Bledý jezdec

Bledý jezdec https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/3764/bmid_bledy-jezdec-HPg-3764.jpg 5 384 56

Saské kroniky série

Na konci 9. století se téměř celá Anglie ocitá v rukou dobyvačných vikinských, především dánských kmenů a odolává jim pouze západosaské království pod vládou krále Alfreda. Dánové, jak jsou tito Vikingové nazýváni, však chtějí dobýt i Wessex a přitáhnou s velkým vojskem, aby si podmanili i tuto poslední zemi. Po jejich zrádném vpádu do Wessexu, když dánský vojevůdce Guthrum porušil sjednaný mír, je Alfred nucen uchýlit se jako psanec s nepočetným houfem věrných do bažinaté oblasti kolem ústí řeky Pedredan. Zdá se, že osud jeho království a tím i celé Anglie je zpečetěn. Alfred se však nevzdává, rozesílá do všech koutů země posly a pomalu shromažďuje vojsko, s nímž chce vytáhnout proti Dánům do boje, porazit je, a tak zbavit Anglii jejich vlivu, aby ji mohl později sjednotit pod svou korunou. Se shromažďováním vojska mu vydatně pomáhá Uhtred, který má také hlavní zásluhu na vítězství Sasů v rozhodující bitvě u Ethandunu. Uhtred, potomek northumbrijského velmože, v deseti letech osiřel, padl do zajetí Dánů a v jejich zemi vyrostl v muže, byl vycvičen na válečníka a přijal za své vikinské způsoby. Třebaže pro něj není z mnoha důvodů lehké se rozhodnout, ke které straně se přidat, v pravou chvíli si uvědomuje, že je Sas, a odhodlaně se postaví po bok krále Alfreda.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , BB art

The Pale Horseman , 2005

sladkáva
16.02.2024 4 z 5

Divoký Uhtred nezklamal a já si opět užila nejen akci, boje a krev, ale i různé pletichy, vztahy a zvraty. Nejen hlavnímu hrdinovi fandím – je zajímavé a poutavé sledovat vývoj a život (a smrt) vedlejších postav. Jako celek parádní dílo a nejde jinak než se pustit do dalšího dílu. (audiokniha)

ElikaS
21.01.2024 5 z 5

Tak tahle knížka je pro mě příjemným překvapením. Zase tolik jsem od ní nečekala, ale moc se mi líbila a teď je mi jen líto, že nevyšla celá série.

Uhtreda jsem si oblíbila. A dozvěděla jsem spoustu zajímavých informací. Upřímně, o téhle části britských dějin jsem vůbec nevěděla a neznala je, takže jsem si rozšířila obzory. Miluji knížky, které jsou postaveny na historických faktech a kromě skvělého příběhu se z nich ještě něco dozvím, a to je tady splněno na jedničku!

Navíc od Vasila Fridricha si ráda poslechnu cokoliv, jeho interpretace je výborná!

Mája777
04.10.2023 4 z 5

Další příběh Uhtereda je za mnou. Paráda. Jenom Uhtered je tak trochu nesmrtelný bijec. Ale jeho dobrodružství stojí za to.
(3. 10. 23 - 22 079 - 61)

yerry
03.05.2023 5 z 5

Bledý jazdec je mytologická bytosť prinášajúca smrť. Bledým jazdcom je aj Sven z Bieleho koňa, ktorý sa s Guthrumom snaží podrobiť Wessex, jediné kráľovstvo, ktoré sa ešte neocitlo v dánskom područí. Vyvrcholením tohto zväzku je legendárna bitka pri Ethandune, v ktorej išlo o veľa. Bude budúci štátny útvar niesť názov Anglicko alebo Dánsko?

