Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka 1

kniha od:

Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka 1 https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42435/bmid_neuveritelne-prihody-zaku-kopyta-a--yqs-42435.jpg 4.5 336
Koupit Koupit eknihu Bazar

V této knize jsou chronologicky seřazeny všechny povídkové příběhy. Samotné příběhy jsou doplněny kompletními ilustracemi Jiřího Wintera-Neprakty, z nichž mnohé už v originále dávno neexistují.

Komentáře (52)

Komentáře 52 Recenze 0

spookee
spookee
15.09.2023 4 z 5

Kopyta a Mňouka jsem jedním dechem četla jako malá holka. A konečně jsou ty moje malé holky dost velké na to, abychom je četly znova :) Návrat to dětství, milý Švandrlíkův humor.

sajanka
sajanka
19.08.2023 5 z 5

Syn má všechny knížky Švandrlíka. Když se chci zasmát, tak po nich opakovaně sáhnu. Jsou velmi zábavné a vtipné.


dájavídek
dájavídek
11.05.2023 5 z 5

Nejlepší díl!

adabraz
adabraz
26.04.2023 4 z 5

Zábavné čtení, které nejen pobaví ale i ponaučí a vrátí vás do dětských chvil :).

Habrovan
Habrovan
18.01.2023 5 z 5

Až začnu podsouvat knížky mladší generaci, tyto tituly tam zajisté budou.

Snoopi
Snoopi
08.01.2023 4 z 5

Skrze tuto knihu jsem si dovolila takový "malý návrat do dětství", za což jsem opravdu ráda. Ve společnosti žáků Kopyta a Mňouka jsem vyrůstala, pokaždé jsem se nemohla dočkat jejich dalších alotrií a navíc jsem je s chutí ještě převyprávěla i dědovi. Zpětně je mi ho tak trochu líto, že mě musel poslouchat, avšak do řeči mi nikdy neskákal :-)
Po letech jsem se ke čtení vrátila - a jejich příhody mě pořád bavily, přestože jsou založené na jednom a tom samém principu: dva malí "věční zlobilové", kteří vlastně vůbec nejsou zlí, pořád baží po pozornosti a slávě, ovšem jejich snahy se neustále míjejí účinkem. Dychtiví všemožných objevů touží nalézat poklady, chytat lupiče, nacházet nepoznané druhy fauny a flóry... chtějí konat i dobré skutky, ale úplně nejvíc prahnou po jakémkoliv dobrodružství. Mnohdy mi jich bylo spíše líto - zvlášť když se k něčemu nachomýtnou náhodou, a díky tomu, že jednají na vlastní pěst, tedy podle vlastních pravidel, jejich snahy o dobrodiní vyjdou vždy zcela naprázdno. Nejsou však vyložení klaďasové typu Mirků Dušínů: jakožto správní "antihrdinové" jednají občas naprosto vypočítavě, jenže takové činy se jim vymstí obzvláště silně. Z těch dvou je Kopyto ten "akčnější" a odvážnější; právě on svým zápalem strhává nebohého Mňouka, jenž mu bezmezně důvěřuje. Ti dva jsou prostě neodolatelní: když prozkoumávají tajné chodby, hasí požár, vrací domněle kradené věci původním majitelům, zachraňují tonoucí, když si prostě "jen tak hrají na hrdiny"... Jako protiklad vůči nim vystupují výrazné postavy kapitána Ošmery a pana učitele Pěničky. Ošmera představuje ideální prototyp vyšetřovatele a úřední osoby, Pěnička zase přímo modelový případ "vzorného, čestného, správného muže a skvělého badatele".
Jednotlivé příběhy jsou velmi vtipné a humorné, občas mne skutečně rozesmály, hlavně díky umně vypointovaným a zcela nečekaným závěrům. Knihu můžeme číst jako velmi zdařilou parodii převážně klasických detektivek, indiánek a dobrodružných románů. Autor si také dělá legraci i z amatérských archeologů, písařů, historiků a všemožných "záhadologů" a dospělí čtenáři zde mohou objevit i něco víc - dovedně zamaskovanou kritiku tehdejšího vládnoucího systému /našla jsem i narážku na Krále Šumavy/.
Příběhy se odehrávají v reáliích socialistické ČSSR, pravděpodobně v 70. - 80. letech. Setkáváme se s pojmy a artefakty, které tyto roky charakterizují: VB, Bezpečnost, JZD, MNV, SNB, cigarety Astra, embéčko, nanuky Eskymo... Některé pobaví, některé vzbudí nostalgii: skleněné kuličky, závorář, ručně zvedající závoru, zmínka o mladé Janě Brejchové, desky kapel Beatles, Olympic a Flamengo...
Kniha se mi líbila paradoxně i díky užívání zastaralých obratů, např. četných přechodníků a příčestí trpných, které jsou pro autora typické. Obávám se však, že tento lehce krkolomný styl spolu s reáliemi dané doby bude pro dnešní mladé čtenáře představovat velký oříšek, takže nezbývá než doufat, že oba hrdinové si své další přívržence i přesto najdou. Plánuji si postupně přečíst celou sérii.

