libuse6749 libuse6749 komentáře u knih

Kruté čtení, které má vadu na kráse, že se nejedná o román, ale o historii. Lidé tehdy volili mezi dvěma zly, dobrá volba neexistovala.

Karin Lednická přibližuje obraz jedné pozapomenuté tragédie, která se stala během druhé světové války v obci Životice uprostřed Těšínského Slezska. Tragického rána 6.8. 1944 zavraždilo gestapo 36 mužů (mezi nimi i mladé hochy) ze Životic a okolí, ve většině případů přímo před zraky jejich rodin, jako pomstu za 3 zabité příslušníky gestapa při partyzánském útoku v místním hostinci dvě noci předem. Tato krvavá msta bohužel pokračovala až do února 1945, do té doby zemřeli další lidé a desítky byly odvezeny do koncentračních táborů.

V knize je vše líčeno formou vyprávění, které je doplněné o dokumentární část včetně mnoha fotografií, které dodávají příběhu sílu.

Přiznávám, že tento dílek historie mi nebyl znám, dokud jsem se o něm nedočetla v druhém díle Šikmého kostela, tam je tato tragédie krátce zmíněna. Zaslouží si více, i proto jsem si rozhodla pro čtení této knížky, přestože historickou literaturu faktu běžně nečtu.

03.10.2022

9. listopad 9. listopad Colleen Hoover

Tahle love story má zajímavý námět, přibližující to, proč se jmenuje 9. listopad. Právě ten den si padnou do oka Ben a Fallon a rozhodnou se, že se budou potkávat každý rok v ten samý den po dobu 5 let. Každý si žije svůj život, prožívají vlastní vztahy, nemají na sebe žádný kontakt….potkají se vůbec někdy‍️‍, ….jednou, dvakrát nebo už nikdy? Zápletka, jak z romantického filmu, který ještě ani nebyl natočen?

Teď jsem vám v pár větách prozradila moje první setkání se spisovatelkou Colleen Hoover a nedivím se, že její romány jsou bestsellery. Knížka je plná emocí, čtivá, místy hodně přeslazená a přesto mě překvapil velký finálový zvrat. Asi úplně neosloví muže, ale já si ji zatím škatulkuji do kategorie oddechové čtení pro ženy a dívky.

03.10.2022

Potápěč Potápěč Jeff Lemire

Tento komiks se odehrává převážně pod vodou a bylo to drama. Pátrání v minulosti, prolínání časových rovin i složitý vztah otce a syna, bohužel stejně tak i s partnerkou, která má co nevidět porodit jejich syna. Ponurou atmosféru podtrhovaly černobílé kresby s výrazným citem pro detail. Z očí čtete smutek, vrásky ze starostí i alkoholu, slzy úlevy i pochopení.

Kniha je doplněna vzpomínáním autora na Potápěče - na konci knihy najdete jeho první náčrty postav, první skicu zachycující potápěče Jacka pod vodou, vývoj podoby městečka, kde se příběh odehrává, vykreslený do nejmenšího detailu, rozvržení a náhledy stránek i plakáty…tohle vše pro mě byl zajímavý bonusový materiál.

18.09.2022

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Knížka měla obrovskou marketingovou propagaci, takže jsem byla velmi silně ovlivněna si ji přečíst, přestože žánr dystopie nepatří mezi mé oblíbené.

Už po přečtení anotace mi bylo zřejmé, že půjde o velmi kontroverzní čtení, a skutečně to pro mě byla velmi silná káva už od první strany. Knížka nemá až tak dějovou linku, která by vás vtáhla do děje, ale vévodí ji brutální popisy zpracování masa a vše, co s tímto obchodem souvisí. Spousta scén byla morbidních, nechutných, smutných, děsivých, zvrácených,….že jsem se rozhodovala, zda vůbec pokračovat. V druhé půlce, kdy myslíte, že už vás nemůže nic zaskočit, tak vás konec překvapí stoprocentně.

Dá se vůbec hovořit o nějaké lidskosti, když musí být zemřelí zpopelněni, aby nebyli snědeni.
Kým je vlastně ten druhý, jsme-li tím, co jíme.

17.09.2022

Ruční práce Ruční práce Leïla Slimani

Další důkaz o tom, že komiks může pobavit a zároveň předat zajímavé informace.

