Cyklistka: Osud poslední baronky

Cyklistka: Osud poslední baronky https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471772/bmid_cyklistka-osud-posledni-baronky-Dgp-471772.jpg 4 474 134

Osud poslední šlechtičny z rodu Battaglia. Od autorky bestselleru Podbrdské ženy. Být vzornou manželkou: takový osud měl čekat Blanku ze šlechtického rodu Battaglia. Její dobrodružná povaha jí však velela jinak. Z divokého děvčete vyrostla sebevědomá žena, která na kole zcestovala kus světa. Své stáří Blanka pak tráví v chátrajícím rodném zámečku v jihočeských Bratronicích. Sleduje, jak známý svět kolem ní mizí. Až díky studentce žurnalistiky Kláře ožívají vzpomínky na Blančin dávný pestrý život – i na její osudovou lásku, po které jí zůstal jen nikdy nepřečtený dopis.... celý text

Jessica007
17.05.2023 4 z 5

Od autorky jsem už dřív četla knihu Podbrdské ženy, ta se mi líbila moc. Knihu Cyklistka jsem si rovnou koupila do knihovny, obálku má krásnou, to ano, je psaná podle skutečného příběhu, ano, to jsou plus. Ale celá kniha je taková melancholická, moje celkem velké očekávání tedy moc nesplnila. Místy jsem se s ní i trápila. Zajímavé psaní o setkání s Otou Pavlem, ale celkově je kniha taková pesimistická.

Honey19
06.04.2023 3 z 5

Vůbec jsem se do knihy nemohla začíst, vadilo mi prolínání minulosti a přítomnosti. Celkově jsem se musela přemáhat abych knihu dočetla.

ivusse
18.03.2023 3 z 5

Chvilku mi trvalo, než jsem se začetla. Trochu jsem měla problém s přeskakováním z přítomnosti do minulosti a zpět. Poslední třetina knihy mě asi bavila nejvíc.

Šárka.Šála
11.03.2023 5 z 5

Za mne velké nadšení... zajímavý příběh, který si určitě ještě někdy znovu ráda přečtu.

Aleen
03.03.2023 4 z 5

Jediné, co mi v poslechu skutečně vadilo, byly mezihry - melodie, která je náhle utnutá a následuje dlouhé ticho.
Kniha je ovšem velice milá, klidná. Děj se proplétá mezi minulostí a "současností" se stejnou zmateností, jako by jej vyprávěla stará paní, což přesně sedí na hrdinku. Střídá krásná období s krušnými, šťastné dny s trudnými. Vypráví o dětství, mládí, o meziválečné době, kdy byla okouzlena pohybem, jízdou na kole, krajinou... Autorka vyzdvihuje skutečné hodnoty a naplňuje příběh radostí z každodenních maličkostí (modré nebe, mokrá tráva, vůně, hvězdy). Protíná české a evropské dějiny jedné aristokratické rodiny. Smutný, ale stále nadějí a jistou lidskou spokojeností naplněný, příběh.

Hledam94
28.02.2023 2 z 5

Příběh Blanky byl zajímavý, ale zhruba jsem ho už znal a zpracování mě příliš neoslovilo. Nedokážu úplně popsat proč.

martina8425
05.02.2023 3 z 5

Kniha, kde se vzpomínky prolínají s přítomností. Popisuje osud jedné z mnoha rodin, které musely čelit útlaku a nespravedlnosti, přátelům, z nichž se přes noc stali nepřátele. Nechybí téma první a zároveň jediné životní lásky, pevného přátelství a zároveň nevysloveného pouta.
Musím se ale přiznat, že se mi kniha nečetla úplně nejlépe, a to právě kvůli prolínání časových rovin. I když měla napomoct změna vypravěče.

lenka5798
25.01.2023 5 z 5

Cyklistka se mi četla dobře, ostatně jako všechny knihy od této autorky. Ale je pravda, že byla hodně melancholická. Ale i přesto jsem si Blanku oblíbila. Velmi mě mrzí, kam jí osud zavedl a že nakonec zůstala úplně sama. Ale i přesto všechno obdivuji, že šla vlastní cestou, šla si za svým snem, nebála se překonávat překážky, které jí její cyklistická trasa připravila. Prostě krásný, inspirativní příběh.

Sirina
30.12.2022 3 z 5

Cyklistka se mi moc dobře nečetla. Celou knihu provází melancholie a životní smutek a já si prostě cestu k Blance nenašla. I když má můj obdiv za to, že šla svou vlastní cestou.

Marci70
21.11.2022 5 z 5

Zajímavý příběh o osudech paní baronky Blanky..

kaca1530
21.10.2022 3 z 5

Tahle knížka se nečetla úplně lehce, celkem mi to trvalo. Byly v ní obsaženy všechny křivdy a smutky světa, takže to rozhodně není čtení, které pohladí. Na druhou stranu téma bylo zajímavé s hlavně i pár dní po přečtení o tom budete přemýšlet. Musím zvážit přečtení předchozích knížek od autorky.

david6273
19.10.2022 3 z 5

Inspirativní příběh ženy, která milovala jak svého přítele, tak cyklistickou volnost do které jí zasvětil. Scénář, který byl pohádkově napsaný, ovšem zkazila druhá světová válka včele s nacistickou ideologií. Zmařený osud dokonává nepovedené manželství a komunistická zvůle, která nemilosdrně semlela všechny ty kdo nesklonili hlavu. Osud baronky, která se řídila svým srdcem a zachovala si svou důstojnost do poslední chvíle, je příběhem který stojí za to přečíst.

raty
13.10.2022 5 z 5

Tentokrát poslech skvěle načtené audioknihy.

