Lena78537 Lena78537 komentáře u knih

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Opět skvělý román o lásce, křivdách i nenávisti, které se prolínají třemi generacemi jedné rodiny.. Skvěle vystihnuty popisy a pocity jednotlivých postav. Kniha, která nepustí od začátku až do konce. Co jiného taky od paní Körnerové čekat. Vřele doporučuji.

25.04.2023 5 z 5

Poslední království Poslední království Bernard Cornwell

Tak jsem zase jednou vlítla do parádního počtení :)
Úplně nevím, komu fandit, jestli Angličanům nebo Normanům. Uhtred není typický klaďas, ale já ho fakt žeru. Baví mě historicky podložené události. Kniha plná odvážných bojovníků, bitek a nájezdů, u kterých mám obvykle problém udržet pozornost. Tady to je ale jinak.
Těším se na další díl.

20.04.2023 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Páni! Silný, hodně silný. Autorka prostě umí. Psychologický román, postavený na ceste k poznání sebe sama, pochopení a hlavně nepochopení. Někdy je těžké smířit se sám se sebou a svým okolím.

16.04.2023 5 z 5

Jelení vršek Jelení vršek Hana Marie Körnerová (p)

Po trochu rozevlátém začátku se postupem tento historický román četl velmi dobře. I když se příběh zcela nezakládá na skutečných reáliích, paní Kőrnerová opět svým vypravěčským umem krásně popisuje děj i události.
Líbily se mi charaktery postav. Střídala se akce s romantickými prvky a překvapujícími událostmi. Kdybych mohla, doslova knihu zhltnu jedním dechem.

12.04.2023 4 z 5

Andílek Andílek Lucinda Berry

Děsivý, zamotaný příběh. Odhaluje nejtemnější stránku rodičovství a ukazuje snahu udržet rodinu pohromadě - za každou cenu, nehledě na následky.

07.04.2023 4 z 5

Poslední nádech Poslední nádech Lucy Clarke

Lehké, odpočinkové čtení, nad kterým netřeba moc přemýšlet. Konec byl od počátku dost předvídatelný, a na můj vkus až moc přeslazený.

01.04.2023 3 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Tak jsem si také musela přečíst knihu, která způsobila takový poprask. Ač to není úplně můj šálek kávy, námět je super, ale tady to končí. Jde o popis poprav/porážky lidí/kusů určených ke konzumaci po tom, co vláda uzákoní kanibalismus na základě údajného smrticiho viru, přenášeného zvířaty. Chybí tam ale zápletka, něco co by se pokoušelo situaci řešit, nějaké východisko.. Tedy.. vůbec o nic bych nepřišla, kdybych se do knihy nepustila.

20.03.2023 1 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Lokální historický román psaný na světové úrovni. Není divu, vždyť britové jsou zakladateli tohoto subžánru. Naprostá dokonalost a dechberoucí zážitek.

18.03.2023 5 z 5

Pražská zima Pražská zima Madeleine Albright

Skvělý čtenářský zážitek. Pokud vás zajímá historie a dění kolem 2.světové války, je to velmi příjemné osvěžení a doplnění znalostí.
Také pro ty, kteří se teprve začínají seznamovat a mají zájem se o tomto období něco dozvědět, je kniha psána velmi srozumitelnou a příjemnou formou.
Kniha je také doplněna rodinnou historií autorky a jejím osobním pohledem na politiku a osobnosti, které ji ovlivňovaly.

23.02.2023 4 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Fajn detektivka, která příliš nenadchne, ani neurazí. Takový lepší průměr.

19.02.2023 3 z 5

Pěkné vyprávění a vykreslení života, třídních rozdílů a vztahů. K poslední hvězdě mi tam ale přeci jen něco chybělo. Asi něco, o co by v knize skutečně šlo. Za přečtení každopádně stojí.

14.02.2023 4 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

I já jsem se díky čtenářské výzvě dostala k této klasice a jsem moc spokojená. Krásně napsáno a vykresleno téma a prostředí, aniž by to celé působilo preslazeně. Zpočátku jsem měla problém zorientovat se v tom množství postav, ale postupem jsem si knihu moc užila.

11.02.2023 4 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Že Rowlingová ani při tom množství stran na chvíli neztratí nit a neustále nutí čtenáře být ve střehu, aby mu náhodou něco neuniklo, je naprosto perfektní. Celá série mě moc baví, i když Cormoran by v soukromém životě nemusel být až takový suchar. Těším se na další díl.

