lernami lernami komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Myslím, že hlavní přednost této knihy je vyprávění historie skrz příběh a rovněž hluboký průzkum, který knize předcházel. Děj stojí na pravdivém jádře a díky tomu dílo působí velice autenticky. Je zajímavé vidět, jak události, které se v dějepise odbyly letmou zmínkou, mohly mít tak enormní dopad na život jednotlivců.
Po dočtení člověk najednou získá více osobní pohled na něco jemu tak vzdálenému - pod událostí, která se odehrála před 100 lety, si najednou dokáže představit konkrétní životní osudy - a to je mnohem silnější než nějaká strohá věta v učebnici.
Nejhorší na tom asi je, že lidé žijící v 20. století těch hrůz zažili hned několik a já se jen klaním nad jejich nezlomností, že i přesto všechno měli stále sílu jít dál.
Na závěr se neubráním přirovnání k Aleně Mornštajnové. Její díla mi Šikmý kostel především stylem psaním, ale i formou velmi připomínal. To však nezmiňuji jako výtku, ba naopak, je skvělé, že počet novodobých talentovaných spisovatelů se neustále rozrůstá!

17.04.2021 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Alenu Mornštajnovou považuji za nejlepší novodobou českou autorku. Její knihy jsou velmi čtivé. Co víc, každá stránka je protkaná citem a autentickými životními příběhy, které připomínají hrůzy minulých dob. Až je mi líto, že Mornštajnová je známá pouze u nás, protože její díla by si zasloužila i světovou pozornost! Zpracovat téma, které bylo už v minulosti milionkrát zpracováno a stále si uchovat originalitu a nový pohled na věc, není zajisté jednoduché, ale Aleně Mornštajnové se to neochvějně daří!:)

15.12.2020 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Geniální dílo, které si mě pro jeho nadčasovost a autentičnost naprosto získalo.
Knihu jsem četla již po druhé a věřím, že ne naposledy. Také jsem zrovna po dotčení Svědectví o životě v KLDR a některé paralely jsou opravdu děsivé. Jedna věc je fikce, ale něco úplně jiného je, když si člověk uvědomí, že mnoho principů předložených v knize je reálných a že takovým způsobem někdo i v dnešní době může žít.
1984 je velké dílo.
Klaním se, Orwelle!

12.09.2021 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Knihu jsem přečetla na jedno posezení, opravdu se od ní nejde odtrhnout. Silný román s neobvyklým koncem. Ani moc nevím, co k tomu mám říct. Je pravda, že knih na téma holocaustu bylo napsáno již nespočet, a tak nemohu říct, že by mě kniha něčím překvapila, nebo nějak výrazně vystupovala nad ostatní knihy podobného ladění. Přesto si myslím, že je přečtení důležité - nejenom kvůli tomu, aby se na hrůzy tohoto období nikdy nezapomnělo - ale také kvůli pokoře. Pokoře vůči svému životu a tomu, co člověk má, neboť se opravdu nemá špatně.

28.12.2021 5 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Do knihy jsem šla na základě filmu, který nastavil laďku velmi vysoko. Kniha se mi líbila, i přesto, že mi trvalo poměrně dlouho, než jsem se začetla. Děj jsem prožívala s McMurphym a ostatními členy ústavu. Postupem knihy se moje apatie vůči Velké sestře stále více a více zvyšovala a McMurphymu jsem upřímně fandila (= přiznejme si, že McMurphy není typický prototyp hrdiny:D).
Porovnat film a knihu je těžké. Řekla bych, že obojí je mistrovské dílo. Každopádně jestli jste už viděli film, tak bych se tím vůbec nenechala odradit a knihu si přečetla - přeci jenom se spousta věcí do filmu nevešla, a tak je kniha takovým krasným dokreslením celého příběhu.

14.02.2021 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Skvělé!

