Poslední království

Poslední království https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/347602/bmid_posledni-kralovstvi-2iw-347602.jpg 5 388 77

Saské kroniky série

V jedné chvíli bylo moře pusté a prázdné, a okamžik poté se na něm objevily lodě připlouvající od jihu. Byly to krasavice. Jejich přídě a zádě, na špicích ozdobené zlacenými hlavami šelem, se obloukem zvedaly do výšky a zdálo se, že ty lodi poháněné stříbrnými křídly vesel na vodě tančí.“ „Prožil jsem nádherné dětství, dokonalé alespoň z pohledu chlapce. Vyrůstal jsem mezi muži. Byl jsem svobodný, volný jako pták, nezkrotný, neobtěžovali mě žádní kněží, neplatily pro mě žádné zákony a povzbuzovali mě k bojechtivosti.“ Anglický chlapec Uhtred se narodil v devátém století jako syn northumbrijského velmože. V deseti letech osiřel, upadl do zajetí a dánský válečník ho přijal za vlastního a naučil vikinským způsobům. Uhtredův osud je však nerozlučně spojen se západosaským králem Alfredem, jenž vládne jedinému anglickému království, které ještě odolává náporu Dánů. Uhtred dorůstá v bojích mezi Angličany a Dány a za střetů mezi křesťanstvím a pohanstvím. Dlouho si není jistý, ke které straně se věrně a natrvalo přidat, až ho krveprolití za jednoho zimního úsvitu přitáhne k Angličanům. Práh mužnosti překročí v okamžiku, kdy Dánové zahajují svůj dosud nejprudší útok na Alfredovo království. Sňatek jej připoutá ještě pevněji k Západním Sasům, a když se jeho žena a dítě ztratí v chaosu za dánského vpádu, musí se v bitvě na mořském pobřeží utkat s nejsilnějším z vikinských náčelníků. Tam také v hrůze střetnutí hradeb štítů poznává, komu se zaváže věrností a kam skutečně patří.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , BB art

The Last Kingdom , 2004

sioux
12.05.2018 4 z 5

Dobré čtení. Uthreda jsem si hned oblíbil. Líbí se mi, že to je jiné než Sharp, bál jsem se, že to bude pořád stejný scénář. Osvěžující, milé, těšil jsem se na další stránky. Moc mě bavilo, jak si Uthred dělá legraci ze zaslepené křesťanské víry, o co lepší byli dánští bohové, kteří přáli všem požitkům... Ocenil bych trochu středověkého sexu a možná trochu více drsnosti a násilí, ale Cornwell už jiný nebude.

Richie1
29.04.2018 4 z 5

8.12.2012 - Čekal jsem výborné čtení a nebyl jsem zklamán. Cornwell píše lehce a přitom dokáže skvěle zaujmout, jeho romány mají spád, jsou čtivé a zároveň jsou velmi věrné historickým skutečnostem. Období Alféda Velikého bylo obdobím formování středověké Anglie, kdy se rozhodovalo, zda si dánští nájezdníci Anglii podrobí či ne. Příběh saského chlapce Uhtreda - zajatého a vychovávaného Dány v obávaného válečníka - má velký potenciál a já se už těším na další díly této série. Doporučuji a hodnotím 90%.

Tiriath
19.04.2018 5 z 5

Příběh Uthreda na pozadí historických dějin mě velice bavil. Kniha je bravurně napsaná, místy opravdu vtipná - je s podivem, že u bojových scén, které většinou jen zběžně proběhnu, jsem se tentokrát dokázala soustředit. Jediné, co bych vytkla, že pokud bych neviděla seriál, nedokázala bych si vytvořit "citový vztah" k žádné postavě. V tomto je kniha trochu plytká.

Ferry9
05.04.2018 5 z 5

Jak jsem začal číst tuto historickou ságu, věděl jsem, že jsem neprohloupil. Je to opravdu skvost. Každá kniha mě bavila od začátku do konce.

Toffee
10.03.2018 3 z 5

Zasazeno do zajímavé doby, která se v literatuře tak často neobjevuje. Věrohodně vykreslený život a mentalita Dánů a Sasů, neustálý boj o území a vliv, provázený konfliktem náboženství. Mezi tím už od dětství proplouvá malý Uhtred, rodilý Sas vychovaný Dány - musí si vybrat, kam bude patřit. Nebylo to špatné čtení.