... Poskakovali asi dvě hodiny, míjejíce spoustu zajímavých, ba přímo pozoruhodných věcí. Na dně potoka viděli zkamenělé listy, větvičky, ale i žáby a několik ryb. Šlo zřejmě o ryby, které z řeky otrávené fenolem hledaly spásu v Brumbálci a přepočítaly se. O kus dál našli Kopyto a Mňouk zkamenělou veverku, držící v pracičkách kousek zkamenělé muchomůrky. Nejspíš se opojnou houbou přivedla do nálady, v opojení vrávorala po břehu, uklouzla a spadla do potoka. Což se jí stalo osudným. "Mám takový dojem, že dneska zažijeme nějaké dobrodružství." A když minuli třetí vykotlanou vrbu, šestou dutou olši a devátý svítící pařez, strnuli a zachvěli se děsem. Uprostřed potoka, téměř po pás ve vodě, stál zkamenělý člověk. Urputně zíral před sebe do vody, jako by ještě sledoval vlastní pravici, která, jsouc ponořena pod vodou, svírala zkamenělý zouvák. Žáci Kopyto a Mňouk vytušili, že se zde odehrával tragédie, s níž je nutno seznámit Bezpečnost.
..."Probádáme všechny chodby pod hradem a zjistíme, kam vedou!" "Všechny asi ne," krotil ho Kopyto, "protože podle místní kroniky měří dohromady šedesát až osmdesát kilometrů!" "To je taky dost," připustil Mňouk. "Co když tam zabloudíme a umřeme hlady?" "Vezmeme si s sebou křídu," vysvětloval Kopyto, "a budeme si po stěnách dělat značky. Kromě toho mám dlouhosvítící baterku a pro případ potřeby i píšťalku." "V podzemí se nikoho nedopískáš," mínil Mňouk, "i kdyby ses upískal." "Tak jdeš, nebo nejdeš?" zeptal se Kopyto. "Samozřejmě že jdu," odvětil Mňouk, "buďto společně zahyneme, nebo objevíme veliké věci!"
... "Ona mě totiž smrtelně urazila!" "Smrtelně? Opravdu smrtelně?" "Představ si, že mi tuhle řekla: Ty, Mňouku, u mne nejsi hrdina, nýbrž salát! Měl by ses někdy slyšet, jak vyvádíš při vejprasku! Já jsem jen slabá žena, ale když jsem bita, tak pouze nepatrně kvičím." "Jindra Benecká je závistivá holka, které vadí naše sláva a proslulost. Jde ovšem o to, aby své názory dále nešířila a nekazila naši dobrou pověst!" "To ji neznáš," řekl Mňouk, "ta si ještě nikdy nenechala nic pro sebe. Je schopná všeho." "Tak jí nařežeme," navrhl Kopyto, "a uvidíme, jestli bude jen nepatrně kničet!" "Nebudu tlouci dámu," řekl Mňouk, "neboť to nemám v povaze."
... "Viděl jsi film Král Šumavy? Tam jeden diverzant nosí ve futrálu na housle samopal. Proč by tam nemohl Mistr Johanides mít ukrytou pušku?"
... Ze silnice se ozývalo tiché vrzání a kodrcání. Opatrně vyhlédli z úkrytu a spatřili zavalitého muže středních let, kterak za sebou táhne vozík. "To je on!" zašeptal Kopyto. "Neměj s ním slitování a prašť ho pořádně!"
"Buď bez starosti!" řekl Mňouk a pevně sevřel v ruce dubové poleno. "S takovým banditou se mazlit nebudu!"

