Byla jednou jedna řeka

kniha od:

Byla jednou jedna řeka https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/427813/bmid_byla-jednou-jedna-reka-j9n-427813.jpg 4.2 166

V zapadlém hostinci na břehu Temže se schyluje k výjimečným událostem. Štamgasti si nad pivem vypravují historky, když tu se rozrazí dveře a v nich stojí cizinec s tělíčkem mrtvé dívenky v náručí. O několik hodin později se dítko opět vrátí mezi živé. Je to zázrak? Kouzlo? Nebo lze vše racionálně vysvětlit? Dívky se chtějí ujmout tři rodiny. Nemůže však patřit všem – a proto dřív, než se ukáže její pravá totožnost, vyplavou na povrch mnohá další tajemství.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Historické romány

Vydáno: , Vyšehrad
Originální název:

Once Upon a River , 2018


více info...

Komentáře (56)

Komentáře 56 Recenze 3

Kaduri
Kaduri
27.03.2023 5 z 5

Krásny príbeh z viktoriánskeho Anglicka.
Tak kľudne, ako plynie rieka, plynie i dej tejto knižky.
Rieka je hlavným motívom i spojivom príbehov jednotlivých postáv.
Je to trošku spoločenský román, trošku detektívka, trošku magický realizmus a je to tak dobre:).
Štýl prerozprávania mierne staromilský v tom najlepšom slova zmysle. V duchu som sa usmievala a hovorila si: "Kto dnes ešte takto píše?"
Odporúčam.

"Po měsících vyprávění a převypravování příběh dosud nenabyl konečného smyslu. Právě naopak, historka o utopené dívence, která zase ožila, byla záhadná, neukončená, vymykala se tomu, jak má vypadat příběh."

"... na konci vět a mezi slovy, když hlasy doznívaly a rozhovor umlkal, v bytostném poklidu, který se tají pod každým vyprávěním, tam připlouvala sama dívenka. Do téhle místnosti, do tohoto hostince, viděli ji mrtvou a viděli ji živou. Bylo to nepoznatelné, neuchopitelné, nevysvětlitelné, jedno bylo přesto jasné: byl to jejich příběh."

Lost Soul
Lost Soul
09.12.2022 5 z 5

Ideální vánoční dárek pro vnímavé čtenáře. Podle mě si tato kouzelná kniha zasluhuje větší pozornost. Budu ji určitě doporučovat a obdarovávat s ní své oblíbené čtoucí přátele.


Agatha84
Agatha84
04.09.2022 4 z 5

Takové milé, laskavé, pohádkové vyprávění. Jazykový styl autorky je duši hladící, analogicky s dějem si samotný příběh představuji jako řeku, s mnoha přítoky a zákoutími a meandry .... v souvislosti s jakýmsi ustrnutím na mělčině zhruba ve druhé třetině nedávám plný počet, což ovšem vůbec nic nemění na příjemně straveném čase.

ondras666
ondras666
27.07.2022 5 z 5

Voda plyne, řeči se vedou a nikdo neví, co nám proud přinese. Krásná kniha s krásným příběhem.

bupilla
bupilla
07.01.2022 5 z 5

Bola som trošku presladená Vianocami - mala som chuť na temný, hĺbavý, kúzelný a hlboký príbeh a tušila som správne, že od tejto knihy presne to dostanem.
Od autorky som už čítala Třináctý příběh, ktorý ma úplne dostal a uchvátil a po prečítaní tejto knihy môžem povedať, že sa mi páčila ešte omnoho viac. :)
Som nadšená zo spôsobu, akým autorka píše, ako ukladá slová do viet a myšlienky do slov, ako dokáže vyskladať naozaj bohatý príbeh - bohatý na zápletky, zvraty, ale aj na hrdinov... a pritom sa čitateľ v príbehu ani na chvíľku nestratí a už po pár stránkach je vtiahnutý do deja tak, že cíti jeho vône aj pachy, teplo aj zimu... útulnosť aj nehostinnosť. Hovorím samozrejme za seba - na mňa príbehy Diane presne takto pôsobia.
Výnimočný príbeh, úžasne vyskladaný a premyslený do posledného detailu.
Atmosféra vykreslená dokonale.
Postavy plastické, uveriteľné a veľmi zaujímavé.
Všetko do seba krásne zapadne a na konci máte pocit úspešne zloženého puzzle z naozaj mnohých dielikov :)
Na každú otázku dostanete uveriteľnú odpoveď, napriek tomu vo vás kniha zanechá pocit kúzla, niečoho medzi nebom a zemou, čomu chcete veriť a prijať to za svoje.
Vychutnávala som si každú vetu - som uchvátená spôsobom myslenia autorky a dúfam, že ešte napíše veľa príbehov. :)
Len a len odporúčam a pritom sa vedome vyhýbam príbehom z viktoriánskej doby, ale v tomto príbehu som sa ocitla nesmierne rada a nechcela som, aby skončil :)

