Cyklistka: Osud poslední baronky

kniha od:

Cyklistka: Osud poslední baronky https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471772/bmid_cyklistka-osud-posledni-baronky-Dgp-471772.jpg 4.1 429

Osud poslední šlechtičny z rodu Battaglia. Od autorky bestselleru Podbrdské ženy. Být vzornou manželkou: takový osud měl čekat Blanku ze šlechtického rodu Battaglia. Její dobrodružná povaha jí však velela jinak. Z divokého děvčete vyrostla sebevědomá žena, která na kole zcestovala kus světa. Své stáří Blanka pak tráví v chátrajícím rodném zámečku v jihočeských Bratronicích. Sleduje, jak známý svět kolem ní mizí. Až díky studentce žurnalistiky Kláře ožívají vzpomínky na Blančin dávný pestrý život – i na její osudovou lásku, po které jí zůstal jen nikdy nepřečtený dopis.... celý text

Komentáře (127)

Komentáře 127 Recenze 9

milena9798
milena9798
28.10.2023 4 z 5

Super začátek i nosná linie příběhu, uprostřed knihy začínám tušit tragédii... druhá polovina knihy je zklamání i když se snažím chápat těžký osud hlavni postavy a její rodiny.

KnihovniceVěra
KnihovniceVěra
20.10.2023 3 z 5

Mladá autorka natáhla příběh pravděpodobně z cyklu Paměti národa na dlouhý román skládající se převážně z pocitů baronky. Uvítala bych více děje, příhod, podrobnější líčení cest, např. z její první výpravy je tam jen první den a pak náznaky. Celkově to nebylo špatné, ale jedno přečtení stačilo.


Deya
Deya
16.10.2023 4 z 5

(SPOILER) Cyklistku jsem poslouchala jako audioknihu. Byl to velmi silný a inspirativní, ale taktéž nesmírně smutný příběh. Autorka si nádherně hrála s detaily a tím zpomalila čas, čtenáři tak darovala možnost dané chvíle prožít naplno. Procházela jsem se s Blankou lesy, jedla s ní čerstvé ovoce a chleba, dýchala vedle ní horský vzduch. A taky prožívala její bolest. Příběh byl pro mě často až náročný na zpracování, musela jsem si od knihy dávat pauzy. Míra nespravedlnosti vůči hlavní hrdince byla obrovská, byla jsem ale ráda, že příběh skončil pozitivně naladěný. Když jsem si pak na Google mapách našla fotky zbytků popisovaného zámku, bylo mi do pláče.

uzivatel1190
uzivatel1190
07.09.2023 5 z 5

Další z knížek této autorky, která se mi dostala do ruky a opět skvělé dílko, bezvadně se to četlo. Na stolku mi teď leží Pobrdské ženy, tak se těším.

Emma27
Emma27
11.08.2023 4 z 5

Pěkný příběh

MV111
MV111
05.08.2023 4 z 5

Poeticky popsaný příběh osudové lásky, která kvůli historickým událostem nemohla trvat dlouho a přes kterou se baronka po zbytek života nepřenesla. Barvitý popis života šlechtičny v mládí i ve stáří odvane čtenáře do jiného světa, který mizí spolu s odpadávající omítkou zdí zámku a zarůstajícím sadem. Hezké, romantické, melancholické, místy možná víc než dost. Jen střídání časových rovin v závěru knížky bylo malinko nepřehledné.

manioaio
manioaio
02.08.2023 5 z 5

nejlepší kniha, co jsem letos četla

Barussat
Barussat
30.07.2023 4 z 5

Moje první zkušenost s autorkou, takže nemám zatím s čím srovnávat, ale určitě vím, že to není poslední kniha, kterou si přečtu. Přiznám se, že prvních zhruba 50-80 stránek mi moc neutíkalo a i někdy ke konci jsem tušila, že přijde konec, který ale stále nepřicházel. Kniha je ale napsaná čtivě, určitě se bude dobře číst, i když někdy je hodně smutná, nevadilo mi ani skákání času ani osob. Za mě to bylo naopak velmi dobře vymyšlené. Jsem ráda, že jsem si o tak zajímavé ženě mohla přečíst a sama sebe se ptám, kolik takových existuje se zajímavým příběhem, ale nikdo o nich vlastně neví....

fénix56
fénix56
05.07.2023 3 z 5

Moje druhá knížka od Jany Poncarové a musím konstatovat, že Podbrdské ženy se mi líbily víc. Nějak pomalu to "odsejpalo". Od příběhu české aristokratky v pohnutých dobách 20. století bych čekala napětí, spád, ale občas jsem se nudila. Možná byla chyba, že jsem Cyklistku poslouchala jako audioknihu, ten poslech mne ještě víc uspával....

pajaroh
pajaroh
16.06.2023 4 z 5

Má první kniha od Jany Poncarové. Nesrovnalosti a připomínky by se nějaké našly, ale příběh se mi líbil, obě jeho časové roviny. Především mě oslovil popis stáří baronky, vnímání přírody, vlastní konečnosti, rozpadajícího se zámku...
Zajímavý život (pro mě dosud neznámý) a jím inspirovaný, pěkně napsaný příběh.

katpas76
katpas76
09.06.2023

Audiokniha mě nezaujala. V podstatě se tam nic neděje ani po hodině poslechu. Takže se řadí k jedné z mála, které jsem bohužel nedočetla.

