Černí baroni - Černí baroni I.

Hlavní postavou příběhu je vojín Kefalín, v civilu asistent režie, který nyní nastoupil do povinné vojenské služby. Pro nedostatky ve zdraví byl zařazen k PTP. Ihned po nástupu na Zelenou Horu se setkává s majorem Haluškou, který je nazýván Terazky podle svého oblíbeného úsloví, a je vtažen do víru událostí. Jakými jsou např. vytvoření prasečího ráje na Zelené Hoře nebo "vychlastání" celé cisterny vína a následné opití celé roty i s velitelem. Rota je rozdělena na různé části a posílána na pracoviště po celé republice. V Janovicích nad Úhlavou pod vedením poručíka Hamáčka a jeho zástupce pro věci politické poručíka Troníka začínají vojáci pracovat, ale také vymýšlet různé záminky pro vytracení se z pracoviště. Kefalín a jeho jednotka několikrát změní působiště a to se samozřejmě neobejde bez průšvihů. Změní se i velitelé a tím také morálka roty. Od nadporučíka Mazurka, jehož stále bije před zraky všech jeho manželka, po nadporučíka Pernicu. Alkoholika, který za láhev alkoholu promíjí všechny průšvihy vojínů. Civil už se sice blíží, ale nadřízené vojínů čeká ještě jedna rána. Na Zelenou Horu do Nepomuku přijede prověrková komise vedená samotným ministrem obrany Alexejem Čepičkou, který dal však přednost občerstvení pod zámkem od ztepilých servírek, a proto ho zastoupil jeden z mnoha přísných generálů s celou družinou vysokých šarží. Terazky, zmaten takovou návštěvou, zmohl se jen na větu, kterou denně slýchal od dozorčího roty:" Po dobu mojej služby sa nic zvláštného neštalo!" "Ale stane se!" zavyl generál "A vám, soudruhu majore, z toho veselo nebude!". A ihned se pustil do prohlídky kasárny. "Pétépáci" přežijí prověrkovou komisi a civil už je podle oblíbeného úsloví "za pár"....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/122681/cerni-baroni-cerni-baroni-i-122681.jpg 4.5883

Černí baroni 1.

Romány, Literatura česká
Vydáno

Černí baroni aneb Válčili jsme za čepičky, 1969

Kniha Černí baroni - Černí baroni I.

Pippi

První kniha od pana Švandrlíka, kterou jsem přečetla. Přivedla mě k ní babička, když jsem se u ní o prázdninách asi ve čtrnácti letech nudila. Absolutně skvělá, od MŠ jsem pak přečetla vše, co se mi dostalo do ruky. Zábavná, velmi čtivá. Autor měl neuvěřitelný talent.

lernami

Já jsem spokojená, kniha obstála a má očekávaní byla naplněna. Bavily mě charaktery postav. Ty byly vykresleny velice živě, díky čemuž na mě celý příběh působil dost autenticky.
Skutečnost, že jsou v knize vyzdvihovány humorné situace a vlastně se nikdy nic hrozného vojínům nestane, mi nepřijde zase tak odsouzeníhodná. Chápu, že to v lidech může zanechat mylnou představu o životě u PTP, na druhou stranu si vemte třeba Švejka - to, že je dílo humorné, přeci nijak nepopírá hrůznost války. Hašek na válku akorát kouká z jiné perspektivy, ale na tom přeci není nic špatného, neboť úkolu zachycení krutosti války se již úspěšně ujali jiní autoři typu Remarqua, a tak by se Hašek už jenom opakoval.
Jasný, asi je fajn nebrat Černé barony úplně doslova, ale přesto si myslím, že to je povedená kniha a že za přečtení rozhodně stojí!

ChrisBlack

Musím přiznat, že tato kniha ve mně zanechala velmi rozporuplné pocity. Často jsem byla konfrontována s názory, které jsou dle mého soudu omezené a dokáží mě zvednout ze židle, a v naší společnosti pro moje zklamání kolují dodnes. Ale na druhou stranu mi poskytla velmi pestrý a do jisté míry i pravdivý obraz o omezenosti, pokrytectví a mnohdy i hlouposti některých vysokých hodnostářů. Ale i poukázala na strasti a situace, které museli řešit ostatní lidé. A upřímně, mnohé části této knihy jsou podobné historkám, které mi vyprávěl taťka. Vždycky se dají věci nějak obejít... A musím říct, že jsem se i pobavila.
Co se týče zpracování už to podle mě taková sláva není. Dílo je sice čtivě napsané, ale kapitoly jsou na můj vkus příliš dlouhé. No, a když se začne většina pétépáckých průserů opakovat, začne to člověka poměrně nudit. Opravdu jsem ráda, že se mi knihu podařilo dočíst, jelikož už jsem zvažovala její odložení, protože už jsem ji četla téměř 3 týdny.

Terka_v25

Dnes už klasika, která humorně líčí osudy politicky nespolehlivých osob v rámci PTP. Jedna ztřeštěná příhoda střídá další. V knize vystupuje mnoho postav, některé se jen mihnou a jiné se proplétají celým příběhem - jako je Kefalín, major Haluška či poručík Troník, který se na všechno dívá politicky. Zaujal mě i poručík Hamáček, podpantoflák Mazurek a Dušan Jasánek. Tuto dobu jsem nezažila, nicméně doufám, že se to nebude opakovat. V podání pana Švandrlíka je to fajn vyprávění, ale skutečnost byla horší. Ale tak hlavně, že se plnil a překračoval pracovní plán, nic jiného soudruhy nemohlo zajímat. Vyprávění doplňují zdařilé ilustrace pana Wintra-Neprakty.

kopeceli

Poprvé jsem je četla hned po revoluci a náramně se bavila. Bylo mi jasné, že nejde o skutečnost, protože jsem z "ideologicky nevyhovující" rodiny. Ale skutečných, tragických příběhů z lágrů máme dost a někdy je potřeba se taky zasmát, aby se z toho člověk nezbláznil. Teď po letech se bavím skoro stejně.

Elea

Kniha se mi líbila, líbí se mi, že píše s humorem i o událostech, kde humor chyběl.

ivoiro

Potěšil jsem se a pobavil. Kefalín s Terazkym nudit nemůžou.

Pavlina50

Další z knih, ke které už asi nejde nic nového napsat. Snad jen osobní pohled a názor…Já patřím do kategorie jejích fandů. Pro mě je neuvěřitelně vtipná, bavila mě od začátku až do konce. Vždycky jsem si myslela, že jednotlivé postavy jsou v té podobě, jak jsou v knize vykresleny, absolutně nereálné, smyšlené a vykreslené s velkou nadsázkou, aby byla kniha co nejvíc humorná, ale po mnohém vyslechnutí vyprávění zážitků z vojny od mých přátel a kamarádů jsem tento názor docela změnila. Myslím, že pro představu, jaká kniha vlastně je, se ani v tomto případě nestačí podívat jen na film. Film, i když není špatný, považuju spíš jen za takový malý předkrm. Absolutně totiž nemá šanci zachytit a ztvárnit všechny postavy, kterým kniha dává daleko víc prostoru, jednotlivé scény jsou daleko podrobněji vykresleny a popsány a právě tyto detaily a podrobnosti podle mne dodávají knize tu její opravdovou jedinečnost a vtipnost. Rozhodně doporučuji přečíst.