Romeo a Julie

Jedna z nejslavnějších tragédií Williama Shakespeara.

https://www.databazeknih.cz/images_books/68_/680/romeo-a-julie-680.jpg 4.13040

Romeo and Juliet

Literatura světová, Divadelní hry
Vydáno:, Tribun EU

KaileyBlot

Krásný, řekla bych že snad všem známý příběh. Viděla jsem film, ale ta kniha je prostě vždycky kouzelnější. Rozhodně stojí za to si ji přečíst.

SeverusSnape

Krásné,smutné jako sám život.Autor mne vždy dokáže překvapit,ale toto se mi z jeho děl lilbilo nejvíce

TerraNova

Naprosto nádherná knížka. Příběh mě neskutečně bavil a to jsem si myslela, že nebude. Už chápu ty lidi, co říkají, že Romeo a Julie je krásná kniha. Opravdu, Shakespear to umí. Nikdy bych neřekla, že bude kniha, kterou si chci znovu přečíst., ale ona se nakonec objevila. I přes smutný konec jsem se dokázala u knížky i párkrát zasmát. Strašně se mi líbil příběh, některé slovní hry a obraty, které se vyskytují i u Zkrocení zlé ženy, jak jsem se dozvěděla. Předpokládám, že asi i u všech jeho díl se tohle najde. No prostě nádhera. Rozhodně nelituji, že jsem tohle četla. Asi snad první kniha z povinné četby, která mě bavila tak moc, že si ji chci přečíst znovu. Nebýt povinné četby, ani neví, zda bych se k ní dostala. Ale teď jsem za to opravdu ráda. Určitě doporučuji přečíst. Za prvé: je to klasika a za druhé: je to fakt krásný a smutný příběh. I když se nemůžu zbavit myšlenky, že vlastně umřeli zbytečně. Náhoda. Kvůli jedné věci - kdyby se stala jinak, možná by žili. Ale i tak, je to dokonalost.

Michalka98

Klasika nad klasiky, která i po více než 400 letech dokáže vzbudit emoce. Kdyby tak Shakespeare tušil, že se jeho nejslavnější dílo bude i po takové době hrát na divadelních prknech, bude základním stavebním kamenem pro mnoho dalších romantických knih a filmů a samozřejmě bude součástí povinné četby. Snad nejslavnější tragédie světové literatury, která se bude ještě dlouho hřát na výsluní.

Markéta ♡

Nemám ráda sladké knihy, ale Romeo a Julie mě nadchla!
Krásně napsané drama, které musíte přečíst jedním dechem.
Určitě všem doporučuji, protože v tomto příběhu najdete všechno - lásku, nenávist, smrt, usmíření.

RudýOnkel

Tento příběh je natolik známý, že v poslední době kvůli různým remakům upadá kvalita pravého původního příběhu. Snažme se alespoň užít tento příběh, a vypněmež hříšné televizory

Příběh 6/10

Romance 7/10
Akce 3/10
Humor 2/10
Napětí 4/10

andrysek158

No já nevím, jak si čtu ty komentáře asi jsem četla něco jiného. Chápu, že to je divadelní hra a děj musí být rychlejší než třeba v románu, ale přijít na slavnost, ten den se osudově zamilovat, druhé ráno se vzít a další den odpoledne zemřít mi přijde fakt tragický. Verše jsou krásné to uznávám a mají i hloubku místy, ale nechápu proč se zrovna s touto knihou nadělá tolik ceremonií. Znovu už se ke knize nevrátím

Adelajda_4

Ten příběh zná asi každý, ale přečíst si ho v originále, to je panečku něco, ty slovní obraty, ta hloubka, krása!

Jarushka9

Všechny filmy podle této knihy jsou strašné, ale pořád lepší, než tahle knížka. Dramata mi nevadí, ale tohle je naprostá katastrofa.
---
A to jsem prosím romantická duše -_-

Aríka

Kdo by naznal příběh Julie Kapuletové a Romea Monteka? Příběh plný intrik, vražd, emocí a nenávisti, jak poplatné v každé době. Tato kniha není mým šálkem kávy ať už zdůvodu otráveného nedorozumněný na konci či naprosto zbytečných úmrtí. Obecně pan W. Shakespeare nepatří mezi mé top autory. Tento příběh byl posléze přepracován mnohými autory, ve kterých je nastíněna spekulační otázka, zda hlavní hrdiny nešlo zachránit. Zkrátka nekonečný a dokolečka opakovaný příběh...

Anna 13

Recenze, která o mém vztahu k tomuto dílu vypoví vše: http://knihy-jsou-duvodem-k-ziti.blog.cz/1707/romeo-a-julie-william-shakespeare .

Příběh Romea a Julie se stal mou láskou již dávno, avšak přečtení této knihy mé srdce hluboce naplnilo nádhernými verši, do nebe volajícími svou genialitou.