Malýmedvěd
26.02.2018 4 z 5

Bravurně napsaný historický román. Pan Cornwell je opravdu pan vypravěč. Na pozadí skutečných historických událostí vykreslí dobře čtivý a napínavý příběh se zajímavými postavami. Hlavní postavy jsou z dnešního pohledu pěkně brutální, ale i tak jim člověk fandí. Člověk si nenásilnou formou naučí víc, než v hodinách dějepisu. Při dohledávání historických podrobností jsem zase žasnul, jak se Cornwell drží blízko skutečnostem z dochovaných pramenů. Hodnocení je v rámci žánru je určitě 5*, v obecném pohledu je to lepší nadprůměr.

Alizon
22.02.2018 5 z 5

Paradni zalezitost a nechapu jak mi mohla tato serie tak dlouho unikat. Uz mam rozecteny druhy dil a vypada to na opet na dobre pocteni. A cela serie je tak krasne dlouha:) Uhtred neni vzdy uplne sympaticky Mirek Dusin, ale prave to dela knihu jeste zajimavejsi. A sam ctenar vlastne nevi komu fandit - Anglicanum nebo Normanum.

TomoCZ
12.02.2018 5 z 5

Pecka! Skvěle se to čte a i přes předchozí znalost seriálu to baví a dokáže emočně oddělat.

Torgal
06.02.2018 4 z 5

Wyrd bið ful ãræd (Všetko riadi osud). Pútavé čítanie verne zachycujúce nesmierne zaujímavé obdobie dánskych nájazdov na kráľovstvá Británie. Vďaka šikovnej dejovej skladbe spolu s hlavným hrdinom spoznáme obe strany – divokých pohanských Dánov ako aj Sasov vedených bohabojným Alfrédom. Dej sa valí dopredu vo vysokom tempe a z chlapca Uhtreda sa rýchlo stáva muž a (nedocenený) hrdina. Veľmi dobrý úvod série, kde som mal problém len s orientáciou vo veľmi podobne znejúcich menách a miestami s vetnou skladbou (ktorá akoby zodpovedala veku hlavnej postavy). 7+/10

špulo
31.01.2018 5 z 5

Najskôr ma prekvapil seriál. Tak som sa začal zháňať po knihách. Už mám v polici takmer celú sériu. Tento úvodný diel mi dokázal, že na svete stále existujú rozprávači príbehov. V Gemmellovskom duchu je kniha bez vaty, hrdinovia sú sympatickí, dej odsýpa a na konci je uzavretý tak, že nemusíte... Ale, vlastne budete chcieť další diel. Ja som ho teda chcel...

Francois17
27.01.2018 5 z 5

Velice dobrá kniha, má to spád. Hlavní hrdina je pro autora typický, sympatický rváč, co se s nikým nemaže. Z prvního Sharpa jsem byl asi nadšený trochu víc. Uvidíme dál, zatím to vypadá velmi dobře.

OldřichHanton
01.10.2017 5 z 5

Velmi dobrý historický román z raných anglických dějin, kdy Anglie čelí velké invazi Normanů. Toto období není zrovna moje parketa, takže nemohu posoudit historickou přesnost, ale podle doslovu autora by měla být celkem slušná. Děj je hodně svižný a akční, s mnoha popisy různých bojů. To, v čem se však Poslední království liší od ostatních historických románů, jsou sympatické nečernobílé postavy. Hlavní hrdina Uhtred sice prožije a uvidí spoustu středověkých hrůz, ale některé i sám vykoná. Není zde žádné dělení na hodné Angličany a zlé Normany. Uhtred se pohybuje mezi různými stranami konfliktu, prožívá svá dobrodružství, potkává různé lidi, občas někoho zabije, a Vy mu fandíte.

Marika Vanova
16.08.2017 5 z 5

Skvělá kniha, jak se říká, čte se sama. Jako film bych to asi nedala, ale popis těch bitev je tak barvitě a perfektně vykreslen, má představivost pracovala na plné obrátky. Těším se na další díl. Pan Cornwell je pro mě Mistrem pera.

Aniday
10.09.2016 5 z 5

5 hvězdiček je málo - tuhle knihu jsem hltala doslova všema deseti 8) a díky tomu jsem se taky rozhodla, že prostě musím mít celou sérii! 8)

klokan.1905
17.03.2013 5 z 5

Moc se mi líbila... Mám rád knížky od Cornwella :-)

pemla
20.02.2013 5 z 5

Skvěle vyprávěný příběh o anglickém chlapci vychovávaném Dány. Na historický román trochu málo historie, ale to knize vůbec neubírá na kráse.

paloma
28.08.2012 5 z 5

Napínavé, čtivé, vypráví o chlapci, který byl zajat a vychován Vikingy. Přijímá jejich náboženství i způsob života , který je mu bližší, než křestanství. Ke konci se vrací ke svým kořenům, jednou z příčin je, že je zabit jeho druhý otec Ragnar.
Kniha se mi moc líbila, jen ten konec mi připadal trochu smutný.