Lokina

Přečtené 340Gemina
leden 2022 (15.-23.)
Gemina 2017, Amie Kaufman

První díl se mi velice líbil, bylo to zase něco jiného, neokoukaného. Druhý díl mě nezklamal, čtení jsem si užila do poslední stránky. Jen mě mrzelo, že děj tak hrozně moc ubíhá. Napomáhalo k tomu i to, v jakém formátu je kniha psaná. Ale to knize vůbec nemám za zlé, protože ke konci nastaly tak velké zvraty, že jsem musela zpomalit ve čtení, aby můj mozek všechny informace zpracoval. Ke grafické stránce nemám, co vytknout. Zajímavý nápad jak ještě více zaujmout čtenáře a to si myslím, že kniha splnila. Jen trochu mi vadil věk hlavních hrdinů, bylo drsné, že dokázali zpacifikovat jednotku zabijáckých agentů, ale oni pak z toho vzešli jako neschopná banda, která si nedovedla poradit s párem teenagerů.


Aliance
leden 2022 (10.-16.)
Aliance 2014, Veronica Roth

Po dočtení posledního dílu jsem cítila úlevu, že je konec. Jak u předešlého dílu autorka i zde použila plno akce, aby vyplnila prázdná místa. Konečně jsem se dočetla, co zapříčinilo pád společnosti. I když mě díl moc nezaujal, líbila se mi myšlenka, že každého nelze řadit do škatulek, každá bytost má svoji jedinečnou osobnost a možnost volby. A proto i když mě Trisina oběť nijak emocionálně nezasáhla, v jistém směru jsem jí tu odvážnost a lásku uvěřila a nebyla pro až do konce jenom protivnou šestnáctiletou holkou. Líbilo se mi i, že konečně příběh byl vyprávěn více postavami. Tak jsem měla větší motivaci, dočíst to do konce. Vztah mezi Tris a Tobiasem byl jak na horské dráze, nedokázala jsem s nimi sympatizovat. Pokaždé když nebyli spolu a každý si šel svou cestou, řešili problémy zvlášť, vůbec mi to nevadilo a měla jsem je radši. Trilogie jako taková špatná není, je to typická YA. Věřím, že své příznivce si našla a asi i stále najde. Mě moc neoslovila, ale jsem ráda, že jsem měla možnost si ji přečíst.


Rezistence
leden 2022 (03.-10.)
Rezistence 2012, Veronica Roth

Tak jsem si myslela, že ve druhém díle se příběh výrazně posune a nabídne nám aspoň trochu více informací o světě, ve kterém se to odehrává. Aby se člověk nenudil při čtení, knize nechybí dostatek akčních scén. Na škodu to rozhodně není, ale připadá mi to, že to zaplňuje jinak unylý příběh, aby se tam něco dělo a člověk se stejně nic nedozví. Hodně mi vadila postava Tris s jejím zachranitelským komplexem a neustálým lhaním Tobiasovi. O jejich vztahu ani nemá cenu polemizovat. Jednou se milují a ve druhé kapitole se hádají, jak manželé po dvaceti letech a pořád dokola. Ale je to čtení po teenagery, tak se to musí brát s rezervou. Peter se svým špatným charakterem na mě v prvním díle neudělal moc velký dojem, ale byla to aspoň postava, která dokázala zaujmout a v tomto díle jsem si ho ještě víc oblíbila, tak doufám, že v dalším díle dostane více prostoru. Závěr se opět nese v akčním duchu a já se modlila, abych konečně dostala nějaké informace. To málo co jsem se dozvěděla, se stejně rozvine až v posledním díle, takže hned se na něj vrhnu.


Divergence
prosinec 2021 - leden 2022
Divergence 2012, Veronica Roth

Film jsem viděla jako první, ale už je to dlouhá doba a pamatuji si jenom základní informace. Mohu říci, že kniha se mi líbila mnohem více. Dávno už nejsem věková kategorie hlavní hrdinky, čtení jsem si i tak užila. Mám tam pár věcí, ke kterým mám výtku, kniha nebude určitě patřit mezi mé nejoblíbenější. Rozhodně zajímavý je svět, ve kterém se to odehrává i jednotlivé frakce. Mrzí mě, že autorka si nedala práci a trochu více nás s tím neseznámila. Je fajn, že popsala frakce, jak fungují, jací lidé se do nich řadí, ale mně to přišlo málo. Chci se dozvědět, za jakým účelem vznikly a co vedlo k rozpadu světa. Na to si ale budu muset počkat, až do posledního dílu. Je škoda, že příběh je vyprávěn jen z pohledu Tris. Je jí jenom šestnáct, život má před sebou, opustila rodinu, musí se sžít s cizími lidmi, ale někdy už toho bylo moc a přišlo mi to hrozně utahané. Kdyby byl vypravěčem i někdo jiný, hned by to dostalo rychlejší spád. Závěrečná konfrontace byla asi nejlepší z knihy, bylo to napínavé, dynamičtější a dějově se to někam posunulo. Takže mi nezbývá než se pustit do dalšího dílu.


