Pražská zima

Pražská zima https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136744/bmid_prazska-zima-N1b-136744.jpg 4 453 129

Osobní příběh o paměti, Československu a válce, 1937-1948 Knihu vzpomínek Madeleine Albrightové nejlépe přiblížil nedlouho před svým úmrtím autorčin blízký přítel Václav Havel: "Madeleine Albrightová napsala strhující příběh plný dobrodružství a vášně, tragédie a odvahy na pozadí okupovaného Československa během druhé světové války a následujících tří let, vedoucích k Únoru 1948. Ve své knize nabízí svěží, neotřelý pohled na události, jež formovaly její život a pozdější kariéru, a dovádí nás k hlubokému zamyšlení o mravních dilematech, které se projevovaly i v našich životech." Nakladatelství Argo vydává ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Argo

Prague Winter: A Personal Story of Remembrance and War, 1937-1948 , 2012

iam.sokol
09.01.2021 5 z 5

Pražská zima není úplně klasická autobiografie, jako spíše mozaika složená ze vzpomínek a nově nalezených informací o rodině Korbelových, které jsou zasazené do historického kontextu druhé světové války a období po ní. Velký respekt především zasluhuje rozsáhlá příprava podkladů a rešerše, při níž Madeleine Albrightová postupně odkrývala veškeré detaily o původu a osudu její rodiny, což samo o sobě muselo být psychicky náročné. O to více si cením toho, že se rozhodla celý příběh publikovat veřejně. Za to jí patří velký dík a můj obdiv. Z celého obsahu knihy se spolu neshodneme na jedné jediné kauze, a to je role Emila Háchy v době Protektorátu, ovšem to beru - jakožto rodák z Trhových Svinů - jako jen čistě subjektivní záležitost.

suvik
20.07.2020

Velmi čtivé. Přestože pojednává o nelehkém období 2. sv. války až k únoru 1948, moc se mi líbil neutuchající optimismus paní Albrightové a víra v demokracii a její hodnoty, která provází její rodinu již od první republiky. Kniha tedy nese i jisté poselství. Je psaná hezkým jazykem a najdeme v ní i velmi vtipné obraty, které občas shodí nejednoho tyrana, což je velmi osvěžující. Doporučila bych místo nudných učebnic novodobé historie našeho státu. On i ten rodinný příběh Korbelů právě hodně přiblíží danou dobu a tudíž není tak suchopárný jako právě bývá v učebnicích.

Nifredil
17.01.2020 5 z 5

Naprosto fantasticky napsaná kniha o československých dějinách mezi lety 1937 a 1948. Madleine Albrightová využila svých znalostí českých dějin, kterým se věnovala v rámci své diplomatické praxe, ale i svých znalostí o československých dějinách, které získala díky svému studiu historie na univerzitě a spojila to vše dohromady se svým vlastním rodinným příběhem, příběhem vlastně holokaustu. Je to krásně napsané svědectví o dané době z pera někoho, kdo byl tak blízko všech tehdejších osobností a klíčových okamžiků. Cenné je i to, jak se paní Madeleine podařilo dohledat osudy jednotlivých členů rodiny a působivě vylíčit jejich cestu nacistickou mašinerií. V neposlední řadě je kniha zároveň i příběhem prezidentského působení Edvarda Beneše očima lidí blízkých jeho úřadu. Kniha by mohla sloužit jako skvělý úvod do našich dějin pro cizince, ale poučení v ní najdou i Češi a Slováci. Plusem je krásná práce s jazykem. Je až s podivem, jak paní Madeleine dokázala udržet svou znalosti jazyka země, kde vlastně neprožila valnou většinu života. Pro mě osobně je kniha navíc i cenným svědectvím o tom, jak mohou emigranti vnímat svou vlast a co to je láska k rodině, kořenům, z kterých člověk vzešel, a k zemi svého původu.

Péťa1950
11.10.2019 5 z 5

Hlavní je v anotaci.Velice podrobně je rozebírána úloha Eduarda Beneše v předválečném období, za války i po ní až do roku 1948. Hodně je věnováno holokaustu, kde autorka přišla o většinu příbuzných a zjistila to až v dospělosti. Vzpomínky z dětství, osud jejích rodičů ve vývoji historických událostí. Náročné na čtení a podle obsahu určitě ne pro pobavení.

Josh
02.09.2019 4 z 5

X v 1 = čtivé objektivní přemýšlivé hybné empatické ....

jfialova
25.05.2019 4 z 5

Kniha příliš životopisná není, spíše zasazuje dětská léta autorky do historického pozadí tehdejších událostí. Přestože jde o události notoricky známé, našla jsem v knize řadu zajímavých úvah a postřehů, které mi rozšířily obzory a donutily se podívat na některá fakta z jiného úhlu. Doporučuji všem, kdo si chtějí zopakovat moderní československé dějiny a dozvědět se nové zajímavé detaily z naší historie.

