Lizard Lizard komentáře u knih

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Kniha, která ve mě bude ještě dlouho doznívat a s jistotou si zalouží plných pět hvězdiček.

03.01.2020 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

R.U.R. jsem si chtěla přečíst, ale čtení divadelní hry mě moc nechytlo. Tak jsem si ji stáhla jako rozhlasovou hru a ta byla skvělá. Také si myslím, že na dobu vzniku tohoto díla jde o nadčasovou myšlenku. V tomto díle můžeme najít zajímavá témata: zánik lidstva, jednoduchost lidského myšlení, lidské pohodlí, potřeba citů a lásky, varování před technikou, .... Některé části pro mě byli sice trošku na hraně jakési logiky, ale rozhodně nelituji času stráveným nad tímto Čapkovým dílem.

09.12.2019 3 z 5

Moje Pacifická hřebenovka Moje Pacifická hřebenovka Monika Benešová

Ufff.... no tak na tuhle knihu jsem byla hodně zvědavá a přečetla jsem ji během chvilky. Ale nějak odvázaná z knihy nejsem. Co se týká stylu, tak to bylo takové "pokecání s kámoškou" o tom jak se jí dařilo na PCT. Asi jsem náročnější čtenář, ale čekala jsem více. Chápu, že člověk se na takovémhle trailu dost zamýšlí nad sebou, nad vztahy, nad životem... že prožívá krizi za krizí a neskutečné bolesti... ale bylo tam toho na mě přehršel. A do toho neustálé rozebírání jejích problémů (především těch průjmových), křivd a rádoby bolístek z mládí.... Po celou dobu na mě Monika působila s prominutím dost na pěst :D Ke knize se s největší pravděpodobností už nevrátím a jsem ráda, že jsem si ji nekoupila ale vypůjčila. Každopádně smekám za zdolání PCT!

06.12.2019 3 z 5

Spánek Spánek Haruki Murakami

Moje první povídka od Murakamiho a nebylo to vůbec špatné! Nalezla jsem tam několik pasáží, které mi v hlavě utkvěly na delší dobu a mohla jsem se díky nim zamyslet i nad plynutím vlastního života.... Pro mě povídka, kterou jsem četla v pravou chvíli a kterou doporučuji hlavně těm čtenářům, kteří nad knihou rádi přemýšlí :-)

06.12.2019 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Moje druhá kniha od této autorky a podruhé nezklamala! Skvělá knížka zachycující nelehký život několika generací. Krásná a čtivá čeština paní Mornštajnové mě opravdu moc baví. Těším se na další knihu od této autorky.

29.11.2019 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Příběh Krysaře znám, ale nikdy jsem ho nečetla. Po knížce jsem šáhla díky čtenářské výzvě a nelituji. Myslím si, že ačkoliv je příběh v této knize poměrně starý, tak témata zůstávají stále aktuální (např. problémy společnosti, přetvářka, materalismus, ale i láska a naděje). Tato útlá knížka stojí za přečtení.

20.11.2019 4 z 5

Účetní z Osvětimi: Vina Oskara Gröninga Účetní z Osvětimi: Vina Oskara Gröninga Reiner Engelmann

Kniha se nečetla špatně a dozvěděla jsem se některé nové informace. Jen si myslím, že samotné téma šlo uchopit lépe a jít více do hloubky. Ale možná to byl záměr autora - spíše se ptát po otázkách viny lidí jako byl Oskar Gröning než-li podat hlubší a strašlivější svědectví z té doby. Jediné co mi hodně vadilo bylo opakování některých pasáží. Každopádně kniha stojí za přečtení.

17.11.2019 4 z 5

Poslední pes na Zemi Poslední pes na Zemi Adrian J. Walker

Bohužel, kniha mě nebavila a musela jsem se nutit ke čtení. Na knize mi nesedělo snad vůbec nic, žádné napětí, žádný vtip.... Párkrát jsem se sice nad některými tématy zamyslela (např. náš postoj k životu, členění společnosti, konec civilizace apod.), ale myšlenky byly dost krátké a kniha ve mě nezanechala žádnou trvalejší stopu.... Po dlouhé době kniha, u které jsem ráda, že ji mohu odložit a číst něco jiného...

09.11.2019 1 z 5

Povídky podivných Povídky podivných Ransom Riggs

Oddychové a nenáročné čtení s krásnými ilustracemi. Jedná se o mýty a historické příběhy, které seznamují s počátky podivných (není nutné znát předchozí knihy autora). Má-li někdo rád knižní sérii o podivných, tak tuto knihu pro zpestření ocení - i když já osobně jsem čekala trošku víc.

24.09.2019 3 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Kniha převážně ponurá, depresivní, melancholická, ale i vtipná a radostná. Nenáročný styl psaní s hlubokými myšlenkami. Bavila mě autorova přímočarost i ona syrovost. Samotné téma knihy asi nebude mezi čtenáři oblíbené, ale ke mě kniha přišla v pravou chvíli a zanechala ve mě dostatečnou stopu. Dle mého názoru má kniha co nabídnout.

