maha75 maha75 komentáře u knih

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Velmi smutná kniha, velmi smutný příběh. Tak drsně reálné. Bylo mi líto jak dcery, tak i její matky. Taková bezvýchodnost, marnost, beznaděj táhnoucí se celým životem... Nemyslím jen ten "les".... Ale i rodinné vztahy plné hádek, absence opravdové lásky, ať už rodičovské či partnerské... Ovšem opět krásně napsané, dá-li se to tak nazvat. Alena Mornštajnová prostě umí.

04.07.2023 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Tak to byla síla! Úplně mi běhal mráz po těle. Naštěstí to u nás takto nedopadlo, ale chybělo opravdu málo! Když si uvědomím, že v některých zemích je to stále realita, je mi z toho hrozně smutno... Kniha byla sice rozdílná od předchozích této autorky (četla jsem všechny), ovšem to neznamená, že by byla méně kvalitní. Smekám před paní spisovatelkou a jejím uměním a všem knihu doporučuji k přečtení.

08.08.2021 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Naprosto úchvatná kniha od první do poslední stránky. Velmi silný příběh, budu na něj ještě hodně dlouho myslet a vstřebávat ho. Za mě 10 hvězdiček! A už mám koupené další knížky od této autorky...

05.05.2019 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Velmi silné! Barunky mi bylo moc líto. Knihu jsem si koupila záměrně, protože jsem matkou dvanáctileté dcery, se kterou si dost často také nevím rady :-( Žije ve svém světě, od malička silně prosazuje své názory, nechce slyšet ty mé, základní věci, které jsem ji učila tisíckrát, odmítá dělat... Přitom je moc šikovná a nadprůměrně inteligentní. Je velmi psychicky náročné takové dítě vychovávat. Přesto je námi milovaná a doufám, že nejsem tak strašná matka jako byla ta Barunky, ale musím se přiznat, že i když mi byla opravdu hodně nesympatická a neschvaluji, jak se k dětem chovala, občas jsem jí i rozuměla...

08.07.2020 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Nejprve jsem četla Hanu a ta mě opravdu zasáhla, úplně se mi vryla pod kůži. Hotýlek se zabývá lehčím tématem, nicméně styl psaní paní Mornštajnové mi opravdu vyhovuje. Baví mě vývoj postav od narození až do konce života, prolínání časových rovin, různé pohledy lidí na tutéž situaci. Od knížky jsem se vůbec nemohla odtrhnout, moc mě bavila. Dávám opět plný počet hvězdiček a už se těším na Slepou mapu a Tiché roky :-)

16.10.2019 5 z 5

Chatrč Chatrč Wm. Paul Young (p)

Tohle asi není kniha pro zapřísáhlé ateisty. To je také důvod některých nízkých hodnocení - knihu čtou lidé, kteří jí vlastně nemohou rozumět. Jedná se o špatný výběr žánru, jak už psala níže helusa2. Uznávám, že knížka byla trochu zvláštní, ale našla jsem v ní opravdu hodně věcí k hlubokému zamyšlení.

26.04.2023 4 z 5

Stezka Českem Stezka Českem Martin Úbl

Skvělá kniha! Velice inspirativní. Rozhodně doporučuji. Teď už zbývá jen zabalit batoh a vyrazit!

23.03.2023 5 z 5

Mukl Mukl Petra Čeřovská

Moc děkuju Petře, že tento román napsala. Jedná se totiž o příběh naší rodiny. Stanislav byl otec mého muže, Vladimír pak jeho strýc. Věděla jsem, že to nebude veselé čtení, ale toto jsem tedy nečekala. Kolik utrpení dokáže působit jeden člověk druhému, je neuvěřitelné. Jak je možné, že ještě dodnes není komunismus postaven mimo zákon stejně jako nacismus? Hluboce smekám před všemi těmi muži a ženami, kteří si toto peklo na zemi museli prožít. Smekám před paní Blankou, která je skutečně tou Lvicí v pravém slova smyslu a přesto, že jí je už více než 90 let, je stále velmi vitální. A smekám i před autorkou, je to velice záslužné dílo a jak už bylo napsáno níže, mělo by být zařazeno do povinné četby. Nesmíme dopustit, aby se něco podobného ještě někdy opakovalo!

