Pražská zima

Pražská zima https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136744/bmid_prazska-zima-N1b-136744.jpg 4 453 129

Osobní příběh o paměti, Československu a válce, 1937-1948 Knihu vzpomínek Madeleine Albrightové nejlépe přiblížil nedlouho před svým úmrtím autorčin blízký přítel Václav Havel: "Madeleine Albrightová napsala strhující příběh plný dobrodružství a vášně, tragédie a odvahy na pozadí okupovaného Československa během druhé světové války a následujících tří let, vedoucích k Únoru 1948. Ve své knize nabízí svěží, neotřelý pohled na události, jež formovaly její život a pozdější kariéru, a dovádí nás k hlubokému zamyšlení o mravních dilematech, které se projevovaly i v našich životech." Nakladatelství Argo vydává ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Argo

Prague Winter: A Personal Story of Remembrance and War, 1937-1948 , 2012

jituliste
18.07.2023 5 z 5

Mistrně zachycený úsek našich dějin, kniha mě pohltila díky vypravěčskému umu Madeleine Albrightové, až mě to samotnou překvapilo. Doporučuji všema deseti. Ano, člověk by měl znát dějiny, protože z nich plyne ponaučení, smutné ale je, že se dějiny opakují a v každé době se najde manipulátor s touhou ovládat svět....

Lucie21352
13.07.2023 4 z 5

K této knize jsem se dostala prostřednictvím výzvy a musím říct, že toho nelituji. Když člověk (Čech se základními znalostmi historie) přehlédne pro nás trochu nudné líčení historie, dostane se k němu poutavý příběh jedné rodiny. Musím přiznat, že jsem díky této knize získala úplně nový pohled na osobnost paní Albrightové. O to víc se mne tento příběh dotkl když jsem zjistila, že rodina pochází z pro mne velmi blízkého Letohradu. Všem vřele doporučuji.

Kryštofka
02.07.2023 5 z 5

Krátký, ale výživný úsek našich dějin očima bystré pozorovatelky - tenkrát holčičky a přímé účastnice, v době psaní knihy zralé ženy, která měla navíc k dispozici písemné podklady svého otce - diplomata. Kouzlo knihy spočívá v osobním propojení s dějinnými událostmi, ve vypravěčském talentu této vzdělané a mimořádně schopné ženy a ve smyslu pro humor, který byl tím správným kořením.

Sova15
11.05.2023 5 z 5

Výborná kniha, ke které jsem se dostala díky výzvě. Překvapilo mě, že mě bavilo číst o naší válečné historii, ale když je to napsáno zajímavě a jakoby z ženského pohledu bylo to velmi poučné. Nic není černobílé a nemůžeme tehdejší aktéry soudit z dnešních podmínek. A jak již bylo uvedeno, mrzí mne, že se dějiny opakují a válka blízko nás zase zuří.

papaja
08.05.2023 4 z 5

Z knihy je cítit pouto, které je spjaté s osudy rodičů autorky. Kniha je z mého pohledu psaná v dost americkém duchu, který mi celkem vadí. V knize jsou postavy líčeny dost krajně, každý přeci nebyl padouch a na druhé straně svatý... poválečné události byly přeci jen trochu složitější, stejně, jako historie naší země psaná v úvodu. Hodnotím především pohled knihy na válečné události, které nabízeli pohled očima člověka v exilové politice. Kniha stojí za přečtení, ale je třeba brát v potaz, že byla psána primárně pro čtenáře z USA.

bernadeta9876
08.04.2023 5 z 5

"Madlenka" touto knihou naozaj prekvapila. Zahanbene som si pri jej čítaní uvedomovovala aká strašná ignorantka som bola čo sa týka dejín Československa. Táto kniha všetko pekne rekapituluje a čo si veľmi cením, nie je to písané pateticky. Albrightová je proste diplomatka. A bez ohľadu na to kde pôsobila a na akej pozícii je toto kniha písaná historikom. Emócie vstupujú iba keď je treba a naozaj iba v dostatočnej miere vzhľadom k tomu aké je to osobné a že sa to týka priamo aj rodiny spisovateľky. A hlavná myšlienka, ktorá mi v hlave rezonuje je hodnotenie minulosti a činov z minulosti. Z perspektívy súčasnosti by sme nikdy nemali byť sudcami ľudských činov, ocitnúť sa v situáciách, ktoré sa v minulosti stali by sme možno sami boli prekvapení ako by sme my konali. Osviežujúca kniha! A sakra, nechcela som, ale tých 5 hviezd dám.

