Pražská zima

Osobní příběh o paměti, Československu a válce, 1937-1948 Knihu vzpomínek Madeleine Albrightové nejlépe přiblížil nedlouho před svým úmrtím autorčin blízký přítel Václav Havel: "Madeleine Albrightová napsala strhující příběh plný dobrodružství a vášně, tragédie a odvahy na pozadí okupovaného Československa během druhé světové války a následujících tří let, vedoucích k Únoru 1948. Ve své knize nabízí svěží, neotřelý pohled na události, jež formovaly její život a pozdější kariéru, a dovádí nás k hlubokému zamyšlení o mravních dilematech, které se projevovaly i v našich životech." Nakladatelství Argo vydává ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136744/big_prazska-zima-N1b-136744.jpg 4.4295
Literatura faktu, Biografie a memoáry, Historie

Vydáno: , Argo

Prague Winter: A Personal Story of Remembrance and War, 1937-1948, 2012

Kniha Pražská zima

Apo73

Mám rád autobiografické texty. Zvlášť, když je to od někoho, kdo přesáhl máš český kotlík a má dokonce jakousi globální životní zkušenost. U paní Albright toto všechno je. Vzpomíná na to, co se dělo, než se stala ministryní zahraničních věcí, je to detailní a velmi cenný vhled do situace kolem československé emigrace v Londýně, do zákulisí českého vysílání BBC za 2. světové války. Je to plné různých úvah - a také pro českého čtenáře trochu zbytečných souvislostí, je vidět, že je to psáno pro Američany. Ale za to bych se nehněval. Považuji text za solidní biografickou knihu, která jistě trpí mnohými nepřesnostmi danými pamětí, ale vnímám i díky této knize paní Madeleine jako výraznou osobnost. Nehodnotím její politickou dráhu a její politická rozhodnutí v Clintonově administrativě. Je to člověk, na kterého bychom jako Češi měli být hrdi. Taky doporučuji audioknihu, kterou skvěle načetla Dana Syslová.

Dagmus

To musela být hrůza, smutné čtení.

Renatka11

Diky Pražské zimě jsem si především rozšířila obzory a objevila souvislosti a detaily naší i evropské předválečné, válečné i poválečné historii do roku 1948, která úzce souvisela s prací autorčina otce. A spíš mimochodem jsem se dozvídala i o osobní historii Madeleine a její rodiny. Knížku bych ráda doporučila studentům středních škol i všem, kdo se chtějí čtivou formou dozvědět neco víc o naší historii, ať už se zajímají o autorku samotnou nebo zatím ne.

iam.sokol

Pražská zima není úplně klasická autobiografie, jako spíše mozaika složená ze vzpomínek a nově nalezených informací o rodině Korbelových, které jsou zasazené do historického kontextu druhé světové války a období po ní. Velký respekt především zasluhuje rozsáhlá příprava podkladů a rešerše, při níž Madeleine Albrightová postupně odkrývala veškeré detaily o původu a osudu její rodiny, což samo o sobě muselo být psychicky náročné. O to více si cením toho, že se rozhodla celý příběh publikovat veřejně. Za to jí patří velký dík a můj obdiv. Z celého obsahu knihy se spolu neshodneme na jedné jediné kauze, a to je role Emila Háchy v době Protektorátu, ovšem to beru - jakožto rodák z Trhových Svinů - jako jen čistě subjektivní záležitost.

suvik
20.07.2020

Velmi čtivé. Přestože pojednává o nelehkém období 2. sv. války až k únoru 1948, moc se mi líbil neutuchající optimismus paní Albrightové a víra v demokracii a její hodnoty, která provází její rodinu již od první republiky. Kniha tedy nese i jisté poselství. Je psaná hezkým jazykem a najdeme v ní i velmi vtipné obraty, které občas shodí nejednoho tyrana, což je velmi osvěžující. Doporučila bych místo nudných učebnic novodobé historie našeho státu. On i ten rodinný příběh Korbelů právě hodně přiblíží danou dobu a tudíž není tak suchopárný jako právě bývá v učebnicích.

Nifredil
17.01.2020

Naprosto fantasticky napsaná kniha o československých dějinách mezi lety 1937 a 1948. Madleine Albrightová využila svých znalostí českých dějin, kterým se věnovala v rámci své diplomatické praxe, ale i svých znalostí o československých dějinách, které získala díky svému studiu historie na univerzitě a spojila to vše dohromady se svým vlastním rodinným příběhem, příběhem vlastně holokaustu. Je to krásně napsané svědectví o dané době z pera někoho, kdo byl tak blízko všech tehdejších osobností a klíčových okamžiků. Cenné je i to, jak se paní Madeleine podařilo dohledat osudy jednotlivých členů rodiny a působivě vylíčit jejich cestu nacistickou mašinerií. V neposlední řadě je kniha zároveň i příběhem prezidentského působení Edvarda Beneše očima lidí blízkých jeho úřadu. Kniha by mohla sloužit jako skvělý úvod do našich dějin pro cizince, ale poučení v ní najdou i Češi a Slováci. Plusem je krásná práce s jazykem. Je až s podivem, jak paní Madeleine dokázala udržet svou znalosti jazyka země, kde vlastně neprožila valnou většinu života. Pro mě osobně je kniha navíc i cenným svědectvím o tom, jak mohou emigranti vnímat svou vlast a co to je láska k rodině, kořenům, z kterých člověk vzešel, a k zemi svého původu.

Péťa1950
11.10.2019

Hlavní je v anotaci.Velice podrobně je rozebírána úloha Eduarda Beneše v předválečném období, za války i po ní až do roku 1948. Hodně je věnováno holokaustu, kde autorka přišla o většinu příbuzných a zjistila to až v dospělosti. Vzpomínky z dětství, osud jejích rodičů ve vývoji historických událostí. Náročné na čtení a podle obsahu určitě ne pro pobavení.

Josh
02.09.2019

X v 1 = čtivé objektivní přemýšlivé hybné empatické ....