URaNovA

Anglická dívka Angela, která má těsně před svatbou, se v srpnu 1968 vydá do Československa navštívit rodinu svého otce, jehož nikdy nepoznala. Poslední, co od ní její snoubenec Henry uslyší ze sluchátka telefonu, je slovo „chleba“. Pak se po Angele prostě slehne zem. Tak začíná pozoruhodná románová prvotina Lenky Elbe. Angela však oproti očekávání nezahyne pod pásy ruských tanků, její život pohltí historie ještě hlubší a síly ještě temnější. O mnoho let později se z terapeutických důvodů po Angeliných stopách vydává Henry v doprovodu nové, teď už dlouholeté partnerky. Hlavním hrdinou románu je ovšem město Jáchymov, město lázní a lágrů, stříbra a uranu, město s historií slavně krásnou i neslavně strašnou. V knize se mísí všechny jeho paradoxy, osudy i chování lidí ovlivňují jevy normální i paranormální, ve střízlivém lázeňském domě s přísným řádem se dějí nepochopitelné věci, a všechny nitky vedou do jáchymovského podzemí, jak toho skutečného, tak pomyslného. A nade vším se tajuplně line zelenkavá záře uranového skla....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/442125/big_uranova-eUC-442125.jpg 3.7113

Kniha URaNovA

Jizi
předevčírem

Jedna z variací na podobenství o věčném zlu dřímajícím v temných koutech kolektivního vědomí lidstva - oné esence, která tráví duši a kvůli které máme i v jednadvacátém století války, přestože se v podstatě jednomyslně shodneme, že jsou špatné, kdy lidé trpí a umírají mnohdy zcela zbytečně a často jen pro potěchu (ať už přímou nebo nepřímou) někoho dostatečně zvráceného. Zrůdy se rodily a rodit se budou. A jejich výskyt a to, čeho jsou schopné a čeho zhusta dokážou dosáhnout, je nakonec vlastně absurdnější než existence takových jedněch jáchymovských lázních provoněný makovým závinem.
Uranova je svěže zelená jako rádium, je to takové finské podivno v českých kulisách, které mě rozhodně bavilo, ale nakonec mu chybělo cosi stejně neuchopitelného, kvůli čemu po mně jen neškodně sklouzlo a zaplulo do odpadu docela jako ten sliz.
Má ovšem úžasnou obálku (dílo autorky), na tu se nemůžu vynadívat. Ta fakt nemá chybu.

jaroiva

Tohle bylo tak... divné... nečekané, nezvyklé?
A líbilo se mi to. Překvapení za každým rohem. Na nic podobného jsem zatím nenarazila.
Začátek mě i bavil, už jsem myslela, že mám nějakou představu, o čem to bude. Pobavila mě "fóbie" z chleba.
Ale pak se to nějak zvrtlo a nestačila jsem se divit :D
Na prvotinu mi to připadá hodně dobré. Věřím, že o autorce ještě uslyšíme.

Pavlína79
27.12.2021

rozhodně zajímavé a spousta skvělých námětů, bude zajímavé sledovat autorku dál

Crimble
19.12.2021

Zpočátku oslnivé, ve střední části jsem se trochu začal ztrácet a nudit, závěrečná fáze nakonec zase lepší. Ten žánr mi přijde trochu neujasněný, příběh dosti chatrný a fantasmagorický, ale nakonec proč ne. Vypravěčsky velmi dobré. Mrtvosliz a živosliz top! Suma sumárum, kdybych to nečetl, asi o moc nepřijdu, na druhou stranu - nebyl to ztracenej čas.

veriszv
04.12.2021

Originální debut URaNovA české autorky Lenky Elbe pro mě byl velmi milým překvapením!
Lenka Elbe se inspirovala příběhem svého dědečka, politického vězně, jehož osud byl spjat s Jáchymovem a jehož vyprávění o padesátých letech se stalo tím základním kamenem proč napsat knihu.
Místo “klasického” příběhu o utrpení ale autorka zvolila vyprávění z nadhledu cizince, který přijíždí do lázní a celé to tak, alespoň z mého pohledu, pozdvihla k originalitě.
Kniha je žánrovým mixem a těžko říct, co převládá. Najdete tu prvky fantasy, absurdního humoru i hororu, vše dohromady to pak tvoří čtivý příběh, který by klidně mohl být v některých pasážích trochu kratší, ale i tak se čte dobře.
Nejvíc mě na knize překvapil humor a sarkastické poznámky, které vyprávění skvěle odlehčují. Zároveň co všechno autorka dokázala vymyslet za zvláštnosti v těch fantasy prvcích! Smekám!
Ale uznávám, že občas toho potom možná může být na čtenáře i trochu moc, proto pro lepší pochopení a orientaci, co autorka chtěla sdělit, určitě doporučuju podcast Na dotek Petra Viziny, kde je Lenka Elbe hostem a spoustu toho objasní.
Takže sečteno podtrženo: Uranova mě uchvátila svojí originalitou i myšlenkou a určitě by neměla uniknout ani vaší pozornosti!

LuckaH2
26.11.2021

Ze začátku jsem byls nadšená. Celá kniha mi hodne pripominala Gentelmana v Moskvě (ty rodinne vztahy v hotelu, atmosfera) a Miloše Urbana (asi Sedmikosteli, fantasy, neuveritelno...). Ale pak už jsem toho byla chvíli prejedena. Přesto jsem se chvilema smala, chvilema trnula s postavama v podzemi. Reailie Jachymova a pozustatku tezby me fascinuji, takze to se mi libilo. Moc fajn kniha, je to něco jiného, nez v soucasne české proze vídam, a to vitám.

Kizuizi
12.11.2021

Po dočtení jsem srovnávala s názory jiných – a zde mám zcela opačné dojmy od těch, kteří byli nadšeni ze začátku a pak už ne. Mně se právě začátek až tak moc nelíbil, dokonce mě trochu nudil (jen malinko!). Pak ale přišel zlom, a tam kde se začíná mísit humor s tajemnem jsem začala být vyloženě nadšená.
Rozhodně tuto skvělou knihu mohu doporučit, ale asi není pro všechny. A pokud se náhodou u začátku „šklebíte“, protože čekáte na nějakou tu záhadu, nebo něco děsivého, vydžte! Já jen doufám, že se od autorky dočkáme nějakého dalšího díla, které bude minimálně stejně zajímavé.

Ventimiglia
07.11.2021

Začátek budí očekávání, ale ta se nenaplnila. Postavy (s výjimkou anglického páru) jsem si nedokázala zapamatovat, v ději se ztrácím, prokousala jsem se do třetiny a vzdávám to.