Lokina

GeminaGeminaAmie Kaufman

První díl se mi velice líbil, bylo to zase něco jiného, neokoukaného. Druhý díl mě nezklamal, čtení jsem si užila do poslední stránky.
Jen mě mrzelo, že děj tak hrozně moc ubíhá. Napomáhalo k tomu i to, v jakém formátu je kniha psaná. Ale to knize vůbec nemám za zlé, protože ke konci nastaly tak velké zvraty, že jsem musela zpomalit ve čtení, aby můj mozek všechny informace zpracoval.
Ke grafické stránce nemám, co vytknout. Zajímavý nápad jak ještě více zaujmout čtenáře a to si myslím, že kniha splnila.
Jen trochu mi vadil věk hlavních hrdinů, bylo drsné, že dokázali zpacifikovat jednotku zabijáckých agentů, ale oni pak z toho vzešli jako neschopná banda, která si nedovedla poradit s párem teenagerů.

včera

AlianceAlianceVeronica Roth

(+ SPOILER) Po dočtení posledního dílu jsem cítila úlevu, že je konec. Jak u předešlého dílu autorka i zde použila plno akce, aby vyplnila prázdná místa. Konečně jsem se dočetla, co zapříčinilo pád společnosti. I když mě díl moc nezaujal, líbila se mi myšlenka, že každého nelze řadit do škatulek, každá bytost má svoji jedinečnou osobnost a možnost volby. A proto i když mě Trisina oběť nijak emocionálně nezasáhla, v jistém směru jsem jí tu odvážnost a lásku uvěřila a nebyla pro až do konce jenom protivnou šestnáctiletou holkou.
Líbilo se mi i, že konečně příběh byl vyprávěn více postavami. Tak jsem měla větší motivaci, dočíst to do konce. Vztah mezi Tris a Tobiasem byl jak na horské dráze, nedokázala jsem s nimi sympatizovat. Pokaždé když nebyli spolu a každý si šel svou cestou, řešili problémy zvlášť, vůbec mi to nevadilo a měla jsem je radši.
Trilogie jako taková špatná není, je to typická YA. Věřím, že své příznivce si našla a asi i stále najde. Mě moc neoslovila, ale jsem ráda, že jsem měla možnost si ji přečíst.

RezistenceRezistenceVeronica Roth

Tak jsem si myslela, že ve druhém díle se příběh výrazně posune a nabídne nám aspoň trochu více informací o světě, ve kterém se to odehrává. Aby se člověk nenudil při čtení, knize nechybí dostatek akčních scén. Na škodu to rozhodně není, ale připadá mi to, že to zaplňuje jinak unylý příběh, aby se tam něco dělo a člověk se stejně nic nedozví.
Hodně mi vadila postava Tris s jejím zachranitelským komplexem a neustálým lhaním Tobiasovi. O jejich vztahu ani nemá cenu polemizovat. Jednou se milují a ve druhé kapitole se hádají, jak manželé po dvaceti letech a pořád dokola. Ale je to čtení po teenagery, tak se to musí brát s rezervou.
Peter se svým špatným charakterem na mě v prvním díle neudělal moc velký dojem, ale byla to aspoň postava, která dokázala zaujmout a v tomto díle jsem si ho ještě víc oblíbila, tak doufám, že v dalším díle dostane více prostoru.
Závěr se opět nese v akčním duchu a já se modlila, abych konečně dostala nějaké informace. To málo co jsem se dozvěděla, se stejně rozvine až v posledním díle, takže hned se na něj vrhnu.