Suzanne Noëlová si ve své době vydobyla právo studovat, stala se uznávanou doktorkou a byla průkopnicí plastické chirurgie. Během první světové války, kdy bylo mnoho vojáků zraněno, byla schopná rekonstruovat znetvořené obličeje po útocích granáty. Současně dodala mnoha ženám zpět sebevědomí díky podařeným kosmetickým zákrokům.
Kromě velkolepé kariéry se věnovala také podpoře žen a jejím životním motem bylo, že každá žena má mít nejen právo volební, ale i právo vybrat si svůj osud a se svým tělem si dělat, co chce.

Originální ilustrace se zajímavým zbarvením dodávají příběhu atmosféru. Nedávejte všechny komiksy do jednoho pytle a dejte jim šanci.

17.09.2022

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

KLDR vypouští jenom zprávy, o které se chce podělit se světem. Podrobnosti o běžném životě občanů jsou světu však utajeny. Tady máš možnost se dozvědět více od profesorky, dělníka, převaděče, vysokoškolačky, feministky, řidiče a důchodkyně, ti všichni se dobrovolně rozhodli opustit svou zemi a útěk za svobodou se jim podařil.

Jednotlivé zpovědi jsou hodně osobní a reálie o 7 denním pracovním týdnu, 10 leté povinné vojenské službě, týdenních nebo měsíčních přídělech jídla, veřejné popravy se vám dostanou hodně pod kůži. Každodenní tvrdá práce v zemědělství na venkově za každodenního počasí, přesto však rodiny žijí tak chudě, že trpí podvýživou nebo hladem.

17.09.2022 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Bylo toho tolik, co mi při čtení zvedlo ze židle, ale přesně, jak psala v úvodu autorka @ninaspitalnikova, doporučuji nesoudit. Mé osobní doporučení je přečístPři čtení této knížky jsem viděla rudě, informace pro mě byly těžko stravitelné, ale neměli bychom před nimi zavírat oči. Sedm zpovědí se severokorejskými uprchlíky, rozhovory díky kterým si budete více vážit své svobody.

17.09.2022 5 z 5

Chuť prázdna Chuť prázdna Barbora Adamcová

Anna je výborná studentka, která má veškerou podporu od své rodiny. S velkou pílí se připravuje na přijímací zkoušky na gymnázium, se svojí spolužačkou a nejlepší kamarádkou dělají vše proto, aby se tam dostaly spolu. Anna se však v jednu chvíli rozhodne k velké změně, proměně sebe sama. Začne pro ni být důležité nejenom vzdělání a dobré známky, ale i chování a svůj zevnějšek.
Nevinný začátek, pár tréninků volejbalu, ji však spíš sebevědomí ještě srazí, ale najde se v běhání a ve cvičení, postupně se omezuje v jídle, ztrácí se ve volném oblečení.

Hrozně mě zajímalo, jak vypadá dnešní literatura pro mládež/young adult. Hlavní motivem této knížky je anorexie, přestože je v příběhu několik nesrovnalostí, hlavní myšlenku nese statečně. Seznámit mládež, kam může zajít touha po dokonalosti. Díky deníkovým zápiskům Anny můžete průběžně sledovat, jak se cítí ona, co ji trápí a pohání v touze postavě snů.

️Z mentální anorexie se uzdraví pouhých deset procent pacientů, bude Anna mezi nimi?

13.09.2022

Ciao bella Ciao bella Serena Giuliano

(SPOILER) Tenhle román byl pro mě velké letní překvapení, které jsem vybrala v knihovně vlastně úplně namátkou jen podle názvu.

Annu trápí v jejím životě spoustu fóbií, od traumatu z prvního porodu, strach z čísla 4, brambor s klíčky, jízdy po dálnici,...až po rozvařené těstoviny a velké davy lidí. Aby ustála druhé těhotenství, rozhodně se situaci řešit a chodí na sezení k psycholožce.
Zatím to nezní moc lákavě, co?! Ale přestože většinu příběhu sedíte s Annou na její terapii, těšíte se na její humor, nadhled i originální vyjádření, které pobaví, i když se týkají závažných situací.

29.08.2022

Češi v Banátu Češi v Banátu Petra Dobruská

Vydejte se na netradiční výlet 2 mladých žen, které se vydaly do Rumunska, aby přiblížily život současných Čechů v Banátu. Čeká nás pohostinná návštěva v několika vesnicích, popis tradic, troška historie i recept na dolky.
Díky krásným ilustracím a základním informacím zhuštěných do komiksu se bude knížka líbit dětem i dospělým, kteří mají zájem seznámit se s našimi krajany.

