Poslední království

V jedné chvíli bylo moře pusté a prázdné, a okamžik poté se na něm objevily lodě připlouvající od jihu. Byly to krasavice. Jejich přídě a zádě, na špicích ozdobené zlacenými hlavami šelem, se obloukem zvedaly do výšky a zdálo se, že ty lodi poháněné stříbrnými křídly vesel na vodě tančí.“ „Prožil jsem nádherné dětství, dokonalé alespoň z pohledu chlapce. Vyrůstal jsem mezi muži. Byl jsem svobodný, volný jako pták, nezkrotný, neobtěžovali mě žádní kněží, neplatily pro mě žádné zákony a povzbuzovali mě k bojechtivosti.“ Anglický chlapec Uhtred se narodil v devátém století jako syn northumbrijského velmože. V deseti letech osiřel, upadl do zajetí a dánský válečník ho přijal za vlastního a naučil vikinským způsobům. Uhtredův osud je však nerozlučně spojen se západosaským králem Alfredem, jenž vládne jedinému anglickému království, které ještě odolává náporu Dánů. Uhtred dorůstá v bojích mezi Angličany a Dány a za střetů mezi křesťanstvím a pohanstvím. Dlouho si není jistý, ke které straně se věrně a natrvalo přidat, až ho krveprolití za jednoho zimního úsvitu přitáhne k Angličanům. Práh mužnosti překročí v okamžiku, kdy Dánové zahajují svůj dosud nejprudší útok na Alfredovo království. Sňatek jej připoutá ještě pevněji k Západním Sasům, a když se jeho žena a dítě ztratí v chaosu za dánského vpádu, musí se v bitvě na mořském pobřeží utkat s nejsilnějším z vikinských náčelníků. Tam také v hrůze střetnutí hradeb štítů poznává, komu se zaváže věrností a kam skutečně patří....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/347602/posledni-kralovstvi-2iw-347602.jpg 4.6151

Uhtred z Bebbanburgu 1.

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno, BB art

The Last Kingdom, 2004

Kniha Poslední království

Iverson

Čtivé, poutavé..

Daduška

Cornwella mám moc ráda, četla jsem od něj spoustu věcí. Jsem nadšená, když se jedná o ságu, a čím víc stránek, tím lépe. Příběh Uhtreda nezklamal, těším se na další díly.

mitsucz

Uhtred z Bebbanburgu, Sas vychovaný Dány, smyšlená postava v historických kulisách, v ději plném dobrodružství a krve. Klasický Cornwell :-)

renefer

Skvělé čtení. Ještě víc mě potěšilo, že většina událostí je historicky podložena.

Česneksmedem

Velice čtivě vyprávěný příběh, který se odehrává v 9. století, takže vypadá skoro jako z jiné planety. Kniha má spád a hlavní hrdinové si vás rychle získají. Určitě přečtu další díly. Knihu doporučuji.

Igor1311

Sem Uhtred, syn Uhtredův a osud řídí všechno.

Príbeh mladého earldermana z Northumbrie na pozadí skutočných historických udalostí nás privádza na britské ostrovy v časoch normanských nájazdov. V mladom veku sa Uhtred dostáva do dánskej rodiny, kde dostane vikingskú výchovu. Okolnosti ho však privedú na dvor mladého Alfreda, neskoršieho kráľa celého Anglicka.

Ako už u Cornwella býva zvykom, opäť prišiel s vynikajúcou historickou ságou, kde neopisuje len vikingské nájazdy, ale rozpráva aj o štruktúre vlády vo vtedajších anglických kráľovstvách, o mocenských intrigách a v neposlednom rade o severskej mytológii. Dokonca aj seriál The Last Kingdom, natočený podľa Uhtredovej ságy, sa celkom verne drží svojej knižnej predlohy, čo nie je vždy zvykom. Už knižní sága o Sharpeovi bola vynikajúca a dovolím si tvrdiť, že Uhtred z Bebbanburgu má na to, aby bol ešte lepší, ako Sharpe.

Finn69

Čtu tuhle sérii už podruhé, opět v létě a zase si to užívám. Uhtredův příběh je prostě výborná (nejen) dobrodružná zábava pro každého, koho trošku zajímá anglická historie. Nebojte se, není to žádný suchopárný přehled historických faktů, naopak je to akční a pěkně šťavnatá záležitost. Najdete tu vikinské nájezdy, války, odvážné bojovníky, světce i zrádce, děvky i krásné panny - a všechno je to plné života, čte se to samo a ani chvilku se nenudíte.

Targa Dall

Úžasný příběh Anglického chlapce, kterého zajmou Dánové. Vychovají ho v bojovníka. Velmi čtivá kniha, kterou jsem dal téměř jedním dechem. Napětí, boj, historie, spád, má to vše. Jdu na další díl :)