Príbeh sa odohráva v roku 878. V dobe keď z pohľadu Sasov kdesi na východe vzniká subjekt pod Svätoplukovým (Sventopulk, Zventapu, Zwentibald, Zuendibolch, Suatopluk (871 - 894)) vedením. 4 roky pred týmto dátumom uzavreli vyslanci Svätopluka s Ľudovítom Nemcom Forchheimský mier. A ten začal rozširovať svoju ríšu dnes známu ako Veľká Morava. K roku 878 sa u nás viaže udalosť, kedy prišlo ku konfliktu, keď nemeckí kňazi na čele s Vichingom obvinili Metoda, že vo vysvetľovaní Božej Trojice hlása bludy a pri bohoslužbách používa sloviensky jazyk. O tomto však postavy v knihe asi nič nevedeli, keďže z ich pohľadu, najvýchodnejším pre nich známym územím bola Franská ríša a ďalej už len levy :) Piktovia by o našich končinách niečo síce vedieť mohli, keďže ich skýtsky predkovia pochádzali odkiaľsi z južnej Ázie, ale v čase, keď sa dej knihy odohráva, už boli pravdepodobne len hudbou minulosti. Toľko ku kontextu.

Tento diel sa mi zdal lepší, ako ten minulý. Uhtredovo rozprávanie bolo sugestívnejšie. Sympatické bolo, že autor opisuje jeho pozitívne aj negatívne skutky objektívne, teda príznačne na dobu, keď sa nikto s nikým nehral a po smrť nikto nemusel bežať ďaleko. Život mal vtedy minimálnu cenu. Niektoré fragmenty síce boli dosť brutálne, ale realisticky verné. I keď samotná bitka na konci, tak ako ju autor podáva, nedáva veľkú logiku a pravdepodobne sa odohrala trochu inak.

Konštatujem, že sa jedná o výborné čítanie, ktoré ti okrem dobrodružstva podáva aj kus histórie, zaznamenanej v starých spisoch. Podáva svedectvo o dobe, ktorá bola naozaj drsná. A ja sa idem pustiť do tretieho zväzku...

Janadvorackova
25.03.2023 5 z 5

Začátek připomínal reportáž o životě bijce :).
Příběh z období, kdy Anglie existovala jen v zárodku a představách, lidé přežívali v bažinách a bojovali v historicky podložených bitvách :).
Zároveň jde o poutavý dobrodružný příběh, kdy Dánové rabovali kudy chodili, ale neměli to jednoduché.

katallinka
22.11.2022 4 z 5

Skvělý historický román plný zvratů. Poslední dobou jsem si oblíbila audioknihy v podání Fridricha, takže opět skvělý poslech.

Jitulevrtule
15.09.2022 4 z 5

Na knihu jsem narazila náhodou, aniž bych věděla o popularitě seriálu....
První díl jsem nečetla a ničemu to nevadilo.

Byla to moje první historická kniha tohoto typu a jsem mile překvapena. Zpočátku byla lehce vleklá, ale nakonec mě vtáhla do děje. Čte se dobře, autor umí dobře vylíčit prostředí a akt bitev.
Zatím asi skončím u tohoto dílu, do pokračování, které bude zase o bitvách, se mi moc nechce...

Deia
25.06.2022 4 z 5

Uhtredov začiatok v tomto pokračovaní nie je ľahký. Kvôli svojmu správania sa dostáva do Alfredovej nemilosti a nedá sa povedať, že by sa mu to páčilo. Niektoré jeho myšlienky sa nepáčili ani mne, keďže občas vyznievali dosť arogantne, ale v podstate sa to dalo pochopiť. Ináč ma táto časť bavila rovnako ako aj prvá, možno len trošičku menej. Miestami mi prišla celkom rozťahaná a chýbalo mi tam viac akcie. Ale prostredie bolo ináč skvelé, hlavne oblasť mokradí, kde sa Uhtred spolu s Alfredom skrýval. Nechýba ani pár bitiek, ktoré sú popísané vskutku znamenite. Aj väčšina vedľajších postáv je zaujímavá, aj keď na mňa tam občas bolo kvôli Alfredovi až príliš veľa náboženstva. Na ďalšiu časť som veľmi zvedavá.

tygřík2
02.04.2022 5 z 5

Příběh a styl psaní, který mne zcela pohltil. (A když to vypráví Uthred hlasem pana Fridricha, to je teprve pošušňáníčko!)