24.09.2019 4 z 5

Hanin kufřík Hanin kufřík Karen Levine

Stručný příběh děvčátka, které pocházelo z Nového Města na Moravě, zemřelo v plynové komoře a zbylo po něm po válce jen pár věcí.... kufřík, obrázky, fotografie....
Kniha je čtivá, velmi stručná, příběh není tolik drastický.... myslím, že přesně tímto splňuje svůj účel - zpracování tématu holocaustu pro děti, které takto mohou lépe pochopit minulost než-li pouhou četbou informací v učebnici.
Je obdivuhodné, jak celá kniha vznikla, co stojí za tímto příběhem a jak se jej podařilo dát dohromady. Je podle mě jen škoda, že je kniha vzhledem ke svému účelu pojata velmi stručně, nejde více do hloubky a tak nějak končí vlastně “pozitivně”. Podle mě jsou ke čtení lépe zformulované příběhy s touto tématikou, ale i tak jsem ráda za jeho přečtení.

07.08.2019 3 z 5

Mělké sibiřské hroby Mělké sibiřské hroby Michael Krupa

Kniha je psaná jednoduše... je poznat, že autor není spisovatel. Její čtení není složité, ale i tak mě její přečtení trvalo poměrně dlouho. Nemohla jsem se nějak pořádně začíst, chyběl mi hlubší popis, více emocí... Každopadně, to co autor musel v této době zažít je obdivuhodné a klobouk dolů. I přesto, že jsem s knihou tak nějak bojovala, ji doporučuju ji k přečteni’

02.08.2019 3 z 5

Mapa dní Mapa dní Ransom Riggs

Další skvělé pokračování ze série Sirotčinec slečny Peregrinové. Oproti předcházejícím třem dílům mám ale pocit, že tento je zpočátku trošku nudnější. I tak jsem ale knihu dočetla s nadšením a s určitým napětím jak to dopadne... a ten konec? :-) Každopadně si další pokračování této série nenechám ujít a moc se na ní těším!

26.06.2019 4 z 5

Blízko obzoru Blízko obzoru Jessica Koch

Četla jsem tolik pozitivních ohlasů, že jsem byla na tuto knihu sama moc zvědavá. Kniha popisuje tragický příběh mladých lidí. A ač se tento příběh zakládá na skutečnosti, nemyslím si, že by byl autorkou dobře uchopen. Skvělý námět na knihu, ALE pořád mi tam jaksi něco chybělo. Možná hlubší rozbor postav, více informací o životě zmiňovaných postav (HIV, drogově závislí, zneužívání), něco více o dalších v knize zmiňovaných osobách.... ? Bohužel pro mě velké zklamání. Kniha ve mě nezanechala takovou stopu, jakou by si bývala zajisté zasloužila.... Za mě bohužel jen dvě hvězdy.....

03.06.2019 2 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Skvěle napsaná kniha. Už podruhé mě paní Tučková přesvědčila, že její knihy stojí za to číst. Jsem velmi ráda, že dokáže své vzdělání propojit se studiem historie a vytvořit pak tyto dechberoucí příběhy. Kniha rozhodně stojí za přečtení!

03.06.2019 5 z 5

Tatérka Tatérka Alison Belsham

Hledala jsem oddychovou četbu a našla jsem ji. Celkově thrillery moc nečtu, ale tenhle příběh (vraždy z prostředí tatérů) mě opravdu moc bavil. Knížku jsem přečetla jedním dechem během krátké doby. Za mě skvěle napsaná knížka, která nenudí.

09.05.2019 5 z 5

Vědomí konce Vědomí konce Julian Barnes

Zvláštní kniha se zajímavým tématem, u které se musí dost přemýšlet. Na knihu jsem narazila díky výzvě a ačkoliv to nebylo zrovna odpočinkové čtení, četla se mi dobře.

04.05.2019 3 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Velmi smutná kniha zachycující hrůzy, které se staly. Chvílemi jsem měla problém číst, musela jsme knihu zavřít a vrátit se k ní později. Sevřel se mi žaludek, chtělo se mi brečet.... Člověk opravdu nechápe, že je toto součást naší historie. Že se našel někdo, kdo tyhle hrůzy vymyslel, podporoval, ale i přežil... Z knihy mám hodně pocitů a myšlenek. Silná kniha o silné ženě, která se rozhodla přežít. Velmi čtivé a ač smutné, doporučuji k přečtení.

18.04.2019 5 z 5

Zeptej se táty Zeptej se táty Jan Balabán

Nedávno jsem četla, že člověk má během dne až 40 tisíc myšlenek... a mě většina z nich zasáhla právě během čtení této knihy, a to se jí ani zdaleka netýkaly.
Kniha vyšla až po smrti autora. Obsahuje zajímavé pasáže k zamyšlení, ale i tak jsem se dost často ztrácela a utíkala v myšlenkách jinam. V ediční poznámce je psáno, že text byl záměrem autora (např. zrušení uvozovek, střídavý proud rozhovorů a vnitřních dialogů, ...). Zajímavé, ale bohužel i toto působilo mé chabé soustředění na samotný text. Ničím zvláštním mě kniha bohužel nezaujala.

04.04.2019 2 z 5

Rok bez února Rok bez února Jan Sojka

Kniha o pochmurném únoru a životu společně žijích mužů, kteří svou samotu, vzpomínky a život utápí v alkoholu.... Kniha se dobře čte, autor má zajímavý prozaický styl vyprávění. Samotné téma mi nijak nevadilo, ale i tak mě kniha moc nebavila a těšila jsem se,až ji dočtu a odložím.

21.03.2019 1 z 5