Černí baroni - Černí baroni I.

Hlavní postavou příběhu je vojín Kefalín, v civilu asistent režie, který nyní nastoupil do povinné vojenské služby. Pro nedostatky ve zdraví byl zařazen k PTP. Ihned po nástupu na Zelenou Horu se setkává s majorem Haluškou, který je nazýván Terazky podle svého oblíbeného úsloví, a je vtažen do víru událostí. Jakými jsou např. vytvoření prasečího ráje na Zelené Hoře nebo "vychlastání" celé cisterny vína a následné opití celé roty i s velitelem. Rota je rozdělena na různé části a posílána na pracoviště po celé republice. V Janovicích nad Úhlavou pod vedením poručíka Hamáčka a jeho zástupce pro věci politické poručíka Troníka začínají vojáci pracovat, ale také vymýšlet různé záminky pro vytracení se z pracoviště. Kefalín a jeho jednotka několikrát změní působiště a to se samozřejmě neobejde bez průšvihů. Změní se i velitelé a tím také morálka roty. Od nadporučíka Mazurka, jehož stále bije před zraky všech jeho manželka, po nadporučíka Pernicu. Alkoholika, který za láhev alkoholu promíjí všechny průšvihy vojínů. Civil už se sice blíží, ale nadřízené vojínů čeká ještě jedna rána. Na Zelenou Horu do Nepomuku přijede prověrková komise vedená samotným ministrem obrany Alexejem Čepičkou, který dal však přednost občerstvení pod zámkem od ztepilých servírek, a proto ho zastoupil jeden z mnoha přísných generálů s celou družinou vysokých šarží. Terazky, zmaten takovou návštěvou, zmohl se jen na větu, kterou denně slýchal od dozorčího roty:" Po dobu mojej služby sa nic zvláštného neštalo!" "Ale stane se!" zavyl generál "A vám, soudruhu majore, z toho veselo nebude!". A ihned se pustil do prohlídky kasárny. "Pétépáci" přežijí prověrkovou komisi a civil už je podle oblíbeného úsloví "za pár"....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/122681/cerni-baroni-cerni-baroni-i-122681.jpg 4.5705

Černí baroni (1.)

Romány, Literatura česká
Vydáno:

Černí baroni aneb Válčili jsme za čepičky (1969)

Kniha Černí baroni - Černí baroni I.

Fillipa

V mé knihovně zaujímá kniha mimořádné postavení - získala jsem ji v době, kdy kopírky byly pod dohledem a kdo neměl "bumážku" mohl na kopírování zapomenout. Jenže když se hodně chce - na knihu byl pořadník a na konci skupina lidí, která knihu okopírovala po dvoustránkách a nechala svázat. Něco nás to stálo, ale kniha a hřejivý pocit, že to nikdo nepráskl, také.

Chápu, že lidé jako můj dávno zemřelý tchán - PTP - nad textem smíchem nepukal, ale není to kniha historická a panu Švandrlíkovi za ni děkuji.

matej7838

Humor kolísá mezi velice neotřelým (důstojník zapečený v asfaltu) a velmi stereotypním (milostné pletky a hospodské rvačky). Popis rozkladu jednotky na pracovišti v Táboře byl dle mého až příliš přitažený za vlasy. Taky knize chybí jakýkoli nosný příběh, chybí jí záporák, který by (jinak skvěle napsanému) Kefalínovi ztrpčoval život. Věřím, že by se pak četla i po třísté stránce se stejnou chutí jako na začátku.

Ale krom toho, skvělá zábava, která nejednou donutí smát se nahlas.

PS: Líbí se mi ten nápad dávat hlavním hrdinům exoticky znějící jména typu Kefalín nebo Saturnin. Z nějakého důvodu jsou pak svou osobností přitažlivější.

jprst

Stihnul jsem koupit první vydání, díky kamarádům jsem o něj zase přišel. Ale nic to neznamená, pro připomenutí stačí jen stěžejní hlášky, a ty, i přes svůj poněkud pokročilejší věk, nezapomínám. Možná i proto, že můj otec to i zažil.

Formol

Četl jsem, přestože mě film (Zdenek Sirový, 1992) spíše odrazoval. Kniha je podle mého názoru mnohem lepší než film, ale myslím si, že třeba Nemravná dívka na vdávání je mnohem zábavnější.

maximus13

Jeden z mála filmů, který se velmi blíží knižní předloze. Nicméně kniha je stále kniha. Humor Miroslava Švandrlíka, jeho nadhled a ironie je dle mého těžko překonatelná. Jeho knihy mají i po letech stále co nabídnout. Pokud se chcete opravdu upřímně zasmát, mohu vám knihu vřele doporučit.

Corso

Odkedy som ju dostal do ruk, (1991-2?) precital som ju uz asi 5 krat. To hovori za vsetko, aky mam asi k tejto veci vztah. Problem je jedine v tom, ze sa vzdy chystam precitat celu seriu, a dostanem sa zakazdym po druhy diel :) Raz to dam.

godycz

ano, byl sem jeste kluk.

Kája95

Opět porce humoru i ironie, asi je každému jasné, že takhle to na vojně nevypadalo. Ale ten kdo nechápe jak to autor myslela by jej asi ani neměl číst

F.L. Věk I.
F.L. Věk I.