29.08.2022

Hezký, ale narovnej se! Hezký, ale narovnej se! Johana Fundová

Píše se rok 2020, tehdy byli Aneta, Kryštof a Nela spolužáci na základní škole. Každý z nich se v samostatné kapitole svěřuje, co ho trápí, na co se těší, jaký měl ve škole zrovna den. Jejich plány, s kým budou sedět v autobuse, s kým bydlet na pokoji ve škole v přírodě, ale i kamarádství nejlepších přítelkyň, těšení se na nové díly seriálu i čtení Bravíčka, to vše pro mě mělo doslova sentimentální hodnotu.
V druhé půlce se přesune děj do roku 2020 a všichni dostanou pozvánku na třídní sraz. Mají vůbec ještě něco společného?

Tahle knížka je spíše dovolenkové čtení pro zábavu, nehledejte za ní četbu pro náročného čtenáře. Ale pro mě měla hodnotu oživení vzpomínek na moje dětství, zážitky se spolužáky ze základní školy. Nejen při čtení si uvědomuji, že spoustu detailů jsem již vytěsnila nebo úplně zapomněla. I proto jsem ráda, že právě s partou ze základní školy jsme v kontaktu a při našem setkání každý svojí historkou připomene naše společné chvilky a máme si pořád, co říct.

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Ze začátku jsem byla z příběhu celkem rozpačitá, ale jakmile se příběh rozjel našla jsem v každé kapitole zajímavé náměty k zamyšlení.

Hlavní myšlenku knihy jsem našla v nádherném přirovnání s hraním šach, kde se každým tahem otevírá nový svět plný možností. V životě je to stejné a právě hlavní hrdinka Nora má možnost vyzkoušet si v půlnoční knihovně některé z životů, které by vypadaly úplně jinak na základě svých jiných dřívějších rozhodnutí. Jestli najde ten pravý a nejlepší život, který si kdy přála žít, to už si musíte přečíst sami.

Pro vás předávám jedno poselství, co je v knize také zmíněno, a kterým se snažím řídit.
"Na plnění snů není nikdy pozdě."
Protože jsou pak smutné případy lidí se sny, ale už málokdo pro to udělá alespoň malý krok, aby si je během života plnil.

24.08.2022

Když se introvertka vdá Když se introvertka vdá Debbie Tung (p)

Tuto knížku věnovala v úvodu autorka svému muži za všechnu lásku, podporu a trpělivost a spoustu hrnků skvělého čaje, co jí udělal. Až někdy napíšu knížku, mohla bych napsat to samé poděkování svému muži, ranní čaj je totiž v jeho režii.

Až budete mít chuť na romantiku, tak si určitě přečtěte tento komiks. Já ho stihla přečíst za víkendové ráno a zjistila jsem, že láska jako z pohádky může existovat i v reálném životě....protože autorka kreslí o svém každodenním životě, své lásce ke knihám a k čaji a tohle je nádherné vyznání lásky jejímu muži. Dopadne to happy endem, a kdyby vás autorka zajímala více, můžete ji nahlédnout pod ruku, když kreslí, a zároveň vás pustí i maličko do soukroumí @wheresmybubble.

Tohle sice byla rychlovka o prvních letech ve společném svazku, ale určitě se kouknu i po jejích dalších knížkách, co u nás vyšly.

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Příběhy ze série Romantické útěky spisovatelky Julie Caplin mě dlouhou dobu míjely. Bohužel.

Díky knižní štafetě se ke mě dostal příběh z Kodaně, kam vycestuje mladá a úspěšná Kate, pracující v jedné z největší PR agentur v Londýně, aby během 5 dní spolu s 6 novináři na vlastní kůži okusila dánský způsob života hygge. Hygge nejsou jen svíčky, hebounké šály a huňaté deky, je to i umění najít si něco krásného na každém okamžiku. K dokonalé atmosféře patří neodmyslitelně horká čokoláda, skořicové Kanenlsnegle, obložené chleby na tisíc způsobů, ryby a výborné víno. Zaručuji tedy, že se vám budou při čtení sbíhat sliny a někteří si možná začnou plánovat cestu a balit kufry.

A to je přesně to, co se mi na této knížce moc líbí, dokáže spojit romantickou linku, nadchnout lidi pro cestování a dobré jídlo. Těším se na další společnou cestu.

