URaNovA

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Anglická dívka Angela, která má těsně před svatbou, se v srpnu 1968 vydá do Československa navštívit rodinu svého otce, jehož nikdy nepoznala. Poslední, co od ní její snoubenec Henry uslyší ze sluchátka telefonu, je slovo „chleba“. Pak se po Angele prostě slehne zem. Tak začíná pozoruhodná románová prvotina Lenky Elbe. Angela však oproti očekávání nezahyne pod pásy ruských tanků, její život pohltí historie ještě hlubší a síly ještě temnější. O mnoho let později se z terapeutických důvodů po Angeliných stopách vydává Henry v doprovodu nové, teď už dlouholeté partnerky. Hlavním hrdinou románu je ovšem město Jáchymov, město lázní a lágrů, stříbra a uranu, město s historií slavně krásnou i neslavně strašnou. V knize se mísí všechny jeho paradoxy, osudy i chování lidí ovlivňují jevy normální i paranormální, ve střízlivém lázeňském domě s přísným řádem se dějí nepochopitelné věci, a všechny nitky vedou do jáchymovského podzemí, jak toho skutečného, tak pomyslného. A nade vším se tajuplně line zelenkavá záře uranového skla....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/442125/big_uranova-eUC-442125.jpg 3.6201
Nahrávám...

Komentáře (71)

Kniha URaNovA

tamara1351
19. května

Z této prvotiny jsem hodně rozpolcená.Nemůžu autorce upřít skvěle vybrané prostředí, nemůžu jí upřít občas fakt vtipné hlášky a ani nic nenamítám proti povedenému konci(kromě epilogu).Ale.....a těch ale je tu prostě hodně.Roztříštěnost,nuda,scény nikam nevedoucí,nuda,postavy nikam nesměřující,nuda,zmatek.Autorku ale nezavrhuji a s dalším dílem jí dám šanci:)

jana2275
26. dubna

Hravé, odvážné, pěkná čeština. Bohužel jak ke konci knihy docházel dech některým postavám, docházel dech i vyprávění. Ale nenechte se odradit, Uranova za přečtení stojí, názor ať si pak udělá každý sám. Každopádně město Jáchymov si nemohlo přát lepší reklamu, já bych jela hned!


vnimat_Krasu
03. dubna

URaNovA je svá. A děsně to cením. Elbe si zákeřně pohrává s očekáváním čtenáře, a namísto tísnivý detektivky o hledání ztracený holky si střihne obskurní dovolenkovou sci-fi plnou pitoreskních figurek. Na můj vkus se mohlo v druhý části maličko víc krátit. Jednotlivý hororový výjevy (makovej koláč, ohmatávání kostí, dort k narozeninám) mi ale zůstanou vyrytý do paměti dlouho. Odvážná, vtipná, děsivá věc.

PetraH.
16. března

(+ SPOILER) "Jen u toho, co vždy dojde svého konce, je snadné zjistit, jak to začalo.
Jenže... kde je počátek toho, co nikdy nekončí?"

roso.mak
04. ledna

Ze začátku to vypadalo dobře. Trochu mi to připomínalo Palahniuka. Říkala jsem si, dobrý. Jenže ono ne.

Velmi brzy to totiž začala být nuda. Prostě se tam vlastně nic moc nedělo. Tak jsem si hezky přeskočila na konec knihy ,abych zjistila, že záhada je sice fantaskní, ale celkem banální a opravdu jediné, co knize dávalo na zajímavosti je bizardnost charakterů a chování hlavních i vedlejších postav.

Janadvorackova
08.11.2022

Zvláštní příběh. Nejprve mě bavil, pak chvíli ne a pak hrozně moc :).
V lázních jsem ještě nikdy nebyla...

Maky78
02.10.2022

Při četbě jsem se ztrácela v tom co je fikce a skutečnost. Jako první dílo autorky je to dobré. Těžko pochopitelné, nebo uchopitelné…
Naprostá absurdita lidského počínání “nesmrtelný život”
Lidi jsou pitomci a nějaké nové tisíciletí na tom nic nezmění.

puczmeloun
15.09.2022

Netradiční, ale nedotažené. Velmi mi to připomíná film Lék na život (2016, nejde o ne/přímou inspiraci?), který začíná při zemi, civilně, lázeňsky, jenže postupně se z něj začíná stávat mysteriózní až béčková bláznivina. URaNovA má v tomto podobnou stavbu, kdy ze začátku sází na komunistickou totalitní minulost Jáchymova, osudové události zahraničních "hostů" a současné radonové lázeňství, aby postupně přešla v nadpřirozenou záhadologii. Jenže zůstává někde na půl cesty. Nedojde do fáze ad absurdum, ale ani se nesnaží mysteriózno (a to ostatně ani počet přifouknutých stránek) ukočírovat v překvapivější a logičtější linku. Je to zábavné a v české literatuře vítané (velmi oceňuji, že knihu neovládá přeužívaný tuzemský vztahový trojúhelník, i když i na něj dojde), ale něco tomu chybí. Dopilovanost (i vzhledem k rozehraným vedlejším postavám) nebo viditelnější nadsazenost, obě varianty by mě ve výsledku potěšily.

Hodně oceňuji naopak audioknižní interpretaci Petra Čtvrtníčka. Ten knize dodává další rozměr, jím zvolený až ironický tón se totiž k textu perfektně hodí. Bez něj by mě URaNovA pravděpodobně bavila o dost méně.

1