DivergenceDivergenceVeronica Roth

Film jsem viděla jako první, ale už je to dlouhá doba a pamatuji si jenom základní informace. Mohu říci, že kniha se mi líbila mnohem více. Dávno už nejsem věková kategorie hlavní hrdinky, čtení jsem si i tak užila. Mám tam pár věcí, ke kterým mám výtku, kniha nebude určitě patřit mezi mé nejoblíbenější.
Rozhodně zajímavý je svět, ve kterém se to odehrává i jednotlivé frakce. Mrzí mě, že autorka si nedala práci a trochu více nás s tím neseznámila. Je fajn, že popsala frakce, jak fungují, jací lidé se do nich řadí, ale mně to přišlo málo. Chci se dozvědět, za jakým účelem vznikly a co vedlo k rozpadu světa. Na to si ale budu muset počkat, až do posledního dílu.
Je škoda, že příběh je vyprávěn jen z pohledu Tris. Je jí jenom šestnáct, život má před sebou, opustila rodinu, musí se sžít s cizími lidmi, ale někdy už toho bylo moc a přišlo mi to hrozně utahané. Kdyby byl vypravěčem i někdo jiný, hned by to dostalo rychlejší spád.
Závěrečná konfrontace byla asi nejlepší z knihy, bylo to napínavé, dynamičtější a dějově se to někam posunulo. Takže mi nezbývá než se pustit do dalšího dílu.

Vláda vlkůVláda vlkůLeigh Bardugo

Už to bude nějaká doba, co jsem četla Zjizveného krále, takže začátek pro mě byl trochu matoucí. Po pár kapitolách mi to začalo naskakovat a mohla jsem se ponořit do děje. I když s tím začítáváním jsem měla někdy problém, protože některé pasáže byly zdlouhavé a nezáživné. Zhruba od půli knihy příběh začal být více poutavější, přispělo k tomu i to, že je to vyprávěné z pohledů více postav, takže to nebylo tak jednotvárné.
Velice mě potěšili návraty postav z předešlých sérií, bylo to milé a ráda jsem si zavzpomínala.
Konec se nese v duchu nejednoho překvapení, akce a soubojů. Všechno se mi zdá ale uspěchané a nedomyšlené. Je hezké, že autorka pomyslela na případný další díl, ale jestli z toho nic nebude, zbyde plno otázek, na které chci a budu chtít znát odpověď.

30.12.2021

Bouřková sezónaBouřková sezónaAndrzej Sapkowski

Bylo skvělé se zase vrátit do světa Zaklínače. Když jsem si sérii kupovala, nemohla jsem vynechat ani tento díl. Moc mě to bavilo, jak intriky, souboje na krev a monstra. I když v knize je plno odboček, děj i přesto zůstával plynulý, čtivý, napínavý a nenudila jsem se, protože se tam pořád něco zajímavého objevovalo. Za mě je kniha velmi slušné zpestření celé série.

18.12.2021

Paní jezeraPaní jezeraAndrzej Sapkowski

Tak i já jsem konečně dočetla poslední díl. A musím říci, že někdy to bylo zdlouhavé čtení. Zaklínače jsem si zamilovala, tak přeci bych to měla dotáhnout do konce.
Ze začátku knihy jsem byla trochu zmatená a nevěděla, co mám očekávat. Postupně když jsem se do příběhu začetla víc, se to začalo číst mnohem lépe a příběh rychleji ubíhal.
Nejlepší na knize byla závěrečná bitva, její surový popis, vyprávění z pohledu více postav. Neskutečně mě to bavilo, protože to bylo napsáno vážně bravurně.
Co vám budu povídat, i mě velmi zklamala smrt několika postav. Bylo mi jasné, že se to neobjede bez obětí, ale takovýmto způsobem se zbavit více postav, které si oblíbíte, mně přijde dost hrubé a odbyté.
Při rokování králů a rozdělení válečné kořisti, se mi chtělo trochu usínat, ale brala jsem to tak, že to k tomu prostě patří.
Z velkého finále nejsem ani nadšená, ani zklamaná. Líbilo se mi to, ale čekala jsem trochu více pompéznosti. Ale dostal mě jeden velký zvrat, který si autor nechal až nakonec, za to mu tleskám.
Určitě nelituji, že jsem si přečetla Zaklínače, do mého malého knižního světa, přinesl něco nového a jsem za to ráda :-)

04.12.2021

Věž vlaštovkyVěž vlaštovkyAndrzej Sapkowski

Opět jsem se neskutečně bavila. Styl vyprávění je trochu jiný, ale knize to neubírá na její čtivosti. Líbilo se mi, že příběh je zachycen z pohledu více postav. Sice toho bylo trochu moc informací, ale mně to přišlo víc napínavější a nápaditější. Akční scény, někdy více drastičtější, jsem si užila. Surovost, bolest, bezmocnost, beznaděj, bez toho by to nebylo ono.
Stejně jako u předešlých dílů, mě velice bavily kresby, které jsou součástí knihy.

