Lokina Lokina komentáře u knih

Babička Babička Božena Němcová

Babičku jsem si k maturitě nevzala, ale přeci jenom jsem si ji přečetla. Jde o náš národní klenot a alespoň jednou za život by si to člověk měl přečíst. Babička je líbezné, kouzelné a laskavé dílo. Nečetla se mi zrovna nejlíp, jazyk v knize je krásný, ale pro naši generaci zastaralý a nesrozumitelný. Do paměti se mi asi nejvíc z celé knihy vryla zpívající Viktorka na splavu. Moc se mi líbily popisy krajiny, zase to dokazuje, jak ta naše malá zemička je nádherná.

15.01.2018

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Tahle kniha se zaslouží víc než pět hvězd. Silný příběh a i díky tomu, že kapitoly byly krátké, příběh rychle ubíhal. Kniha, která určitě by měla patřit do povinné četby. Při dočtení posledních stránek jsem měla slzy na krajíčku. Víc dodat nemohu.

26.11.2016 5 z 5

Krvavé tažení Krvavé tažení Brian McClellan

Velké očekávání přišlo s dalším dílem ze série Prachmistři. A zklamaná rozhodně nejsem. Jsem velice spokojena s tímto pokračováním a takto si představuji navazující díly u mnoha fantasy sérií.
Jedná se o velmi povedené čtení. Příběh je strhující, přímo až pohlcující, akční s nečekanými zvraty.
Postava Tamáse se mi zamlouvá čím dál více a nejednou si celou scénu, kde figuroval, si ukradl pro sebe.
V tomto světě plném krutosti a válek není pro velkou lásku moc místa, ale to, co je mezi Tanielem a Ka-Poel, jistým způsobem mění dynamiku příběhu, ale nenarušuje hlavní příběh a romantická linka tak nepadá do klišovitého patosu.
Sérii doporučuji :-) A těším se na připravovaný seriál.

26.06.2023 5 z 5

Království těla a ohně Království těla a ohně Jennifer L. Armentrout

(SPOILER) Doufala jsem, že druhý díl bude o něco lepší než první, ale zatím mě to nijak neoslovilo ani nepřesvědčilo, že se jedná o nadprůměrnou YA fantasy. Zase jsem měla problém se vcítit do autorčina světa, ve kterém se to celé odehrává.
A už vůbec mě nebavil vztah mezi Poppy a Casteelem. Unavovalo mě neustálé rozhodování Poppy jestli ho miluje, nenávidí nebo ho chce probodnout. Nevnímala jsem mezi nimi žádnou chemii, přesvědčování o velké lásce, ničemu jsem jim nevěřila. A to neustálé erotické dusno, ničemu taky nepomáhalo a příběh tak neustále stál na místě nebo to bylo až nepatřičně nevhodné (scéna v kočáře). To už více si mě získalo škádlení mezi Poppy a Kieranem.
Jednou z postav, co si mě získala a byla zajímavá, byl Alistir. Ano, je to postava, kterou hned prokouknete, ale díky němu se věci daly trochu do pohybu a chtěla jsem to dočíst do konce.
Konec je jednou z dobrých věcí na knize, díky tomu se příběh posouvá dál, ale hrozně pozdě.
Snad třetí díl nebude dalším zklamáním.

28.04.2023 3 z 5

Plíseň Plíseň Siri Pettersen

Na druhý díl jsem se těšila. Začátek knihy je opět matoucí, plný nových jmen, názvů. Pokud vás to neodradilo u prvního dílu, tak máte vyhráno. Já jsem se nenudila, bavilo mě to. I když děj je čtivý, má někdy ale pomalejší tempo. Děje se tam ale plno zajímavých událostí, že jsem s nedočkavostí doplula až na konec. Opět se budu opakovat, moc mě potěšilo vyprávění více postavami.
Severská mytologie je krásná, záhadná a má své nezaměnitelné kouzlo. Jako zrovna knihy ze série Havraní kruhy.

