makkuska

Přečtené 98Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii
? - červen 2021
Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii 2017, Ladislav Zibura

Mám ráda cestopisy, ale tenhle byl něčím zvláštní. Autor nepopisuje jen svou cestu, útrapy a památky. Sblížuje se s místními, ptá se jich, čím se živí a jak se jim v zemi žije. Přespává u nich doma, popíjí s nimi stakany, pojídá šašlik a vzpomíná na dobu za Sovětského svazu. Moc mě to bavilo, i když se mu upřímně divím, že mu tento kulturně antropologický výzkum za všechno to množství alkoholu a kocovin stál. Nicméně velmi čtivé, zábavné i poučné.


Tak trochu lesana
květen 2021 (16.-24.)
Tak trochu lesana 2019, Veronika Hotová Roncová

Knize dávám 5 hvězd, protože sama za sebe bych uvítala, kdyby podobně zaměřených knih vznikalo více. To, jaká hlavní hrdinka je, jak žije, jak smýšlí o ostatních lidech a o životě i nahlédnutí do jejích terapii, je velmi inspirativní a stává se stále více rozšířeným pohledem na svět. Přesto je hodně lidí, které by kniha mohla nasměrovat nebo jim aspoň pomoct lépe chápat "ezo"lidi, kteří takto svět vidí. Nicméně mi kniha připadá spíš jako "ezokniha" (které já mám ráda) vložená do příběhu. Miluji romány, ale u tohohle jsem se vlastně nudila. Myslím, že smyslem knihy bylo více předat pohled na svět, než vytvořit opravdu čtivý román. Bylo tam zapleteno na román příliš mnoho příběhu různých lidí, ale příběh samotné hlavní hrdinky byl dost plochý. Taky jsem se ztrácela v dialozích, což už někdo přede mnou zmiňoval, často jsem nechápala, kdo je kdo. Závěr samotný by dal na samostatnou knihu. Přesto jsem ráda, že tato kniha vznikla a že se mi dostala do rukou.


Snít znovu
? - březen 2021
Snít znovu 2021, Mona Kasten


Doufat znovu
? - únor 2021
Doufat znovu 2020, Mona Kasten

Musím potvrdit to, co se opakuje v hodně komentářích, že ať je děj jakýkoli, ať vám postavy sedí nebo ne, Mona Kasten prostě umí psaní. Kniha je tak čtivá, že vás prostě nutí číst místo práce, místo hraní si s dětmi, místo vaření oběda. Kniha je stejně kvalitní jako předchozí knihy. Hvězdičku ji ubere pouze to, když se ji snažíme srovnávat s předchozími díly. Průběh příběhu a vývoj postav se opakuje, takže čtenář více předvídá, co se stane. Líbí se mi nicméně vykreslení postav, především jejich vývoj, srovnání se s životní situací a vyrovnání se s minulostí. Moc mě baví, jak se v příběhu objevují postavy z předchozích dílů, líbí se mi, že knihy nekončí prostým "a žili spolu až na věky :-)". Když bych hodnotila samotný díl, dávám 5*, pokud bych hodnotila díl jakou součástí série, pak 4*.


Dům U Tří borovic
? - leden 2021
Dům U Tří borovic 2018, H. M. Körnerová (pseudonym)


Heřmánkové údolí
? - leden 2021
Heřmánkové údolí 2012, H. M. Körnerová (pseudonym)


Cítit znovu
? - leden 2021
Cítit znovu 2020, Mona Kasten

Tento díl má největší hodnocení zatím ze všech vydaných knih ze série Znovu. Já osobně tolik díly nesrovnávám a naopak je beru jako jeden příběh. Nehodnotím, který z dílů je lepší nebo horší, každému asi sedne jiný příběh ať už kvůli povahovým vlastnostem postav, ději samotnému či naladění čtenáře. Mě bavily všechny tři příběhy, které jsem zatím četla.


Věřit znovu
? - leden 2021
Věřit znovu 2019, Mona Kasten

Co mě nejvíc baví na románech ze série Znovu je to, že knihy na sebe navazují a byť každý díl vypráví jiná postava, objevují se tam postavy i z dalších dílů. Tím, že knihy nekončí slovy "a žili spolu šťastně až na věky", ale čtenář se s nimi setkává i v dalších dílech a může sledovat vývoj postav či jejich příběhu, je celé vyprávění ještě zajímavější. Za mě obrovské překvapení a potvrzení toho, že takto kladné hodnocení není přestřelené.