Vláda vlků
prosinec 2021 (18.-30.)
Vláda vlků 2021, Leigh Bardugo

Už to bude nějaká doba, co jsem četla Zjizveného krále, takže začátek pro mě byl trochu matoucí. Po pár kapitolách mi to začalo naskakovat a mohla jsem se ponořit do děje. I když s tím začítáváním jsem měla někdy problém, protože některé pasáže byly zdlouhavé a nezáživné. Zhruba od půli knihy příběh začal být více poutavější, přispělo k tomu i to, že je to vyprávěné z pohledů více postav, takže to nebylo tak jednotvárné. Velice mě potěšili návraty postav z předešlých sérií, bylo to milé a ráda jsem si zavzpomínala. Konec se nese v duchu nejednoho překvapení, akce a soubojů. Všechno se mi zdá ale uspěchané a nedomyšlené. Je hezké, že autorka pomyslela na případný další díl, ale jestli z toho nic nebude, zbyde plno otázek, na které chci a budu chtít znát odpověď.


Bouřková sezóna
listopad - prosinec 2021
Bouřková sezóna 2015, Andrzej Sapkowski

Bylo skvělé se zase vrátit do světa Zaklínače. Když jsem si sérii kupovala, nemohla jsem vynechat ani tento díl. Moc mě to bavilo, jak intriky, souboje na krev a monstra. I když v knize je plno odboček, děj i přesto zůstával plynulý, čtivý, napínavý a nenudila jsem se, protože se tam pořád něco zajímavého objevovalo. Za mě je kniha velmi slušné zpestření celé série.


Paní jezera
listopad - prosinec 2021
Paní jezera 2003, Andrzej Sapkowski

Tak i já jsem konečně dočetla poslední díl. A musím říci, že někdy to bylo zdlouhavé čtení. Zaklínače jsem si zamilovala, tak přeci bych to měla dotáhnout do konce. Ze začátku knihy jsem byla trochu zmatená a nevěděla, co mám očekávat. Postupně když jsem se do příběhu začetla víc, se to začalo číst mnohem lépe a příběh rychleji ubíhal. Nejlepší na knize byla závěrečná bitva, její surový popis, vyprávění z pohledu více postav. Neskutečně mě to bavilo, protože to bylo napsáno vážně bravurně. Co vám budu povídat, i mě velmi zklamala smrt několika postav. Bylo mi jasné, že se to neobjede bez obětí, ale takovýmto způsobem se zbavit více postav, které si oblíbíte, mně přijde dost hrubé a odbyté. Při rokování králů a rozdělení válečné kořisti, se mi chtělo trochu usínat, ale brala jsem to tak, že to k tomu prostě patří. Z velkého finále nejsem ani nadšená, ani zklamaná. Líbilo se mi to, ale čekala jsem trochu více pompéznosti. Ale dostal mě jeden velký zvrat, který si autor nechal až nakonec, za to mu tleskám. Určitě nelituji, že jsem si přečetla Zaklínače, do mého malého knižního světa, přinesl něco nového a jsem za to ráda :-)


Věž vlaštovky
listopad 2021 (01.-14.)
Věž vlaštovky 2003, Andrzej Sapkowski

Opět jsem se neskutečně bavila. Styl vyprávění je trochu jiný, ale knize to neubírá na její čtivosti. Líbilo se mi, že příběh je zachycen z pohledu více postav. Sice toho bylo trochu moc informací, ale mně to přišlo víc napínavější a nápaditější. Akční scény, někdy více drastičtější, jsem si užila. Surovost, bolest, bezmocnost, beznaděj, bez toho by to nebylo ono. Stejně jako u předešlých dílů, mě velice bavily kresby, které jsou součástí knihy.


Křest ohněm
říjen - listopad 2021
Křest ohněm 1999, Andrzej Sapkowski

To byl opravdu Křest ohněm, jak má být. Lepší název nemohl vystihnout podstatu knihy. Totiž nervy drásající pochod hrdinů přes válkou zničené země a aby to přežili, musí všichni tahat za jeden provaz a věřit si. Do toho opět zasahující vyšší politika, která ať už vědomě nebo ne zamíchává s osudy hrdinů. Tento díl se povedl. Kniha je velmi čtivá, napínavá, krvavá, šokující. Najdou se tam i veselé pasáže, které trochu mírní chmurnou atmosféru. A abych nezapomněla, Regise jsem si ihned oblíbila, do dalšího dílu se začtu s ještě větší chutí :-)


