Mělké sibiřské hroby

Na útěku z tábora smrti Unikátní příběh z druhé světové války. Syrové vyprávění muže z chudé polské rodiny, který prožije válku v nelidském systému stalinského Ruska, plného brutality. Rusové ho zatkli, obvinili ze špionáže a odsoudili k několika desetiletím galejí jako německého špiona. Přežil otřesný transport přes celé Rusko a posledních 200 km do lágru Pečora musel ujít s pouty na rukou i na nohou připoután ke svým spoluvězňům. Kdo nemohl dál, byl ponechán napospas vlkům, v lepším případě zastřelen. Naprostá většina vězňů umírala do několika měsíců, mučená hladem a bitím. Je neuvěřitelné, že se mu vůbec podařilo přežít a projít na útěku z lágru přes celé Rusko až do Afghánistánu. Celou knihou se jako hlavní motiv táhne autorova obrovská a nezdolná touha po svobodě, protože sám až na dně ponížení a nelidskosti poznal, jak chutná její pravý opak....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14061/melke-sibirske-hroby-qXA-14061.jpg 4.4191
Literatura faktu, Biografie a memoáry
Vydáno, Jota

Shallow graves in Siberia, 2004

Kniha Mělké sibiřské hroby

SSTknihy

Uvěřitelné věci se dají vymyslet. Neuvěřitelné se staly. Kdyby byl příběh Michaela Krupy vymyšlenou beletrií, většina čtenářů by asi kroutila hlavou nad autorovou bujnou fantazií. Když ale čtete řádky, které jsou krok za krokem otiskem skutečných prožitků a děsivých zážitků, nedá se než žasnout nad lidskou krutostí a zároveň neuvěřitelnou odvahou a touhou jedince po svobodě. Tohle je příběh, u kterého nevydechnete, dokud Michaelova noha nepřekročí afgánské hranice a on nevdechne svobodný, téměř symbolicky bouří pročištěný vzduch. Kniha, která by měla být povinnou četbou pro všechny, kteří pochybují, nevěří, nebo příliš rychle zapomínají.

RomanDušek

Velmi silný příběh!! Je až neuvěřitelné, čím vším si musel Michael projít. Co všechno viděl a zažil. Jak krutá byla tehdejší doba pod vládou Stalina...
Obdivuji i jeho nezměrnou touhu a odhodlání utéct z pracovního tábora, ačkoli věděl, co vše je v sázce... Zvládl to ovšem dobře a jsem rád, že potkal dobré lidi, kteří mu pomohli. Samozřejmě měl kolikrát opravdu veliké štěstí, ale hlavní je, že to zvládl. Jen škoda, že už se nepotkal se svou rodinou...
Bylo mi nesmírně líto, v jakých podmínkách tehdy lidé žili. Pod jakým tlakem a strachem. V ohromné chudobě.
Samostatnou kapitolou pak jsou příběhy lidí, jenž byli nemilosrdně odvedeni do těchto táborů a čím si prošli.
Je to kruté a snad se to už nikdy nebude opakovat!!

Čičolina

Příběh svobodomyslného Michala je napsán prostě, příběh je tak silný, že si vystačí sám o sobě.Člověku se dělá zle, kolik zla a krutosti je homo sapiens schopen. A žasnu, kolik jeden vydrží. Dříve ovšem nebyli lidé tak zhýčkaní, Michalovi navíc velmi pomohl kasárenský dril kláštera, a hlavně víra. Zrůdnost komunismu je neuvěřitelná, jak ho ještě dnes může někdo adorovat, to nechápu. Je útěchou a nadějí, že žijí i lidé soucitní, milující a stateční, kteří riskují svůj život, aby druhým pomohli, nehledě na rasu, národnost a náboženství.

MarkétaI.

Neuvěřitelný příběh o člověku, který zažíval hrůzy, ale jeho touha svobodně žít byla obrovská.. I když jsem četla emotivnější příběhy, kniha rozhodně za přečtení stojí.

jasnyj

Skvělá kniha, velmi dobře napsaná. nejvíc mě zasáhl popis života ve věznici v Ljublance, kde vyšetřovatelky jsou sadističtější než muži. Neustálý boj s mrazem, hladem, nemocemi a bídou. Beznaděj v pracovních táborech, ale i světlé chvilky pomoci stejně nuzných lidí. Je to příběh člověka, který měl cíl a víru přežít.
Po několika titulech popisujících utrpení v koncentračních táborech nacistického Německa je tato kniha dalším kamenem do mozaiky zločinnosti mocných. Jenže na straně směrem na východ šlo navíc omezenost jejich podřízených a minimální neúctu k životu. Nacizmus byl zrůdný, a komunismus jej předčil. Kult osobnosti a všudypřítomného strachu.

Bolomsson
26.11.2019

Další z řady neuvěřitelných příběhů z ruské či sovětské minulosti na téma sibiřské gulagy. Těšil jsem se, až se mi tato kniha dostane do rukou. Díky své čtivosti, bohatému a neuvěřitelnému příběhu jsem ji zhltnul za dva dny. Vůle a duchaplnost hlavního hrdiny byla neuvěřitelná! Nakonec se dočkal vytoužené svobody a i když si myslím, že si příběh dosti přikrášlil, aby byl zajímavější (pozn. hlavně pasáže ve vlaku, role průvodčího a některé situace vlakových nádražích mi přišly místy docela přehnané), tak i přesto si hlavní hrdina vytrpěl neuvěřitelné a má můj obdiv, že se z toho sibiřského pekla nakonec dostal.

Vlk.kh
21.11.2019

Hodně dobrá kniha, podobná vyprávění založená na vlastních prožitcích mám rád. Při četbě jsem rozhodně neprožíval jen pozitivní hnutí mysli - má neměnná a stále doutnající nenávist k Rudému dobytku se opět rozhořela naplno - ale kdyby autor vynechal ona zvěrstva, násilí, nepravedlnost a krutý osud mnoha lidí, zkrátka to zlé, s čím se setkal, nemělo by asi smysl něco podobného napsat a číst. Děj mě pohltitl a s napětím jsem fandil hlavnímu hrdinovi, i některým dalším epizodním postavám. Ono sice bylo jasné, že to nedopadne špatně - jinak by to nemohl pan Michael Krupa po letech vyprávět - ale i tak člověka děj vtáhne a prožívá horké chvilky s hlavním hrdinou naplno. Co se mi ještě líbilo je, že autor popisuje nejen útrapy své a ostatních spoluvězňů, ale i strašlivý dopad Stalinského bolševismu na veškeré prosté obyvatelstvo v zemích pod jeho krutovládou.

tereza5767
19.09.2019

Skvělá kniha, četla jsem několikrát a jistě ji za pár let znova otevřu.

A přesto říci životu ano
A přesto říci životu ano