libuse6749 libuse6749 komentáře u knih

Království z kostí Království z kostí Barry Hutchison

Střídání žánrů mi dělá vysloveně dobře a stejně tak se nebojím objevování nových autorů. Oboje se mi vyplácí.

Thriller Královstí z kostí jsem si užila, přestože J.D. Kirk není v ČR provařenej jako spisovatelé, po kterých šáhne většina, když si chce přečíst dobrou krimi. Uvedu to na pravou míru, J.D. Kirk je pseudonymem mnoha cenami ověnčeného autora, scénáristy a spisovatele komiksů Barryho Hutchisona. A právě touhle knihou ukazuje, že i krimi umí skvěle.

Z mnoha pasáží je znát, že spisovatel pochází ze Skotska, věčné mokro, ale naopak i příjemné popisy krajiny. Nádherné scenérie však nechávají detektiva chladného, je natolik zaneprázdněn případem, že se nechce nechat rozptylovat. Zápletka, která avizovaná v anotaci zní děsivě, zvláště pro matku malé dcery, ale s klidem mohu doporučit čtení i ostatním rodičům. Vyšetřování s týmem, kam je přeřazen je svižné, čtivé a nutí číst dál a dál. Přestože jsem měla v průběhu čtení několik favoritů a vysvětlení, po přečtení jsem zůstala doslova sedět s otevřenou pusou, jaký zvrat mě na konci knihy čekal.

Pokud je tohle začátek nové série, tak se těším na další případ.

19.05.2022

Výstižný podtitul knížky #nejenblbe mluví za vše. ️Jediná kniha o jídle, kterou potřebujete.
@karolinafour zde přehledně, zajímavě a jednoduše vysvětluje vše důležité k výživě a potravinám, navíc na konci knížky najdete zdravé a nápadité recepty.

Mrkej, co se tam, kromě jiného, řeší⤵️
nejhorší tuky
jak vybrat olej do kuchyně
skryté cukry
mýty o mase a mléce
omyly v pitném režimu
posvítíme si na nejznámější diety
bojíte se ÉČEK?
...a v praxi určitě využijete, jak číst obaly.

21.04.2022

Majonéza k snídani Majonéza k snídani Markéta Lukášková

Co je to LÁSKA? Tak zněl Emin zápisek v deníku v den, kdy oslavila osmnácté narozeniny. Rozvod rodičů a odchod táty od rodiny ji trápil dodnes, přestože už od té doby uběhlo 10 let.
První stránky přečtené a vypadá to, že jsem zvolila knížku pro mládež, ale tahle Ema mě baví, už pro svojí jinakost, nízkou empatii a svéráznost. Díky tomu se mi postupně odkryly vztahy v rodině, dávné křivdy i tajemství. Přečtěte si taky, jak chutná první láska.

"Ale láska je jenom jedna, ten cit můžeš přece chovat ke kolika lidem chceš. To ti nikdo nemůže omezit. Není na to určená kapacita."

07.04.2022

Mluví k vám kapitán Mluví k vám kapitán Martin Moravec

Všechno, co jste chtěli vědět o létání a báli jste se zeptat. Přesně tak by se mohl jmenovat knižní rozhovor Martina Moravce s Davidem Heclem, který se stal prvním českým kapitánem na největším dopravním letadle světa Airbus A380. Myslím, že po přečtení nezůstanou nezodpovězené otázky a na 300 stránkách se dozvíte opravdu mnoho, a ještě navíc vás to bude bavit. Kniha je rozdělena do pěti tématických celků: VE VZDUCHU - MAYDAY - MŮJ PŘÍBĚH - ŽIVOT PILOTA - VELRYBA a jako bonus na konci objevíte nádherné fotografie pohledů na svět shora, nakouknete do kokpitu i do soukromého archivu pilota.
Pohodlně se usaďte, přeji šťastný let.