Začít znovu
? - leden 2021
Začít znovu 2019, Mona Kasten

To, co mě přesvědčilo ke čtení této série bylo velice vysoké hodnocení, které není u tohoto žánru úplně typické. Je docela těžké najít kvalitní román, kde by nebylo vždy naprosto jasné, co se stane v dalším okamžiku. Většinou přečtu jeden román toho typu ročně, ale tyhle ze série Znovu jsem zhltla hned tři během 10 dní. Jak už psal někdo přede mnou, cítila jsem se na román stará. Ale během čtení se mi začalo vybavovat mé období na výšce, mé pocity a vztahy kolem mne a byť mi děj ze začátku přišel moc nereálný, postupem jsem zjišťovala, jak podobně jsem si cítila mnohdy i já. Takže překvapuji sama sebe, že dávám opravdu vysoké hodnocení. :-)


Dobrodruhům
prosinec 2020 (16.-26.)
Dobrodruhům 2020, Tereza Ramba

Miluji její styl psaní, miluji jak si všímá detailů a dokáže úžasně zachytit přítomný okamžik, pomíjivé chvilky a dokáže vypíchnout smysl toho, proč lidé vlastně cestují.


O bolesti zad
prosinec 2020 (16.-26.)
O bolesti zad 2020, Jan Hnízdil

Kniha obsahuje dost informací, od medicínského a vědeckého, až po ten lidský a psychosomatický. Půlka knihy obsahuje podrobný návod na cvičení při bolestech zad s pěknými názornými obrázky. Kniha dokáže být dobrým průvodcem při cestě k pohybu bez bolesti a bez pochyb se najdou lidé, kterým tato kniha dá zásadní odpovědi na jejich bolesti.


Když jde o muže
? - prosinec 2020
Když jde o muže 2013, David Deida


Intimní splynutí
? - prosinec 2020
Intimní splynutí 2014, David Deida


Mystický léčitel
? - prosinec 2020
Mystický léčitel 2016, Anthony William


Tajuplný život vody
? - prosinec 2020
Tajuplný život vody 2005, Masaru Emoto


Léčivá síla vody
? - prosinec 2020
Léčivá síla vody 2005, Masaru Emoto


Smoothie Book - Více než dieta, životní styl
? - prosinec 2020
Smoothie Book - Více než dieta, životní styl 2015, Kateřina Endersová

Krásná inspirativní kniha, leč kombinace přesně v poměru, jak je autorka navrhuje mi nechutnají. Ale já často koukni na obrázek, na složení a pak dělám podle sebe. Takže je inspirace super. Zpracování je povedené.


Jíme zdravě s Fitrecepty - 120 zdravých a chutných receptů pro celou rodinu
? - prosinec 2020
Jíme zdravě s Fitrecepty - 120 zdravých a chutných receptů pro celou rodinu 2017, kolektiv autorů

Úžasné moderní recepty, které používají i nové suroviny, ne pouze ty běžně používané. Mě styl jídel sedí, sama vařím obdobně, takže pro úžasná inspirace. Pěkně popsané recepty, krásné inspirativní fotky.


Jíme zdravě ze spíže
? - prosinec 2020
Jíme zdravě ze spíže 2020, kolektiv autorů

Výborné moderní recepty z běžných surovin i z těch, které začínají být stále více populárních. Dobře popsané recepty, krásné inspirativní fotky.


Odkaz slunečnice
prosinec 2020 (16.-26.)
Odkaz slunečnice 2016, Mikuláš Štefan

Kniha mojí mámy, která ji má pořád u postele a pořád se dokola nechává inspirovat příběhy z knihy, které vždy obsahují příběh z autorova života a na něm vysvětluje souvislosti života.


Angličtina pro lamy
? - prosinec 2020
Angličtina pro lamy 2016, Ladislav Čech

Chtěla jsem si po čase přečíst román a našla jsem v tátově knihovně toto. Není to ani román ani učebnice angličtiny. Je to něco mezi. Jsou to krátké příběhy ne vždy úplně dávající smysl, je to humorné a nadlehčené. Budete číst, trochu se smát, hlavně se ale nebudete cítit tíživě jako při klasické učebnici angličtiny. Při čtení dochází podle mě spíše k pasivnímu učení, protože všechny anglické věty jsou součástí textu. Styl je opravdu velmi specifický, někomu může výborně sedět a někomu naopak vůbec.