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Skvělý, skvělý a skvělý!
Postava Atticuse je naprosto kouzelná a ke knížce se určitě ještě ráda vrátím!:)

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Nejsem taková fanynka fantasy a nejspíše proto mě kniha (až) tolik nezaujala. Rozhodně jí však nemohu upřít její nesporné kvality - osobité a originální postavy (Gandalf, Aragorn - už jenom ta jména jsou skvělá!), vyzdvižení pravých hodnot (přátelství, pokora, vytrvalost), promyšlenost příběhu, barvitý popis míst a mnoho dalšího.

Zaujala mě autorova předmluva. V té se Tolkien vymezoval proti tomu, že je Pán prstenů alegorií druhé světové války. Nepopíral, že ho jeho životní zkušenosti mohly ovlivnit, přesto však apeloval na to, že příběh nevznikl za a ani nebyl inspirován tímto účelem.

„Pokud jde o nějaký vnitřní význam nebo „poselství“, podle autorova záměru žádné nemá. Příběh není ani alegorický, ani aktuální.“

Za mě je to jen další důkaz, že čtenář si toho dokáže v knize často najít víc, než autor zamýšlí. Což je jeho - jak říká Tolkien - čtenářská svoboda, jen bych si na to možná dala pozor při interpretaci.

„Myslím, že mnozí si pletou „aplikaci“ a „alegorii“; základem první je však čtenářova svoboda, kdežto základem druhé je cílevědomé autorovo řízení.“
Pán prstenů Společenstvo prstenu (Tolkien J.R.R.)

Další zajímavostí je také to, že Pán prstenů původně nebyl rozdělen do tří knih. V důsledku nedostatku papíru po druhé světové válce byl však Tolkien dílo nucen rozkouskovat.

03.08.2022 4 z 5

Pan Theodor Mundstock Pan Theodor Mundstock Ladislav Fuks

Židovská tématika z trochu jiné perspektivy. To důležité však zůstalo zachováno - bezvýchodnost doby byla zachycena velmi jasně.
Vlastně bylo zajímavé i to, že se Fuks nesoustředil na dobu strávenou v koncentračním táboře, nýbrž na to, co tomu bezprostředně předcházelo. Autorovi se totiž podařilo zachytit něco, co si mnoho lidí neuvědomuje - to, jaký zhoubný vliv může mít nejistota na lidskou psychiku.
Říkám si, co je horší. Představovat si nepředstavitelné a snažit se to utišovat planou nadějí, anebo zažívat nepředstavitelné, ale s vědomím toho, že člověk alespoň konečně ví, proti čemu čelí.

14.07.2022 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Kniha mi připomínala spíše antiutopický román nežli realitu a je hrozné si uvědomit, že takhle někdo opravdu žije.
Toto dílo rozhodně patří mezi knihy, které vás vrátí na zem a zdůrazní malichernost našich každodenních problémů.
Myslím, že kniha přináší řadu
témat na zamyšlení. Pro demonstraci - Jak moc je člověk vytvořeným konstruktem společnosti? Do jaké míry je možné se takové všeobecné demagogii ubránit? Je možné být po celý život obklopen utrpením a krutostí (= která je ke všemu předkládána jako “spravedlnost” a norma) a přesto si zachovat lidskost?

06.09.2021 5 z 5

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Klasický příběh s trošku netradičním koncem. Jak se říká - v jednoduchosti je krása.:)

11.04.2021 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Myslím, že hlavní přednost této knihy je to, že Remarque vyjádřil nevyjádřitelné.
Smutné a výstižné.

12.02.2021 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Velmi vtipné a jako oddech ideální!:)

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Na první pohled ničím originální téma, přesto to ve mně zanechalo spoustu emocí. Autorovi se podařilo zobrazit lásku, tak jak já ji chápu a dokonale popsat ryzost citu (lásky, bezmoci, strachu, naděje..). Podařilo se mu zachytit něco nezachytitelného a na knížku budu ještě dlouho vzpomínat.:)

Deník farářky Deník farářky Martina Viktorie Kopecká

Dílo představuje zajímavý náhled do autorčina profesního ale i osobního života. Zaujal mě způsob, jakým si Martina Viktorie Kopecká našla cestu k víře.