,,Ach, Romeo, Romeo, proč jsi Romeo?"
Ach, Romeo, Romeo, kde jsi Romeo?

Atanone

Nádhera.
p.s.-neodpustím si,abych trochu nezapropagovala Zeffirelliho film z roku 1968 s Olivií Hussey a Leonardem Whitingem,protože oni jsou tam tak překrásně praštění..

Nita17

Nejkrásnější a nejtragičtější příběh lásky, ovšem z dávných dob :) (na dnešní dobu se už neobětuje tolik mrtvol pro jednu naivní pubertální lásku ). Neexistuje snad nikdo kdo by jej neznal, přesto málokdo se jím v knižní podobě prokousal. A kolik moderních podob už se jí dostalo.
Kouzlo tohoto díla přetrvává, každý jsi z něj vezme to své. Je dobré ho znát, ale dle mě ma Shakespeare mnoho lepších děl.

karolina1733

Drama mě prostě nebaví a s tím se nedá nic dělat. Kdyby aspoň nemluvili ve verších a hádánkách, tak bych tomu možná i rozuměla.

DagonCZ

Málem jsem z toho čtení dostal diabetes, ale jako jinak se to dalo. Sice originální antická mytologie je lepší, ale mělo to své kouzlo, všechny zbytečné postavy, které neměl stejně nikdo rád, zemřely.

75terka

Shakespeare byl bezesporu génius ale... Jak ho mohlo napadnou napsat tuhle slaďárnu? Kdyby žil o pár století později, třeba by knížka vypadala úplně jinak. Jestli to tak jak Shakespeare popisuje v tehdejší době chodilo no tak to je dost smutný. Ale je to klasika co se dá dělat. Ale prostě i modernější nastudování tohoto díla mě už asi nikdy nepřinutí, abych na tento příběh koukala jinak. Shrnuto a podtrženo viděla jsem celkem 4 různá nastudování Romea a Julie a při každém jsem kroutila hlavou nad tím, jaká je to vlastně blbost. Takže pardon ale tohle se mi nikdy na rozdíl od krále Leara nebo Othella líbit nebude. A nespravila to (spíš ještě zhoršila) ani Tereza Voříšková v roli Julie na Shekespearovských slavnostech (nejhorší nastudování, jaké jsem kdy viděla).

KosťaLevin

O Mozartovi se říká, že pro děti je moc složitý a pro dospělé zase moc jednoduchý. S Romeem a Julií je to podobné. Virtuozní forma, ale zkuste si převyprávět obsah. --- Na základce jsem také jednu takto miloval. Bohužel ale bydlela v domě bez balkonu. To byl konec. Trpký konec naší pečlivě budované třídenní lásky.

MorriconeTheGod

Kdyby to napsal Wilda dneska jako scénář, tak by v tom mohla hrát třeba Majlí Sajrus nebo Hilery Daf... hodně těžká slaďárna - ale za famózní scénu s Merkuciovou smrtí (spojler tady snad nehrozí) a za to, že díky tomu Nino Rota složil nádhernou hudbu, tam těch pět napálím.

Stellia

Nesmrteľný príbeh, ktorému nesmrteľnosť zaistila doba, v ktorej bol napísaný. Udiať sa to dnes, tak tých dvoch puberťákov nechám napospas ich hlúpemu rozhodnutiu a ani tú knihu nedočítam. Takže chvalabohu za Williama :)

Hraboshka

Takže díky úžasným přednáškám pana Hilského teď vím (mimo jiné), že tahle hra je plná sonetů. Na samém začátku promlouvá Chór formou sonetu, což se pak opakuje i ve druhém dějství. Úplně první rozhovor mileneckého páru v domě Kapuletů je také sonetem. A nejen to, na mnoha místech se Shakespearův text Shakespearovým sonetům podobá.

Nesmírně zajímavé mi přišlo také to, že Montekové mohou být vlastně katolíci. Už jen to jméno (v angličtině Montague) - lord Montague byl katolík, ovšem věrný královně Alžbětě, která nad ním držela ochrannou ruku. Když si pak za Kapulety dosadíme prostestanty, máme hned důvod nesnášenlivosti rodů, v Shakespearově době aktuální.