Petronelka123
Petronelka123
11.11.2021 4 z 5

Hezky napsaný příběh, který se velice dobře četl. Ale popravdě byly životní příběhy jednotlivých postav zajímavé sami o sobě. Obešla bych se i bez té utopené holčičky, jejíž původ na konci stejně vyzněl tak nějak do ztracena. Vím, že se díky ní začal celý příběh odvíjet, ale přesto mne více zaujaly jednotliví aktéři a byla jsem zvědavá jak se jejich osud vyvine dál, než příběh holčičky. I tak určitě doporučuji.

nicandra
nicandra
26.09.2021 5 z 5

Za mě úžasný čtenářský zážitek. Ano, já jsem tím příběhem (vlastně spíš těmi příběhy) okouzlena. Cítím se jako jedna z nich a vlastně i jsem, i pro mě si jednou Ticháček přijede...

bosorka
bosorka
13.09.2021 4 z 5

Voda plyne, řeči se vedou... Stejně tak i u Temže, i tam voda plyne časem, stále podobným tempem a mlčky sleduje životy lidí kolem ní v průběhu času. Povídá se a mluví v okolí řeky, v restauraci U labutě například, tam se toho navykládá. Příběhy, které se staly, ale i ty smyšlené, nebo ty, co se údaly, ale které časem dostaly ještě blyštivější háv. Byla jednou jedna řeka je příběh o příbězích, příběh o vyprávění, příběh o lidském bytí. Moc pěkně napsaná, tak nějak poctivě, staromilsky. Když jsem ji četla, jako bych se procházela antkvariátem a očichávala listy starých knih. Nebo prodejnou starožitností, kde spoustu věcí s jejich vlastní historií vzala do ruky a prohmatala, prohlédla. A dýchla na mě někdejší doba. Ne ta která psala dějiny, ale ta obyčejná žitá kdekým. Knížka Diane Settfried je přesně taková. Nostalgická, moc pěkná.

intelektuálka
intelektuálka
10.08.2021 4 z 5

Byla jednou jedna řeka, byl jednou jeden hostinec s neobvyklými příběhy ....
a také byla jednou jedna holčička, která možná přišla z druhého břehu ....

Tak nevím - je to drama o životě a smrti - anebo je to mystická pohádka ?

Řeka plyne - někdy pozvolna, někdy divoce - tak jako život .... A v jejích zákoutích se mohou skrývat tajemství , dobro i zlo .... ale také naděje ....

Kdopak je ta tajemná holčička - je to Amélie, je to Alice nebo je to Ann ?

Podél pobřeží řeky vystupují postavy, které jsou nakonec v závěru propojeny ....

A mystickým prvkem je zde postava převozníka Ticháčka, ochránce řeky, který zasáhne v případě nebezpečí a dopraví člověka na správný břeh ....

Ráda jsem plula po řece Temži a dávám 4 a půl hvězdičky ....

meluzena
meluzena
01.07.2021 5 z 5

Podmanivě tajemný příběh jako sama řeka, o které to je. Krásně napsaný, příjemně staromilský (už jen tou dobou a místem). Je to takový ponor - metaforicky i doslova - do časů, kdy lidé měli k sobě blíž, protože neměli jinou volbu, a to je drželo při sobě a při životě. A nad vodou. Některé.
Určitě doporučuji.