magda3112
magda3112
20.11.2022 1 z 5

Knihu jsem četla před rokem, možná dvouma a nic moc ? Zápletky povídek se neustále opakují a nic nového a převratného se tam neděje, kdyby to nebyla povinná četba tak ji nedočtu.

heavy66
heavy66
19.10.2022 5 z 5

Kopyto a Mňouk byli mými spolužáky po celou základku, i na gymplu. Potkávali jsme se na stránkách časopisů Ohníček nebo Pionýr. Oproti Rychlým šípům nebo Hochům od Bobří řeky to byli skuteční pankáči a rebelové!

helenkan
helenkan
25.01.2022 3 z 5

Tak nějak jsme si připomněla svoje dětství. Co jsme jako děti vymýšlely za lotrovinky a hledaly různá dobrodružství. I když zdaleka ne jako tihle Švandrlíkovy vykutálení hrdinové. :-) V rámci výzvy jsem jí přečetla, ale jinak, pro mě už né to pravé.

Meda77
Meda77
20.01.2022 4 z 5

Mňoukovci jsou klasikou své doby, stejně jako Švandrlík a ilustrace pana Neprakty. Humorné vzpomínkové počtení na pohodu. Silné 4.

Aribana
Aribana
19.12.2021 3 z 5

Protože jsem knihu nečetla jako dítě, tak jsem si jí přečetla teď. Je hezky napsaná ke své době a já myslím, že i zajímavá pro určenou generaci.

oskli
oskli
19.05.2021 4 z 5

Kopyta a Mňouka jsem v dětství milovala. Teď jsem po knize sáhla nostalgicky, pro večerní čtení synovi. Potřebovala jsem něco, co má jednotlivé kapitoly, aby syn neměl potřebu dočítat mnou nedočtené příběhy do konce a neodvádělo ho to od jeho rozečtené knihy. Přiznám se, že mně už čtení moc nebavilo, místy mi přišlo hloupé a humor moc na sílu, ale syna čtení bavilo moc a (většinou nepovedená) dobrodružství si užil. A to je hlavní.
Včera jsme vytáhli Baskarvilla, který mě v této sérii bavil nejvíc. Jsem zvědavá, jestli mě potěší i po letech :-)

MartinPetlach
MartinPetlach
14.03.2021 5 z 5

Tyhle knihy byly celé moje dětství, pamatuji si, že jsem jich přečetl tak 8 nebo 9 a vždycky na ně budu vzpomínat. Bylo to moje první setkání se Švandrlíkem a jeho humorem. Samozřejmě nemůžu zapomenout na audioknihu skvěle namluvenou Liškou a Matonohou.

Kontryhelka
Kontryhelka
30.11.2020 5 z 5

Mám knihu starou ještě po rodičích a za mě moje první seznámení s panem Švandrlíkem a jeho humorem. Knihu jsem jako holka zhltla na první zátah a stala se na dlouhou dobu moji stálicí. Ještě v dospělosti se k ní občas vracím a s láskou vzpomínám na školní léta, kdy jsem knihu poprvé dostala do ruky a začetla se.

Atak
Atak
24.10.2020 5 z 5

Velice oddechové početní

J.P.S.
J.P.S.
02.10.2020 4 z 5

Tyto "první" díly žáků Kopyta a Mňouka (původně vydávány v časopisech Pionýr a Větrník) byly zdaleka nejlepší. Jednalo se o veselé povídky, kde snahy kluků o detektivní pátrání nebo odhalení tajemna končily takřka výhradně nějakou humornou blamáží či fiaskem. Tím se tyto první povídky lišily od pozdějších, které se postupně stávaly více "detektivní" a s úspěšným vyřešením případu.