KatyM.
KatyM.
07.06.2023 4 z 5

Kniha se četla dobře, zajímavě popsaný život paní baronky. Nicméně Podbrdské ženy mě zaujaly více.

L.Helena
L.Helena
30.05.2023 2 z 5

Audiokniha
Bylo to takové strašně unylé. Jak samotný příběh, tak i způsob jeho vyprávění. Koneckonců i samotný přednes audioverze se nesl ve stejném duchu. Sice dokresloval celkovou atmosféru knihy, ale na mě to působilo strašně monotónně, líně... Mám pocit, že autorka dokáže hodně barvitě popisovat prostředí, myšlenky a vůbec záležitosti, které jsou pro příběh podružné, přitom samotný děj ve vší té "omáčce" úplně zaniká. Poslouchala jsem, a myšlenky mi neustále zabíhaly úplně jinam, což se mi u jiných audioknih stává minimálně. Mnohé pasáže jsem tedy poslouchala opakovaně, ale stejně jsem se zase po chvilce přistihla, že opět nevnímám a myslím na něco jiného. Obávám se, že pokud bych knihu četla, po pár kapitolách bych ji odložila nedočtenou.

Jessica007
Jessica007
17.05.2023 4 z 5

Od autorky jsem už dřív četla knihu Podbrdské ženy, ta se mi líbila moc. Knihu Cyklistka jsem si rovnou koupila do knihovny, obálku má krásnou, to ano, je psaná podle skutečného příběhu, ano, to jsou plus. Ale celá kniha je taková melancholická, moje celkem velké očekávání tedy moc nesplnila. Místy jsem se s ní i trápila. Zajímavé psaní o setkání s Otou Pavlem, ale celkově je kniha taková pesimistická.

Honey19
Honey19
06.04.2023 3 z 5

Vůbec jsem se do knihy nemohla začíst, vadilo mi prolínání minulosti a přítomnosti. Celkově jsem se musela přemáhat abych knihu dočetla.

ivusse
ivusse
18.03.2023 3 z 5

Chvilku mi trvalo, než jsem se začetla. Trochu jsem měla problém s přeskakováním z přítomnosti do minulosti a zpět. Poslední třetina knihy mě asi bavila nejvíc.

Šárka.Šála
Šárka.Šála
11.03.2023 5 z 5

Za mne velké nadšení... zajímavý příběh, který si určitě ještě někdy znovu ráda přečtu.

Aleen
Aleen
03.03.2023 4 z 5

Jediné, co mi v poslechu skutečně vadilo, byly mezihry - melodie, která je náhle utnutá a následuje dlouhé ticho.
Kniha je ovšem velice milá, klidná. Děj se proplétá mezi minulostí a "současností" se stejnou zmateností, jako by jej vyprávěla stará paní, což přesně sedí na hrdinku. Střídá krásná období s krušnými, šťastné dny s trudnými. Vypráví o dětství, mládí, o meziválečné době, kdy byla okouzlena pohybem, jízdou na kole, krajinou... Autorka vyzdvihuje skutečné hodnoty a naplňuje příběh radostí z každodenních maličkostí (modré nebe, mokrá tráva, vůně, hvězdy). Protíná české a evropské dějiny jedné aristokratické rodiny. Smutný, ale stále nadějí a jistou lidskou spokojeností naplněný, příběh.

Hledam94
Hledam94
28.02.2023 2 z 5

Příběh Blanky byl zajímavý, ale zhruba jsem ho už znal a zpracování mě příliš neoslovilo. Nedokážu úplně popsat proč.

martina8425
martina8425
05.02.2023 3 z 5

Kniha, kde se vzpomínky prolínají s přítomností. Popisuje osud jedné z mnoha rodin, které musely čelit útlaku a nespravedlnosti, přátelům, z nichž se přes noc stali nepřátele. Nechybí téma první a zároveň jediné životní lásky, pevného přátelství a zároveň nevysloveného pouta.
Musím se ale přiznat, že se mi kniha nečetla úplně nejlépe, a to právě kvůli prolínání časových rovin. I když měla napomoct změna vypravěče.

lenka5798
lenka5798
25.01.2023 5 z 5

Cyklistka se mi četla dobře, ostatně jako všechny knihy od této autorky. Ale je pravda, že byla hodně melancholická. Ale i přesto jsem si Blanku oblíbila. Velmi mě mrzí, kam jí osud zavedl a že nakonec zůstala úplně sama. Ale i přesto všechno obdivuji, že šla vlastní cestou, šla si za svým snem, nebála se překonávat překážky, které jí její cyklistická trasa připravila. Prostě krásný, inspirativní příběh.