14.01.2023 5 z 5

Kronův odkaz Kronův odkaz Pavel Bareš

Na české poměry je toto hodně povedená kniha. A musím říct, že celá trilogie je skvělá a na to, jak je autor mladý, je nesmírně nadaný a měl by určitě ve psaní pokračovat.
Mně se kniha líbila, měla jsem problémy se zorientovat v časových liniích, ale nakonec vše do sebe zapadalo, takže jsem neměla problém ji dočíst. A musím uznat, že mě ty časové hrátky a propletence ve výsledku bavily.
Kniha nabízí napínavý, čtivý a akční příběh. Je to i dost ponuré, temné a někdy i brutální. A Pavel Bareš se toho chopil tak, že z toho vzniklo pravdu jedinečné české sci-fi.
Pokud chcete podpořit českou literární scénu, určitě si přečtěte trilogii Projekt Kronos.

29.10.2022 5 z 5

Aliance Aliance Veronica Roth

(SPOILER) Po dočtení posledního dílu jsem cítila úlevu, že je konec. Jak u předešlého dílu autorka i zde použila plno akce, aby vyplnila prázdná místa. Konečně jsem se dočetla, co zapříčinilo pád společnosti. I když mě díl moc nezaujal, líbila se mi myšlenka, že každého nelze řadit do škatulek, každá bytost má svoji jedinečnou osobnost a možnost volby. A proto i když mě Trisina oběť nijak emocionálně nezasáhla, v jistém směru jsem jí tu odvážnost a lásku uvěřila a nebyla až do konce jenom protivnou šestnáctiletou holkou.
Líbilo se mi i, že konečně příběh byl vyprávěn více postavami. Tak jsem měla větší motivaci, dočíst to do konce. Vztah mezi Tris a Tobiasem byl jak na horské dráze, nedokázala jsem s nimi sympatizovat. Pokaždé když nebyli spolu a každý si šel svou cestou, řešili problémy zvlášť, vůbec mi to nevadilo a měla jsem je radši.
Trilogie jako taková špatná není, je to typická YA. Věřím, že své příznivce si našla a asi i stále najde. Mě moc neoslovila, ale jsem ráda, že jsem měla možnost si ji přečíst.

16.01.2022 4 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Bylo skvělé se zase vrátit do světa Zaklínače. Když jsem si sérii kupovala, nemohla jsem vynechat ani tento díl. Moc mě to bavilo, jak intriky, souboje na krev a monstra. I když v knize je plno odboček, děj i přesto zůstával plynulý, čtivý, napínavý a nenudila jsem se, protože se tam pořád něco zajímavého objevovalo. Za mě je kniha velmi slušné zpestření celé série.

18.12.2021 5 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Tak to byla parádní jízda. Příběh o Geraltovi a Ciri se mi začíná více a více líbit. Kniha je hodně čtivá, napínavá, dokáže i šokovat. Co je moje malá výtka a vyčetla jsem i z komentářů, je větší přítomnost politiky v příběhu. I já se někdy ztrácela, kdo je proti komu, musela jsem se hodně soustředit a už jsem se v těch politických sítích pak moc nemotala. Tyto pasáže se sice hůře četly, ale o to zajímavější pro mě byly.
Super byly i pasáže z pohledu jiných postav než hlavních. Pasáže takového charakteru mám velmi ráda, odhaluje nám příběh z jiné perspektivy, je to i záživnější a méně monotónní.
Čas opovržení je skvělá kniha, neváhejte a začtěte se do série Zaklínač :-)

27.10.2021 5 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

O knize jsem věděla, protože na mě neustále vyskakovala její reklama. Neměla jsem v úmyslu si ji přečíst, ale když se mi do ruky dostala jako výpůjčka, nemohla jsem odmítnout.
Velice mi to připomíná sérii s Erikou Fosterovou, hlavně podobnost hlavních aktérek. Postava Josie Quinnovou si buď oblíbíte nebo vás nechá chladnou. Josie je hodně odměřená, tvrdohlavá a náladová a když se vezme v potaz její životní situace, není se čemu divit. Jako správný detektiv se žene za každou indicií, která by ji mohla dovést k uneseným dívkám a nezalekne se žádných hrozeb.
Kniha byla velmi čtivá, napínavá, místy i mrazivá. Rozhodně za zmínku stojí i pochmurné, typické scenérie amerických lesů a maloměst, ve kterých se děj odehrává.