29.03.2022 5 z 5

Bez vlasů Bez vlasů Tereza Drahoňovská

Tento komiks je o Tereze, ale mohl být i o tobě. Mladá dívka stránku za stránkou popisuje, jak během několika měsíců přišla o všechny vlasy. V jejím případě za to mohlo autoimunní onemocnění alopecie, kdy imunitní systém vyhodnotí vlasy a chlupy jako nepřátele a zaútočí na ně. Příčinou je nejčastěji skrytý zánět v těle, špatná strava nebo dlouhodobý stres.

Bohužel mám stejnou zkušenost se ztrátou vlasů, o které jsem přišla po prodělané chemoterapii, ikdyž jsem do poslední chvíle doufala, že to moje hříva ustojí. Prožívala jsem její příběh s každou další stránkou. Vím přesně, jak se v jednotlivých etapách cítila – ztráta vlasů i ženskosti, okamžitá změna vzhledu, sebevědomí na nule, výběr paruk, nošení šátků, stud, lítost, smutek i vztek. Svůj první rok bez vlasů sdílí autorka s nadhledem i humorem a je tak silná, že alopecii dokázala přijmout jako součást svého života. Za to ji tleskám a posílám do světa její příběh jako osvětu.

Já jsem od léčby již 5 let, vlasy mi sice hned po roce narostly, ale bohužel ne v kvalitě a hustotě, kterou jsem měla dříve. Zkoušela jsem snad už všechny zázračná séra i tablety, jím zdravě, jsem v klidu, ale zásadní změna zatím neproběhla. Svého zdraví si vážím nadevše, ale veřejně přiznávám, že jsem se s touhle ztrátou úplně nevyrovnala. Proto posílám všem bojovníkům sílu a objetí.

Delegátka cestovní kanceláře Delegátka cestovní kanceláře Ema Paulů

Kdo by nezáviděl delegátům většinu měsíců z roku v teplých krajích? Tahle knížka od dlouholeté delegátky vám přiblíží, jak je tohle povolání náročné, co vám dá a co vezme.
Od pohovoru, průvodcování, delegátských platech a benefitech, charterových letech, nemocí i pojištění, přes kolegy, VIP hosty i věčné stěžovatele, až po erotiku, ale hlavně detailní informace z destinací, kde delegátka pobývala.
V cestovní kanceláři jsem několik let pracovala, mám na to ty nejhezčí vzpomínky a právě z nostalgie jsem si chtěla tento čas připomenout. Díky komplexnosti a pečlivému zpracování daného tématu doporučuji každému, kdo se chce s profesí seznámit, tedy zavřít oči hosta na dovolené a otevřít je jako delegát.

Terapie Terapie Sebastian Fitzek

Jde o psychothriller, což poznáte po přečtení pár prvních stránek. Velmi čtivý i díky krátkým kapitolám, které mě nutily číst dál a dál. Kniha je plná velkých zvratů a někdy jste na pochybách, co je skutečné a kdy jde o přeludy hrdinů.

Spasitel Spasitel Andy Weir

Tuhle záchrannou misi ve vesmíru si můžete užít, ikdyž nejste příznivcem scifi, já jsem toho zdárným příkladem. Po dvou letech se vracím k autorovi, od kterého znáte knihu i film Marťan, já se teď po přečtení těším na slibované filmové zpracování v hlavní roli s Ryanem Goslingem.
V knize je průběžně vysvětleno dost jevů z fyziky, chemie, biologie...., přesto si myslím, že vás tahle napínavá onemanshow bude bavit.