timelady

No...
Použitý jazyk je skvost, to se musí nechat. Líbí se mi slovní hříčky, obraty i to, jak je to kolikrát ironické, až sarkastické. Ale ten děj. Božínku, ten d-ě-j.
Takže abych si to ujasnila - naše milá Julinka, ve svých třinácti (skoro čtrnácti, pardon) letech se zamiluje do přelétavého Romea, který byl do doby, než poznal naši roztomilou suicide girl, zakoukán do slečny jiné. V pořádku, ve svých patnácti letech má na to právo. Ale může mi někdo prosím vysvětlit, proč ve chvíli, kdy ji potkal na jedné z nóbl tančovaček, se do ní okamžitě zamiloval a začal ji líbat? Cožpak neměl ještě před pár vteřinami neuvěřitelné depky, jelikož hochova, dle jeho naivního pubertálního mínění, životní láska o něj neprojevovala zájem? Takže naše milovaná Julinka (která byla, chuděra, teprve nedávno zasvěcena do tajů ženského těla a všemožných prokletí, které s sebou přináší) se stala pouhou záplatou. Romeo, proč jsi jen Romeo, ty pako jedno korunovaný? Takhle se zlomený srdíčko neléčí! Chudák holka. Kdybych měla použít dnešní výrazivo, obdařila bych ho titulem "labilní fuckboy." To zaprvé. Když tedy pominu, že se do sebe zamilovali, aniž by o sobě cokoliv věděli.
Věc další. Romeo, ty jelito, ona by ti dala, slyšíš, dala by ti! Dokonce se to pro vás i uchystalo! Veškerý ty teatrální výstupy byly naprosto, ale úplně zbytečný. Bod dvě. A asi i ten hlavní. Rozvedu to - znali se pár dní a už se bezmezně milovali. Ne. Nebyla to láska, ale pouze hormony. Adrenalin, nic víc. Kdyby se ti dva spolu vyspali dřív, tak a)třeba by si ujasnili, jestli by spolu být tedy chtěli nebo ne b)uklidnili by si hormony c)dost zbytečných věcí by se nestalo. Ale tou dobou běhal Freud ještě po horách, takže to přikládám jejich mladičkému věku a tomu, že na ně rodiče v dětství málo stahovali ruku.
Jakože pardon, ale zamilovat se během pár dnů (ke všemu když je vám tolik, co jim), je fakt stupidní. Nebyla to láska, ale hormony.
Ale možná dobře, že se nakonec oba zabili. O dva stupidní puberťáky na světě míň.
Žádná příběh velké lásky, ale splašených hormonů.

(Oukej, menší update - beru zpět toho "fuckboye" protože, guess what, on umřel jako panic!)

JessieKKI

Až k smrti krásně líbá jeho jed.

Ze začátku jsem k tomuto dílu byla trochu skeptická, protože tenhle příběh je světoznámý a tak se může zdát už ohraný. Ale má svoje kouzlo a každý by si tuhle knihu měl na vlastní kůži přečíst.

EvikU.

Skvělá kniha. Klasika. Nesmrtelný román.

intelektuálka

Však srdce bude jímat zas a znova
žal Juliin a bolest Romeova... Nádhera!

fojtikjirik

Příběh lásky, která měla tragický konec a skončila smrtí obou milenců jen kvůli tvrdohlavému nepřátelství mezi dvěma šlechtickými rody.

bakjo95

Klasika, kterou jsem si musel přečíst. V tomto díle mě fascinuje schopnost ukrýt a obsáhnout moudra ve veršovaném textu, jeden z mých nejoblíbenějších úryvků:

Tak prudká vášeň mívá prudký konec
a stravuje se jako střelný prach
v polibku s ohněm, na vrcholu. Sladkost
přemírou lahody se zprotivý
a místo chuti k jídlu budí odpor.
Zněj proto míru v lásce, ať je stálá:
zmešká, kdo otálí, i ten, kdo cválá.

Doporučuji - 90%

Perry

Příběh, který každý zná ať už četl/nečetl knihu nebo viděl/neviděl filmové zpracování :) Nečekala jsem od toho nic více, než už jsem vlastně věděla, ale musím říct, že mě to celkem překvapilo a bavilo. No a dokonce i když jsem věděla co mě na konci čeká, dostalo mě to :)

Michaelka29

Klasická romantická divadelní hra,která nikdy neomrzí. Četla jsem dokonce 2x. Určitě doporučuji.

Monyčí

Romeo a Julie je klasika, snad jsme to ani nemuseli číst a stejně víme o čem to je a jak to končí. Musím říct, že jediné, co mě na knize opravdu bavilo byl právě tragický konec, který podle mě i z knihy, která moc nenadchne udělá nakonec něco dobrého. Mě příběh vlastně ani moc nezaujal, přišlo mi to takové zdlouhavé a až moc "básnicky" psané. Možná bych z knihy měla lepší dojem kdybych kdybych nevěděla dopředu konec a kdyby kniha nebyla tak oslavovaná a opěvovaná. Ale zas úplný propadák a zklamání to také nebylo.

Eleovny

Já osobně Shakespeara miluji a řadím se k jeho fanouškům. Přesto nikdy zcela nedokáži pochopit, proč ze všech těch příběhů si tento zajistil největší ohlas.
Tragická láska je věčným tématem, a jen velmi těžko omrzí. Tento příběh je ale na můj vkus až příliš naivní a hlavními představiteli se čtenář jen velmi těžko ztotožní. Raděj zůstanu u Hamleta.
Nic to ovšem nemění na faktu, že autorovo styl psaní je precizní :)