07.02.2021 4 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Jako i předešlé díly mě další Bryndzovka bavila. Po několika kapitolách se dozvídáme totožnost vraha, jeho život i důvody, proč to dělá. Mě to v závěru nevadilo, řekla bych, že mě kniha tím víc zaujala. Krátké kapitoly a čtivý styl způsobily, že jsem měla knihu rychle přečtenou.
V příběhu je i obsaženo téma problém dnešní doby, sociální sítě a v jednom odstavci je pěkně popsané, jak je bereme jako samozřejmost a součást našich životů, nehledě na následky spjaté s uveřejňováním osobních údajů.

25.04.2020 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Od autorky jsem již přečetla Velké maličkosti a ty se mi líbily. Vypravěčku jsem měla na svém wishlistu už dlouho, to čekání se ale vyplatilo, protože to je výborná kniha se silným tématem.
I já jsem měla na začátku problém se do příběhu začíst, ale postupně se to srovnalo a kniha lehce odsýpala. Ač kapitoly ze života Minky se četly nejlépe, byly právě emocionálně nejtěžší. Při čtení těchto kapitol jsem si jen těžko mohla představit, jakými zvěrstvy si lidé museli projít a poté celý život s takovým traumatem žít.
Konec mě v jedné věci nepřekvapil, tu jsem vytušila a ta se také potvrdila.
V dohledné době si opět něco přečtu od J. Picoult, protože je výborná spisovatelka.

27.01.2019 5 z 5

Není úniku Není úniku Taylor Adams

Já jsem s knihou velmi spokojená. Kniha je tak akorát dlouhá, nikde žádné zbytečné pasáže, od začátku až do konce to šlape jak má.
Příběh plynule graduje, nechybí zvraty, strach, násilí a boj o holý život. Líbilo se mi, že se příběh odehrává během několika hodin v noci, i to prostředí nahánělo hrůzu.
Hlavní hrdinka byla vážně bojovnice a když už to vypadalo beznadějně, nevzdala se a za záchranu sebe i malé holčičky riskovala život.
Moc se těším na další autorovu knihu :-)

03.12.2018 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Jak já tu sérii miluji! Opět děkuji paní Stehlíkové, že nás zavedla podruhé do svého světa a nechala nás, aby jsme se spolu s Ilan ponořili do jeho tajů a nebezpečí, které skrývá.
V první polovině jsme nahlédli do nížin, kam Ilan spolu s pětadvacítkou zavítala. Byl to jiný svět, než ten na který byla Ilan zvyklá. Ale nečekalo se dlouho a opět jsme se vrátili do prostředí Duvalského pohoří, které knize dává tu pravou atmosféru.
Ilan někdy byla na pováženou, byla odvážnější, drzejší a kde koho zahrnovala všetečnými otázkami. Je vidět a je to jenom dobře, že se její charakter vyvíjí a Ilan dospívá a v jejím chování je to ke konci znát.
Příběh je velice čtivý, svižný, originální a obohacen o nová slova, která jsou vysvětlena ve slovníčku na konci knihy.
Nad koncem budu dumat ještě dlouho! To přeci nemohlo takhle skončit! Takže prosím, ať je třetí díl, co nejdřív tady :-)

30.03.2018 5 z 5

Ferda Mravenec Ferda Mravenec Ondřej Sekora

Opět jedna z mála knížek pro děti, na kterou jsem pyšná, že je od českého autorka. Kdo by netrávil dětství s Ferdou mravencem, který vše spraví, pomůže kde jen to jde, i když někdy, to může mít za následek menší pohromu.
Nejenže je knížka Ferda mravenec po formální stránce pro děti čtivá, zábavná, ale součástí knížek jsou i nádherné ilustrace, které ucelují celkový dojem z knihy a děti to i ocení a více je to zláká ke čtení.

