Šikmý kostel 2 ekniha

S Barkou, Ludwikem, Julkou a dalšími hrdiny trilogie Šikmý kostel se setkáváme vzápětí poté, co jsme je v závěru prvního dílu opustili. Zatímco ve zbytku nově vzniklého Československa nastávají zlaté časy, v Karvinné – jak se nyní město jmenuje – se stále velmi silně projevují důsledky předešlého dramatického dění. Prosakují do všech oblastí života. Ne vždy v dobrém. I přesto lze říct, že dvacátá léta jsou pro obyvatele města relativní selankou, dobou významných společenských změn a hospodářského rozmachu. Nastupující generace se může těšit výsadám a možnostem, které byly v nedávné minulosti nedosažitelné, a začínají se před ní rozprostírat dříve netušené možnosti. Klíčící naděje však rázně ukončí hospodářská krize a vzápětí po ní opětovný vzestup nacionalistických nálad. Napětí ve společnosti stoupá a rodiny našich hrdinů rozštěpují rozdílné názory: zatímco jedni se nadcházející hrozby obávají nebo mezi prvními nesou její ničivé důsledky, jiní probíhající změny vítají jako šanci k odčinění utrpěných křivd. Smršť událostí po nástupu německé okupace však nakonec smete všechny, protože v tomto regionu i druhá světová válka probíhala dosti jinak než ledaskde jinde. Příběh je také tentokrát vystavěn na skutečných událostech a čtenář s překvapením zjišťuje, že mnohé z toho, co se v druhém díle Šikmého kostela odehrává, zůstávalo po dlouhá desetiletí skryto ve třinácté komnatě dějin....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463564/sikmy-kostel-2-OLb-463564.jpg 4.9963

Šikmý kostel 2.

Romány, Literatura česká, Historické romány
Vydáno (ekniha), Bílá vrána

Kniha Šikmý kostel 2

Sudin
včera

No nic tak co dodat po přečtení ... už aby byl třetí díl. Jsem rád, že knihy mají takový úspěch a odkrývá se významná část historie našeho rázovitého kusu republiky.

memphisz
včera

Tam kde byl první díl zajímavý a volil neokoukané téma, tam druhý bohužel pokulhává. První půlka o tahanicích mezi Československem a Polskem je ještě zajímavá, druhá ovšem přináší vcelku okoukaný příběh z druhé světové války. Chápu, že to tak tehdy prostě bylo, ale kniha zde nepřináší nic jiného než stovky před ní. To stejné, ale s českými Němci, bylo nedávno v kinech s filmem Krajina ve stínu, u čehož se nemůžu zbavit srovnávání. Děj bohužel navíc, kvůli své prodloužené délce, již neplyne tak hladce, jako v prvním dílu a někdy se stává rozvláčným a jindy se děje jen pro to, aby autorka mohla dospět k "dějinně zajímavějším" rokům. Ovšem stále se to obecně čte dobře, jen je to méně inovátorské než první díl.

Buchtičkajani
předevčírem

Druhý díl se mi líbil o trochu víc,možná proto, že mi byl časově blíž, něco si pamatuji z vyprávění mé babičky. To, že Rusové rabovali a znásilňovali, je známé, ale jaké boje probíhali v pohraničí, ohledně polské strany, jsem vůbec netušila. No asi jsem ve škole nedávala pozor...

zpevSusannah
předevčírem

Příběhy jako jsou tyhle nepotřebují žádná další slova. Pro takovéto knihy neexistuje dostatečně velké souvětí, které by popsalo sílu, emoce a drsnost každé strany.
Šikmý kostel musí v každém člověku zanechat stopy, ať je sebevětší drsňák...
Zlá doba vyžaduje zoufalé činy. Zlá doba dokáže obrušovat každičkou buňku v těle až do úplného rozpadnutí... Zlá doba dokáže naučit lidi radovat se z každé maličkosti. Protože tyto maličkosti jsou symbolem možné naděje na lepší zítřky.
Další mistrovský kousek Karin Ledecké, který mi ještě dlouho nenechá spát.

