Maria Montessoriová: Učitelka nové doby

Maria Montessoriová byla výrazná osobnost, pocházela ze zámožné italské rodiny, v roce 1896 se stala první doktorkou medicíny v Itálii, zajímala se o výchovu mentálně postižených dětí a o otázku dětských nervových nemocí, později se věnovala propagaci svého programu vzdělávání. Autorka románovou formou přibližuje náročnou cestu této inteligentní vzdělané dívky, která se díky vlastní houževnatosti a cílevědomosti vypracovala mezi odbornou špičku ve svém oboru. Kvalitně napsaný, čtivý a zajímavý biografický román poutavým způsobem seznámí čtenáře s počátky kariéry této významné italské pedagožky a zakladatelky výchovně-vzdělávacího programu Montessori....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468795/big_maria-montessoriova-cxm-468795.jpg 4.387
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , Ikar (ČR)

Lehrerin einer neuen Zeit, 2020

Kniha Maria Montessoriová: Učitelka nové doby

Knihy_nad_zlato

Moc nevím jak to hodnotit, protože, když budu hodnotit postavy, tak mi přijde, jako bych hodnotila přímo člověka, jelikož je to prostě sice zbeletrizovaný, ale pořád životopis. Stejně tak děj.
Každopádně se mi to líbilo. Giuseppe byl zvláštní, ten mi zrovna moc nesedl. Maria mi byla většinu času hodně sympatická, i když u konce už ne tolik, jako na začátku.
Děj byl hodně zajímavý. Mariin život, její smýšlení a ambice, které tak úplně nezapadaly do doby, ve které žila.
Překvapilo mě, jak snadno se to četlo. Myslela jsem, že se mi tahle kniha bude číst krapet pomaleji, protože no prostě životopis. Ale bylo to jako číst historický román jako třeba Rebelky z Oxfordu.
Bylo tam víc romantické linky, než jsem čekala, ale bylo tam víc i boje za ženská práva, čímž se to docela vyvážilo. Jen ten zvrat, to „nejtěžší rozhodnutí svého života“ (jak je napsané na obálce) mi přišlo, že je až trochu moc nakonci (posledních, tak 40 stránek).
Celkově musím říct, že se mi knížka moc líbila, četla se skvěle a navíc jsem se dozvěděla něco nového.
4,5/5⭐

Anniee

Po přečtení to vidím tak, že životopisný romány budou nová láska.
S odkazem Marie Montessori se jako učitelka setkávám často, tudíž jsem knihu vzala ze zvědavosti. Byla velmi zajímavá a čtivá, i přesto, že se toho o Marii až tolik neví. Trochu mě mrzí, že porodem syna její život jako by skončil (což ono to tak v reálu asi bylo - poznamenalo to jak ji, tak její tvorbu a práci). Ale to, co téměř sama dokázala, o co se zasloužila a co tomu musela obětovat, to je neskutečné. Klobouk dolů a jedno velké díky.

Lovana

Na knížku jsem se velmi těšila, mimo jiné i proto, že studuji předškolní pedagogiku a Maria Montessori byla velmi zajímavá žena.
Ze začátku jsem měla problém se více začíst a většinou jsem zvládla jen pár stran, ale zhruba někde lehce za půlkou jsem se konečně začetla a pak už jsem knihu přečetla rychle. Mrzí mě, že se kniha nezabývala celým životem a hlavně mi konec knihy přišel docela uspěchaný. Nebylo mi vůbec dobře, když jsem četla, jak se s těmi dětmi zacházelo, než se k nim Maria dostala, v těchto místech to vůbec nebylo příjemné čtení.
Celkově jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, navíc má nádhernou obálku, ale jednu výtku mám - a to ke koncovce -ová v příjmení, úplně mě to bije do očí...

Hodnocení 3,75*/5*

Kniha je opravdu dobře napsaná a čte se jedním dechem. Autorka beletristicky poutavou formou přibližuje život Marie Montessoriové, první italské lékařky, která se zasloužila (mimo jiné) o pomoc postiženým dětem. A musím přiznat, že jsem byla doslova v šoku, když jsem se zde dočetla, jak se dříve s těmito dětmi zacházelo - o tom jsem totiž neměla doteď ani tušení. A jsem moc ráda, že se díky této obdivuhodné ženě toho tolik změnilo... I když to neměla lehké, doba jí v ryze mužském světě nepřála a také svůj soukromý život musela obětovat na oltář vědy. Ale ona se dokázala prosadit a dosáhnout cílů, které by jí mnohý její mužský kolega mohl závidět. Jenom v jednom ohledu jsem ji nechápala - a sice v okamžiku, kdy otěhotní a rozhoduje se mezi kariérou a životem vdané ženy s dítětem. Samozřejmě je hned jasné, že nabídku k sňatku odmítne a práce se nevzdá, ale mně tohle prostě nikdy nebylo a ani nebude sympatické. Jinak ale kniha jako taková je opravdu výborná, proto si pět hvězdiček plným právem zaslouží ;-). Navíc mne donutila si o Marii Montessoriové vyhledat i další informace - a to musím ocenit také :-).

makacek

Zajimavy pribeh nejen o vzniku metody montessory ale i o prvni italske lekarce.

Le Chat

Mimořádně čtivá kniha, rozhodně nezklamala, právě naopak. :-)

dasenka

Ke knihám z nakladatelství Ikar přistupují s mírnou opatrností, obzvláště u těch s líbivým přebalem,tato kniha mne ale překvapila.Příběh o těžké cestě prvých průkopnic až k Hippokratově přísaze je reálný, možnost prosadit se v mužském světě na přelomu minulých století jako život plný překážek, předsudků, ponížení a nepochopení je zobrazen s pravdivostí, která až mrazí.Kariéra paní Montessori a její balance mezi psychiatrií, psychologií a pedagogikou, bez možnosti spokojeného
osobního života v bigotním prostředí ,je skutečně inspirativní a kniha rozhodně splňuje vše, co jsem od ní i (ne)očekávala.

lisell

Příjemná oddychovka. Knížku jsem si koupila, protože mě zajímá metoda učení Montessori škol. Přiznám se, že jsem neměla ani tušení, že za touto metodou stojí první doktorka v Itálii, jejíž cesta za vzděláním a kariérou nebyla vůbec jednoduchá díky době, ve které žila. Knížka popisuje její studenstká léta a úspěchy těsně po studiu.