17.01.2018 5 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Nikdy bych neřekla, že Shakespeare jako autor a jeho tvorba, se mi bude líbit. A to ještě navíc na střední škole! Co víc příběhu chybí, znepřátelené rody, dva mladí lidé, kteří se milují, ale kvůli tomu do jaké kolébky se narodili, společnost jim nedovolí být spolu. Souboje o čest, o pomstu, spravedlnost, to vše i po tolika seti let, Romeo a Julie je velkolepé dílo, které si zaslouží naši pozornost.

09.01.2018 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Čtivý, napínavý, příběh a ještě k tomu od české autorky. Klobouk dolů. Už jenom proto, jsem si to oblíbila, protože hlavní postavou nebyla starší dívka, jak se u těchto knížek stává, ale je to z pohledu třináctileté dívky. Od samotného začátku jsem Ilan fandila. Byly momenty, kdy mě některé pasáže opravdu rozesmály a u některých jsem ani nedýchala. Vargas mi hned padl do oka, jako jedna z postav. Nevím, jak to napsat, ale oblíbila jsem si ho, už jenom z toho důvodu, že mezi ním a Ilan se vytvořilo zvláštní pouto. Upřímně tuto knihu vřele doporučuji :-)

23.09.2016 5 z 5

Ve stínu popela Ve stínu popela Jennifer L. Armentrout

Rozhodně se mi tato série líbila více. Ale nebudu ji řadit mezi moje nejoblíbenější. Nápad je to vskutku dobrý, vzít nás do doby, kde všechno začalo.
Kniha sama o sobě je poutavě napsaná, akční. Sem tam je příběh protkán erotickými pasážemi, které byly fajn, hlavně pro to, že aktéři se muchlování věnovali ve vhodných situacích.
Nyktos se mi zamlouvá více než Casteel, už jenom proto, že není tak majetnický a arogantní. Sera taky není špatná, ale stejně jako Poppy umí být protivná a tvrdohlavá. Více mě bavili drakenové a vedlejší postavy jako Ektor nebo Bele. I zde konverzace nejsou na takové úrovni, jakou byste čekali od bohů, kdy ji musí shodit nemístnou poznámkou nebo rozhovor vypadá na úrovni pubertálních výrostků.
Knihu vnímám jako oddychové, letní čtení. Díky existenci knihoven, nemusím pak litovat nákupu těchto sérií.

17.08.2023 4 z 5

Stříbrný stonek Stříbrný stonek Crystal Smith

Já jsem vcelku spokojená. Není to úplně nejlepší YA, ale lepší nadprůměr to určitě je.
Četlo se to hezky, má čtivý styl, bylo to napínavé, překvapující. Oceňuji, že kapitoly jsou vyprávěné více postavami a že jsou označené, kdy se odehrávají, lépe jsem se tak orientovala v ději.
Součástí těchto knih jsou milostné trojúhelníky, ani zde nechybí. Není nijak otravný, nevěnuje se mu moc prostoru a nezasahuje do děje. Za což jsem ráda, protože už jsem z toho vyrostla.
Zklamal mě ale konec, který je až moc uspěchaný a zasloužil by si více rozvinout dění a životy hrdinů po závěrečné bitvě. Klidně bych snesla pár kapitol navíc.

08.11.2022 4 z 5

Vzhůru za slávou Vzhůru za slávou Soman Chainani

Bylo zase hezké se vrátit do tohoto světa, protože předešlé díly se mi velmi líbily. Na pokračování je to dobře čtivé, poutavé, nenudilo mě to a doplněné o krásné ilustrace. Co mě vadilo, bylo chování některých postav. Na Sofiinu povýšenost jsem si tak nějak zvykla, ale Tedros mě zklamal, pořád si stěžoval, fňukal, jakoby autor nevěděl, co s jeho postavou. Čarodějnice jsem si oblíbila a vždycky co se objevily, tak mě čtení bavilo víc.
Konec skončil twistem, který mě sice nezaskočil, ale i tak navnadil na další díl :-)

07.06.2022 4 z 5