Petras_ka
27.03.2022 5 z 5

Séria s Uhtredom ma neskutočne chytila. Druhý diel ma nadchol ešte viac a už sa teším až si prečítam ďalší. Až na pár zdĺhavým scén je to skvelo napísané. Nechýbala akcia, boje, nové postavy a vzťahy.

Aj keď je Uhtred ešte stále horkokrvný mladík, v tomto diely už môžeme pozorovať, že postupne dospieva a mení sa.
Nie je možné si ho neobľúbiť. :)

OlafSveinsson
04.10.2021 5 z 5

(SPOILER) Uhtred sice dospěl, ale pořád je to mladík s horkou hlavou. A když král Alfred náležitě neocení jeho zásluhy na vítězství nad dánským vojskem, vydá se hledat bohatství na vlastní pěst. Díky tomuto dobrodružství sice zbohatne, ale vyslouží si královu nelibost a nemá daleko k tomu být popraven. Unikne díky neočekávanému dánskému útoku, který málem znamená konec Wessexu. Jelikož jsou norny vrtkavé a bohové si libují v chaosu, závisí jeho další existence na člověku, který Alfreda nesnáší a nejraději by bojoval na straně Dánů...

Evar88
21.03.2021 3 z 5

První polovina knihy mi přišla zbytečně utahaná a rozvleklá. Uthred získal vítězstvím nad Ubbou sebevědomí, takže se celou dobu choval ,,chytře", arogantně a nepřemožitelně. Prostě typický dvacetiletý fracek, který si myslí, že mu patří svět a všichni si před ním sednou na zadek. Víc mi ale vadila nijaká dějová linka, která opět končila velkolepou bitvou. Ano, autor umí popsat bojovou vřavu, ale na této schopnosti se nedá postavit celá kniha. Zatímco třeba ,,Hra o trůny" čtenáře vyčerpává obrovským množstvím postav, tady se děje pravý opak. Postav je zde žalostně málo a z toho polovina v knize zemře. Musím říct, že tento díl ve mně nezanechal žádnou chuť pustit se do dalšího pokračování, které zřejmě ničím nepřekvapí. Pořád je to skvělé čtení, ale časem prostě omrzí... Od Uthreda si dám na chvíli pauzu.

Jen_procházím
03.12.2020 5 z 5

Prvni dil byl kvalitní zábava ale tohle je skvost. Hlavní postava prošla nějakým tím vývojem k lepšímu, ale hlavně se přidaly skvělé vedlejší postavy jako Steappa, otec Pyrlig nebo Iseult.

LenkaDv
11.11.2020 5 z 5

Skvělá kniha. Tato série mě moc baví a určitě stojí za přečtení.

wena
28.10.2020 5 z 5

Hadí dech v rukou Uthreda opět v akci. Chytlavé čtení , tentokrát mě hlavní hrdina už nepřipadá tak rozpolcený a arogantně nabubřelý.

marassb
16.10.2020 4 z 5

Skvělé jako předcházející díl. Méně bitev, ale víc Uhtredových myšlenek. Skvělý, skvělý!

Hotovson
10.06.2020 5 z 5

Sice se toho jak píšou ostatní moc nestalo, ale i tak tam bylo řeže a akce dostatek, takže mně se to líbilo. Sice mě mrzí smrt některejch vedlejších postav, ale zase nemůžou přežít všichni, to by bylo moc růžový. Naopak se těšim do dalšího dílu na osudy ostatních a snad už teda konečně Uhtred s Ragnarem vypráskají zrádnýho Kjartana a jeho syna Svena.

Dave-7
04.06.2020 4 z 5

Líbí se mi, že hlavní hrdina není úplný klaďas, což více odpovídá povaze té doby.

Luigi1
30.05.2020 5 z 5

Skvělé pokračování

mitsucz
22.01.2020 4 z 5

Uhtred z Bebbanburgu jak ho mám rád. Odpočinkové čtení, někdy předvídatelný děj, jedna hvězda plus za popis soubojů a bitev.