14.11.2021

Křest ohněmKřest ohněmAndrzej Sapkowski

To byl opravdu Křest ohněm, jak má být. Lepší název nemohl vystihnout podstatu knihy. Totiž nervy drásající pochod hrdinů přes válkou zničené země a aby to přežili, musí všichni tahat za jeden provaz a věřit si. Do toho opět zasahující vyšší politika, která ať už vědomě nebo ne zamíchává s osudy hrdinů.
Tento díl se povedl. Kniha je velmi čtivá, napínavá, krvavá, šokující. Najdou se tam i veselé pasáže, které trochu mírní chmurnou atmosféru.
A abych nezapomněla, Regise jsem si ihned oblíbila, do dalšího dílu se začtu s ještě větší chutí :-)

01.11.2021

Čas opovrženíČas opovrženíAndrzej Sapkowski

Tak to byla parádní jízda. Příběh o Geraltovi a Ciri se mi začíná více a více líbit. Kniha je hodně čtivá, napínavá, dokáže i šokovat. Co je moje malá výtka a vyčetla jsem i z komentářů, je větší přítomnost politiky v příběhu. I já se někdy ztrácela, kdo je proti komu, musela jsem se hodně soustředit a už jsem se v těch politických sítích pak moc nemotala. Tyto pasáže se sice hůře četly, ale o to zajímavější pro mě byly.
Super byly i pasáže z pohledu jiných postav než hlavních. Pasáže takového charakteru mám velmi ráda, odhaluje nám příběh z jiné perspektivy, je to i záživnější a méně monotónní.
Čas opovržení je skvělá kniha, neváhejte a začtěte se do série Zaklínač :-)

27.10.2021

Krev elfůKrev elfůAndrzej Sapkowski

Oproti dvěma předchozím dílům, které jsou povídkové, se Krev elfů jako první samostatný příběh o Geraltovi a Ciri četl o poznání lépe. Příběh je ucelený a soustřeďuje se na hlavní hrdiny. Líbí se mi, že Yennefer a Marigold dostávají více prostoru, protože na těchto postavách mi začíná více záležet.
Nevadily mi ani kapitoly popisující vývoj politické situace a jak se s nimi vládci vypořádávají a s tím i spjaté nekalé činnosti na odstranění vybraných postav.
Kniha se četla velmi dobře, ilustrace byly krásnou součástí tohoto úžasného příběhu, ve kterém hodlám pokračovat. :-)

16.10.2021

Meč osuduMeč osuduAndrzej Sapkowski

Druhý díl mě sice bavil o něco méně než první, ale rozhodně mě to neodradilo, abych pokračovala v dalších dílech. Přijde mi, že povídky v tomto díle jsou složitější. V některých pasážích bylo až moc filozofování a málo akce na to, abych udržela pozornost. I přesto mě to bavilo, je to sice těžší čtení a na úvod hlavního příběhu si musíte počkat na dvě poslední kapitoly. Mně to nevadilo a přišlo mi to zajímavé zpracování. Jen epilog jsem nečetla, ten si nechám po dokončení série.
Marigold je zábavná postava, která umí z nepříjemných situací, vždycky nějak vybruslit a ještě si z toho udělat srandu.

09.10.2021

Poslední přáníPoslední přáníAndrzej Sapkowski

Pustila jsem se do velmi zajímavého čtení a budu ráda v tom pokračovat. Upřímně hru jsem nikdy nehrála a seriál jsem viděla před knížkami. V prosinci má vyjít druhá řada, tak dozrál čas, abych si přečetla celou sérii.
Teď když začíná podzim, jsem si nemohla vybrat lepší fantasy. Na to že to jsou povídky k hlavnímu příběhu, už se mi ten svět začíná líbit, který je temný, nebezpečný a neustále vás něčím překvapí. Geralt je super, morous s dobrým srdcem, kterého si musíte oblíbit.