Arwen777
Arwen777
07.06.2021 4 z 5

Ač mám ráda pozvolně se rozvíjející příběhy s krásnými popisy, tak tady jsem se s knihou ze začátku trochu potýkala, a to kvůli stylu psaní, který je tolik odlišný od současné literatury. Květnatý až poetický jazyk, neobvyklá slovní zásoba, bohužel i mnoho tiskových chyb, musela jsem si zvyknout.
Ale vyprávění, které se zpočátku vinulo jako klidná říčka Temže, mě u knihy přidrželo a od půlky jsem se stoupající vodou nedočkavě sledovala osudy lidí, které tato řeka spojovala, stejně jako dívenka nalezená v ní. Nakonec, když se jednotlivé přítoky spojily, se z toho vyklubal složitý příběh nepostrádající napětí, tajemství, lásku, zlo, magii a moudrost. A se stoupající vodou přišlo i vyvrcholení dramatu.
Doba, ve které se kniha odehrávala, byla těžká. Ale okouzlilo mě spojení lidí, ať již prostřednictvím vyprávění příběhů, jehož umění se pečlivě pilovalo, tak sounáležitostí a pomocí, když se něco přihodilo.
Pokud se nebojíte duchů řeky a poetického vyprávění podobného pohádce, vydejte se na řeku Temži a zastavte se v hostinci U Labutě, kde příběh začíná.

adnov
adnov
25.02.2021 5 z 5

Neskutečně nádherný příběh plný lásky, tajemství, bolesti, smutku i naděje a moudrosti. Právě jsem dočetla a nemám slov. Psané krásným jazykem. Jste v Anglii 19.stoleti, cítíte řeku, učíte se fotografovat, vidíte lidi dobré i zlé, chytré i obyčejné, chudé i bohaté, spokojené i nešťastné. Tolik osudů. Záhad. A nakonec SPOILER se vše propojí a (pro mě jako cíťu velká úleva a radost) přichází happy end.

Scintilla
Scintilla
20.02.2021 2 z 5

Kouzelný příběh a neskutečně čtivě napsané. Ale při čtení mě čím dál víc iritovalo naprosto černobílé vykreslení postav. Klasická pohádka je oproti tomu hadr. Kladné postavy se nejen za všech okolností chovají šlechetně a čestně, ale upřednosťují štěstí ostatních, aniž se je o to nikdo nežádá a aby toho nebylo málo je jim neustále ubližováno. Uf, takovou emocionální ždímačku nemusím.

Aghatte
Aghatte
15.02.2021 5 z 5

Krásná kniha, doufám, že paní spisovatelka teprve začíná a ještě toho hodně napíše. Obě její knihy (ještě Třináctý příběh) jsou úchvatné. Je to čtenářský zážitek, o holčičce se mi zdálo, a ani mi nevadilo nakonec vcelku logické vyústění příběhu. Autorka je ke svým postavám velmi laskavá. Doporučuji číst, vlastnit, darovat všem, kdo rád čte a koho máte rádi.
Chystám se na její třetí dílo, už ho mám doma. Těším se!

KristinTj
KristinTj
12.02.2021 4 z 5

Po proudu i proti proudu, s nosem plným vůně řeky vyhlížím Ticháčka... Chci se ho zeptat na mnohá tajemství, svézt se na správný břeh, nechat se zachránit. Pod přísným pohledem leccos mi nesedí, a to nejen v sazbě a překladu. Ale když se do kraje kolem Temže ponořím, splétám spolu s ní trávu příběhů na skleněné desce a s rozkoší drbu za ušima nejchytřejší prase Spojeného království.

MartinaP
MartinaP
07.02.2021 4 z 5

Krásný příběh, pohádka. Nic nového nevymyslím, než co už je tu psáno. Příběhy klikatící se a rozbíhající se jako řeka, aby se nakonec vše spojilo a do sebe zapadlo. Doporučuji. Chybky v tisku jsem se snažila nevnímat.

petrarka72
petrarka72
11.01.2021 3 z 5

Malebná kniha - lepší přívlastek nevymyslím. Popisy přírodních dějů a krajiny jsou podmanivé, viktoriánský příběh o dítěti, které odnesla řeka, o tom, co dělá rodinu rodinou a co převažuje duši na světlou či temnou stranu, jakož i o síle příběhů, mi obsahem i stylem připomíná Dickense. Nicméně na mne byl způsob vyprávění příliš odtažitý, nucená pohádkovost tomu moc neprospívala - a korektor českého vydání se zjevně kochal a svoji práci neuvěřitelně odbyl.

