Cyklistka: Osud poslední baronky

Cyklistka: Osud poslední baronky https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471772/bmid_cyklistka-osud-posledni-baronky-Dgp-471772.jpg 4 474 134

Osud poslední šlechtičny z rodu Battaglia. Od autorky bestselleru Podbrdské ženy. Být vzornou manželkou: takový osud měl čekat Blanku ze šlechtického rodu Battaglia. Její dobrodružná povaha jí však velela jinak. Z divokého děvčete vyrostla sebevědomá žena, která na kole zcestovala kus světa. Své stáří Blanka pak tráví v chátrajícím rodném zámečku v jihočeských Bratronicích. Sleduje, jak známý svět kolem ní mizí. Až díky studentce žurnalistiky Kláře ožívají vzpomínky na Blančin dávný pestrý život – i na její osudovou lásku, po které jí zůstal jen nikdy nepřečtený dopis.... celý text

MarceD.
05.04.2022 5 z 5

Mám ráda životopisné romány a i mám ráda romány, které sice nejsou tak docela životopisné, ale mají určité reálné pozadí. Tak jako tato kniha. Byla poutavá, nutila mě se zamýšlet. Krásné čtení.

petunkav
04.04.2022 4 z 5

Moc pěkná kniha.
Obyčejný život, emoce, pocity, vztahy - to všechno v knize je. Všeho tak akorát.
Jednu hvězdu ubírám za trošku moc vleklý závěr - příliš dlouhé bilancování života.
Ale možná jsem až moc přísná......

4xbabča
20.03.2022 5 z 5

Krásně napsaná kniha, která popisuje nelehký život baronky Blanky od mládí až po stáří, které tráví již sama na zchátralém zámku v Bratronicích u Blatné se svou kamarádkou Růžou. I tak ale prožila hezký život, lásku , vášeň pro cyklistiku a hlavně měla vždy chuť a dost odvahy jit dál.

5holek
17.03.2022 5 z 5

Moc se mi líbila, moje první od autorky. Hodně z reality, dokonce mě to přimělo se podívat na studentský film podle příběhu hrdinky a srovnávat.

papeha
12.03.2022 5 z 5

Poutavý příběh ženy, která neměla jednoduchý život, ale která se s ním dokázala rvát i přes všechna neštěstí kolem ní. Nevadí mi proplétání časových rovin a ani úvahy hlavní hrdinky, které s sebou přinášejí možnosti uvažovat nad našimi vlastními životy. Líbilo se mi, že příběh vychází částečně i ze skutečnosti. Doporučuji.

libuse6749
27.02.2022

"Když jedu, žiju. Dokud je moje tělo v pohybu, necítím vnitřní bolest."

Přesně tyto pocity, které Blanka svěřila své nejlepší kamarádce Růže, vystihují životní sílu baronky Le Murie, rodným jménem Battaglia, žijící většinu života na zámku v Bratronicích. Románový příběh je Cyklistka je sice smyšlený, ale částečně vychází ze skutečnosti.
I v životě se často prolíná současnost s minulostí, stejně tak je tomu i v příběhu Blanky. Doslova oslavuje ženskou sílu, díky které hlavní hrdinka statečně zvládá svůj život ovlivněný válkou, ztrátou životní lásky, poté i všech členů rodiny v těžkém období komunismu.
Druhou hlavní roli má v románu jízdní kolo a z krátké jízdy na dovolené v Itálii je láska k cyklistice na celý život. Nejdřív krátké výlety po okolí bydliště, ale brzy již velké výpravy jako cesta do Vídně za studiem a měsíc putování půvabnou švýcarskou krajinou.

"Když si člověk zvykne na samotu už v mládí a umí být sám se sebou, ve stáří je to výhra. Už vás nic nepřekvapí."

Pokud se k vám knížka ještě nedostala, určitě si na ní udělejte čas. Je v ní spoustu momentů k zamyšlení. Pár jsem jich už prozradila, ale každý si určitě najde ty svoje.

Petass
25.02.2022 3 z 5

Bohužel jsme si s Cyklistkou nerozuměli. Kniha má krásný jazyk, začetla jsem se hned. Příběh je inspirován skutečnou rodinou, ale nejvíce se věnuje barončinu rozpoložení, jejím pocitům a křivdám. Poslední třetina už na mě byla zbytečně chaotická, kombinace dvou časových rovin mi přestala vyhovovat, ztrácela jsem přehled a dočetla jsem jen, abych se dozvěděla konec. Zklamání. Dám ale autorce ještě šanci.

Ka.Kubi
20.02.2022 5 z 5

Velice poutavá kniha o ženě,která navzdory všemu bojuje s osudem a životem a nezvdává se... Krásná kniha.

Ctucomamrada
15.02.2022 5 z 5

Skvěle napsané!