26.09.2021

Kde zpívají raciKde zpívají raciDelia Owens

Tyto typy knih čtu málo, ale když už se mi dostane do rukou, přála bych si, aby byla skvělá jako Kde zpívají raci. Kniha mě oslovila už první kapitolou a věděla jsem, že se mi bude líbit. Velmi dobře se čte a i přes delší popisné pasáže, jsem se nenudila. Nikdy bych nevěřila, že bažina může být popsána jako nádherné, ale tajemné místo s roztodivnou květenou a zvířaty.
Já nemám co bych knize vytkla, je krásná, smutná, milá a dojemná s překvapivě nečekaným koncem.

17.09.2021

ZrcadleníZrcadleníA. Howard (pseudonym)

Jsem docela ráda, že to mám za sebou. Kdybych byla mladší určitě by se mi to líbilo. Neříkám, že to bylo špatné, ale místy to bylo zdlouhavé, nebavily mě pasáže, kde Alyssa myslí na jednoho, pak si to rozmyslí a je zase s jiným. Jak jsem psala u druhého dílu, že kdyby Zach v příběhu chyběl, vůbec by mi to nevadilo. A v tomto díle to platí také. Jeho postava mi nesedla, přišel mi protivný a nesympatický. Morfeus jako typický bad boy s dobrým srdcem, byl pro mě jednou z nezajímavějších postav. Šklíba byl fajnový a roztomilý :-)
I když se jedná o milé, poblázněné a tajemné čtení a dočetla jsem to, v mé knihovně si tato série místo nenajde.

05.09.2021

DivotáníDivotáníA. Howard (pseudonym)

Druhý díl se mi líbil o něco více než první. Design knihy se opět povedl, obálka je krásná.
I když se druhý díl neodehrává v Říši divů, přeci jenom jsem tomu dala šanci a dočetla to. Děj se někdy vlekl, zvláště když Alyssa neustále přemýšlela o Zachovi a Morfeovi, jejich milostný trojúhelník mě nezajímal a Alyssa se mi dost tím protivila. Kdyby v příběhu chyběl Zach, vůbec by mi to nevadilo, jeho vztah s Alyssou je takový o ničem, bez jiskry. Víc mě baví hašteření mezi Alyssou a Morfeeem, jako pár by mi seděli více.
Na pořádnou akci jsem si musela počkat až na poslední kapitoly, ale stálo to za to a navnadilo mě to na třetí díl.

27.08.2021

Její konecJejí konecShari Lapena

Musím říct, že jsem od autorky četla lepší knihy. Knihu jsem si půjčila z knihovny a nebudu tak litovat nad její koupí. Je to nenáročná četba, která neurazí ani nenadchne. Její délka je přiměřená, krátké kapitoly také přispěly ke svižnější četbě.
I když musí být nepředstavitelně únavné starat se o dvojčata a domácnost, některé pasáže obsahující právě zmíněná témata mohly být kratší a nemusely se pořád opakovat.
Občas jsem se u knihy nudila a chyběla nějaká výraznější akce, která by to oživila.
Závěr knihy měl asi šokovat, ano překvapil mě, ale nebylo to nic nad čím bych ještě týden po přečtení dumala.

19.08.2021

ŠepotáníŠepotáníA. Howard (pseudonym)

Musím se přiznat, že velká fanynka této série nebudu. Co se týče grafické stránky knihy, tam nemám, co vytknout. Krásná, bláznivá a tajemná obálka a k tomu v barvě ladící text.
S tím abych se do knihy začetla, jsem neměla problém. Kniha je čtivá, napínavá se zajímavým a pestrobarevným prostředím.
Alyssa mi k srdci nepřirostla, někdy mě její dětinské chování až odrazovalo od čtení. Co se týká milostného trojúhelníku, tak z toho jsem asi vyrostla, protože mě nijak nezaujal. Morfeus byl asi nejzajímavější postavou v příběhu, ale k tomu abych si knihu oblíbila, to nestačí. Konec byl kupodivu velmi dobře vymyšlen a nemusela bych ani pokračovat v dalších dílech.
Nemám ráda ale nerozečtené série, takže ji dočtu a poté ji pošlu dál.

