lulucinax lulucinax komentáře u knih

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Medvědín je kniha o hokeji, ale mohla by být klidně i o fotbale. O hokej tu nejde, ale i jde především. Ten, kdo v Medvědíně nehraje hokej nebo ho hraje špatně je outsider.
Příběh je o nás, o lidech, jak se chováme a jak se chováme v davu. Autor se v knize zabývá rodičovstvím a dospíváním dětí. Skvěle vystihl postavy, které nejsou černobílé a nic není takové, jak se na první pohled může zdát.
Backman píše čtivě a napínavě, příběh mě vtáhl a nepustil, přestože jsem brzy odhadla, kam bude děj směřovat. Obyvatelé městečka mi přirostli k srdci a já těším se, až si přečtu další díly, ale chci si je trochu šetřit.

04.02.2024

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Hodně smutná kniha. A ještě smutnější je, že ono nepochopení mezi rodiči a jejich dětmi určitě není případ jeden z tisíce a troufám si říct, že ani jeden ze sta. Proto si myslím, že příběh by si měl přečíst každý.
Velkou neplechu v sebevědomí a sebehodnoty, hlavně u dívek, nadělá srovnávání. Podívej na tamtu, ta je taková a dělá to takhle, proč ty jsi taková a proč nemůžeš být jako ona.
Báry jsem litovala a její máma byla příšerná.
Styl psaní Petry Dvořákové se mi líbí a už pokukuji po jejich dalších knížkách.

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Po ohlasech na knihu jsem se ji trochu bála, ale jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Autorka skvěle zpracovala velmi těžké téma.
Obávala jsem se nechutných detailů, ale kniha byla spíše o vnitřním rozpoložení člověka, který bojuje proti tomu jaký je, co cítí a ví, že je to špatně.
Petra Dvořáková je mou oblíbenou autorkou a těším se na další, kterou si od ní přečtu.
Její knihy jen tak nezapomenu, jsou mi přínosem a dlouho o nich přemýšlím.

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Stejně jako Sůl moře mě kniha chytla od první stránky. Díky krátkým kapitolám a čtivému napínavému ději vám stránky ubíhají pod rukama. Děj je zasazen do období druhé světové války, takže to vůbec není lehké čtení. Vše jsem prožívala s hlavními hrdiny a fandila jsem jim.
Pokud hledáte podobné čtení, tak doporučuji Jmenuji se Maryte od Alvydase Šlepikase.

15.03.2024 5 z 5

Dceřina kletba Dceřina kletba Tereza Bartošová

Mé první setkání s autorkou a musím uznat, že se jedná o velmi povedenou českou detektivku.
Vyšetřovatelé mi byli sympatičtí a nevadilo, že jsem nečetla předchozí díly. Jen jsem to kvůli tomu měla těžší.
Přišlo mi, že postav se v knize vyskytovalo až příliš a u každé bylo i jméno a příjmení. (třeba i jméno zaměstnankyně bazaru, která se tam objevila jednou a v dalších knihách se pravděpodobně vyskytovat nebude). Přehled jsem neztratila, ale trochu mě mátly, ale možná, že to byl záměr.
Některé části se mi zdály zbytečně popisné a opakovaly popisy vyšetřování, kde šli k někomu a opakovali mu, co se zrovna dozvěděly, i když čtenář už to věděl. Osobně mám raději svižnější detektivky.
Celkově má autorka velmi dobře promyšlený děj, který je logický a pěkně plyne. Kniha je čtivá a hlavní hrdinové uvěřitelní. Tip na vraha jsem měla, ale mýlila jsem se. Od jistého okamžiku už byl evidentní. Konec vyšetřovatelům spadl trochu do klína, ale proč ne. Časem možná zkusím i nějaké další její knihy.

08.03.2024 4 z 5

Zahrada mrtvých duší Zahrada mrtvých duší Lukáš Boček

Už dlouho jsem si chtěla přečíst tuto knihu, protože jsem na ni četla jen samé skvělé recenze a má vysoká hodnocení a musím říct, že zcela oprávněně. Přestože jsem tedy měla vysoká očekávání, jsem nadšená. Moc se mi líbilo, jak autor téma zpracoval a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Brzy jsem odhalila, kam příběh směřuje a nebylo mi z něj dobře.
Kniha jako taková byla napsaná skvěle a velmi čtivě. Vyvolala ve mně řadu emocí a jejich rodiče jsem nenáviděla od začátku knihy.
Jak může být matka ohledně svých dětí tak nečinná?