ArwenEvenstar
ArwenEvenstar
09.01.2021 5 z 5

Kniha mě pohltila už po přečtení prvních stran a já jsem ji nemohla odložit, dokud jsem nebyla na konci. Množství postav mi vůbec nevadilo, protože se spolu proplétaly jako proudy v Temži a vytvářely tak jednolitý tok příběhu. Příběhu tajemného, místy až nadpřirozeného, naplněného rozmanitými lidskými osudy, protkaného detektivními zápletkami a dýchajícího atmosférou viktoriánské Anglie. Na všechny záhady řeka nakonec přinesla odpověď, i když...?

Přes řadu překvapivých rozuzlení se v mysli nejvíce zabývám otázkou, zde by byl Robin jiný, kdyby si nepřečetl dopis v sekretáři a špatně si jej nevyložil. Může jeden list papíru v dětské duši probudit horší já?

kolacky
kolacky
29.12.2020 5 z 5

Hodně příjemné čtení. Poetické i drsné a velice dobře podané. Určitě doporučuju.
A úžasný překlad paní Walló navíc.

oblakaknih
oblakaknih
19.12.2020 5 z 5

Ze všech knih, které jsem zatím přečetla, má tato určitě nejkrásnější popisy. To je to nejvýraznější a nejlepší na celém příběhu.
Tím, jak se příběh prolíná s tokem řeky, je kniha také jednou z nejoriginálnějších. Skvěle zpracovává téma, které v každé knize nenajdete a navíc má i reálnou atmosféru. S každou změnou počasí nebo nálady jedné z postav, jsem se cítila mnohem více součástí příběhu.
V knize je poměrně dost postav, takže když jsem si dala na nějakou dobu pauzu, chvíli mi potom trvalo se v nich zorientovat. Na druhou stranu byla každá z nich skvěle popsaná a měla v příběhu svůj prostor.
Kniha se četla moc dobře, autorčin styl psaní… Ani nedokážu popsat slovy, jak jej obdivuji. Přestože jsem knihu četla v češtině, jazyk, kterým byl příběh vyprávěný, byl pro období, atmosféru, město úplně přesný! Určitě bych si od autorky přečetla něco dalšího.
Nějaké náznaky romantiky v knize také nechybí, ale zároveň nijak nezasahují do toho nejdůležitějšího.
Knihu mohu určitě doporučit, přestože si dokážu představit, že někomu nesedne. Když to vezmu všeobecně, určitě to není kniha, s kterou se čtením začínat. Je hodně specifická, a proto je dobré mít něco načteno.
Pro mě to byl jeden z nejlepších knižních zážitků.

shootingstar
shootingstar
09.11.2020 5 z 5

Už skoro čtyřicet let hledám někoho, kdo píše jako Dickens, ale na rozdíl od něj ještě žije a já se tak můžu těšit na další romány.
No. Tak konečně.
Setterfieldová to umí, včetně závěrečného odhalení ve stylu "každý je každého nevlastní bratr/otec/syn".
Jazyk je krásný, s postavami je zacházeno se soucitem, a nebylo ublíženo ani jednomu zvířeti.
Doporučuji!

strana1-100
strana1-100
01.10.2020 5 z 5

Prostě to nechápu. Ten příběh není nijak zvlášť originální, postavy jsou skutečně jasně rozdělené na dobré a zlé, mnoho z děje se dá předvídat... Ale čte se to tak, že není možné se odtrhnout, není možné se nenadchnout, není možné nezačít okamžitě číst další knihu od této autorky, která má úplně stejný účinek. Dokonce jsem já, která za beletrii v běžném knihkupectví nevydám ani floka, vydala čtyři stovky, abych tuhle knížku pořídila kamarádce k narozeninám. To se dá vysvětlit jedině kouzlem, nebo mimořádným vypravěčským talentem autorky.

kalinkacz
kalinkacz
01.10.2020 2 z 5

Tak tohle bolelo... Mám pocit, že čtenáři této knihy se dělí na dvě skupiny - na ty úplně nadšené a na ty, co s knihou bojovali do poslední strany... Bohužel patřím do té druhé skupiny... Nesedl mi styl psaní, příběh si mě nezískal, osudy postav mi byly lhostejné a každá strana pro mě byla utrpení... Do čtení jsem se nutila a byť námět knihy zněl skvěle, tak o to víc jsem zklamaná...