Formicka93
11.02.2022 5 z 5

Velice silný příběh, za mě nejlepší kniha od paní Poncarové.

lenikhor
07.02.2022 4 z 5

Poutavě napsaný příběh ženy, která neměla úplně jednoduchý život. Oceňuji, že autorka píše velice čtivě. Mám ráda příběhy psané podle skutečnosti, proto jsem ráda, že jsem narazila na knihu "Zámečky a tvrze Jižních Čech aneb Jak se na nich žije dnes" 3. díl, kde je asi 40 stran věnováno zámku v Bratronicích. Hodně místa i dobových fotografií je věnováno právě Blance Battaglia.

orson
05.02.2022 5 z 5

Knížka mě zaujala už svým názvem a obálkou a ani po přečtení jsem rozhodně nebyl zklamán. Mám rád životopisné knihy založené na skutečných událostech a osudech. Tohle byl hodně pohnutý osud. A kduž jsem se v knize dočetl, že o ní a jejím bratrovi napsal jednu povídku i Ota Pavel, hned jsem si ji musel znovu přečíst. A to asni nemluvím o pročítání wikipedie ...

čef
05.02.2022 4 z 5

Uvítal bych i trochu přehlednější životopis této baronky, ale takto jsem se mohl více vcítit do atmosféry doby po první světové válce až po sametovku. Děj se proplétá v různých časových úrovních, takže vyžaduje spoustu pozornosti, ale odměnou je možnost procítit veškerou bídu života hrdinky. Není to snadné čtení, nebyl to snadný život.

VladkaBU
04.02.2022 5 z 5

...o paní baronce jsem dosud nevěděla nic. Jaké milé překvapení na konci bylo zjištění, že zámek skutečně stojí, že paní baronka skutečně žila. Dokument o paní baronce jsem shlédla a teď ještě vidět ten zámek, jež byl svědkem křivd minulého režimu. Krásný, čtivý příběh už od začátku

Marika Vanova
26.01.2022 5 z 5

Cyklistka je zajímavá kniha, pro mě zatím nejlepší od Jany Poncarové. O baronce Blance Battaglia jsem nevěděla, i když bydlím kousek od Blatné.

oskli
23.01.2022 3 z 5

Jak jsem se na knihu těšila, tak jsem bohužel byla zklamaná. Podbrdské ženy mě naprosto uchvátily a já čekala podobnou pecku. Navíc jsem si dopředu hodně četla o Blance i Battagliových, tak jsem čekala spíš silný historický román o životě paní baronky, než z hlavní části románovou fikci. To bylo asi tím hlavním, co mě zklamalo. Neseděly mi ani dvě dějové (časové) roviny. Vyloženě mě rušily a vlastně nic objevného nepřinesly. Pořád jsem čekala, že v té současné lince dojde k tomu, že baronka bude vyprávět a že se celý příběh nějak sjednotí. Nestalo se.
Nejvíc mi vadí to, že není absolutně zřejmé, co v románové části odráží skutečnost (střípky z Blančiných vyprávění) a co všechno si autorka vymyslela, aby měla román o baronce, která jezdila na kole. Já si po dočtení knihy ještě hledala další informace a fotografie a mám dojem, že to mě uspokojilo nakonec víc než kniha samotná.
Pozitivně tedy hodnotím jen krásnou češtinu. Pokud hledáte román o baronce a nechcete nad ním přemýšlet, doporučuji. Pokud chcete něco víc, knihu nečtěte a koukněte na studentský film Petra Václava Paní Le Murie. Dá vám mnohem víc a nepřinese zklamání z nenaplněných očekávání.

cmelda26
20.01.2022 3 z 5

Knížka mě zklamala , cíleně jsem ji vyhledala po přečtení knihy Alžběta a Nina. Čekala jsem podobnou úroveň, ale to se bohužel nekonalo.

zdenaR
05.01.2022 4 z 5

Četla jsem všechny knihy autorky a ani tato nezklamala.
Silný lidský příběh, tím spíše, že je pravdivý. Krásná čeština.

zimolka
01.01.2022 3 z 5

Není to moje první kniha od autorky a proto ubírám dvě hvězdičky.Tato nebyla ,tak čtivá ,jako ty přeešlé,bohužel se přikláním k některým,kteří se museli do četní nutit a dočíst.Příběh nádherný ,ale jak u zde bylo zmiňováno,také jsem se nemohla začíst.

Nočnípták
31.12.2021 3 z 5

Na komentář jsem si nechala čas, přesto nějak pořád nevím jak popsat moje pocity. Příběh baronky pro mě nebyl neznámý. Znám místa kde se odehrává. Dokonce jsem se s paní baronkou jako malá skautka potkala. Možná proto jsem při čtení pořád přemýšlela o tom, co je podle pravdy a co si autorka domyslela. Co na mě však zapůsobilo je krásná čeština. Pak také oceňuji, že si autorka vybrala příběh silné a soběstačné ženy. Přesto, že byla Blanka baronkou, dokázala si jít za tím, co považovala za důležité. Ještě musím vyzdvihnout, že se na konci knihy dozvíme co je pravda a co fikce.
Dala jsem jen tři* protože kniha Alžběta a Nina mě zaujala víc. A těším se na Podbrdské ženy.