13.08.2021

ZvonZvonNeal Shusterman

Na Zvon jsem se hrozně těšila, protože sérii Smrtka řadím mezi mé nejoblíbenější. Ze začátku knihy jsem byla trochu rozpačitá. Děj byl pomalejší, ale plusem bylo vyprávění z pohledu více postav, takže to nebylo tak monotónní. Před polovinou knihy mě to začalo více bavit, sice smrtkám se nevěnovala taková pozornost a do centra dění se dostala jiná skupina, která výrazně ovlivnila dění v příběhu. Přes pomalejší tempo nemohu autorovi upřít čtivý styl, velice mě zaujaly i doplňkové texty mezi kapitolami. Celkově kniha je napínavá, když už tam jsou akční scény, jsou podávány v masivnějším měřítku a neskutečně mě bavily.
Konečné shledání hrdinů mělo být něco velkolepého, ano byla jsem ráda, že se shledali, ale bylo to krátké a uspěchané. Přesto poslední kapitola mě potěšila a zároveň mrzela, že je konec.

01.08.2021

InheritanceInheritanceChristopher Paolini

(+ SPOILER) Poslední díl se mi líbil o něco více než předešlý, ale celkově celá série je skvělá a stojí za přečtení.
Delších popisných částí trochu ubylo, děj i přesto neubíhal tak svižně. Vykompenzovaly to výborně napsané probíhající jednotlivé bitvy. Nechyběly ani překvapivá tajemství, díky kterým Eragon porazil Galbatorixe. Po jeho porážce přišel pocit zvláštní prázdnoty. Ale bylo zajímavé si přečíst, čím postavy po válce procházejí, kam směřují jejich životy.
Osud Murtagha a Trna mě mrzel, sice přežili a i když chápu jejich odloučení od společnosti, právě jejich rozloučení s Eragonem mi přišlo nejdojemnější.
Konec je sice melancholický a čekala jsem, že Eragon se Safirou nezůstanou v Alagaesii. Přesto je to důstojné ukončení celého příběhu.

17.07.2021

BrisingrBrisingrChristopher Paolini

Po velmi, velmi dlouhé době jsem se dokopala k tomu, abych sérii dočetla. Lituji, že jsem ji nepřečetla už dávno, protože svět, ve kterém se příběh odehrává, je fascinující, okouzlující a jedinečný. Některé kapitoly se mi četly dobře a rychle, některé díky dlouhým popisům se četly pomaleji a nevěnovala jsem jim takovou pozornost.
Třetí díl poskytnul plno otázek, na které doufám dostanu odpověď v posledním dílu. Nabídl ale i spoustu nečekaně překvapivých odhalení, takže jsem poháněna zvědavostí dočítala poslední stránky.
Eragon se Safirou postupně dospívají, ještě se učí, ale závratným tempem se blíží k tomu, aby oba dva se ukázali v plné síle a překonali velké zlo.
Velkým plusem knihy je mapa a slovník cizích slov.

15.07.2021

Zuzanin dechZuzanin dechJ. Katalpa (pseudonym)

Dolehla na mě zvědavost, takže jsem si knihu koupila a podpořila tak i českou autorku. Co mě hned zarazilo, jak je kniha napsaná, žádná přímá řeč, strohý styl psaní, kratší věty. Ve výsledku mi to ale nevadilo, protože díky čtivosti a svižnosti, jsem měla knihu rychle přečtenou.
Ze začátku je příběh nenápadný, nevinný a hravý. Dospívání má také své kouzlo, ale na obzoru se začnou objevovat mraky, které do doposud poklidného života přinesou bolest a ztrátu, ale i lásku. Dospělost už neoplývá ničím krásným, je to smutné, útrpné období. Závěr mě nepřekvapil, protože jsem tušila, že po tak drásajícím a vyčerpávajícím osudu jejího života, toto zadostiučinění muselo přijít.
Kniha se mi velmi líbila, mohla mít ale o pár stránek více :-)