Jinak je kniha plná naděje a pokory. Veřím, že někomu může opravdu pomoci přečkat zlé chvíle.

Esence knihy by se dala vyjádřit citátem od Ruth Rendellové: ,,Nikdy neměj strach ze stínů, protože znamenají, že někde nablízku svítí světlo.", který se ostatně v knize i objevil.

06.01.2023 3 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Skvělá kniha. Moc se mi líbilo, jakým stylem byla autorem pojata.
Myslím, že má rozhodně přesah a po psychologické stránce je naprosto geniální!
Vřele doporučuji!

11.03.2021 5 z 5

Kniha, která zajisté rozšíří obzory a dá nový pohled na svět kolem nás. Je plná známých i neznámých zajímavostí. Spíš bych ji však zařadila do sociologie než do historie. Autor se skrz historii pokouší proniknout do mentality lidstva a komplexně se zamýšlí nad důvody našeho historického vývoje. I přesto, že ne každá část se mi četla lehce, tak se mi kniha moc líbila. Za zmínku určitě stojí autorovo varování před dalším vývojem lidstva. V závěrečných kapitolách jsem si opravdu připadala jako ve světě sci-fi. Skvělá kniha na zamyšlení!

29.01.2021 5 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Pro někoho Alchymista může být velký kýč a klišé. Na druhou stranu si myslím, že se někdy v těch největších klišé skrývá nejvíce pravdy. Styl vyprávění je pohádkový a velmi pochopitelný. Knihu můžu jen doporučit:)

Čtyřicet dnů Čtyřicet dnů Franz Werfel

Myslím, že tyto knihy jsou velmi důležité. Už jenom proto, že mnoho lidí o existenci arménské genocidy ani neví. Kniha má svá silná a překvapivá místa.

Nalezneme v ní mnoho témat, pro mě osobně byla zajímavě zpracovaná po psychologické stránce. Soužití v úzké, odloučené komunitě, postupný rozklad způsobený nejenom vnějším vlivem.

„V dobrých časech lid dovede dobře rozlišit, co je na lidech a jejich slovech hodnověrné a co ne, a chová se ke všemu zdravě skepticky,..Tentýž dav totiž, který se k velkým slovům v normálních časech chová s tak obnažující skepsí, je v okamžiku nějaké pohromy vždy jejich obětí. A to potom vždy nejsilněji působí pojmy neurčité, rozplizlé. Slovo zrada bylo takovým pojmem."

20.02.2023 5 z 5

Černí baroni - Černí baroni I. Černí baroni - Černí baroni I. Miloslav Švandrlík

Já jsem spokojená, kniha obstála a má očekávaní byla naplněna. Bavily mě charaktery postav. Ty byly vykresleny velice živě, díky čemuž na mě celý příběh působil dost autenticky.
Skutečnost, že jsou v knize vyzdvihovány humorné situace a vlastně se nikdy nic hrozného vojínům nestane, mi nepřijde zase tak odsouzeníhodná. Chápu, že to v lidech může zanechat mylnou představu o životě u PTP, na druhou stranu si vemte třeba Švejka - to, že je dílo humorné, přeci nijak nepopírá hrůznost války. Hašek na válku akorát kouká z jiné perspektivy, ale na tom přeci není nic špatného, neboť úkolu zachycení krutosti války se již úspěšně ujali jiní autoři typu Remarqua, a tak by se Hašek už jenom opakoval.
Jasný, asi je fajn nebrat Černé barony úplně doslova, ale přesto si myslím, že to je povedená kniha a že za přečtení rozhodně stojí!

02.04.2021 5 z 5