Čas opovržení
říjen 2021 (16.-27.)
Čas opovržení 1998, Andrzej Sapkowski

Tak to byla parádní jízda. Příběh o Geraltovi a Ciri se mi začíná více a více líbit. Kniha je hodně čtivá, napínavá, dokáže i šokovat. Co je moje malá výtka a vyčetla jsem i z komentářů, je větší přítomnost politiky v příběhu. I já se někdy ztrácela, kdo je proti komu, musela jsem se hodně soustředit a už jsem se v těch politických sítích pak moc nemotala. Tyto pasáže se sice hůře četly, ale o to zajímavější pro mě byly. Super byly i pasáže z pohledu jiných postav než hlavních. Pasáže takového charakteru mám velmi ráda, odhaluje nám příběh z jiné perspektivy, je to i záživnější a méně monotónní. Čas opovržení je skvělá kniha, neváhejte a začtěte se do série Zaklínač :-)


Krev elfů
říjen 2021 (09.-16.)
Krev elfů 2011, Andrzej Sapkowski

Oproti dvěma předchozím dílům, které jsou povídkové, se Krev elfů jako první samostatný příběh o Geraltovi a Ciri četl o poznání lépe. Příběh je ucelený a soustřeďuje se na hlavní hrdiny. Líbí se mi, že Yennefer a Marigold dostávají více prostoru, protože na těchto postavách mi začíná více záležet. Nevadily mi ani kapitoly popisující vývoj politické situace a jak se s nimi vládci vypořádávají a s tím i spjaté nekalé činnosti na odstranění vybraných postav. Kniha se četla velmi dobře, ilustrace byly krásnou součástí tohoto úžasného příběhu, ve kterém hodlám pokračovat. :-)


Meč osudu
září - říjen 2021
Meč osudu 2011, Andrzej Sapkowski

Druhý díl mě sice bavil o něco méně než první, ale rozhodně mě to neodradilo, abych pokračovala v dalších dílech. Přijde mi, že povídky v tomto díle jsou složitější. V některých pasážích bylo až moc filozofování a málo akce na to, abych udržela pozornost. I přesto mě to bavilo, je to sice těžší čtení a na úvod hlavního příběhu si musíte počkat na dvě poslední kapitoly. Mně to nevadilo a přišlo mi to zajímavé zpracování. Jen epilog jsem nečetla, ten si nechám po dokončení série. Marigold je zábavná postava, která umí z nepříjemných situací, vždycky nějak vybruslit a ještě si z toho udělat srandu.


Poslední přání
září 2021 (16.-26.)
Poslední přání 1999, Andrzej Sapkowski

Pustila jsem se do velmi zajímavého čtení a budu ráda v tom pokračovat. Upřímně hru jsem nikdy nehrála a seriál jsem viděla před knížkami. V prosinci má vyjít druhá řada, tak dozrál čas, abych si přečetla celou sérii. Teď když začíná podzim, jsem si nemohla vybrat lepší fantasy. Na to že to jsou povídky k hlavnímu příběhu, už se mi ten svět začíná líbit, který je temný, nebezpečný a neustále vás něčím překvapí. Geralt je super, morous s dobrým srdcem, kterého si musíte oblíbit.


Kde zpívají raci
září 2021 (05.-17.)
Kde zpívají raci 2020, Delia Owens

Tyto typy knih čtu málo, ale když už se mi dostane do rukou, přála bych si, aby byla skvělá jako Kde zpívají raci. Kniha mě oslovila už první kapitolou a věděla jsem, že se mi bude líbit. Velmi dobře se čte a i přes delší popisné pasáže, jsem se nenudila. Nikdy bych nevěřila, že bažina může být popsána jako nádherné, ale tajemné místo s roztodivnou květenou a zvířaty. Já nemám co bych knize vytkla, je krásná, smutná, milá a dojemná s překvapivě nečekaným koncem.


Zrcadlení
srpen - září 2021
Zrcadlení 2016, A. Howard (pseudonym)

Jsem docela ráda, že to mám za sebou. Kdybych byla mladší určitě by se mi to líbilo. Neříkám, že to bylo špatné, ale místy to bylo zdlouhavé, nebavily mě pasáže, kde Alyssa myslí na jednoho, pak si to rozmyslí a je zase s jiným. Jak jsem psala u druhého dílu, že kdyby Zach v příběhu chyběl, vůbec by mi to nevadilo. A v tomto díle to platí také. Jeho postava mi nesedla, přišel mi protivný a nesympatický. Morfeus jako typický bad boy s dobrým srdcem, byl pro mě jednou z nezajímavějších postav. Šklíba byl fajnový a roztomilý :-) I když se jedná o milé, poblázněné a tajemné čtení a dočetla jsem to, v mé knihovně si tato série místo nenajde.