02.01.2021 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Ze začátku (cca 90 stránek) mě kniha moc nebavila, říkala jsem si, co na ní všichni mají? Ale zhruba v době, kdy do příběhu vstoupil Leo, už jsem nedokázala přestat číst, úplně mě to pohltilo. Naprosto úchvatný příběh! 5 hvězdiček je málo! Doporučuju!

07.11.2019 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Nádherná kniha, sice smutná, ale opravdu nádherná. Udělala na mě veliký dojem. Četla jsem ji před několika lety a pořád na ni myslím, úplně mě dostala. Jednu mám ve své knihovně a další dvě už jsem koupila jako dárek. Jen ten konec byl až moc rychlý. Poslední roky života hlavní hrdinky popsala autorka opravdu velmi stručně. Mohla tomu období věnovat více stránek nebo naopak skončit román dříve. Ale to nic nemění na tom, že dávám knížce 5 hvězdiček :-)

29.03.2019

Staré odrůdy Staré odrůdy Ewald Arenz

Krásné...

17.06.2022 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Tak jsem to nedala. Je opravdu málo knih, které nedočtu. Přetrpěla jsem několik kapitol, ale nezasmála jsem se ani jednou. Nepřišlo mi to vůbec vtipné, spíš děsně trapné. Čekala jsem něco podobného Stoletému staříkovi, to jsem se ovšem hodně spletla :-(

09.03.2020 1 z 5

Dědečkové Dědečkové Pavel Čech

Moc povedené. Jen si nejsem jistá, zda jsem si knihu zařadila do "Přečtených" správně, když vlastně nemá text :-))

Ani holka, ani kluk Ani holka, ani kluk Marto Kelbl

Tak tohle byla bomba! Z knihy jsem vážně nadšená! Je určena dětem od 10 let, ale i dospělým. Přečteno za hodinku, textu tam zase až tolik není. Přesto se člověk hodně dozví. Doplněno mnoha krásnými ilustracemi a opravdu velmi povedeným komiksem. Lidí, kteří se nevejdou do žádné škatulky, je poměrně dost a není pro ně vůbec jednoduché najít si své místo ve světě. Tato kniha (a jí podobné) jim může posílit sebevědomí a ostatním "normálním" zase rozšíří obzory. Rozhodně doporučuji!

14.01.2024 5 z 5

Vypravěč Vypravěč Anna Bolavá (p)

Mně se kniha líbila moc! Jako všechny od Anny Bolavé. Autorka má zvláštní styl vyprávění, který možná nesedne každému. Pro mne je to ale vždy moc příjemné čtení, i když se přiznám, že ne úplně všemu rozumím. Ale to vůbec nevadí. Je to prostě takové tajemné, fantaskní, mysteriózní, snové...

28.06.2023 5 z 5

Cíťa Cíťa Lenka Blažejová

Ta knížka je vlastně psaná o mně :-) Řadím se mezi introverty a zároveň i mezi vysoce citlivé osoby. A ani jsem netušila, že stejným způsobem běžné situace prožívá až tolik dalších lidí. Většinu z toho, co je v knížce uvedeno, jsem o sobě samozřejmě věděla, ale našly se i věci, které mi teprve při čtení takzvaně docvakly. "Aha, tak proto já to mám právě takto! To mě nikdy nenapadlo!" A ještě dodám, že některé popisy a ilustrace jsou tak trefné, že jsem se musela smát nahlas. Výborné dílko!

04.04.2023 5 z 5

Vřeteno osudu Vřeteno osudu Otomar Dvořák

Smekám před panem Dvořákem. Napsat takové dílo muselo dát neuvěřitelnou práci. Rozhodně doporučuju k přečtení!

12.05.2020 5 z 5

O čertovi O čertovi Pavel Čech

Nádherná knížka. Naše oblíbená. Četli jsme ji s dětmi už několikrát.

Cirkadiánní kód Cirkadiánní kód Satchin Panda

Některé pasáže byly trochu zdlouhavé, ale jinak super kniha! Moje další počínání to rozhodně ovlivní. Vřele doporučuji všem se zdravotními problémy, ale i těm, kteří (zatím) žádné nemají.

02.11.2021 4 z 5

Byla jednou jedna řeka Byla jednou jedna řeka Diane Setterfield

Úžasný, tajemný příběh. Určitě doporučuju tuto knihu i ostatní romány od Diane Setterfield.

29.07.2020 5 z 5