Vřeteno osudu

Kdo by neznal tajemné, strašidelné balady z legendární sbírky Kytice! Co však víme o životě jejich autora Karla Jaromíra Erbena? Málokdo tuší, že pod maskou seriózního, tichého muže se skrýval vášnivý romantik, jenž si do deníků zapisoval děsivé sny, žil ve stínu smrti, vedl hovory s duchem mrtvého bratra-dvojčete, trpěl problematickými vztahy k ženám a skrýval hrůzné tajemství Záhořova lože. Zkušený romanopisec Otomar Dvořák poodhalil oponu nad nelehkým životem tvůrce, který musel svádět dramatický boj s nepřízní osudu, aby pro budoucí generace zachránil svět starých slovanských mýtů, obřadů, pověr, písní a pohádek. V románovém příběhu procházíme spolu s Erbenem bouřlivými událostmi poloviny devatenáctého století, setkáme se s významnými osobnostmi té doby (Mácha, Palacký, Havlíček Borovský, Tyl, Němcová, Frič, Šafařík a jiní), ale současně putujeme i baladickou krajinou, nad níž září bledá luna, ve skalách se otvírají poklady, vodník líčí ošemetné sítě a mrtvý milenec klepe na okénko, za kterým se modlí jeho milá… Vřeteno osudu se otáčí a černá sudice Morjana šeptá Erbenovi z temnot: „Propadl jsi smrti! Čím se vykoupíš, aby sis zasloužil život?“...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/267983/vreteno-osudu-3wo-267983.jpg 4.754
Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, Čas

Kniha Vřeteno osudu

Peti
10.12.2018

Poutavé čtení o jedné literární éře, Erben, Havlíček, Němcová a další - člověkovi hned v paměti ulpí díla a představí si za jmény autorů jednotlivé osobnosti s barvitými a mnohdy složitými osudy.

aktijnov
26.11.2018

Rozhodně stojí za přečtení, i když některé pasáže jsem občas musela vynechat. Na střední škole by to měly mít děti jako povinnou četbu. Třeba by se jim pak líp učilo k maturitě.

sgjoli
26.10.2018

Citlivě napsaný román o Karlu Jaromíru Erbenovi líčí osudy tohoto významného českého básníka, ale na pozadí osudu jednoho člověka můžeme sledovat i dobové dění – politické, společenské a kulturní. Autor umí skvěle oživit jednotlivé charaktery, takže už nepůsobí tak suše a odtažitě jako v učebnicích dějepisu či literatury. Kniha je neskutečně čtivá, místy dost sladkobolná, ale já si ji děsně moc užila.

knihovniceS
09.09.2018

Dočetla jsem pěkně pomalu, každou kapitolku jsem si vychutnávala a vracím se v duchu k oblíbené Kytici a k pohádkám. Není to jen Erben, ale vystupují tam i jiné z dějin známé osoby a literáti - obrečela jsem Máchu, i když to byl pěkný zmetek ve vztahu k Lori .... No, nebudu nic prozrazovat, doporučuji po knize sáhnout, čte se to krásně - pan O. Dvořák je mistr svého oboru.

akina
18.07.2018

Tato kniha by měla být povinnou četbou. Nedokážu si představit lépe zpracované "suchary", o kterých se dnešní děti učí. Navíc je to cesta, jak z letopočtů a seznamů děl, udělat dobře známé postavy s jejich chybami i lidskostí.

aralka
08.04.2018

Pomalé tempo vyprávění životního příběhu jednoho z našich nejznámějších básníků Karla Jaromíra Erbena asi nesedne každému, ale mě chytilo za srdce... četla jsem velmi pomalu a užívala si to, moc mě to bavilo, ráda jsem poznala všechny postavy nám známé pouze z učebnic v jejich autentickém prostředí, jejich životní příběhy, které se prolínaly s tím Karlovým... když je to podáváno tímto stylem, člověk si to všechno lépe zapamatuje a sestaví celkový obrázek té doby, politické situace a lidí, které v té polovině 19.století žili a pohybovali se v literárním prostředí, navzájem se znali, přátelili se a navštěvovali..to se panu Dvořákovi opravdu povedlo! .... vyhovovala mi i ponurá, baladická atmosféra, která se táhne celou knihou, úryvky Erbenových básní skvěle doplňují děj...jeho život nebyl žádná hitparáda, ale on se se všemi nástrahami osudu statečně popral a navíc nám zanechal literární "poklady" jak ve své autorské tvorbě, tak v té sběratelské činnosti, kterou se vlastně celý život zabýval... Moc povedená kniha, výborně napsaná, poučná,ale velmi příjemnou formou, klobouk dolů !!

DriftBooks
11.12.2017

Tak tohle mě bavilo. Moc. Překvapivě. Opravdu velmi dobře napsané. Erbenovo Kytici člověk potkává celý život, aniž by přemýšlel nad jejím autorem. Milovaly ji mé dcery jako malé. Poslouchaly její audioverzi coby strašidelné pohádky před spaním. Líbil se nám film Kytice od Brabce. Hlášky z ní používáme ve všedním životě – o berličkách hnáty křivé, Vari od našeho prahu, vari pryč, ty lstivý vrahu, zemřela matka… atd atd.

Erbenův životopis v této podobě mě vzal za srdce. Národní obrození, které člověk znal jako vcelku nudnou kapitolu školních osnov, najednou ožívá v celé své kráse i děsivosti. Postavy jako Mácha, Tyl, Palacký, Šafařík, Havlíček, Němcová ba i „zrádce národa“ Sabina získávají skutečné kontury. Kniha plyne téměř filmově. Erbenovi člověk drží palce. Bojí se spolu s ním. Těší se a dojímá se nad zdánlivě nedůležitými poklady českého folklóru. Chápe jeho nenaplněnou touhu ohledně femme fatale Němcové. Nachází pro něj pochopení, když řeší dilema, zda se dát na stranu radikálních revolucionářů, nebo stát bokem, coby ženatý muž se závazky. Dilema, které se (bohužel) táhne českým národem jako smrad – ať to bylo třeba zrovna období Bachova absolutismu, či komunistická diktatura. Výborná kniha, výborně napsaná. Vřele doporučuji…

martina1199
28.06.2017

Miluji Kytici, a proto jsem sáhla po tomto beletrizovaném životopisu jejího autora K.J. Erbena. Musím smeknout klobouk před stylem, jakým p. Dvořák popisuje jeho životní příběh. Je to totiž velice poutavé čtení nejen svým obsahem, ale hlavně svou formou a bohatým, krásným jazykem.