Ivana.Ka
30.03.2023 5 z 5

Odpověď na otázku, proč jsme tady, nám nedá to, co najdeme. Je skryta v důvodu, proč nemůže přestat hledá.
Výborná kniha. Byla jsem tedy na začátku překvapena, čekala jsem trochu něco jiného. Nicméně, jsem moc ráda, že jsem na knihu narazila, i přesto o jaké téma se jedná, z textu přímo září optimismus a klid.
Akorát mám pocit, že se dějiny stále opakují a lidé dělají stále stejné chyby. Objevují se stále stejní spasitelé světa s jednoduchým řešením všech problémů.

Kopretina
05.03.2023 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila. Přiznávám se, že dějepis mi ve škole nešel, historii si skládám k sobě až v době knihomolismu a také od mých dětí, které dějiny baví a vysvětlují mi je. Tato kniha byla pro mě na "míru": kompletní a jednoduché vysvětlení nejen druhé světové války. Se synem (14 let) jsem jednotlivé události konzultovala, vyhledávali jsme fotografie a hodnotili nacismus a komunismus. Psal také esej na téma porovnání těchto totalitních režimů a dospěl k tomu, že komunismus byl ještě horší. Je mi z toho smutno a když vidím válku na Ukrajině, jak se podobá těmto dějinám - poučíme se někdy?

katerina3502
01.03.2023 5 z 5

Za mě výborné čtení, příběh rodiny na pozadí velmi významných událostí naší vlasti, na které bychom neměli nikdy zapomenout!

alca-212
28.02.2023 3 z 5

Přečetla jsem si anotaci a tak nějak jsem čekala, že na pozadí války bude vyprávěn příběh rodiny Madeleine Albright, že rodina bude stát v popředí.
No, bylo to přesně naopak.
Madeleine popisuje dobu, události a občas se zmíní, co se dělo s její rodinou.
Kniha jako taková je asi dobrá, má zde i vysoké hodnocení, ale já pro ni nejsem ten správný čtenář. Směrem ke mně to bylo takové to házení perel :-).
Tři hvězdy. Bohužel.

petrarka72
25.02.2023 4 z 5

Výborné čtení. Protože paní Albright vnímá svůj život jako součást globálního dění. Protože dokáže člověku zprostředkovat nejen fakta, ale hlavně řetěz příčin a následků, které k té které události vedly. Protože mi dokázala představit dění mezi koncem třicátých let a pohřbem Jana Masaryka plasticky a poutavě. Protože mi dovolila pochopit, jak se z druhé války stala krok za krokem světová. Protože díky osobní známosti (její nebo jejího otce) dokáže přes detaily a zkratkou přiblížit osobnosti, které znám jen z knížek nebo dokumentárních filmů, navíc vnímá jejich význam a míru vlivu jinak než čeští historici. Ne že by se tam nenašly drobné chyby (Marta G. nikdy nebyla ženou jugoslávského velvyslance, film Údolí rozhodnutí se v roce 1946 netočil, ale už byl v kinech atd.), ale jako seznámení se způsobem myšlení chytré ženy a historií Československa trochu jinak funguje knížka bezvadně. Funguje asi i pro cizince, kteří o Čechách v životě neslyšeli. A určitě funguje jako milostný dopis Praze a Československu, jak autorka chtěla.

Lena78537
23.02.2023 4 z 5

Skvělý čtenářský zážitek. Pokud vás zajímá historie a dění kolem 2.světové války, je to velmi příjemné osvěžení a doplnění znalostí.
Také pro ty, kteří se teprve začínají seznamovat a mají zájem se o tomto období něco dozvědět, je kniha psána velmi srozumitelnou a příjemnou formou.
Kniha je také doplněna rodinnou historií autorky a jejím osobním pohledem na politiku a osobnosti, které ji ovlivňovaly.

iveta3689
22.02.2023 3 z 5

Trochu zklámání pro mě bylo to, že o životě autorky jsou zde jen minimální útržky. Kniha je napsaná pěkně, ale je to přehled československých dějin, o kterých jsem číst nechtěla. Přitom z osobních střípků je vidět, že autorčino dětství bylo fascinující a kniha o něm by byla přečtená jedním dechem.