Sirina
Sirina
30.12.2022 3 z 5

Cyklistka se mi moc dobře nečetla. Celou knihu provází melancholie a životní smutek a já si prostě cestu k Blance nenašla. I když má můj obdiv za to, že šla svou vlastní cestou.

Marci70
Marci70
21.11.2022 5 z 5

Zajímavý příběh o osudech paní baronky Blanky..

kaca1530
kaca1530
21.10.2022 3 z 5

Tahle knížka se nečetla úplně lehce, celkem mi to trvalo. Byly v ní obsaženy všechny křivdy a smutky světa, takže to rozhodně není čtení, které pohladí. Na druhou stranu téma bylo zajímavé s hlavně i pár dní po přečtení o tom budete přemýšlet. Musím zvážit přečtení předchozích knížek od autorky.

david6273
david6273
19.10.2022 3 z 5

Inspirativní příběh ženy, která milovala jak svého přítele, tak cyklistickou volnost do které jí zasvětil. Scénář, který byl pohádkově napsaný, ovšem zkazila druhá světová válka včele s nacistickou ideologií. Zmařený osud dokonává nepovedené manželství a komunistická zvůle, která nemilosdrně semlela všechny ty kdo nesklonili hlavu. Osud baronky, která se řídila svým srdcem a zachovala si svou důstojnost do poslední chvíle, je příběhem který stojí za to přečíst.

raty
raty
13.10.2022 5 z 5

Tentokrát poslech skvěle načtené audioknihy.

Zdánlivě poklidně plynoucí příběh téměř celého života Blanky - poslední baronky z rodu Battaglia. Na počátku je poetické dětství nezávislé a silné dívky s chlapeckými sny o objevování světa v sedle jízdního kola. Splněné sny se pojí s první a vlastně poslední velkou láskou. Později vyprávění potemní společně s válečnými mraky nad Evropou. A pak ještě více s nástupem totality. Blančin neradostný osud a na pozadí události velké části historie Československa mě zaujal stejně jako autorčin vypravěčský styl a krásná čeština. Za mě velká spokojenost.

hzd
hzd
05.10.2022 5 z 5

Tak dlouho jsem si knížku šetřila, než jsem se do ní pustila. A pak jí zhltnu jako malinu. Strašně moc se mi knížka líbila, nemohla jsem přestat číst. Mám ráda styl vyprávění paní spisovatelky a s napětím očekávám její další knížku Herečka. Klobouk dolů a deset hvězdiček k tomu.

vera1344
vera1344
29.09.2022 4 z 5

Musím se přiznat, že jsem trochu zklamaná, Podbrdské ženy se mi líbily víc. Ale možná je to tím, že mi hlavní hrdinka moc sympatická nebyla.

Ann1307
Ann1307
27.09.2022 5 z 5

Příběh baronky Blanky Battaglia jsem zhltla na posezení a zamilovala jsem si tvorbu Jany Poncarové. Těším se na další její knihy, které mě doma čekají a přijdou na řadu vzápětí.

Blanka se měla stát vzornou ženou v domácnosti. Její nezkrotná a dobrodružná povaha ale nakonec zvítězila nad veškerou snahou jejího blízkého okolí a z Blanky se tak stává žena naplno si užívající život. Žena jezdící na kole jako ďábel, i když ženy v její době na kolo jen tak nesedly. Žena, která na tom kole zcestuje kus světa jen s pár drobnostmi v brašně. Žena, která se hluboce zamiluje a pak není schopná si do srdce pustit nikoho dalšího. Žena, která přežije komunismus a nápor na její rodinu a na vše co doposud znala.

Dojemný, nadějeplný a zároveň smutný příběh poslední baronky byl úžasný.
Někde jsem četla, že knihy Jany Poncarové jsou jako by vám ty příběhy vyprávěla babička. A přesně takový pocit jsem měla při čtení i já. Příběh totiž zahrnoval mnoho detailů, které může vyprávět a vzpomenout jen člověk, který ten příběh skutečně prožil.

Proto smekám před autorkou za její spisovatelský um a za její pečlivé pátrání po skutečném životě Blanky, který pak zbeletrizovala a dodala do něj mnoho fiktivních postav, ale přesto zachovala barončina nezlomného ducha. ️

Hodnotím 5⭐️/5⭐️ a vrhám se rovnou do Podbrdských žen

makacek
makacek
22.09.2022 5 z 5

Mé hodnocení je ovlivněn tím že mám kladný vztah k cyklistice a popisy těch cest a hlavně motivace k nim...