Cyklistka: Osud poslední baronky

Cyklistka: Osud poslední baronky https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471772/bmid_cyklistka-osud-posledni-baronky-Dgp-471772.jpg 4 474 134

Osud poslední šlechtičny z rodu Battaglia. Od autorky bestselleru Podbrdské ženy. Být vzornou manželkou: takový osud měl čekat Blanku ze šlechtického rodu Battaglia. Její dobrodružná povaha jí však velela jinak. Z divokého děvčete vyrostla sebevědomá žena, která na kole zcestovala kus světa. Své stáří Blanka pak tráví v chátrajícím rodném zámečku v jihočeských Bratronicích. Sleduje, jak známý svět kolem ní mizí. Až díky studentce žurnalistiky Kláře ožívají vzpomínky na Blančin dávný pestrý život – i na její osudovou lásku, po které jí zůstal jen nikdy nepřečtený dopis.... celý text

simona5r
11.12.2021 3 z 5

Z knížky jsem byla dost zklamaná a ke konci jsem se musela dost nutit, abych ji dočetla. Příběh je zajímavý, ale tempo vyprávění bylo pro mě momentálně pomalé až nudné.

Anasa
10.12.2021 4 z 5

Kladem je určitě silný příběh, druhým kladem je jazyk. Kompozice mi nevyhovovala. Zdá se, že je módou střídat vypravěče nebo časové roviny, ale zdaleka ne všem knihám to sedí. Cyklistku cítím jako příběh, který střídáním časových rovin utrpěl. Navíc přechody byly někdy tak náhlé, že jsem někdy až po několika větách pochopila, že jsem třeba z Blanky studentky přeskočila k Blance v pokročilém věku. A pak je tu ještě jedna záležitost - tak pohnutý osud nejen Blanky, ale celé její rodiny, a přesto mne nechytil za srdce. Blanka mne nepřivedla k tomu, abych s ní cítila dojetí, strach, vztek. Nic. Věděla jsem, chápala, ale nešla jsem pohnutou cestou s ní. Jen maličký kousek textu ve mne způsobil to správné chvění - když si Blanka četla, co o ní napsal Ota Pavel. Tu povídku si musím najít.

ještěrka38
07.12.2021 3 z 5

Kniha mě nebavila, chaotická, chvilkama jsem se i ztrácela. Očekávala jsem víc..

lencin
05.12.2021 4 z 5

Silný příběh baronky Blanky z Bratronic byl napsaný na motivy skutečných událostí jejího života. Prolínání malých osobních a velkých světových dějin. Krásný jazyk. TOLERANCE!!!

Zuzanak4
05.12.2021 5 z 5

Myslím, že je to dosud nejlepší autorčin román. Opět vrcholně ženský příběh o síle a jak je důležité se nevzdávat.

cornetka
01.12.2021 5 z 5

Moc hezký příběh o baronce Blance, jejím životě a především nezapomenutelné životní lásce Richardovi. Blanka byla velmi sebevědomá a statečná žena, která se takřka ničeho nebála. Mě byla sympatická a její životní příběh mě bavil.

lidunka1
25.11.2021 5 z 5

Autorka má dar používat krasniu češtinu. Na příběhu mě fascinovalo, jak si hlavní hrdinka Blanka dokázala jít za svým, nedbala na konvence a byla sama sebou. Zároveň jsem si znovu uvědomila v kolika totalitách a hrůzách vyrůstali lidé narození na počátku 20.století, co všechno museli vydržet. A celou knihou se proliná motiv veliké lásky.

Fidibus
22.11.2021 5 z 5

Skvěle vybraný motiv příběhu dotvořený fantazií tak, že jsem se dokázala do hlavní hrdinky vcítit. Opravdu působivé, i když smutné zamyšlení nad osudem šlechtičny, které vlastně nezbylo skoro nic, jen troska majetku, o níž se stará.
Líbil se mi styl vyprávění a nevadilo mi skákání v čase, naopak. Myslím, že tahle kniha ve mně bude dlouho rezonovat. Navíc jsem viděla i krátký dokument, podle něhož to autorka napsala, ten působí ještě děsivěji, život na jeho konci bez smyslu...