Divotání
srpen 2021 (17.-27.)
Divotání 2015, A. Howard (pseudonym)

Druhý díl se mi líbil o něco více než první. Design knihy se opět povedl, obálka je krásná. I když se druhý díl neodehrává v Říši divů, přeci jenom jsem tomu dala šanci a dočetla to. Děj se někdy vlekl, zvláště když Alyssa neustále přemýšlela o Zachovi a Morfeovi, jejich milostný trojúhelník mě nezajímal a Alyssa se mi dost tím protivila. Kdyby v příběhu chyběl Zach, vůbec by mi to nevadilo, jeho vztah s Alyssou je takový o ničem, bez jiskry. Víc mě baví hašteření mezi Alyssou a Morfeeem, jako pár by mi seděli více. Na pořádnou akci jsem si musela počkat až na poslední kapitoly, ale stálo to za to a navnadilo mě to na třetí díl.


Její konec
srpen 2021 (12.-19.)
Její konec 2021, Shari Lapena

Musím říct, že jsem od autorky četla lepší knihy. Knihu jsem si půjčila z knihovny a nebudu tak litovat nad její koupí. Je to nenáročná četba, která neurazí ani nenadchne. Její délka je přiměřená, krátké kapitoly také přispěly ke svižnější četbě. I když musí být nepředstavitelně únavné starat se o dvojčata a domácnost, některé pasáže obsahující právě zmíněná témata mohly být kratší a nemusely se pořád opakovat. Občas jsem se u knihy nudila a chyběla nějaká výraznější akce, která by to oživila. Závěr knihy měl asi šokovat, ano překvapil mě, ale nebylo to nic nad čím bych ještě týden po přečtení dumala.


Šepotání
srpen 2021 (01.-13.)
Šepotání 2015, A. Howard (pseudonym)

Musím se přiznat, že velká fanynka této série nebudu. Co se týče grafické stránky knihy, tam nemám, co vytknout. Krásná, bláznivá a tajemná obálka a k tomu v barvě ladící text. S tím abych se do knihy začetla, jsem neměla problém. Kniha je čtivá, napínavá se zajímavým a pestrobarevným prostředím. Alyssa mi k srdci nepřirostla, někdy mě její dětinské chování až odrazovalo od čtení. Co se týká milostného trojúhelníku, tak z toho jsem asi vyrostla, protože mě nijak nezaujal. Morfeus byl asi nejzajímavější postavou v příběhu, ale k tomu abych si knihu oblíbila, to nestačí. Konec byl kupodivu velmi dobře vymyšlen a nemusela bych ani pokračovat v dalších dílech. Nemám ráda ale nerozečtené série, takže ji dočtu a poté ji pošlu dál.


Zvon
červenec - srpen 2021
Zvon 2021, Neal Shusterman

Na Zvon jsem se hrozně těšila, protože sérii Smrtka řadím mezi mé nejoblíbenější. Ze začátku knihy jsem byla trochu rozpačitá. Děj byl pomalejší, ale plusem bylo vyprávění z pohledu více postav, takže to nebylo tak monotónní. Před polovinou knihy mě to začalo více bavit, sice smrtkám se nevěnovala taková pozornost a do centra dění se dostala jiná skupina, která výrazně ovlivnila dění v příběhu. Přes pomalejší tempo nemohu autorovi upřít čtivý styl, velice mě zaujaly i doplňkové texty mezi kapitolami. Celkově kniha je napínavá, když už tam jsou akční scény, jsou podávány v masivnějším měřítku a neskutečně mě bavily. Konečné shledání hrdinů mělo být něco velkolepého, ano byla jsem ráda, že se shledali, ale bylo to krátké a uspěchané. Přesto poslední kapitola mě potěšila a zároveň mrzela, že je konec.


Inheritance
červen - červenec 2021
Inheritance 2012, Christopher Paolini

Poslední díl se mi líbil o něco více než předešlý, ale celkově celá série je skvělá a stojí za přečtení. Delších popisných částí trochu ubylo, děj i přesto neubíhal tak svižně. Vykompenzovaly to výborně napsané probíhající jednotlivé bitvy. Nechyběly ani překvapivá tajemství, díky kterým Eragon porazil Galbatorixe. Po jeho porážce přišel pocit zvláštní prázdnoty. Ale bylo zajímavé si přečíst, čím postavy po válce procházejí, kam směřují jejich životy. Osud Murtagha a Trna mě mrzel, sice přežili a i když chápu jejich odloučení od společnosti, právě jejich rozloučení s Eragonem mi přišlo nejdojemnější. Konec je sice melancholický a čekala jsem, že Eragon se Safirou nezůstanou v Alagaesii. Přesto je to důstojné ukončení celého příběhu.


