Šikmý kostel 2 ekniha

S Barkou, Ludwikem, Julkou a dalšími hrdiny trilogie Šikmý kostel se setkáváme vzápětí poté, co jsme je v závěru prvního dílu opustili. Zatímco ve zbytku nově vzniklého Československa nastávají zlaté časy, v Karvinné – jak se nyní město jmenuje – se stále velmi silně projevují důsledky předešlého dramatického dění. Prosakují do všech oblastí života. Ne vždy v dobrém. I přesto lze říct, že dvacátá léta jsou pro obyvatele města relativní selankou, dobou významných společenských změn a hospodářského rozmachu. Nastupující generace se může těšit výsadám a možnostem, které byly v nedávné minulosti nedosažitelné, a začínají se před ní rozprostírat dříve netušené možnosti. Klíčící naděje však rázně ukončí hospodářská krize a vzápětí po ní opětovný vzestup nacionalistických nálad. Napětí ve společnosti stoupá a rodiny našich hrdinů rozštěpují rozdílné názory: zatímco jedni se nadcházející hrozby obávají nebo mezi prvními nesou její ničivé důsledky, jiní probíhající změny vítají jako šanci k odčinění utrpěných křivd. Smršť událostí po nástupu německé okupace však nakonec smete všechny, protože v tomto regionu i druhá světová válka probíhala dosti jinak než ledaskde jinde. Příběh je také tentokrát vystavěn na skutečných událostech a čtenář s překvapením zjišťuje, že mnohé z toho, co se v druhém díle Šikmého kostela odehrává, zůstávalo po dlouhá desetiletí skryto ve třinácté komnatě dějin....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463564/big_sikmy-kostel-2-OLb-463564.jpg 4.82291

Kniha Šikmý kostel 2

Vydra57
dnes

Léta jsem žila v Ostravě a o blízkém okolí jsem nic nevěděla. Nic. Jak to všechno teď kolem mně ožilo, spousta míst se zařadila do souvislostí. . 2. díl mě možná oslovil více, protože ta historie je bližší a nějak více se mě dotkla a mozaika životních příběhů hrdinů mi přináší pochopení drastických změn, které se udály po 1.světové válce tady na severu. Díky paní Lednické se mi otevřely velké dveře . Těším se na další pokračování.

zuzak07

Překvapivě se mi druhý díl líbil o něco více než první. Což je co říct, protože i první byl skvělý. Bála jsem se, že kvůli délce to bude rozvleklé, ale naopak jsem si užila každou stránku a myslím, že každá postava, i když se objevila jen na chvíli, měla svůj smysl v ději. Lednická je paní spisovatelka, umí, a její literární styl jí může závidět každý autor/ka. Těžké téma se čte lehce a samo a to neumí každý!

Lubošovo

Mrzí mě, že jdu proti proudu, ale první díl byl prostě lepší. :(

Laféeverte

Nevím, jestli je to tím, že hlavní myšlenka autorky, kterou deklaruje v doslovu, tak nějak rezonuje s mým vlastním nastavením, ale bylo to pro mě neuvěřitelně silné. Autorka má bohužel pravdu, že téma fatálního rozdělení společnosti prostřednictvím neochoty respektovat jiné názory a vidění světa, je a pravděpodobně i bude stále živé. Jen doufám, že lidé v sobě najdou sílu odpustit a neživit v sobě křivdy a zášť. Kromě toho je ale kniha skvělá i v jiných ohledech. Hodně mě oslovila vztahová dynamika mezi postavami i popisy manželských problémů a toho, jak situaci různě vnímají obě strany. Oba se mají rádi a chtějí být spolu šťastní, ale prostě se občas ocitnou v takové divné slepé uličce, odkud je těžká cest zpět. Přišlo mi to jako pěkná paralela k tomu velkému dění, kdy vlastně všichni chtějí žít v klidu, ale prostě se to nějak nedaří a nedaří....a křivda se vrší na křivdu, utrpení na utrpení. No a teď se "klepu" o další osudy všech....měla jsem to asi raději začít číst až autorka celou sérii dokončí.

jromovic

2. Díl ještě lepší než první. Uplynula nějaká doba od přečtení a pořád na knihu myslím. Snad Ženka našla štěstí..

Elen.aja

Snažím se, nejde to, odkládám, asi není vhodný čas. Nedočteno. První jsem dočetla s částečným přemáháním, na tento nějak nemám kapacitu.

marli58

Neuvěřitelné... Nikdy jsem o nenávisti mezi Čechy a Poláky na Těšínsku neslyšela. Ve školní dějepisu ani zmínka. Děkuji paní Lednické za rozšíření obzorů. Těžká doba, těžký život...

lucie9998

Opět úžasné!!! Možná se mi druhý díl líbil ještě více, než ten první. Všem stojí za přečtení!!!