Černé léto Černé léto M.W. Craven

Skvělý detektivní thriller a řekla bych, že ještě lepší než Loutkové divadlo.
Velmi napínavý, čtivý a velmi dobře promyšlený příběh, kde nechybí ani vtipné vsuvky.
Těším se na další díl :)

01.04.2024 5 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Velmi silný příběh o ženě, která si uvědomí až příliš pozdě, že by chtěla mít dítě a je odhodlaná udělat pro to všechno. A chce mít za každou cenu takovou holčičku, jakou si vysnila.
Výchova dětí a vztahy jsou hodně složité a křehké. Je důležité naslouchat druhým, ale i sobě samotným.
Místy mi ze čtení bylo hodně smutno. Autorka skvěle popsala postavy a jejich pocity. Vtáhla mě a nepustila stejně jako Rekonstrukce. Až teď jsem zjistila, že Anežka je autorčina prvotina, vůbec to není poznat.
Budu se těšit na další knihu, protože Viktorii Hanišovou zařazuji mezi mé oblíbené české spisovatelky.

01.04.2024 5 z 5

Pláňata Pláňata Petra Dvořáková

Petra Dvořáková patří mé oblíbené české autorky a její novinka mě opět pohltila od první stránky.
Skvěle vystihuje vztahové a mezigenerační problémy, staré křivdy a pozdější vliv na chování a výchovu.
Pavlíny mi bylo neskutečně líto a smutné je, že v mnoha rodinách to takhle chodí.

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Kniha popisuje, jak to chodí na takové vsi - dědině.
Trochu hůř se mi četla, protože autorka používá vesnickou mluvu, ale právě proto je vyprávění velmi věrohodné.
Já jsem sice holka z města, ale i tak jsem se do příběhu dokázala vžít. Pomluvy a závist jsou všude.
Ty babky, které ví všechno nejlíp, mě neskutečně štvaly. Místy se mi zdálo, že to bylo jen takové plácání, které mě nudilo, ale možná i to byl záměr :)
Přestože hodnotím knihu "jen" čtyřmi hvězdami a považuji ji za slabší, tak ji můžu vřele doporučit.

Její konec Její konec Shari Lapena

U Lapeny tak už nějak vím do čeho jdu - krátké kapitoly a čtivý, napínavý děj. A nejinak to bylo i v této knize.
Stephanie mi bylo líto a Patrick mi byl nesympatický, ale oceňovala jsem, že se činil při péči o dvojčata. Děti jsou náročné a jsou tou největší zkouškou vztahu.
Za půlkou příběhu mi přišlo, že autorka i hlavní hrdinka Erica se v tom začaly trochu plácat.
No a ten konec? Nechci prozrazovat, ale Shari vždy na konci udělá něco, čím chce čtenáře překvapit nebo lépe šokovat a já se rozesmála. Protože si s námi zkrátka hraje a možná to je i důvod, proč její thrillery jen tak nezapadnou do řady. Musí prostě vyčnívat :D

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Můj již pátý romantický útěk a byl velmi povedený (tuhle sérii nečtu popořadě).
Jako vždy se mi nejvíc líbilo poznávání země, přírody, zvyků a gastronomie. Autorka toto zvládá bravurně, že byste si nejraději po dočtení bookly letenky.
Co se týče příběhu, hlavní hrdinové mi přišli sympatičtí. Alex jako takový vysněný ideál partnera. Celkem dost mi vadil televizní štáb a víceméně bych řekla, že byl úplně zbytečný.
Skřítka, který dělal neplechu jsem neodhadla. Měla jsem zamotanější teorii a kdybych četla detektivku, asi by mě viník zklamal, ale v romantice v pořádku.
A konec? Ten byl zas jak z pohádky, až neuvěřitelný.

Sběratel sněhu Sběratel sněhu Jan Štifter

Začátek knihy byl pro mě dost rozpačitý, jelikož jsem se ztrácela v ději, postavách i čase (1930-1945, 1956, 2017). Od druhé půlky se to již zlepšilo a jednotlivé příběhy mě začaly zajímat a byla jsem zvědavá, jak se příběhy propojí.
Autor velmi dobře vystihl jednotlivé doby i vztahy mezi postavami, které byly uvěřitelné a výborně vykreslené. Kniha obsahovala trochu magie a duchovna, nicméně tady mě to nijak nerušilo. Autorovo styl psaní je mi blízký a budu se těšit na další jeho knihy.

