Vřeteno osudu

Kdo by neznal tajemné, strašidelné balady z legendární sbírky Kytice! Co však víme o životě jejich autora Karla Jaromíra Erbena? Málokdo tuší, že pod maskou seriózního, tichého muže se skrýval vášnivý romantik, jenž si do deníků zapisoval děsivé sny, žil ve stínu smrti, vedl hovory s duchem mrtvého bratra-dvojčete, trpěl problematickými vztahy k ženám a skrýval hrůzné tajemství Záhořova lože. Zkušený romanopisec Otomar Dvořák poodhalil oponu nad nelehkým životem tvůrce, který musel svádět dramatický boj s nepřízní osudu, aby pro budoucí generace zachránil svět starých slovanských mýtů, obřadů, pověr, písní a pohádek. V románovém příběhu procházíme spolu s Erbenem bouřlivými událostmi poloviny devatenáctého století, setkáme se s významnými osobnostmi té doby (Mácha, Palacký, Havlíček Borovský, Tyl, Němcová, Frič, Šafařík a jiní), ale současně putujeme i baladickou krajinou, nad níž září bledá luna, ve skalách se otvírají poklady, vodník líčí ošemetné sítě a mrtvý milenec klepe na okénko, za kterým se modlí jeho milá… Vřeteno osudu se otáčí a černá sudice Morjana šeptá Erbenovi z temnot: „Propadl jsi smrti! Čím se vykoupíš, aby sis zasloužil život?“...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/267983/big_vreteno-osudu-3wo-267983.jpg 4.795

Kniha Vřeteno osudu

broskev28

Děkuju za všechny nadšené komentáře a přidávám se k nim.
Autora jsem znala z knih o naší rané historii (trilogie O královně Žofii Bavorské) a četla jsem také jeho Srdce v kleci, podobně zpracovaný život Jana Nerudy. Těšila jsem se na nové poznatky o našich "buditelích", a dostalo se mi jich v míře vrchovaté. Jak zde píší mnozí čtenáři: je skvělé, když díky četbě najednou uvidíte někdejšího velikána naší historie jako živoucího člověka, s jeho chybami a pochybnostmi. Zaujaly mě úvahy na téma Rukopisů i charakteristika V. Hanky. Vůbec jsem netušila, že Erben měl právnické vzdělání a do češtiny "převedl" mnohé právnické termíny, které do té doby čeština nepoužívala (konstituce). A což teprve obě "jeho" Betynky!
Zkrátka úžasná kniha, kterou všem čtenářům naší knihovny doporučuju!

petrarka72

Hodně mě to bavilo - přestože styl je většinou suchopárný jako "tajně se zpovídající" autor v civilu (ano, beru to jako záměr a lze si na to zvyknout)... Na druhé straně - tu a tam vyšlehne plamen pozoruhodného postřehu nebo přesně zacílené pasáže: Erbenovy sny, ukázky jeho tvůrčího přemýšlení, verš či sloka či poetický útržek, který by od něj člověk nečekal (Smolný var je typický příklad). Největší cenu má ale tento svazek v popisu kontextu - doby, uměleckého prostředí, samozřejmosti boje za národní sebeurčení. A některé osobnostní charakteristiky jsou mistrovské (J. K. Tyla ve srovnání s Máchou, třeba; Havlíčka, Němcové, Čelakovského, ale i Tomka, Sacher-Masocha...).

evask
29.11.2021

Velmi zajímavá kniha, určena hlavně lidem, kteří se o historii národního obrození zajímají. Je hodně obsáhlá a já zas takový nadšenec nejsem, tak jsem občas nějaký ten řádek přeskočila, autor promine.

martina.culik
28.11.2021

Karla Jaromíra Erbena jsem vždy měla ráda a tento román mě bavil od začátku do konce.
Čtenář se zde seznámí s tehdejší kulturou, politikou a dozví se mnoho zajímavých informací nejen o Karlu Erbenovi a jeho rodině, ale i o jeho současnících. Mnoho informací pro mě bylo novinou, protože ty pikantní věci se ve škole většinou nezmiňují.
Kniha se četla velmi dobře a měla takovou mystickou erbenovskou atmosféru. Úplně jsem z ní cítila Kytici.

Richard Hrob
08.10.2021

Tak za sebe nemohu jinak než 5*. Kniha je velmi čtivě napsaná. Erbena zná většina lidí jen jako autora Kytice. Tato kniha však popisuje velmi čtivou formou život a dílo tohoto autora. Kniha je Podle mého výborným průvodcem dějinami české literatury, který je navíc,i velmi dobře napsán a proto může ke studiu literatury potažmo historie přivézt i širší okruh zájemců.

18LenkA12
24.08.2021

Tento historický román, byl napsán velice čtivě. Po přečtení tohoto díla mám hned jinou představu o době Národního obrození a jejích představitelích. Pokud někoho zajímá vznik jednotlivých balad ve sbírce Kytice, tak ať si určitě přečte tuto knihu.

Vidlička
06.08.2021

(+ SPOILER) Skvěle a čtivě napsáno. Všechny ty obrozenecké postavy z učebnic získají najednou živost a charakter (pro mě obzvlášť Borovský, Čelakovský a Palacký). Ale! Od Otíka jsem čekala víc záhad, tajemna a mystérií než jen sny a samomluvu, to je ale vždycky tak, že když se na nějakou knížku moc těšíte, tak malinko zklame. Proto jen čtyři hvězdičky, ale za přečtení určitě stojí!

maca_t
05.08.2021

Než jsem si přečetla tuto knihu, tak jsem pana Erbena vnímala vpodstate jen jako autora Kytice. Ale zdaleka tomu tak není. Jeho přínos pro vlastenectví a český jazyk je opravdu velký... díky němu máme např. slovo ústava! Asi před rokem jsme byli v Miletíně a prošli si tamní naučnou stezku K. J. Erbena, takže když v knize popisuje svá oblíbená místa, mohla jsem je procházet s ním. Celkově je tato kniha dobrou pomůckou pro někoho, kdo se chce dozvědět něco víc než ve škole, a hlavně záživnější formou.