Brisingr
červen - červenec 2021
Brisingr 2009, Christopher Paolini

Po velmi, velmi dlouhé době jsem se dokopala k tomu, abych sérii dočetla. Lituji, že jsem ji nepřečetla už dávno, protože svět, ve kterém se příběh odehrává, je fascinující, okouzlující a jedinečný. Některé kapitoly se mi četly dobře a rychle, některé díky dlouhým popisům se četly pomaleji a nevěnovala jsem jim takovou pozornost. Třetí díl poskytnul plno otázek, na které doufám dostanu odpověď v posledním dílu. Nabídl ale i spoustu nečekaně překvapivých odhalení, takže jsem poháněna zvědavostí dočítala poslední stránky. Eragon se Safirou postupně dospívají, ještě se učí, ale závratným tempem se blíží k tomu, aby oba dva se ukázali v plné síle a překonali velké zlo. Velkým plusem knihy je mapa a slovník cizích slov.


Zuzanin dech
červen 2021 (08.-13.)
Zuzanin dech 2020, J. Katalpa (pseudonym)

Dolehla na mě zvědavost, takže jsem si knihu koupila a podpořila tak i českou autorku. Co mě hned zarazilo, jak je kniha napsaná, žádná přímá řeč, strohý styl psaní, kratší věty. Ve výsledku mi to ale nevadilo, protože díky čtivosti a svižnosti, jsem měla knihu rychle přečtenou. Ze začátku je příběh nenápadný, nevinný a hravý. Dospívání má také své kouzlo, ale na obzoru se začnou objevovat mraky, které do doposud poklidného života přinesou bolest a ztrátu, ale i lásku. Dospělost už neoplývá ničím krásným, je to smutné, útrpné období. Závěr mě nepřekvapil, protože jsem tušila, že po tak drásajícím a vyčerpávajícím osudu jejího života, toto zadostiučinění muselo přijít. Kniha se mi velmi líbila, mohla mít ale o pár stránek více :-)


Nasterea
červen 2021 (03.-08.)
Nasterea 2021, Petra Stehlíková

Tak jsme se všichni dočkali a po čtyřech letech je tu další pokračování úžasné série od Petry Stehlíkové. Čekání na další díl bylo opravdu dlouhé a obávala jsem se oprávněně, protože z předešlého dílu jsem si pamatovala nepatrné útržky. Proto mně dělalo problém se ze začátku do knihy začíst, ale postupem času se to zlepšilo. Ilan jsem měla ráda, ale tady se ukázalo, že se z ní stává puberťák, kterým cloumají hormony. Byla jsem vděčná, že opět můžu být součástí tak skvěle vymyšleného světa. Velkým pomocníkem mi byl slovníček na konci knihy, protože v knize je použito plno cizích výrazů. K tragické smrti jedné z postav se ani nebudu moc vyjadřovat, protože bych si svými slzami zničila počítač. Je pravda, že někdy toho tajemna, záhadných čísel a jmen bylo trochu moc, takže jsem se občas ztrácela a nedávalo mi to smysl. A i neustálým opakováním hádanek, na které se stejně nenašlo odpovědi. Když už jsem byla ale pohlcena koncem, který mně sebral dech a nějakým způsobem všechno do sebe zapadalo, najednou byl konec. Takže se budu modlit ke všem svatým, aby autorka si pospíšila s dalším pokračováním.


X způsobů smrti
květen - červen 2021
X způsobů smrti 2020, Stefan Ahnhem

Po velmi dlouhé době se mi do ruky dostalo pokračování Fabiana Riska. Moc oceňuji shrnutí předešlých dílů na začátku knihy, protože jsem něco málo zapomněla. Takže jsem se do čtení vrhala o trochu osvícenější. Ke stylu autora nemám co bych vytkla, kniha je čtivá a chytlavá. Když už je tam nějaká akce, tak je trochu přehnaná. I samotná linka s dopadením vraha, jak píší předešlí čtenáři, i mně připadá překombinovaná a složitá. Konec je uspěchaný, je tam nabaleno na sebe tolik věcí, které potřebují dořešit a krátkým a stručným epilogem se mi zkrátka nedostalo odpovědí. Kvůli Dunje si přečtu další díl, protože je načase, aby toho odporného Sleiznera poslala do horoucích pekel.


Rod země a krve
květen 2021 (09.-29.)
Rod země a krve 2020, Sarah J. Maas

Tak i já už měla tu čest přečíst si další knihu od Maas. Strašně jsem se na ni těšila, protože předchozí dvě série mám velmi ráda. Opět mě mile potěšila krásná mapa a i díky ní jsem se lépe orientovala v knize přeplněné místy, které hrají zásadní roli v ději. U Sarah J. Maas je standard, že Rod země a krve je neskutečně čtivá, záživná kniha a autorka nás nezapomněla ošidit o pár skvělých zvratů. Podmanivé a zajímavé bylo i prostředí, ve kterém se příběh odehrával. Syrinx byl úžasný a chtěla bych ho taky :) Co se týče chemie mezi dvěma hlavními postavami Bryce a Hunta, rozhodně to mezi nimi jiskřilo už od první chvíle. Ať už chcete nebo ne stejně víte, jak to s těmi dvěma skončí. Někdy mi trochu vadilo až dětinské chování hlavních aktérů, na to že mají být už dospělí, chovali se někdy jako pobláznění teenageři, nemluvně o hloupých a prostých dialozích, které vedli mezi sebou. Knihu ne že by to znehodnocovalo, ale ubírala jí tím na vážnosti daných situací.


