Mělké sibiřské hroby

Na útěku z tábora smrti Unikátní příběh z druhé světové války. Syrové vyprávění muže z chudé polské rodiny, který prožije válku v nelidském systému stalinského Ruska, plného brutality. Rusové ho zatkli, obvinili ze špionáže a odsoudili k několika desetiletím galejí jako německého špiona. Přežil otřesný transport přes celé Rusko a posledních 200 km do lágru Pečora musel ujít s pouty na rukou i na nohou připoután ke svým spoluvězňům. Kdo nemohl dál, byl ponechán napospas vlkům, v lepším případě zastřelen. Naprostá většina vězňů umírala do několika měsíců, mučená hladem a bitím. Je neuvěřitelné, že se mu vůbec podařilo přežít a projít na útěku z lágru přes celé Rusko až do Afghánistánu. Celou knihou se jako hlavní motiv táhne autorova obrovská a nezdolná touha po svobodě, protože sám až na dně ponížení a nelidskosti poznal, jak chutná její pravý opak....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/14061/melke-sibirske-hroby-14061.jpg 4.4173
Literatura faktu, Biografie a memoáry
Vydáno · Jota

Shallow graves in Siberia · 2004

Kniha Mělké sibiřské hroby

tereza5767

Skvělá kniha, četla jsem několikrát a jistě ji za pár let znova otevřu.

Lizard

Kniha je psaná jednoduše... je poznat, že autor není spisovatel. Její čtení není složité, ale i tak mě její přečtení trvalo poměrně dlouho. Nemohla jsem se nějak pořádně začíst, chyběl mi hlubší popis, více emocí... Každopadně, to co autor musel v této době zažít je obdivuhodné a klobouk dolů. I přesto, že jsem s knihou tak nějak bojovala, ji doporučuju ji k přečteni’

ErikaJ

Knížku jsem četla již dvakrát a pokaždé mě příběh velmi zaujal. Dobře napsané, čtivé, i když sem tam „přitažené za vlasy“. Možná právě proto, se knížka tak dobře četla. Za mě *****

jarin58
23.12.2018

Sice je poznat že autor není spisovatel,to ale vůbec neubírá napětí jaký příběh má.Ten člověk měl obrovskou kliku,přežít mrazivý gulag i svoji vlastní popravu.

druzickaster
18.11.2018

Další těžký osdu, bezpráví, nesmyslné uvěznění. Pravda je, že měl kliku jako ty hory přes které utíkal do Afgánistánu. Už v lágru, potom na útěku několikrát, ale bez toho by se to prostě nepovedlo. Celkem mě zaujal útěk vlakem, to bylo asi to největší štěstí, protože pěšky by to nebylo možné.... Hlavně, že vše dobře dopadlo.

hanča78
03.11.2018

Od této knihy jsem si sice slibovala víc, protože se teď zrovna o dobu kdy se odehrává dost zajímám. Nicméně stejně nelituji, že jsem si tento příběh přečetla. Je dalším střípkem šílené skládačky, kterou si sama pro sebe z podobných knih skládám ve snaze pochopit, proč to všechno bylo tak jak to bylo. Zájemcům o SSSR a dobu stalinizmu určitě doporučuji.

JanaPav
26.06.2018

Další z knih, které ne že by se mi nelíbily, ale od kterých jsem čekala něco víc... jednak mě trochu mrzel příliš utnutý konec, kdy příběh končí, když se hlavní hrdina dostal za hranici do Afgánistánu a chybí už putování touhle zemí i dalšími, přes které se postupně dostal domů. Ale budiž, někde ten příběh skončit musí a ostatně název knihy jasně značí, do které oblasti je příběh zasazen. Důležitější věcí je však to, že jsem se místy pozastavovala nad důvěryhodností některých zážitků... Podle anotace v knize nemá jít o smyšlený dobrodružný příběh, ale o autobiografické vyprávění, o popis skutečnosti, a právě proto mi některé věci přišly poněkud "divoké" (v tom souhlasím s komentářem Inky063 - podobné otázky jsem si během četby kladla také). Teda pokud tohle všechno autor doopravdy prožil, tak to klobouk dolů! Ale abych byla upřímná, nějak se mi tomu nechce věřit a spíš si myslím, že tady částečně zapracovala autorova fantazie (ostatně nebyl by to zdaleka jediný případ). Samozřejmě knize nelze upřít určitou čtivost, ale hodnocení dávám nakonec průměrné.

ZuzanaHabi
14.05.2018

Kniha se četla skvěle a vůbec mi nevadilo, jak tu někteří píší, že autor není profesionální spisovatel. Líbil se mi popis poměrů v SSSR a jedna z mála "těžkých" knih, ke které se ještě vrátím.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

druhá světová válka (1939-1945) Sibiř gulagy

Autor knihy