17.03.2024 4 z 5

Sítě Sítě Petra Dvořáková

Tři silné povídky od skvělé autorky Petry Dvořákové o nízkém sebevědomí.
Každá povídka je pojata jiným způsobem a přitom mají něco společného a tím je (ne)sebevědomí a kam nás až může dostat - 1/ když ho někdo zneužije, 2/ když toho je na nás hodně a než se rozkoukáme je pozdě, 3/ když ho začneme využívat.
Teším se na další knížku od Petry Dvořákové

Jmenuji se Maryte Jmenuji se Maryte Alvydas Šlepikas

Nenápadně vyhlížející útlá kniha v sobě nese silný příběh. Autor děj vypráví s lehkostí, takže se skvěle čte. Ale obrňte se, protože pocítíte mráz až v kostech, bezmoc a beznaděj.
Je po válce, tudíž by mělo být už jen lépe, ale opak je pravdou. Dětí jsem litovala a nedokážu si představit, že bych prodala jedno ze svých dětí za půl pytle brambor, aby zbylé čtyři měly, co jíst. To je jen střípek toho, jak krutá doba to pro některé byla.

04.02.2024 5 z 5

Maria Montessoriová: Učitelka nové doby Maria Montessoriová: Učitelka nové doby Laura Baldini (p)

Má první kniha z edice Významné ženy a rozhodně ne poslední. V knihovně mám již připravenou Marii Curie-Skłodowskou a po dalších pokukuji. V květnu vychází Marilyn Monroe. Jedná se o skvěle napsaný beletrizovaný životopis silné ženy, která se nenechala zastrašit muži a okolím a jako první žena vystudovala lékařskou vysokou školu v Itálii. Úžasný příběh, který jsem hltala. Marii jsem moc fandila, aby to všem natřela. Ženy to v té době měly hodně těžké a jejich cílem bylo se jen dobře vdát a rodit děti.
Maria byla průkopnicí a já si říkala, zda jsme od té doby ušly dlouhou cestu? Nebo ne?
Proč se stále na ženy, které nejsou vdané a nemají děti, pohlíží skrz prsty? Kniha rozhodně vzbuzuje řadu otázek a emocí a doporučuji k přečtení všema deseti.

02.04.2024 5 z 5

Ani později, ani jinde Ani později, ani jinde Delphine de Vigan

Už dlouho jsem si něco chtěla přečíst od této oblíbené autorky a tak nějak jsem tušila, že se mi bude líbit a taky že jo. Její styl psaní i příběh mě chytl od první strany.
Příběh je vyprávěn Mathildou mladou vdovou a matkou tří dětí, která má problémy v práci. A také Thibaultem, lékařem pracujícím v terénu. Jejich příběhy se v několika okamžicích protnou.
Oba hrdinové mi byli sympatičtí a prožívala jsem s nimi jejich starosti.
Velmi čtivá záležitost. Konec mi vyrazil dech a budu se těšit na další knihy.

05.03.2024 5 z 5

Osm Osm Radka Třeštíková

Toto je má třetí kniha od autorky a je skvělá. Líbí se mi její styl psaní a humor. Velmi dobře se mi čte a příběhy v jejích knihách si užívám.
Míši mi bylo docela líto. Nejdřív jsem si říkala, že Míšu nemohl postřelit nikdo, ale postupem času to mohl udělat každý :-D

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

O knize jsem vůbec neslyšela. Pustila jsem se do ní v rámci čtenářského klubu a moc se mi líbila. Jen ta Anna byla vážně hodně upovídaná a jelikož mám děti, občas jsem trpěla tou její ukecaností :-D
Ale příběh je moc pěkný, takový prostě roztomilý :)
Člověk by se měl častěji radovat z maličkostí, stejně jako Anna.

01.04.2024 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Knihu jsem si přečetla spíš z povinnosti a moc mě to nebavilo. Špatně se mi to četlo a přišlo mi, že se tam hodně věcí opakovalo. Chápu myšlenku, ale pár věcí mi přišlo nelogických. Ještě si přečtu Farmu zvířat a s Orwellem končím.

01.04.2024 3 z 5