Deníček psychiatričky Deníček psychiatričky Anna Moricová

Svět se zbláznil, držte se. Je zajímavé, že se stále lidé dívají na pacienty s psychickými problémy přes prsty. Ale že se stejně dívají i na lékaře, kteří se psychiatrii věnují, to už je absurdní.
Knížka formou deníčkových zápisů zaznamenává postřehy ze studia medicíny, období po získání diplomu i lékařské praxe.
Jsou to poznámky veselé, smutné, často k zamyšlení. Stejně jako tento úryvek:

"Když se zpětně podívám na spoustu věcí, které jsem dělala, opakuje se tam přesně tenhle vzorec.
Být lepší.
A přitom to tak vůbec být nemusí.
Možná prostě stačí jen být a užívat si to.
Víte, jak se říká, že není na světě člověk ten, aby se zavděčil lidem všem.
Je to tak.
Nemusíte být lepší.
Nemusíte se zavděčit.
Nemusíte neustále někomu něco dokazovat.
Prostě jen buďte sami pro sebe. Třeba jen chvilku.
Je to osvobozující."

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

600 stránek, co přečtete jako nic. Přáním autorky bylo dostat příběh hornického regionu k širšímu publiku. To se jí podařilo s naprostým přehledem, dokázala čtivou a srozumitelnou formou ujasnit historické souvislosti a tím dala porozumět rázovité mentalitě zdejších obyvatel.
Už podruhé smekám klobouk před nádhernou formou vyprávění, které však trhá srdce u rodin a jejich osudů i těžkým životem (nejen) horníků v letech 1921-1945.
Kdo ještě nečetl, puste se do tohoJá se těším na třetí díl.

27.02.2022 5 z 5

"Když jedu, žiju. Dokud je moje tělo v pohybu, necítím vnitřní bolest."

Přesně tyto pocity, které Blanka svěřila své nejlepší kamarádce Růže, vystihují životní sílu baronky Le Murie, rodným jménem Battaglia, žijící většinu života na zámku v Bratronicích. Románový příběh je Cyklistka je sice smyšlený, ale částečně vychází ze skutečnosti.
I v životě se často prolíná současnost s minulostí, stejně tak je tomu i v příběhu Blanky. Doslova oslavuje ženskou sílu, díky které hlavní hrdinka statečně zvládá svůj život ovlivněný válkou, ztrátou životní lásky, poté i všech členů rodiny v těžkém období komunismu.
Druhou hlavní roli má v románu jízdní kolo a z krátké jízdy na dovolené v Itálii je láska k cyklistice na celý život. Nejdřív krátké výlety po okolí bydliště, ale brzy již velké výpravy jako cesta do Vídně za studiem a měsíc putování půvabnou švýcarskou krajinou.

"Když si člověk zvykne na samotu už v mládí a umí být sám se sebou, ve stáří je to výhra. Už vás nic nepřekvapí."

Pokud se k vám knížka ještě nedostala, určitě si na ní udělejte čas. Je v ní spoustu momentů k zamyšlení. Pár jsem jich už prozradila, ale každý si určitě najde ty svoje.

URaNovA URaNovA Lenka Elbe

Když jsem začala číst, nevěděla jsem vůbec, co očekávat. Jáchymov a příběh na pozadí jeho nechvalně proslulé historie? Již po pár prvních stránkách jsem ale nevěřila vlastním očím – nápadité, vtipné, místy morbidní, originální čtení. Přestože děj měl i prvky hororu a fantasy, které nevyhledávám, nedalo se přestat číst. Užijte si i vy lázeňskou kúru radonem, zaručeně dostanete chuť na domácí makový závin a dozvíte se i spoustu reálií z Jáchymova.

Ještě se podělím o malou myšlenku, která se mi moc líbila. ↩
"Lidi jen tak neprobudíš, a i když se ti to povede a jsou už na půl oka vzhůru, nechce se jim vylézt z pelechu."

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Uplakané, pochmourné a nevyzpytatelné počasí posledních dnů vykreslilo dokonale atmosféru knížky, kde autorka popisuje příběh v naší zemi, který se naštěstí nestal. Lidé, prosím čtěte! Tohle čtení není veselé, ale alternativní historie po listopadu 1989 je dostatečným strašákem, aby se tohle období už nikdy neopakovalo.

