100 nejlepších hororů

Soubor povídek, které mají společné téma: napětí, strach, hrůzu a děs. A že je Miloslav Švandrlík neobyčejně vynalézavý ve strašení a nahánění husí kůže, se můžete přesvědčit i vy sami. Bát se se Švandrlíkem je neobyčejný čtenářský požitek, který ovšem nevede k deportaci na psychiatrickou kliniku, ale ke čtenářskému maratonu až na konec knihy. Texty jsou doplněny ilustracemi nezaměnitelného Neprakty....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/19492/nejlepsich-hororu-19492.jpg 4.480
Horory, Literatura česká
Vydáno:, Epocha (ČR, od r. 1989)

Citra642

Naprosto úžasné povídky. To nemá chybu! To jeho psaní je naprosto parádní.

JelloBiafra

Kompilácia hororových poviedok pána Švandrlíka je obsiahlou zmesou čierno-humorných príbehov. Niektoré z nich boli v roku 1996 zadaptované v seriály "Draculův švagr" či neskôr v seriále "Okno do hřbitova". Autor nešetrí cynizmom ani vtipnými hláškami a zároveň dokáže čitateľa spoľahlivo zamraziť. Prekvapí tu typické české prostredie i ukážka nátury priemerného českého človeka. Ale nechýbajú tu ani vtipy na adresu jednej nemenovanej menšiny (hlavne poviedka "Výrobce rachejtlí" je v tomto prípade excelentná). Potešia kresby pána Wintera-Nepraktu, pretože jeho výtvarnícky štýl bol nezameniteľný. Priznám sa, že som knihu dostal pred mnohými rokmi k svojim 12 narodeninám a v priebehu niekoľkých mesiacov som prečítal veľa poviedok. Takže sa jedná o jednu z mojich prvých kníh vôbec. A má svoje pevné miesto v mojej knižnici.

Eicherik
25.06.2016

Povídky v této knize nejsou hororové, ale spíše se jedná o černý humor. O úžasný černý humor s nezbytnými ilustracemi od J. W. Neprakty.

bergerova
24.06.2016

Většina z povídek byla fajn, člověk se i chvílemi bál, ale některé se mi nelíbily. Každopádně každý si v téhle knize něco najde :)

toecutter
13.12.2014

naprosto super jako celá jeho tvorba-směs horroru a jeho osobytého humoru-většina povídek se super koncem

eraserhead
13.07.2014

Leta letoucí jsem v domovské knihovně, v horrorové polici, Švandrlíkova Draculova Švagra záměrně přehlížel. Protože jsem Švandrlíka měl zarytého jako humoristu a DŠ jsem (neznale) považoval za jakousi karikaturní parodii. Až díky seriálové verzi (byť poměrně slabé) několika povídek z tého knihy a žánrovému vyspění, jsem objevil Švandrlíka coby horrorového velkého fandu a autora. Pravdou je, že se za to otálení dost stydím. Pravdou však také je, že největší chybou této knihy je její rozsah. Švandrlík skvěle zvládá jak kratičkou, sotva dvoustránkovou povídku, tak i delší, několikastránkový, útvar. Ale vybrat a do jednoho svazku nacpat rovnou stovku, to s sebou nutně přináší rozmrzení a obecný úpadek zájmu. 100 nejlepších hororů obsahuje hromadu výtečných a skvělých povídek (za nejlepší - i jako TV verzi - považuji Popravu na Kramberku, to je horor jako řemen, nijak nezaostávají ale i např. Lojza, Imbecil, Draculův švagr - tolik odlišný od TV verze, ale stejně dobrý -, Geniální plán, Zvědavost, Přirozené vysvětlení atd. atd.). Minimálně třetina knihy obsahuje opravdu bravurní kousky. Druhá třetina pak slušné kousky, které nejsou zrovna moc originální, atmosférické, napínavé, ale zaujmou hlavně tou kombinací mrazivého, brutálního a švandrlíkovsky pojatého haškovského humoru. Protože humor (v tomto podání notně ironický, černý až brutální) jde Švandrlíkovi stejně dobře, ne-li lépe, jako jeho nejvybranější horrorové kousky. No a pak tu je ta třetí třetina - tu tvoří povídky poměrně slabé (jak z té horrorové tak i z humorné stránky), povídky, které dokola, jen v jiném hábitu, omílají jednu a tu samou pointu - a právě fakt, že se podobných povídek do knihy dostalo dost, se dost projevil na mém hodnocení - a v poslední řadě povídky, které nejasou jako nějak moc špatné, jen jsem nepochopil, proč se objevily v knize sdružující hororové povídky. Tedy, aby náhodou nedošlo k nějaké mýlce - Švandrlík ví, jak napsat dobrý, co dobrý, skvělý horror. Je to prostě letitý horrorový fanda, to z jeho povídek čiší, stejně jako věčné "kritizování" materialistů a skeptiků. Ale spíše než atmosférou (která ne, že by chyběla zcela, v některých povídkách je hustá fest) zasahují ironií, nečekaným zvratem a nečekanou pointou. Švandrlík vše podává dost lidově, prostě, takříkajíc od huby, což trošku té atmosféře u mnoha povídek brání, ale zase dokáže překvapit nečekanou brutalitou a až kontroverzními kousky (např. nekrofilií). Jak jsem již řekl, největším nepřítelem této knihy je její rozsah.

čohynka
13.06.2013

Pár povídek už znám z knížky "Rakev do domu", no a ten zbytek - prostě bomba... Tu knížku miluju :)

tykeww
29.07.2012

Bože, jak já tudle knihu žeru! :D Některé povídky jsou trochu slabší, ale ta atmosféra, která je cítit z většiny z nich, mně vyhovuje.