Šikmý kostel 2
duben - květen 2021
Šikmý kostel 2 2021, Karin Lednická

Při koupi Šikmého kostela jsem váhala, ale teď nelituji a jsem ráda, že ji mám ve své knihovně. Druhý díl byl opět čtenářský zážitek, který jen tak z mé mysli neodpluje. Tím že jsem četla díly hned po sobě, neměla jsem nepořádek ve jménech a tím to i usnadnilo plynulé čtení a úplné ponoření do příběhu. Při čtení na mě někdy přišly chmury, jak to měli lidé tenkrát těžké, ale že si i z maličkostí dělali radost, chovali naději jako nejcennější dar. V téhle době si pak uvědomíme, jak malicherné a rozmazlené životy vedeme. Na to že kniha obsahuje dost zastaralých výrazů, styl psaní je hutný a bohatý na slovní zásobu, četlo se mi to velmi dobře. Osudy hlavních hrdinů mi nebyly lhostejné, s nevídanou trpělivostí šly ruka v ruce i velká zvědavost. Při dočtení poslední kapitoly přišlo mírné zklamání, že není třetí díl, ale já si ráda počkám. Pevně věřím, že budoucím čtenářům se Šikmý kostel bude líbit tak jako mně.


Šikmý kostel
duben 2021 (17.-29.)
Šikmý kostel 2020, Karin Lednická

Pro mě to bylo velké přemlouvání, abych si knihu přečetla, ale nakonec zvědavost vyhrála a skončila v mojí knihovně. Takovéto typy knih nečtu, byl to neskutečný zážitek, ale někdy i nadlidský výkon pochytat význam zastaralých slov nebo se prokousat politickými událostmi, které formovaly tehdejší zemi obývanou představiteli této knihy. Nejzajímavější byl popis rodinného života a co všechno musela žena, jako správná hospodyňka vykonávat. Neumím si ani představit, jak těžký život měly, pro ně to bylo normální, dávalo to jejich životu smysl. Na druhý díl se velice těším a doufám, že jak jsem se neztratila v té záplavě jmen, budu si je pamatovat i ve dvojce :-D


Na smrt
duben 2021 (02.-17.)
Na smrt 2020, Jozef Karika

Na smrt je neskutečně výborná kniha. Od autora jsem další díla nečetla, ale jeho poutavý a květnatý styl psaní na mě velice zapůsobil. Připadalo mi, že v knize první jsou prvky noir stylu (hlavně v částech popisující pobyt v Americe), bylo to rozhodně drsné, akční a zajímavé. Kniha druhá je temnější, protože ukazuje jedny z nejhorších zvěrstev v dějinách lidstva. Když už svitla nějaká naděje na zlepšení "pobytu" v táboře, autor vás rychle vyvedl z omylu a nechal vás utopit v moři bezcitnosti, krutosti a nelidskosti. Konečná bitva mezi oběma muži, propojeni společnou minulostí, vyústí v osudový střet, který byl vypjatý a emocionálně vybroušený. Knihu mohu doporučit, za mě je to jedna z nejlepších knih, které jsem doposud přečetla.


Poslední z bohů
březen - duben 2021
Poslední z bohů 2011, Rick Riordan

Všechno hezké jednou končí, ale vzpomínky, na úžasnou sérii Percy Jackson, ty budou trvat věčně. Poslední kniha mě neskutečně bavila, na vtipnosti trochu ubrala, protože se bojovalo o všechno. Bitva o New York patří k tomu nejlepšímu v knize. Akční scény byly velmi povedené, nápadité a neustále mě to znovu a znovu vtahovalo do děje. Paní O'Learyová byla úžasná a takového mazlíka bych taky chtěla. Závěrečná konfrontace s nepřítelem byla hodně zajímavá, emotivní s překvapujícím odhalením. Pro mě to bylo pohodové čtení, které umí pobavit, rozesmutnit, šokovat a nebo se něco nového dozvíte o mytologii Řecka. Rozhodně s touto sérií nekončím a přečtu si od autora další díla :-)


Bitva o labyrint
březen 2021 (19.-27.)
Bitva o labyrint 2011, Rick Riordan

Spoilery! Jako i u předešlých dílů, se mi Bitva o labyrint velmi líbil a nemám, co bych vytkla. Děj svižně ubíhal, zajímavé, ale i temné byly scény odehrávající se v labyrintu. Nestvůry opět překvapily a já musela ze zvědavosti opět googlit :-D Byla jsem trochu smutná u kapitoly věnované Panovi, protože celá myšlenka s jeho hledáním, nalezením a následnou smrtí přesně vystihuje dnešní situaci, jak se k přírodě chováme. To se autorovi vážně povedlo, mytologie versus lidstvo.