Normální lidi Normální lidi Sally Rooney

Slyšela jsem o knížce, začala jsem sledovat seriál, přečetla jsem knížku a AŽ bude čas, dokoukám seriál.
O jemném naťukávání, kamarádství s výhodami, lásce, přátelství a zamilovanosti, které trvá. Přes vzájemnou rozdílnost, je to k sobě v průběhu několika let pořád táhne.

Alžběta a Nina Alžběta a Nina Jana Poncarová

Výlet vnučky Niny a její babičky Alžběty do míst, kde trávila mládí, odhalí nejedno tajemství z minulosti. Vzpomínky mladé Alžběty prolínají jejich společné chvilky na cestě na sever Čech.
Po Eugenii opět krásný příběh inspirovaný skutečnými lidmi a jejich osudy ovlivněné komunistickým režimem nebo židovskou deportací do koncentračních táborů.

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Aristokratka = humorná jednohubka na letní čtení. Jak asi může dopadnout audience u královny Beatrix, když přiletí silná trojka ve složení poslední aristokratky Marie, její matky hraběnky Vivien a kuchařky Tiché. Ta je jmenovaná jako "kurátorka" obrazu "Bordel v kuchyni", nepoznaného obrazu Portrét služebné od Rembrandta, který rodina vrátila do nizozemského království.
Po předchozím dílu jsem se opět pobavila, a to mi aktuálně ke štěstí stačí. Fandové téhle bláznivé rodiny se jistě najdou.

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Ze začátku to vypadalo jako pohádka ala Mauglí v dámském provedení, po pár stránkách jsem změnila názor. Tahle holka z bažiny vám rychle přiroste k srdci. Je to o osamělosti, dobrodružství, samostatnosti, lásce a hlavně o přírodě. Kya přímo před očima dospívá, mění se v ženu a přichází s tím související nástrahy.

Velmi osobní kniha o zdraví Velmi osobní kniha o zdraví Margit Slimáková

Komplexní pohled na zdravý přístup k životu ️od zdravé výživy, přes nápoje, prostředí i práci, o pohybu, prevenci a o kráse i terapii. Doporučení od @margit jsou pochopitelně předána a s většinou se ztotožňuji. Knížka je, kromě zajímavých informací, proložena životními příběhy autorky z celého světa, což čtení dělá pestřejší. Je fajn mít přehled o alternativách v jídle, superpotravinách, dozvědět se fakta o strašácích cukru a tucích a třeba o konzumaci mléka.
Ten, kdo se zajímá o zdravou životosprávu a životní styl, určí najde spoustu zajímavých poznatků.

Po povrchu Po povrchu Tomáš Třeštík

Hned na úvod přiznávám, že Tomáše Třeštíka sleduji na sociálních sítích. Jeho fotky jsou líbivé, příspěvky trefné a celá jeho rodina jak ze žurnálu. Možná proto jsem při čtení jeho knížky měla pocit, že čtu příběh, který vypráví MŮJ přítel. Věděla jsem, o čem píše, byla jsem v obraze, těšila se na každou další stránku, naplno jsem se bavila. S otevřenou pusou jsem se divila, jak se dokáže přiznat ke svým vášním, které zavání zhýralostí, ale zároveň dá najevo svoje slabosti, ikdyž na první dobrou působí jako velký frajer, co ho nic nerozhodí. V průběhu čtení jsem byla až dojatá, jak umí popsat nejen svůj krásný vztah s rodiči, ale i pouta s přáteli, které mu přihrál život.

Odvrácená strana matky podruhé Odvrácená strana matky podruhé Monika Valentová

S fejetony od Moniky Valentové nešlápnete vedle! Už to není úplně o mateřských starostech, ale spíš o starostech matky. Ale nebojte humor, vtip a nadhled nechybí. Navíc je knížka opět plná trefných ilustrací od autorky manžela Martina Veselovského.

13.02.2020