EvcaMat
19.02.2023 5 z 5

Kniha mi osvěžila historii našeho národa a doplnila hodně podstatných informací. Názory a postoje autorky jsou poučné a velmi zajímavé. Rozhodně stojí za přečtení.

jirijanovotny
02.04.2022 5 z 5

Z mnoha kapitol této knihy mi bylo velice smutno.
Je ale třeba takové věci číst, je třeba o nich uvažovat a mluvit o nich. Takové zlo se nesmí znovu opakovat.
Madeleine Albrightové děkuji za zajímavý příběh o ní, její rodině a o nás obecně.
R.I.P.

Janadvorackova
09.01.2022 5 z 5

Poté, co se v devadesátých letech dvacátého století dozvěděla, že měla židovské předky, a že část její rodiny zemřela v táborech, začala pátrat a postupem času sepsala paní Allbrightová takový "svéřázný životopis země České."
A protože ho psala také pro Američany, okořenila začátek trochou historie od doby strkanic mezi starověkými Bóji, podle nichž se jmenujeme "Bohemia," Římany a Germány, přes Praotce Čecha a jeho prastarou halucinaci :), po dopady vlád panovnických rodin v Čechcáh. Zaujala mě myšlenka, a není to poprvé, co to čtu, "co by bylo, kdyby Bílá hora dopadla jinak." S jistotou se nedozvíme, tušení se nabízí, nicméně kniha takových "co kdyby" klade víc. A mnohdy trochu dokáže onu neexistující linii nastínit.
Autorka dále zmínila věčný boj s Němcem, Národní obrození a vidinu skvělé budoucnosti. Jenomže pak přišla první válka, pak druhá a její rodina minimálně u druhé byla. Její otec byl v politice a ona líčí jak klasický život malé holky v Anglii, tak práci otce a dopady rozhodnutí, které on a lidé kolem něj museli udělat.

Nevyhnula se ani popisům osudů některých příbuzných internovaných v Terezíně, následně přesunutých do Osvětimi a následným poválečným létům a snaze o demokratický stát.

Kniha sice obsahuje hormadu informací, které člověk, který už něco z podobné literatury přečetl, ví, tuší, nebo by měl. Je navíc neskutečně věcná, velmi srozumitelná a historicky zajímavá.
Nutnost, řekla bych.

Hanys_
10.11.2021 5 z 5

Kniha vzpomínek Madeline Albright a zároveň silný román o válečných a poválečných letech v Československu.

Apo73
01.09.2021 4 z 5

Mám rád autobiografické texty. Zvlášť, když je to od někoho, kdo přesáhl máš český kotlík a má dokonce jakousi globální životní zkušenost. U paní Albright toto všechno je. Vzpomíná na to, co se dělo, než se stala ministryní zahraničních věcí, je to detailní a velmi cenný vhled do situace kolem československé emigrace v Londýně, do zákulisí českého vysílání BBC za 2. světové války. Je to plné různých úvah - a také pro českého čtenáře trochu zbytečných souvislostí, je vidět, že je to psáno pro Američany. Ale za to bych se nehněval. Považuji text za solidní biografickou knihu, která jistě trpí mnohými nepřesnostmi danými pamětí, ale vnímám i díky této knize paní Madeleine jako výraznou osobnost. Nehodnotím její politickou dráhu a její politická rozhodnutí v Clintonově administrativě. Je to člověk, na kterého bychom jako Češi měli být hrdi. Taky doporučuji audioknihu, kterou skvěle načetla Dana Syslová.

Dagmus
04.03.2021 5 z 5

To musela být hrůza, smutné čtení.

Renatka11
28.02.2021 5 z 5

Diky Pražské zimě jsem si především rozšířila obzory a objevila souvislosti a detaily naší i evropské předválečné, válečné i poválečné historii do roku 1948, která úzce souvisela s prací autorčina otce. A spíš mimochodem jsem se dozvídala i o osobní historii Madeleine a její rodiny. Knížku bych ráda doporučila studentům středních škol i všem, kdo se chtějí čtivou formou dozvědět neco víc o naší historii, ať už se zajímají o autorku samotnou nebo zatím ne.