LivieBorova
11.11.2021 5 z 5

Krásná kniha!

LenkaKa
02.11.2021 4 z 5

Moje první kniha od autorky a určitě ne poslední. Moc hezký příběh, krásně napsaný.

Maky78
31.10.2021 4 z 5

Tolerance v níž je obsažena svoboda. Boj i odpuštění, humor a vzdor a vytrvalost. Vděk a úcta .

zdenka4808
31.10.2021 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, hlavně krásný jazyk, kterým je napsána.

Terezaazeret
29.10.2021 5 z 5

Moc se mi kniha líbila, příběh i jeho zpracování, citlivé pojetí i vykreslení jednotlivých postav. Myslím, že autorka umí skvěle vystihnout ženské myšlenkové pochody a smysl pro vášeň. Myslím, že B. B. by se při čtení radovala. Je to hezká pocta, doporučuji všem!!

Petra186
26.10.2021 3 z 5

Knihu jsem dostala jako dárek. Bohužel mě nějak výrazně neoslovila, styl psaní mi nevyhovoval, do čtení jsem se nutila :(. Příběh zajímavý, to ano, ale...

Kerberos
25.10.2021 4 z 5

Velmi smutný příběh podle skutečných událostí. Některé věci zavinila doba a okolnosti,
ale mnoho taky ovlivnila Blančina svéhlavost.

Kaja1
07.10.2021 4 z 5

Tolik smutku a beznaděje v jedné knize. Nevím, co jiného k tomu dodat. To krásné, co hrdinka zažila přebily dějiny a není to veselé čtení.

knihomol 61
05.10.2021

Upřímně , očekávala jsem od knihy více. Začátek až na str.161, byl pro mne chaotický,ale potom se pisatelka uklidnila a byla to zase ta známá Jana Poncarová. Téma velmi pěkné,ale bohužel Eugenie mě zaujala více. Co ale velmi oceňuji je jazyk spisovatelky, to je opravdu pohádka to číst.

Sabča92
05.10.2021 4 z 5

Cyklistka je další román, který líčí osudy inspirované skutečnou žijící postavu české historie, Blanku Battaglia. Autorka se opět velmi pečlivě věnovala rešerši, kterou spojila se svou fantazií a vytvořila příběh Cyklistky. Poncarová je bezesporu autorka, která má neuvěřitelný cit pro psaní. První polovina knihy vypráví o mladé Blance, a jejích dvou největších životních láskách. Kniha je z devadesáti procent vyprávěna chronologicky ale sem tam se objevují kapitoly z přítomnosti, kde se setkáváme se starší dámou Blankou. Cyklistka v sobě ukrývá velmi jemnou romantickou linku. Není ničím náročná, ale spíše než popisování vzájemného poznávání a zamilovanosti Richarda a Blanky vypráví o jejich následcích. U společných momentů jsem se příliš neculila, za to u popisování stesku a bolesti ze ztráty lásky jsem se velmi vcítila do pocitů Blanky. Poncarové se nesmírně podařilo popsat tu nekonečnou prázdnotu a bolest ze ztráty milované osoby.
Anotace a kapitoly ze současnosti prozrazují příliš mnoho z děje. Celkově musím zhodnotit, že se mi první polovina knihy líbila víc. Celá kniha má nádhernou stylistiku, kterou je radost číst. Ovšem trošku mě mrzelo, že se autorka nevěnovala více postavám samotným. Postavy přicházejí a pak zkrátka mizí ze scény.
Cyklistka je jemný příběh dívky, která milovala pocit svobody na pedálech. Toužila být svobodná ale zároveň dovedla neuvěřitelně milovat.

ela1972
04.10.2021 5 z 5

Velice smutný osud baronky. Myslím, že podobný osud mělo hodně lidí. Mi se kniha moc líbila a bude patřit na přední příčky oblíbenosti knih.

alnahu
28.09.2021 4 z 5

Děj tohoto románu je zasazen do jihočeských Bratronic, kde na rodinném zámečku vyrůstala hrdinka tohoto románu Blanka Battaglia. Její životní osud sledujeme v knize od jejího dětství až do stáří. Styl psaní této autorky mě sedí.