12.08.2022 4 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Na postavičky z kaštanů se už nikdy nebudu koukat tak jako dříve. Severské krimi se v tomto případě nezapře. Přestup z Kavárny v Kodani ️na předměstí Kodaně, kde se stala první vražda bylo pro mě tvrdé procitnutí z hygge pohody předchozí knížky. Pokud však máte rádi drsné, studené, místy až brutální příběhy, jste u Kaštánka na správné adrese. Kniha má krátké kapitoly, které udávají rychlý spád a vy se bojíte, že každou chvilkou dojde k další vraždě, která bude ještě horší než ta předchozí.

12.08.2022

Vražda s nápovědou Vražda s nápovědou Catherine Shepherd

Že byl prozrazený padouch hned v první kapitole, to vůbec knížce neubírá napětí. Vzhledem k tomu, jak byl od dětství vychováván, se není čemu divit, že to na něm zanechalo následky. Po stopách vražd se vydává komisař Florian a sekunduje mu soudní lékařka Julie. Právě ta najde na těle první oběti divné tetování, které ji dovede k šifrované zprávě. Na řešení hádanek však nezbývá moc času, vrah sice dává nápovědy, ale pokud nestihnou včas úkoly vyřešit, zemře někdo další.
Detektivka od německé autorky mě bavila, ideální jednohubka na léto nebo jako doporučení pro někoho, kdo chce okusit krimi žánr, ale nevyžívá se úplně v násilí, které je hojně obsaženo například v severském krimi. Zážitek mi nezkazilo ani zjištění, že jsem po přečtení knížky zjistila, že kniha patří do série Julia Schwarzová a Florian Kessler. Těším se tedy na předešlé tři případy.

26.07.2022

Teorie klavíru Teorie klavíru Klára Haunerová

Klára - krásná, talentovaná, ambiciózní, vzdělaná, sportovně založená, umí vařit,...mohla bych pokračovat, ale pro krátké představení to stačí.

Po přečtení této knihy mám pocit, že je Klára moje blízká přítelkyně. Protože právě přítelkyně se navzájem svěřují o svých nových láskách, trápeních s nimi, vtipných historkách při seznamování, vyplakávají se jedna druhé při rozchodech. Přesně tak osobní tyto povídky jsou. Kromě vzpomínek na několik, více či méně vydařených, vztahů se podělí i o seznamování a randění v době pandemie. Knížka je psaná s nadhledem, pozitivním elánem a humorem, přestože autorce určitě bylo mnohokrát do breku. Jak se dočtete, po mnoha pokusech se nevzdává a stále věří, že najde toho pravého.

Soubor autobiografických povídek vyšel letos v únoru, tak Kláře držím palce, ať má po boku toho pravého muže pro život a není již třeba psát pokračování Teorie klavíru.

11.07.2022

Žárlivost a jiné povídky Žárlivost a jiné povídky Jo Nesbø

Střezte se, pane, žárlivosti. Ta zelenooká saň pohrdá tím, z čeho žije.
William Shakespeare, Othello

Jo Nesbø umí detektivní romány, o tom žádná. Ale stejné napětí, nevšední zápletku, velký zvrat, dokáže rozehrát i v žánru povídek. V knize Žárlivost a jiné povídky jich najdete celkem 7 a většina překvapí zajímavým rozuzlení. Puste se do nich, je to ideální knižní jednohubka k vodě.

04.07.2022

Anomálie Anomálie Hervé Le Tellier

Kniha Anomálie je zajímavý kříženec scifi žánru, s nádechem thrilleru, kapkou romantiky a špetkou filozofickým zamyšlení. Román mě zaujal zajímavou zápletkou a má zvědavost neodolala pokušení dočíst se o dvojím životě pasažérů z letu Pažíž - New York. ️

Závěrem snad jen jedno moudro z knihy: "Jenže láska znamená neumět zabránit srdci, aby podupalo rozum."

04.07.2022

Klíč Klíč Kathryn Hughes

Do blázince se člověk dostane snadno, dostat se ven už tak jednoduché není. V knize Klíč je příběh zasazen do prostředí nemocnice pro duševně choré a nejeden pacient tam strávil více než polovinu svého života. Musím přiznat, že tentokrát mi vůbec nevadilo prolínání vyprávění ze současnosti a historie, příběh však dostal úplně nový rozměr v momentě, kdy se dějové linky spojily.
Přestože se v pár kapitolách popisují praktiky a léčebné postupy takovým způsobem, že se vám vybaví film Přelet nad kukaččím hnízdem, tak zbytek knížky proplujete na romantické vlně ze série Rosamunde Pilcher.
Čtení jsem si užila, byla to pro mě milá změna žánru.

31.05.2022