozhodně nejsou návodem... v podstatě to na mě působí, jakoby jedna milá paní, která prožila něco s velkým N, cítila potřebu se o to podělit čistě pro dobrý pocit ze sebe samé, ovšem přišel nějaký marketingový stratég a tuto nebohou ženu donutil krásný, obohacující a slovy nepopsatelný zážitek popsat. Nafouknout to vše do obrovské lepkavé bubliny, ke které se dá přilepit spousta dalších přednášek, pořadů a třeba i další kniha. Věřím tomu, že autorka to myslela dobře, cítím z ní jakousi dobrotu a ryzost, ale sepsání této knihy podle mě nebyla dobrá volba.

Pav
10.06.2018

Jiný kraj, jiný mrav. Indická dívka vyrůstající v Honkongu, náboženství, ženy podřízené mužům, domluvená manželství, nedostatek sebeúcty... Autorka vypráví, jak "prožila" klinickou smrt, což je na knize velmi zajímavé, ale to co následovalo v druhé polovině knihy mě úplně otrávilo. Neustále je zde opakováno, jak jsme součástí Celku, jak musíme sami sebe milovat a pořád dokola. Chápu, že to musel být silný zážitek, ale na mě to ve finále působí jako vymývání mozku. Vzhledem k tomu, že autorka vyrůstala v jiné kultuře, pro evropana a navíc ateistu nemá její sdělení asi tak silný dopad. Navíc se mi vůbec nelíbí, že přestože měla rakovinu, de facto se vychloubá, že nepodstoupila konzervativní léčbu. To je tedy hrdinství 4 roky umírat...

nikola2817
30.05.2018

Musela jsem zemřít není typ knihy, které bych vyhledávala. Ale dostala jsem ji k narozeninám, a tak jsem si ji přečetla. Musím však říct, že mě nijak hluboce nezasáhla. Kniha to byla tématem bezpochyby zajímavá. Moc se mi líbily pasáže, kdy hlavní hrdinka popisovala jinou kulturu, svoji nemoc a následné vyléčení. Ale to je tak všechno a pro mě tady kniha končí. Měla jsem pocit, že pak už se autorka jenom opakovala, omílala neustále stejné fráze dokola a ten přehršel všech pozitiv, sebelásky a inspirativních myšlenek mě už pak úplně nudil, a tak jsem na konci přeskakovala stránky.

femar
12.04.2018

Četlo se mi to velm dobře.

Lee7
05.04.2018

Velmi hezké podmanivé čtení. Věci se opakovaly, ale řekla bych z důvodu myšlenek a pocitů hlavní postavy.

Frupet
23.02.2018

Musela jsem zemřít patří ke knihám o kterých se hodně mluví. A mluví se o ní především v superlativech. Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, ale musím říct, že mě nijak hluboce nezasáhla.
Po formální stránce je kniha až předokonalá. Nemohla jsem se ubránit dojmu, že čtu knihu psanou podle manuálu. Ale mám pocit, že to hlavně ubralo na obsahu. Zejména proto, že se po pár stránkách autorka začala opakovat.
Životní příběh autorky je velmi poutavý. Její filosofie spojená se zážitkem blízkým smrti je pochopitelný a do určité míry inspirující. Ale asi by mi stačilo, přečíst si jej jako článek v novinách.

Marekh
07.02.2018

Příběh ženy, která prožila klinickou smrt a následně přehodnocuje postoj ke svému životu. V knize se také dočteme o jejím životě. Kniha se mi celkově líbila.

Citáty z knihy, které se mi líbily:

Milovat bezpodmíněčně sám sebe a nebát se být sám sebou.

Když jsme sami k sobě upřímní, stáváme se nástrojem pravdy na planetě.

Důležité je užívat si života a nebrat ani sebe, ani život příliš vážně.

Co nejčastěji se každý den smát a smát se hlavně sám sobě.

JessyPitt
04.02.2018

Knížka z první třetiny - do té doby než se autorka ze svého stavu probudila, rychle utekla. Poté se již vše začalo poněkud opakovat. Kniha je směřována jako pozitivní a motivační četba. S něčím jsem se ztotožnila s dalším méně. Samozřejmě téma samo o sobě je velmi lákavé, každého zajímá co se odehrává po tomto životě. Jen se mi zdálo, že se kniha snažila uměle nafouknout a ke konci již čtenáři neměla co nabídnout. Mohla se propojit třeba s nějakou odbornou literaturou. Takto dávám 3 hvězdy za snahu autorky předat světu něco pozitivního.