Pražská zima

Osobní příběh o paměti, Československu a válce, 1937-1948 Knihu vzpomínek Madeleine Albrightové nejlépe přiblížil nedlouho před svým úmrtím autorčin blízký přítel Václav Havel: "Madeleine Albrightová napsala strhující příběh plný dobrodružství a vášně, tragédie a odvahy na pozadí okupovaného Československa během druhé světové války a následujících tří let, vedoucích k Únoru 1948. Ve své knize nabízí svěží, neotřelý pohled na události, jež formovaly její život a pozdější kariéru, a dovádí nás k hlubokému zamyšlení o mravních dilematech, které se projevovaly i v našich životech." Nakladatelství Argo vydává ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/136744/prazska-zima-osobni-pribeh-o-pameti-ceskoslovensku-a-valce-1937-1948-136744.jpg 4.4251
Literatura naučná, Biografie a memoáry, Historie
Vydáno · Argo

Prague Winter: A Personal Story of Remembrance and War, 1937-1948 · 2012

Kniha Pražská zima

Josh

X v 1 = čtivé objektivní přemýšlivé hybné empatické ....

jfialova

Kniha příliš životopisná není, spíše zasazuje dětská léta autorky do historického pozadí tehdejších událostí. Přestože jde o události notoricky známé, našla jsem v knize řadu zajímavých úvah a postřehů, které mi rozšířily obzory a donutily se podívat na některá fakta z jiného úhlu. Doporučuji všem, kdo si chtějí zopakovat moderní československé dějiny a dozvědět se nové zajímavé detaily z naší historie.

u_marketa

Je to takové shrnutí přelomových událostí českých dějin - tou "zimou" jsou myšleny dvě ztráty svobody po sobě, Mnichov a nástup komunismu. Jak tady už zaznělo, také jsem čekala více ze života autorky, nebo aspoň ze zaměstnání jejího otce, který se v těch důležitých okamžicích pohyboval mezi těmi, kdo tyto dějiny tvořili. Chápu, že se paní Albrightová rozhodla sepsat, co ví o své rodné zemi a o některých událostech, které ji utvářely. Pro cizince je kniha patrně přínosnější než pro Čechy, kterým spíš nepřinese nové informace.

pestas
30.12.2018

Popravde jsem ocekavala vice ze zivota Madleine, takze me trochu nemile prekvapilo, ze kniha je spise popisem politiky a situace za 2. sv. valky a po ni. Ale na druhou stranu jsem si znovu ucelila historicke okamziky, ktere formovaly nas stat, dozvedela se nove informace, a tak knihu hodnotim 3 hvezdami

Kamys
15.12.2018

Z 80% kniha o politice a historii v obdobi druhe svetove valky a kratce po ni, ve zbytku osobni pribeh rodiny Korbelovych (rodicu Madelaine). Pokud nejste v historii zavrtani odcrana do vecera, s nejvetsi pravdepodobnosti se dozvite dost informaci a souvislosti, ktere jste o te dobe nevedeli.
Pripada mi fascinujici, ze se Madelaine Albrightova dozvedela o svem zidovskem puvodu az v 59 letech - tahle kniha je pro ni asi neco mezi terapii a vzdanim holdu predkum - a pustila se do toho velmi detailne. Z knizky je citit vztah k Ceskoslovensku i zahranicni nadhled.
Nejtezsi bylo docist posledni roky, valka skoncila a dalsi peklo jsme si uz pusobili sami :-(

Mourasek
02.12.2018

(v En) Velmi dobrá kniha pro cizince, se stručným náhledem na zmíněné události, z pohledu autorky, což je jediná zajímavá věc pro našince, jelikož fakta jsou hodně stručná, i s menšími chybami.

Efča59
05.11.2018

Knihu jsem poslouchala v rámci plnění Čtenářské výzvy. Jinak bych se k ní pravděpodobně nedostala. Od knihy jsem očekávala životopis Madeleine. Jedná se ale spíš o zjednodušený popis českých dějin od roku 1918 do roku 1948 z pohledu Madeleine, samotné životopisné údaje obsahuje jen okrajově. Knihu bych doporučila cizincům, který se snaží pochopit české dějiny té doby. Mě nejvíce zaujal bonus audioknihy a to rozhovor s Madeleine při návštěvě Prahy.

Chesterton
16.10.2018

Nádherná, přiměřeně osobní, velice elegantním a poutavým způsobem poskládaná, komplikovaná česká historie. Autorka je dáma s nadhledem a dokáže zaujmout. Poslouchala jsem jako audioknihu a jistě se k ní brzy vrátím.