MichelleS
MichelleS
26.09.2020 4 z 5

Pohádkově laděná kniha od názvu, přes černobílé postavy, nadpřirozené prvky, opakující se motivy k vševysvětlujícímu dobrému konci. Zlo je zlé z podstaty a neexistují pro ně polehčující okolnosti.

Káča2015
Káča2015
09.09.2020 5 z 5

Skvělé!

tamara1351
tamara1351
14.08.2020 5 z 5

Taky se vám stává,že aniž byste znali autora,tak po nějaké knížce sáhnete a víte,že to bude přesně to,co hledáte?A takhle jsem to měla u ......řeky.A přesně o tom tahle knížka je,o věcech mezi nebem a zemí, které jsou zde stejně jako v životě jakoby na pozadí a my jim věřit můžeme ale taky nemusíme

Ajinka79
Ajinka79
04.08.2020

Asi jsem ji začala číst ve špatné době, nebo je fakt, že mi vůbec nesedla. Nedočteno a ani si nemyslím, že bych se k ní někdy vrátila. Proto ani nehodnotím.

BUBINA1971
BUBINA1971
31.07.2020 5 z 5

Ta kniha mě naprosto dostala. Úžasný skoro pohádkový příběh z viktoriánské Anglie. Knihy z tohoto období miluju. A tahle se fakt povedla. Nevěříte ?

SlamLenka
SlamLenka
30.07.2020 5 z 5

Příběh, který teče jako řeka - je plynulý, občas uhání o trochu rychleji, jindy zase příjemně zvolní. A jak už to tak u řek bývá, při své cestě s sebou strhává všechno možné. Mě tedy Byla jednou jedna řeka rozhodně strhla! Diane Setterfield napsala román, jehož dějem se poeticky vine tok řeky Temže. A právě na jejím břehu vše začíná: konkrétně se ocitáme v hostinci U Labutě, tedy na místě, jež ožívá stovkami příběhů, které jsou tu tradičně vyprávěny a k nimž přibude další, když se tu náhle objeví malá tajemná dívka. Zdálo by se, že právě ta bude hlavní hrdinkou knihy, ale nakonec zjistíte, že je tomu asi trochu jinak. Nejde tu vlastně zase tak moc o ni, ale naopak o všechny kolem ní. Jak je to možné, že si ta dívka všechny tak podmanila? Čím to je, že aniž by o to jakkoli stála, ovlivní tolik jiných životů? Je to Alice, Amélie nebo Ann či někdo jiný?
Román je opravdu velmi čtivý, má v sobě i prvky pohádky či snad fantasy, především je však nesmírně lidský, a to v tom smyslu, že poukazuje jak na to dobré v nás, tak i na to temné, zlé a kruté. Vydejte se na plavbu po řece, počkejte si, až se jednotlivé její proudy spojí do jednolitého toku, nechte se unést, jen si při tom dejte pozor na Ticháčka.
PS: Opět mám bohužel výtky ke korektuře, i tak ale kniha vážně stojí za to.

maha75
maha75
29.07.2020 5 z 5

Úžasný, tajemný příběh. Určitě doporučuju tuto knihu i ostatní romány od Diane Setterfield.

Štítky knihy

Anglie viktoriánská doba

Autorovy další knížky

Diane Setterfield
britská, 1964
2007  85%Třináctý příběh
2020  83%Byla jednou jedna řeka
2015  64%Bellman & Black

Kniha Byla jednou jedna řeka je v

Právě čtených4x
Přečtených192x
Čtenářské výzvě36x
Doporučených22x
Knihotéce110x
Chystám se číst223x
Chci si koupit47x
dalších seznamech3x