13.06.2021

NastereaNastereaPetra Stehlíková

Tak jsme se všichni dočkali a po čtyřech letech je tu další pokračování úžasné série od Petry Stehlíkové. Čekání na další díl bylo opravdu dlouhé a obávala jsem se oprávněně, protože z předešlého dílu jsem si pamatovala nepatrné útržky. Proto mně dělalo problém se ze začátku do knihy začíst, ale postupem času se to zlepšilo.
Ilan jsem měla ráda, ale tady se ukázalo, že se z ní stává puberťák, kterým cloumají hormony.
Byla jsem vděčná, že opět můžu být součástí tak skvěle vymyšleného světa. Velkým pomocníkem mi byl slovníček na konci knihy, protože v knize je použito plno cizích výrazů. K tragické smrti jedné z postav se ani nebudu moc vyjadřovat, protože bych si svými slzami zničila počítač.
Je pravda, že někdy toho tajemna, záhadných čísel a jmen bylo trochu moc, takže jsem se občas ztrácela a nedávalo mi to smysl. A i neustálým opakováním hádanek, na které se stejně nenašlo odpovědi. Když už jsem byla ale pohlcena koncem, který mně sebral dech a nějakým způsobem všechno do sebe zapadalo, najednou byl konec.
Takže se budu modlit ke všem svatým, aby autorka si pospíšila s dalším pokračováním.

08.06.2021

X způsobů smrtiX způsobů smrtiStefan Ahnhem

Po velmi dlouhé době se mi do ruky dostalo pokračování Fabiana Riska. Moc oceňuji shrnutí předešlých dílů na začátku knihy, protože jsem něco málo zapomněla. Takže jsem se do čtení vrhala o trochu osvícenější.
Ke stylu autora nemám co bych vytkla, kniha je čtivá a chytlavá. Když už je tam nějaká akce, tak je trochu přehnaná. I samotná linka s dopadením vraha, jak píší předešlí čtenáři, i mně připadá překombinovaná a složitá. Konec je uspěchaný, je tam nabaleno na sebe tolik věcí, které potřebují dořešit a krátkým a stručným epilogem se mi zkrátka nedostalo odpovědí.
Kvůli Dunje si přečtu další díl, protože je načase, aby toho odporného Sleiznera poslala do horoucích pekel.

03.06.2021

Rod země a krveRod země a krveSarah J. Maas

Tak i já už měla tu čest přečíst si další knihu od Maas. Strašně jsem se na ni těšila, protože předchozí dvě série mám velmi ráda. Opět mě mile potěšila krásná mapa a i díky ní jsem se lépe orientovala v knize přeplněné místy, které hrají zásadní roli v ději.
U Sarah J. Maas je standard, že Rod země a krve je neskutečně čtivá, záživná kniha a autorka nás nezapomněla ošidit o pár skvělých zvratů. Podmanivé a zajímavé bylo i prostředí, ve kterém se příběh odehrával. Syrinx byl úžasný a chtěla bych ho taky :)
Co se týče chemie mezi dvěma hlavními postavami Bryce a Hunta, rozhodně to mezi nimi jiskřilo už od první chvíle. Ať už chcete nebo ne stejně víte, jak to s těmi dvěma skončí. Někdy mi trochu vadilo až dětinské chování hlavních aktérů, na to že mají být už dospělí, chovali se někdy jako pobláznění teenageři, nemluvně o hloupých a prostých dialozích, které vedli mezi sebou. Knihu ne že by to znehodnocovalo, ale ubírala jí tím na vážnosti daných situací.