Margherita_N
14.01.2019 4 z 5

Je to takové shrnutí přelomových událostí českých dějin - tou "zimou" jsou myšleny dvě ztráty svobody po sobě, Mnichov a nástup komunismu. Jak tady už zaznělo, také jsem čekala více ze života autorky, nebo aspoň ze zaměstnání jejího otce, který se v těch důležitých okamžicích pohyboval mezi těmi, kdo tyto dějiny tvořili. Chápu, že se paní Albrightová rozhodla sepsat, co ví o své rodné zemi a o některých událostech, které ji utvářely. Pro cizince je kniha patrně přínosnější než pro Čechy, kterým spíš nepřinese nové informace.

pestas
30.12.2018 3 z 5

Popravde jsem ocekavala vice ze zivota Madleine, takze me trochu nemile prekvapilo, ze kniha je spise popisem politiky a situace za 2. sv. valky a po ni. Ale na druhou stranu jsem si znovu ucelila historicke okamziky, ktere formovaly nas stat, dozvedela se nove informace, a tak knihu hodnotim 3 hvezdami

Kamys
15.12.2018 4 z 5

Z 80% kniha o politice a historii v obdobi druhe svetove valky a kratce po ni, ve zbytku osobni pribeh rodiny Korbelovych (rodicu Madelaine). Pokud nejste v historii zavrtani odcrana do vecera, s nejvetsi pravdepodobnosti se dozvite dost informaci a souvislosti, ktere jste o te dobe nevedeli.
Pripada mi fascinujici, ze se Madelaine Albrightova dozvedela o svem zidovskem puvodu az v 59 letech - tahle kniha je pro ni asi neco mezi terapii a vzdanim holdu predkum - a pustila se do toho velmi detailne. Z knizky je citit vztah k Ceskoslovensku i zahranicni nadhled.
Nejtezsi bylo docist posledni roky, valka skoncila a dalsi peklo jsme si uz pusobili sami :-(

Mourasek
02.12.2018 5 z 5

(v En) Velmi dobrá kniha pro cizince, se stručným náhledem na zmíněné události, z pohledu autorky, což je jediná zajímavá věc pro našince, jelikož fakta jsou hodně stručná, i s menšími chybami.

Efča59
05.11.2018

Knihu jsem poslouchala v rámci plnění Čtenářské výzvy. Jinak bych se k ní pravděpodobně nedostala. Od knihy jsem očekávala životopis Madeleine. Jedná se ale spíš o zjednodušený popis českých dějin od roku 1918 do roku 1948 z pohledu Madeleine, samotné životopisné údaje obsahuje jen okrajově. Knihu bych doporučila cizincům, který se snaží pochopit české dějiny té doby. Mě nejvíce zaujal bonus audioknihy a to rozhovor s Madeleine při návštěvě Prahy.

Chesterton
16.10.2018 5 z 5

Nádherná, přiměřeně osobní, velice elegantním a poutavým způsobem poskládaná, komplikovaná česká historie. Autorka je dáma s nadhledem co dokáže zaujmout. Poslouchala jsem jako zkrácenou audioknihu a jistě se k ní brzy vrátím.

alabra
15.10.2018 5 z 5

Jako milovníka historie mě kniha příjemně překvapila, je zajímavé číst o naší historii z pohledu Američanky, jež byla sama, či prostřednictví svých rodičů v blízkosti procházející paní historie.

amaenium
12.10.2018 4 z 5

Ke knize jsme se dostala díky čtenářské výzvě a myslela jsem, že kniha bude příběhem o průběhu druhé světové války. Dostalo se mi však úplně něčeho jiného - elegantního a čtivého popisu historických událostí o naší zemi. Díky této knize jsem se mohla v mnoha událostech dovzdělat a jsem ráda, že jsem se ke knize dostala.

Páájinka
10.09.2018 5 z 5

Zajímavá a poučná knížka.

Jarka 55
09.09.2018 5 z 5

Krasna kniha plna emoci a pravdy. Dlouho jsem odkladal jeji čteni ,protože to neni muj soudek,ale byl jsem velmi mile prekvapeny.

Michalka98
31.08.2018 5 z 5

Skvělá kniha, která srozumitelně popisuje nejhorší část československých dějin. Cením si toho, že paní Albrightová seznamuje s historií našich národů zahraniční čtenáře. Doporučuji k přečtení.

Silwinka87
23.08.2018 4 z 5

Mě se knížka líbila,i když jsem ji četla celkem dlouho .Pěkně a srozumitelně popsaná historie i politika naší země a vlastně celého světa..
Čekala jsem více ze soukromí,ale i tak se knížka četla dobře,i když úplně jednoduché čtení to nebylo..

Posi
20.08.2018 4 z 5

Kniha je super, ale doufám, že už o válce nebudu nikdy číst. Je také fajn, jak jsou zde popsány historické postavy.

Evus
08.08.2018 4 z 5

Čtivě napsaná kniha shrnující nejtemnější pasáže moderních českých dějin. Ačkoli je kniha psaná někdy až zbytečně podrobně, nový náhled na tehdejší dobu neuškodí. Kniha je určitě subjektivně zabarvená, mně osobně příliš nesedí hlavně autorčino shazování prezidenta Háchy, který "vedl" republiku v té nejhorší možné době. Sice píše o tom, jak "podlézal nacistům", ale už nezmiňuje třeba to, že se mu tím pomohlo vymoct návrat českých studentů, zatčených v roce 38, z koncentračních táborů ještě před koncem války. Pohled na Beneše je asi vcelku takový, jak působí i po tolika letech na mě - výborný diplomat do časů míru, ale mít ho v čele, když o něco šlo, to se chtěl zavděčit všem a neuměl si trochu "dupnout". Těžko říct, jak by se vyvíjely dějiny, kdyby nás minimálně komunistům nenechal tak lacino.