RoBertino27
RoBertino27
18.08.2020 4 z 5

Postrach Posázaví - to jsou Kopyto s Mňoukem a jejich legendární příhody. Ještě pamatuji, když jejich eskapády vycházely v časopise Pionýr, poté Větrník a zase Pionýr, než byl Švandrlík zbaven možnosti publikovat. Souborné vydání ukazuje, jak postupně slábly nápady, které později přešly ve vyslovenou degradaci dvojice, ale většina zdejších epizod je klasikou a mnoho fanoušků obyvatel městečka, kde žáci základní školy řádili, bude určitě spokojena.

Cajda
Cajda
01.06.2020 4 z 5

Vtipné, nenáročné, oddechové čtení u kterého není potřeba nijak zvlášť přemýšlet - tyto knihy jsou dle mne sázka na jistotu - doporučuju :o)

Katka2382
Katka2382
27.05.2020 5 z 5

Naprosto skvělé,čtivé,humorné a oddechové čtení pro malé i velké.

Jaruš7
Jaruš7
25.02.2020 4 z 5

Příhody žáků K+M jsou kanadské žertíky nechtěně vydařené a chtěné s důsledkem jiného významu.
Dnes, kdyby autor mohl příběhům zdeformovat slovní zásobu bylo by to cool.
Z obsahu v jiném znění : Ledová blamáž- cesta ke štěstí, Pukavec pro pěvecké sólo, Štěniční nadílka, Záchranář sněhulák, atd.
Citace:" Holku, kterou táta pleská, nezkazí se, bude hezká."
Využití školních znalostí v akčních nápravách životních trablů, kamarádů na život a na smrt.

n.ezn.amy
n.ezn.amy
30.10.2019 5 z 5

Příběhy žáků Kopyta a Mňouka, kteří pátrají po záhadách v okolí Sázavy. U téhle knihy se člověk musí smát nahlas, humor pana Švandrlíka je naprosto jedinečný

McLovin
McLovin
26.04.2019 5 z 5

Naprosto dokonalé....

katka.oo
katka.oo
21.04.2019 5 z 5

Příhody žáků Kopyta a Mňouka jsou jedny z nejoblíbenějších knih mého dětství, moje srdcovka. Četla jsem teda to první vydání z roku 91, které není tak tlusté, ale s chutí se pustím i do dalších jejich dobrodružství :-). Doporučuji malým i velkým čtenářům :-).

ijcro
ijcro
14.01.2019 5 z 5

Poprvé jsem to četl z kompletního sebraného vydání z roku 1973, tohle je rozšířené o několik příběhů a hlavně z něj zmizeli soudruzi i soudružky a další reálsoc (nutno podotknout, že nedůsledně, korektor asi svou práci odfláknul, ale klobouk dolů mistrovi, je to kumšt převyprávět to do jiných reálií, i když nějaký ten diverzant zůstal). Rozhodně to za přečení stojí jako výborná oddechovka (však původní příběhy vycházely v nějakém časopise, tuším, že to byl snad Pionýr?) Supr!

Kerberos
Kerberos
12.09.2018 4 z 5

Vtipné vyprávění,hlavně když si poslechnete vyprávění Liška-Matonoha.

KAREL6725
KAREL6725
14.02.2018 5 z 5

Jako kluk jsem četl příběhy ve Větrníku, když se mi po letech dostala do ruky kniha , která poprvé obsahovala všechny příhody byl jsem úplně nadšený. Tohle nikdy neomrzí, nezklame , vždy dobře pobaví. Plný počet hvězd , pořád perfektní čtení.

maramisak03
maramisak03
22.12.2017 5 z 5

Knížka je moc úžasná a někdy vtipná. Švandrlík píše hezky a vtipně. Je napsána starší češtinou třeba: Kolna, což znamená kůlna.

Kopyto a Mňouk chtějí vyřešit pachatele, ale nikdy se jim to nepovede. Asi v 15 příbězích se opakuje ,,V rekordním čase."

petrakočárová
petrakočárová
12.08.2017 5 z 5

Povedené!