06.02.2023 5 z 5

Večer a jitro Večer a jitro Ken Follett

Folet je skvělý vypravěč a románopisec. Nádherný příběh. Ragnu a Edgara jsem si doslova zamilovala.

02.02.2023 5 z 5

Paní Lednická opět dává nahlížet do událostí svého rodného kraje. A ač je tento kraj i mým krajem rodným, o této tragédii jsem neměla ani tušení. Opravdu (po)zapomenutá tragédie. Přečetla jsem na jeden zátah, protože i když je to kniha skvělá, tak bych se do ní jen ztěžka pouštěla na vícekrát.

20.01.2023 5 z 5

V zahradě zášti V zahradě zášti Camilla Bruce

Velmi čtivý životopis černé vdovy Belly Gunnessové, kdy ji stejně jako její sestra máte tendenci neustále omlouvat, ale postupem času ji odsuzujete. Chvílemi ji fandíte a vzápětí zase nesnášíte, protože Belle byla děsivá, ale měla v sobě i cosi dobrého. Skvěle napsáno od začátku, až do poslední stránky.

18.01.2023 4 z 5

Dívka, již jsi tu zanechal Dívka, již jsi tu zanechal Jojo Moyes

Pro mě asi nejslabší kniha autorky. Fajn téma a potenciál. Oba příběhy jsou za mě nepropracované a nedotažené, jakoby spíchnuté horkou jehlou.
Obě hrdinky mě většinou štvaly svou naivitou a chováním. Romantická linka je nevěrohodná a místy až přehnaná. Tahle kniha mi nesedla tak, jak jsem od ní očekávala.

10.01.2023 3 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Nový rok jsem, zdá se, nastartovala opravdu kvalitně. Jestli to takto bude pokračovat dále, mám se na co těšit.
Jak autorka v doslovu zmiňuje, podklady k této knize sbírala několik let. A je to na ní opravdu znát. Ale to by nebyla Ruta Sepetys, aby to tak nebylo. Opět skvělá příprava. Styl psaní, zachycení příběhu, prostředí a doby je naprosto dechberoucí.
I když Ruta píše velmi čtivě a svěže, čtení to není nikdy jednoduché.
Kniha popisuje historické detaily roku 89 v Rumunsku, kdy státy Evropy bojovaly za pád komunismu a za svobodu. Byla jsem dítě, když jsem moji mámu na Vánoce v osmdesátém devátém přistihla plakat. Tenkrát jsem si myslela, že je to tím, že nenašla pod stromečkem něco, co si přála. Dnes vím, že plakala proto, že měla strach... Co s námi bude?
Jestli jsme si mysleli, že jsme těch 40 let žili v nedostatku, strachu a pod vládou tyranů, to, co se dělo v Rumunsku za diktatury Nicolaea Ceauşesca, bylo naprosto šílené.
Všechno toto by mělo být součástí hodin dějepisu a něměli bychom zapomínat...

06.01.2023 5 z 5

Staré odrůdy Staré odrůdy Ewald Arenz

Ten pocit, když dočtete poslední řádky a víte, že jste vstřebali něco, co ve vás zůstane ještě hodně dlouho a budete nad tím přemýšlet a probírat to v sobě ze všech stran. Tak krásný, niterní, emotivní, srdcervoucí a až fyzicky bolestivý a smutný příběh, jehož se díky naprosto skvělému stylu autora a jeho popisu děje a emocí postav stáváte součástí. …Když nefunguje stroj, tak ho rozebereš, vyndáš vadnou součástku a zase ho složíš… Ale lidi přece nejsou stroje. Když se v nich něco potrhá, někdy to prostě musí srůst… A to chce nějaký čas…

03.01.2023 5 z 5

Stíny nad zálivem Stíny nad zálivem Lucy Clarke

Neuvěřitelně smutné a napínavé až do poslední stránky. Letošní rok se mi podařilo zakončit skvělou knihou. Psychologický román o tom, jak tragédie, kterou nechce zažít nikdo, ničí životy a jedno velké přátelství. Navíc s nádhernými popisy přírody. Od knihy jsem se nemohla odtrhnout.

31.12.2022 5 z 5