Prokletí Titánů
březen 2021 (11.-20.)
Prokletí Titánů 2010, Rick Riordan

I třetí díl mě nezklamal a jsem z něj nadšená. Rick Riordan umí skvěle psát a jeho knihy můžou s klidným srdcem číst děti školou povinné nebo i odrostlejší mládež. Opět se budu opakovat, že i tento díl díl byl čtivý, hravý, napínavý a najde se tam i pár smutných chvilek. Hrozně mě baví zapojování mytologického světa do našeho a vždy mě něco překvapí a musím si to najít na internetu. Co mě trochu vadilo, byly nakousnuté dialogy o něčem důležitém, které se rychle zamluvily a pak se k těmto nevyřešeným otázkám už nevrátilo. Doufám, že další díl nabídne tolik očekávané odpovědi :-)


Moře nestvůr
březen 2021 (06.-13.)
Moře nestvůr 2010, Rick Riordan

Druhý díl potvrdil, že jsem neudělala chybu, když jsem začala číst sérii o Percym Jacksonovi a nadále s radostí budu ve čtení série pokračovat. Kniha se velmi dobře četla a styl autora je opět srozumitelný a lehký, takže jsem knihu měla přečtenou rychle. Druhé pokračování je velmi příjemné čtení, které vás dokáže pobavit, najdete tam napětí, skvělá dobrodružství a dozvíte se zase něco dalšího o řecké mytologii.


Zloděj blesku
únor - březen 2021
Zloděj blesku 2009, Rick Riordan

První díl Percy Jackson na mě zapůsobil velmi kladně a je to opravdu milé zpestření mého knižního repertoáru. Filmy jsem viděla před nějakou dobou a byly povedené a moc fajn. Ke knihám jsem se dostala až nyní a mrzí mě, že jsem je nečetla, když jsem byla o mnoho let mladší. Ale i tak mytologický svět řeckých bohů, nestvůr a hrdinů, který se pojí s moderním světem, se mi velmi líbil. Knížka se čte dobře, je čtivá, vtipná a díky jednoduchému a srozumitelnému stylu autora je opravdu vhodná pro mladší děti, kteří chtějí začít číst už náročnější četbu.


Eleanor a Park
únor 2021 (20.-27.)
Eleanor a Park 2014, Rainbow Rowell

Číst Eleanor a Parka když mi bylo krásných patnáct-šestnáct let, určitě bych se do ní zamilovala. Školní prostředí i doba ve které se to odehrává, bylo asi to nejlepší. Příběh sám o sobě není nějak složitý, najde se tam i pár zajímavých a procítěných pasáží o hledání sebe sama, šikaně a vztazích v rodině. Kniha je věru milá, čtivá, smutná, styl autorky je líbivý a neměla jsem problém, se do knihy začíst. Eleanor a Park byli divně hezoučký pár, ale nějak jsem tomu nemohla pořád věřit a spíš to na mě působilo jako pohádka pro teenagery. Poslední kapitola sice zažehla jiskřičku naděje, ale konečnou část knihy bych vůbec nezmiňovala, protože za mě se nepovedla a nezanechalo to ve mně žádné dojmy.


Fangirl
? - únor 2021
Fangirl 2015, Rainbow Rowell

Kniha mi dost dlouho ležela v knihovně a tak nastal čas, abych se k ní dostala. Obálka knihy je roztomilá a tak nějak i dost vystihuje obsah knihy. Příběh je jednoduchý, četlo se to vcelku dobře. Co mi tam chybělo byla nějaká výraznější zápletka. Přišlo mi, že děj se nikam neposunuje a točí se stále v kruhu. Cath se někdy v určitých zásadních momentech chovala jako malá holka, zachránil to až konec, kdy si uvědomila, že už je dospělá a měla by se podle toho chovat. Kniha ale i tak poskytuje milé, pohodové a nenáročné čtení. Příběhy ze Simona Snowa mi přišly jako pěkné zpestření knihy a bavily mě.