Lucissia
Lucissia
02.04.2017 5 z 5

Doteď si pamatuju, jak jsme kdysi dávno byly s mamkou v knihkupectví a ona mi u Kopyta a Mňouka řekla: Na to si pamatuju, to jsem četla v časopisech (a já už nevím v jakých), a moc se mi to líbilo. A knížku mi koupila a ta odstartovala mojí éru Kopyta a Mňouka. A klidně si ji přečtu i ve skoro čtyřiceti a bavím se skvěle. :-)
Kdyby maminka vzala na Old Shatterhanda rákosku, poručila mu, aby svlékl kalhoty a ohnul se přes otoman, tak by mu asi do smíchu nebylo. :-)))
Prostě je miluju i v dospělosti. :-)

RSR
RSR
28.11.2016 4 z 5

Četla jsem svým dětem, moc se jim líbila a musím říct, že i já jsem se skvěle bavila.

cenichajda
cenichajda
08.09.2016 4 z 5

Ctenim teto knizky jsem se vratila do detstvi, ktere jsem shodou okolnosti take travila na Sazave. Kazde prazdniny jsem marne doufala a cekala, jestli se nahodou slavna dvojice K+M odnekud nevytasi Samozrejme marne :D
Mam doma vsechny "lumparny" teto povedene dvojice (ano ja vim, sprave je to dobrodruzstvi :D ) a jsem na to extremne hrda :D :D

Je to proste skvela oddychovka a relax, u ktere se treba i nekdo pobavi. A jen pro potvrzeni pridavam par, alespon pro me, vtipnych hlasek:

" Vas dva pustit do Tater a dat vam volnou ruku, tak z nich za par dni udelate druhe Polabi"

" No," rekl rozpacite Kopyto, "ja jsem v zivote zadny letajici talir nevidel. Tak si myslim..."
" Gronsko jsi taky nikdy nevidel a existuje" minil Mnouk.

" Co to je za psa?" Zeptal se Kopyto?
" Nejaky krizenec! Neco mezi medvedem a muflonem" odvetil Breburda :D :D

P.S. Milovala jsem Mnouka
P.S.2 Nesnasela Jindru Beneckou ;)

AllyKumari
AllyKumari
10.07.2016 5 z 5

Jedna z nejlepších humoristických knih, které znám. Je mi záhadou, proč se dnes skoro vůbec neobjevuje u knihkupců a mladší než já ji prakticky neznají.... Jejich škoda :)

jakafe
jakafe
20.05.2016 5 z 5

V dětství jsem milovala tři knižní série z prostředí klučičích part: Mikuláše, Boříka a spol. a Kopyta a Mňouka. Právě tuto povídkovou knihu jsem od nich měla nejraději. Dnes jsem si je půjčila z knihovny od rodičů a zase se směju nahlas. Fakt pecka - vtipné, dobrodružné příhody obyčejných českých kluků a obyvatelů jednoho městečka.

Tazz1
Tazz1
22.03.2016 5 z 5

Jako kluk jsem to hltal a chtěl jsem zažívat dobrodružství jako oni :-)

sulcv
sulcv
28.02.2016 5 z 5

Knížka která je určena především dětem. Potěší ovšem i starší čtenáře, kteří se na jejích stránkách mohou vrátit do dětství.

Mates84
Mates84
27.10.2015 5 z 5

zbožňuji:)))

Negative13
Negative13
28.09.2015 5 z 5

Četl jsem jako kluk... BOMBA :-)

toecutter
toecutter
29.06.2015 5 z 5

Příhody žáků Kopyta a Mňouka znám ještě jako malý chlapec z otcových super časopisů Větrník a Pionýr,které vycházeli myslím v 60-70 letech a fotr je měl doma schovaný-byli to parádní časopisy,kterým ty dnešní pro mládež nesahají ani po paty-a mimo plno výborného čtení v nich vycházel i K+M-typický Švandrlíkův humor,příběhy dětsky super a excelentní kresby Neprakty

Daniel.F
Daniel.F
28.06.2015 5 z 5

Kniha mého dětství!

ParrotGirl
ParrotGirl
07.06.2015

Dostala jsem ji jako odměnu na táboře a ta kniha mě mile překvapila! Úžasné zpracování.. :-)