Zdánlivě poklidně plynoucí příběh téměř celého života Blanky - poslední baronky z rodu Battaglia. Na počátku je poetické dětství nezávislé a silné dívky s chlapeckými sny o objevování světa v sedle jízdního kola. Splněné sny se pojí s první a vlastně poslední velkou láskou. Později vyprávění potemní společně s válečnými mraky nad Evropou. A pak ještě více s nástupem totality. Blančin neradostný osud a na pozadí události velké části historie Československa mě zaujal stejně jako autorčin vypravěčský styl a krásná čeština. Za mě velká spokojenost.

hzd
05.10.2022 5 z 5

Tak dlouho jsem si knížku šetřila, než jsem se do ní pustila. A pak jí zhltnu jako malinu. Strašně moc se mi knížka líbila, nemohla jsem přestat číst. Mám ráda styl vyprávění paní spisovatelky a s napětím očekávám její další knížku Herečka. Klobouk dolů a deset hvězdiček k tomu.

vera1344
29.09.2022 4 z 5

Musím se přiznat, že jsem trochu zklamaná, Podbrdské ženy se mi líbily víc. Ale možná je to tím, že mi hlavní hrdinka moc sympatická nebyla.

Ann1307
27.09.2022 5 z 5

Příběh baronky Blanky Battaglia jsem zhltla na posezení a zamilovala jsem si tvorbu Jany Poncarové. Těším se na další její knihy, které mě doma čekají a přijdou na řadu vzápětí.

Blanka se měla stát vzornou ženou v domácnosti. Její nezkrotná a dobrodružná povaha ale nakonec zvítězila nad veškerou snahou jejího blízkého okolí a z Blanky se tak stává žena naplno si užívající život. Žena jezdící na kole jako ďábel, i když ženy v její době na kolo jen tak nesedly. Žena, která na tom kole zcestuje kus světa jen s pár drobnostmi v brašně. Žena, která se hluboce zamiluje a pak není schopná si do srdce pustit nikoho dalšího. Žena, která přežije komunismus a nápor na její rodinu a na vše co doposud znala.

Dojemný, nadějeplný a zároveň smutný příběh poslední baronky byl úžasný.
Někde jsem četla, že knihy Jany Poncarové jsou jako by vám ty příběhy vyprávěla babička. A přesně takový pocit jsem měla při čtení i já. Příběh totiž zahrnoval mnoho detailů, které může vyprávět a vzpomenout jen člověk, který ten příběh skutečně prožil.

Proto smekám před autorkou za její spisovatelský um a za její pečlivé pátrání po skutečném životě Blanky, který pak zbeletrizovala a dodala do něj mnoho fiktivních postav, ale přesto zachovala barončina nezlomného ducha. ️

Hodnotím 5⭐️/5⭐️ a vrhám se rovnou do Podbrdských žen

makacek
22.09.2022 5 z 5

Mé hodnocení je ovlivněn tím že mám kladný vztah k cyklistice a popisy těch cest a hlavně motivace k nim...

Květ
19.09.2022 4 z 5

Od Poncarové jsem si něco chtěla přečíst už dávno a když se mi do rukou dostala Cyklistka, byla jsem patřičně natěšená. Román je fikcí, ale je vystavěn na postavě skutečné baronky Blanky z roku Battaglia a částečně se opírá o fakta. Děj se odvíjel pomalu, jemně, od Blančina dětství na zámku v Bratronicích. Vyprávění to bylo hezké, čtivé, ale já jsem pořád vyhlížela nějakou tu "bombu," drama, prostě něco, co by naplnilo moje očekávání z celkem vysokých recenzí... Toho se mi nedostalo, ale tak nějak plíživě se mi knížka dostala pod kůži. Postupně se čtení stávalo emotivnější, tíživý osud Blanky při čtení doléhal na city. Nakonec jsem byla s románem spokojená a od autorky si chci přečíst i další knihy.

Audrina
13.09.2022 4 z 5

Od autorky jsem četla již Podbrdské ženy a ty se mi líbily asi o něco víc. Cyklistka nebyla špatná, ale nějak mi v ní chybělo něco navíc, co by mě udrželo v napětí a chtěla jsem číst dál a dál.
Autorka určitě umí psát čtivě, celkový příběh mi ale ve skutečnosti nepřišel tak zajímavý, abych po něm sáhla znovu

kudrdlinka
11.09.2022 5 z 5

Příběh baronky Blanky Battaglia se mi moc líbil. Ve své době to byla opravdu odvážná žena a cestovatelka, která poznala kus světa. Přesto, nebo možná právě proto, v sobě měla hluboce zakořeněnou lásku ke své rodině a domovu, který neopustila ani v dobách nejtěžších. Poslouchala jsem jako audio.