Mizející dívky
leden - únor 2021
Mizející dívky 2020, Lisa Regan

O knize jsem věděla, protože na mě neustále vyskakovala její reklama. Neměla jsem v úmyslu si ji přečíst, ale když se mi do ruky dostala jako výpůjčka, nemohla jsem odmítnout. Velice mi to připomíná sérii s Erikou Fosterovou, hlavně podobnost hlavních aktérek. Postava Josie Quinnovou si buď oblíbíte nebo vás nechá chladnou. Josie je hodně odměřená, tvrdohlavá a náladová a když se vezme v potaz její životní situace, není se čemu divit. Jako správný detektiv se žene za každou indicií, která by ji mohla dovést k uneseným dívkám a nezalekne se žádných hrozeb. Kniha byla velmi čtivá, napínavá, místy i mrazivá. Rozhodně za zmínku stojí i pochmurné, typické scenérie amerických lesů a maloměst, ve kterých se děj odehrává.


Rebel
leden 2021 (23.-31.)
Rebel 2015, Amy Tintera

Druhý díl jsem dočítala s různorodými pocity. Na jednu stranu se mi příběh líbil, mělo to velmi dobrý nápad s resety, povedené akční scény (mohly být delší) a mé oblíbené vyprávění z pohledu alespoň dvou postav. Ze začátku jsem byla trochu rozpačitá, zachránila to až následná konfrontace s Micahem, díky tomu se v knize začalo něco dít a nenudilo mě to. Celé Micahovo působení v ději mi přišlo jako nevyužitý potenciál. Podle mého autorka už nevěděla jak dál a zapříčinilo to jen jeho ledabyle ukončený pád. Závěrečná bitva není nijak propracovaná, ale nabízí to nejlepší z knihy. Očekávaný konec byl trochu sentimentální a Wren s Callumem se chovali přesně jako dva teenageři, kteří nemají nic jiného na práci než se jenom líbat a objímat, zhruba poslední dvě stránky byly fajn a kniha měla sice maličko otevřený, ale zajímavý konec.


Reset
leden 2021 (16.-23.)
Reset 2013, Amy Tintera

Jak zde uvádějí předešlí uživatelé, kniha je opravdu čtivá a má zajímavé téma. Kniha je cílena pro mladší ročníky než jsme já a v příběhu se to hodně odráží. Do první poloviny knihy to bylo vážně dobré, ale začalo se to lámat po útěku hrdinů. Po tom to začalo být až moc romantické a naivní. Zachraňovalo to jen, že tento úsek byl aspoň doplněn o nějakou akční scénu. Wren se ze začátku sice jevila jako ledový zabiják, ale jen co poprvé zahlédla Calluma, se tato maska začala rozpadat a stala se z ní jen teenagerka (co má speciální schopnosti) zahlcená pocity a myšlenkami, které jsou pro tento věk typické. Závěr byl napínavý a líbil se mi, ale akce mohla být více rozvedená. Najde se tam i pár věcí, které by chtěly dovysvětlit, snad ve druhém díle najdu odpovědi.


Ti druzí
leden 2021 (10.-16.)
Ti druzí 2020, C. J. Tudor

Mně se nejvíce líbila právě tato kniha ze všech autorčiných děl. Kniha se velmi dobře četla a má na tom zásluhu nejenom čtivý styl psaní, ale i kratší kapitoly a větší písmena. Ten kdo má rád thrillery s lehkým nádechem nadpřirozena a tajemna, napínavou atmosférou, rozhodně nebude zklamán. Velkým plusem knihy je i vyprávění z pohledu více postav, takže jsem se v příběhu neztrácela a nebylo to monotónní. Mysteriózní prvky mi v knize nevadily, protože byly střídmě vymyšleny a nenarušovaly dějovou linii, jen sloužily jako zajímavé doplnění děje hlavně ke konci příběhu.


Poslední hvězda
leden 2021 (03.-10.)
Poslední hvězda 2016, Rick Yancey

Třetí díl úspěšně za mnou, po druhém dílu se mi do něj moc nechtělo, ale stejně jsem si ho musela přečíst, jak to dopadlo. Poslední hvězda byla za mě čtivější než druhý díl. Děj popisován z několika pohledů postav se nikdy neomrzí, protože víte jak každá postava přemýšlí (nemyslím tím, zamilované myšlenky přes několik stránek) a co hodlá udělat. Akčních scén, které měly aspoň trochu obohatit děj a přitáhnout pozornost, bylo málo. U některých sice moc neplatily zákony fyziky, ale donutily mě knihu dočíst. Cassie už tak moc nesnila o Evanovi a její postava se už dala snést. Líbila se mi její spolupráce s Esem na konci, tato část mě bavila nejvíce. Překvapilo mě její rozhodnutí, jak zachránit svět. Sice mi Cassie nepřirostla k srdci, ale díky tomuto skutku jsem jí vnímala jako milující a odvážnou sestru. S koncem knihy přichází plno nevyjasněných věcí, které si už musím domyslet sama. Závěr je smutný, ale i naděje a trocha štěstí si našly cestu k těm, kteří přežili.


1 ...