Andělské pohádky na dobrou noc
? - listopad 2020
Andělské pohádky na dobrou noc 2013, Karen Wallace

Příběhy známe zatím jen s vyprávění p. Gottové, kde je výběr 9 pohádek, ale máme je moc rádi, baví nás, jsou uklidňující a zároveň plné děje.


Vílí pohádky na dobrou noc
? - listopad 2020
Vílí pohádky na dobrou noc 2015, Karen Wallace

Příběhy se mi líbí a baví mě je dceři číst. Jsou plné poučení, ale i děje, takže zabaví dítě i rodiče při čtení. Navíc máme rádi i audio verzi.


Nové pohádky kouzelné lucerny
? - listopad 2020
Nové pohádky kouzelné lucerny 2018, Karen Wallace

Četla jsem více knih z této série knih na dobrou noc. Na mě jsou příběhy v této knize takové bez děje. Hodně se tam vizualizuje, snaží se o uklidnění, což na některé děti určitě funguje krásně, jsou plné krásných poučení, nicméně mě jako rodiče musí čtení taky bavit a tyto to bohužel nesplňují. Ale musím uznat, že Naďa Konvalinková to čte krásně, tak si to pouštíme aspoň v autě, dceru to baví a já obsah tolik nevnímám. Příběhy v knihách Vílí pohádky a Andělské pohádky mi připadají daleko lepší, baví mě a líbí se mi.


Zahradničení bez rytí
? - srpen 2020
Zahradničení bez rytí 2019, Charles Dowding

Obsah knihy je mnohem širší než jeho název napovídá. Kniha popisuje vysevní dny, škůdce, semena, kompostování, přípravu a udržování záhonů, uskladňování zeleniny, semenaření a dokonce i recepty a výrobu domácí ekodrogerie. Vše se smyslem pro eko-logii bez nutných zásahů chemie a hluboké orby. Nadchla nás a už se těšíme na klidnější zimní období, kdy si ji pořádně prostudujeme.


Barvy
? - červenec 2020
Barvy 2015, Hervé Tullet

Dcera se podle knihy zábavně naučila barvy, takže u nás účel splnila.


Kavárna v Kodani
? - červenec 2020
Kavárna v Kodani 2018, Julie Caplin


Poznej svůj cíl
? - duben 2020
Poznej svůj cíl 2005, Zdeňka Jordánová


Moje peníze – aneb Chudoba není ctnost, ale nemoc
? - duben 2020
Moje peníze – aneb Chudoba není ctnost, ale nemoc 2004, Zdeňka Jordánová


Svět zvířat
? - únor 2020
Svět zvířat 2014, Stanislav Němec

Krásné obrázky, velká pestrost zvířat doplněná zvukem, který vydávají, a popisem každého zvířete klidným hlasem Otakara Brouska ml. Dceru ve 2 letech zaujaly především zvuky zvířat, postupně se začíná zajímat o více informací o nich.


Mé nepálské lásky v obrazech
? - prosinec 2019
Mé nepálské lásky v obrazech 2019, Michaela Gautam

Nádherné fotografie, krásné citáty, zamyšlení nad životem doplněné příběhem o cestování a osobních zkušenostech s životem v Nepálu.


Mé nepálské trable
? - prosinec 2019
Mé nepálské trable 2019, Michaela Gautam


Čas vlčích máků
? - prosinec 2019
Čas vlčích máků 2018, Corina Bomann


Pojízdný krámek snů
? - listopad 2019
Pojízdný krámek snů 2018, Jenny Colgan


Spolubydlící
? - říjen 2019
Spolubydlící 2019, Beth O’Leary


Poselství pro Kmen mnoha barev
říjen 2017 - říjen 2019
Poselství pro Kmen mnoha barev 2012, Kiesha Crowther


Ženské příběhy II – Když promlouvá tělo…
únor 2017 - říjen 2019
Ženské příběhy II – Když promlouvá tělo… 2013, Lilia Khousnoutdinova


Rytmus rodiny
září 2017 - říjen 2019
Rytmus rodiny 2015, Amanda Blake Soule


Mé nepálské lásky
? - červenec 2019
Mé nepálské lásky 2018, Michaela Gautam


O Naivním Prasátku
? - únor 2018
O Naivním Prasátku 2016, Veronika Hurdová


1