29.05.2021

Šikmý kostel 2Šikmý kostel 2Karin Lednická

Při koupi Šikmého kostela jsem váhala, ale teď nelituji a jsem ráda, že ji mám ve své knihovně. Druhý díl byl opět čtenářský zážitek, který jen tak z mé mysli neodpluje. Tím že jsem četla díly hned po sobě, neměla jsem nepořádek ve jménech a tím to i usnadnilo plynulé čtení a úplné ponoření do příběhu. Při čtení na mě někdy přišly chmury, jak to měli lidé tenkrát těžké, ale že si i z maličkostí dělali radost, chovali naději jako nejcennější dar. V téhle době si pak uvědomíme, jak malicherné a rozmazlené životy vedeme.
Na to že kniha obsahuje dost zastaralých výrazů, styl psaní je hutný a bohatý na slovní zásobu, četlo se mi to velmi dobře. Osudy hlavních hrdinů mi nebyly lhostejné, s nevídanou trpělivostí šly ruka v ruce i velká zvědavost. Při dočtení poslední kapitoly přišlo mírné zklamání, že není třetí díl, ale já si ráda počkám.
Pevně věřím, že budoucím čtenářům se Šikmý kostel bude líbit tak jako mně.

09.05.2021

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Pro mě to bylo velké přemlouvání, abych si knihu přečetla, ale nakonec zvědavost vyhrála a skončila v mojí knihovně. Takovéto typy knih nečtu, byl to neskutečný zážitek, ale někdy i nadlidský výkon pochytat význam zastaralých slov nebo se prokousat politickými událostmi, které formovaly tehdejší zemi obývanou představiteli této knihy.
Nejzajímavější byl popis rodinného života a co všechno musela žena, jako správná hospodyňka vykonávat. Neumím si ani představit, jak těžký život měly, pro ně to bylo normální, dávalo to jejich životu smysl.
Na druhý díl se velice těším a doufám, že jak jsem se neztratila v té záplavě jmen, budu si je pamatovat i ve dvojce :-D

29.04.2021

Na smrtNa smrtJozef Karika

Na smrt je neskutečně výborná kniha. Od autora jsem další díla nečetla, ale jeho poutavý a květnatý styl psaní na mě velice zapůsobil. Připadalo mi, že v knize první jsou prvky noir stylu (hlavně v částech popisující pobyt v Americe), bylo to rozhodně drsné, akční a zajímavé.
Kniha druhá je temnější, protože ukazuje jedny z nejhorších zvěrstev v dějinách lidstva. Když už svitla nějaká naděje na zlepšení "pobytu" v táboře, autor vás rychle vyvedl z omylu a nechal vás utopit v moři bezcitnosti, krutosti a nelidskosti.
Konečná bitva mezi oběma muži, propojeni společnou minulostí, vyústí v osudový střet, který byl vypjatý a emocionálně vybroušený.
Knihu mohu doporučit, za mě je to jedna z nejlepších knih, které jsem doposud přečetla.

17.04.2021

Poslední z bohůPoslední z bohůRick Riordan

Všechno hezké jednou končí, ale vzpomínky, na úžasnou sérii Percy Jackson, ty budou trvat věčně. Poslední kniha mě neskutečně bavila, na vtipnosti trochu ubrala, protože se bojovalo o všechno. Bitva o New York patří k tomu nejlepšímu v knize. Akční scény byly velmi povedené, nápadité a neustále mě to znovu a znovu vtahovalo do děje. Paní O'Learyová byla úžasná a takového mazlíka bych taky chtěla.
Závěrečná konfrontace s nepřítelem byla hodně zajímavá, emotivní s překvapujícím odhalením.
Pro mě to bylo pohodové čtení, které umí pobavit, rozesmutnit, šokovat a nebo se něco nového dozvíte o mytologii Řecka.
Rozhodně s touto sérií nekončím a přečtu si od autora další díla :-)

02.04.2021

Bitva o labyrintBitva o labyrintRick Riordan

(+ SPOILER) Spoilery!
Jako i u předešlých dílů, se mi Bitva o labyrint velmi líbil a nemám, co bych vytkla. Děj svižně ubíhal, zajímavé, ale i temné byly scény odehrávající se v labyrintu. Nestvůry opět překvapily a já musela ze zvědavosti opět googlit :-D
Byla jsem trochu smutná u kapitoly věnované Panovi, protože celá myšlenka s jeho hledáním, nalezením a následnou smrtí přesně vystihuje dnešní situaci, jak se k přírodě chováme. To se autorovi vážně povedlo, mytologie versus lidstvo.

27.03.2021