Lokina

Při koupi Šikmého kostela jsem váhala, ale teď nelituji a jsem ráda, že ji mám ve své knihovně. Druhý díl byl opět čtenářský zážitek, který jen tak z mé mysli neodpluje. Tím že jsem četla díly hned po sobě, neměla jsem nepořádek ve jménech a tím to i usnadnilo plynulé čtení a úplné ponoření do příběhu. Při čtení na mě někdy přišly chmury, jak to měli lidé tenkrát těžké, ale že si i z maličkostí dělali radost, chovali naději jako nejcennější dar. V téhle době si pak uvědomíme, jak malicherné a rozmazlené životy vedeme.
Na to že kniha obsahuje dost zastaralých výrazů, styl psaní je hutný a bohatý na slovní zásobu, četlo se mi to velmi dobře. Osudy hlavních hrdinů mi nebyly lhostejné, s nevídanou trpělivostí šly ruka v ruce i velká zvědavost. Při dočtení poslední kapitoly přišlo mírné zklamání, že není třetí díl, ale já si ráda počkám.
Pevně věřím, že budoucím čtenářům se Šikmý kostel bude líbit tak jako mně.

pydla

Dovolte mi, abych touto cestou složil paní Karin Ledecké, upřímnou poklonu.
Druhý díl většinou u knih ztrácí šťávu, ale tady ne. Úžasně napsáno, příběhy vás nutí přemýšlet. Nic není jednobarevné. Přesně popsaná doba, neokrášlená, nestranná. Životní osudy tak na " palici " a cituplné, že by to nejednoho porazilo na kolena i níže. Nejde mít protagonisty nerad, ani jim nadávat. Prostě je musíte vzít takové jaké jsou a držet s nima pospolu.
Pani Ledecká posunula druhým dílem laťku výše a už teď se těším na třetí díl.
Dejte si načas, Karin, pilujte, škrtejte, dopisujte, stylizujte.
Děkuji za týden s touto knihou a příběhy, které mne nenechaly chladným a daly mi lépe pochopit, naturalitu zdejšího havířského lidu.

yvette3

Pro někoho, kdo tady žije a hodně z historek slyšel během dětství od své starky, je to neskutečná jízda. Děkuji, paní Lednická!

Mateo67

Už ke konci 1. dílu přicházela ke slovu čím dál víc politika. Mrzelo mě to, chyběl mi ten víceméně ničím nerušený proud přinášející neustále a plynule nové životní osudy hlavních hrdinů. Ale doba taková byla a já se tomu (sice nerada) poddala. Nešlo to jinak, v 2. díle politika proniká již do veškerého dění. Zasáhlo mě, když jsem si uvědomila, že to nejtěžší a nejhorší, čím si postavy v knize musí procházet, je vždy způsobeno druhým člověkem. Ne zával v dole, ne kolébka, do které se narodíte, ne přírodní katastrofa, ne nepřízeň osudu, ale lidé jsou tím, odkud vám hrozí největší nevraživosti a nebezpečí. A to i od těch z vašeho nejbližšího okolí. Politické a národnostní rozbroje, boje o území, likvidace šlechty, válečné běsnění, za tím vším přece najdeš člověka.
Příběh je tak intenzivní a sugestivní, že mě čtení tohoto dílu přímo fyzicky bolelo. Potřebovala jsem knihu na pár dní odložit a nadechnout se. Blížící termín vrácení do knihovny mi to však nedovolil. Nakonec, možná to tak bylo lepší. Jinak bych se s/nad knihou trápila mnohem déle. Je to tíživé čtení, tíživé jako je tíživá atmosféra celé knihy. Nebraňte se však tomu, nechte se polapit. Vyjdete z toho sice rozbolavění, ale pokornější, silnější a možná svým způsobem i bohatší. Přečtěte si to. A prožijte.