ladyka ladyka komentáře u knih

Pozvala mě dál Pozvala mě dál Lucy Clarke

Knihy autorky jsem si zatím ráda přečetla díky sympatickému stylu - čtivý, jednoduchý,ale ne plytký - a zajímavým zápletkám. Dosud ideální nenáročná četba na odreagování. I tato kniha byla vcelku čtivá,jen tentokrát nedokáži hodnotit plným počtem a dávám 3* kvůli ne moc sympatické hrdince, občasné vatě vycpávající hluchá místa, divnému tápání. Jako by to tentokrát autorka brala zkratkami, přílišné množství naťuknutých vedlejších a hned slepých uliček. Černého Petra jsem vytušila poměrně brzy,závěr dojem krapet vylepšil,ale přesto se po přečtení nedokáži zbavit jisté rozmrzelosti...Mám pocit,že něco obdobného jsem již četla,že jde jen o další variaci na téma,jak "minulost někoho dohnala"..Autorce se však opět povedlo vylíčení přímořského prostředí s nádechem tajemné zlověstnosti.

20.03.2021 3 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Na Tuláka jsem se chystala a těšila už delší dobu a teď jsem se k němu konečně dostala v rámci ČV. Poslouchala jsem audioknihu (ráda je poslouchám před spaním) a je to u audioknihy poprvé,co by mi asi sedla více četba než poslech. Tulák je komorní příběh, který na mě silněji dolehl až po přečtení.Při poslechu mě tulákovy výlety do minulosti nějak míjely, nepřipadaly mi příliš zajímavé a chvílemi jsem u nich dokonce usínala a pak se v ději musela vracet.Proto bych si knížku někdy raději přečetla v knižní podobě a dávkovala si příběh dle svého, hledala paralely a zkoušela si ho nechat zažít. U poslechu to proudilo příliš rychle a působilo roztříštěně. Naštěstí konec se správně zacyklil a celkový dojem zlepšil. Tak doufám, že příště už mě toulky aspoň trochu chytnou - i když je možné,že nikoli,když si tak pročítám komentáře některých čtenářů rozčarovaných vysokým hodnocením. Koncept příběhu se mi líbil a zaujal,jen to provedení a pojetí tuláka mi bohužel nesedlo tak,jak jsem čekala :(

20.02.2021

Čas odejít Čas odejít Jodi Picoult

To by snad ani nebyla Jodi Picoult, pokud by si nedokázala najít další zajímavé a hlavně originální téma...Byť jsem to během čtení neviděla na plný počet, závěr to celé posunul do úplně jiné roviny, díky za to!

Popravčí Popravčí Chris Carter

Opět velmi dobré. Sice jsem v něčem malinko viděla paralelu s Dvojitým křížem, ale zas se to četlo skoro samo. Jsem zvědavá na další případy, snad nebudou mít sestupnou tendenci - vzhledem k hodnocení ostatních to tak naštěstí nevypadá :o)

Chmurdálie Chmurdálie Joanna Bator

Knihu je dobré přečíst bez přestávek nebo si aspoň dělat poznámky a číst ideálně po přečtení Pískového vrchu. Já se totiž v postavách a vazbách mezi nimi místy trochu ztrácela, a zřejmě proto tak nedokáži zcela ocenit tento počin. Pískový vrch mě zaujal víc a také se mi četl lépe, navíc měl pro mě jasnější pointu. To ovšem neznamená, že Chmurdálie jsou horší, jen jsou jiné, okořeněné aktuálními společenskými tématy (satirický tón autorky mě opravdu bavil). Ráda si tak počkám na závěr trilogie, pro tentokrát však jednu hvězdu ubírám.

15.02.2021 4 z 5

Hodná a zlobivá holka Hodná a zlobivá holka Michael Robotham

Tento spisovatel mě bavil již předchozími knížkami o Josephovi a nezklamal ani nyní. Nenechte se zmást tím, co je na první pohled jeví jako dobro a co jako zlo...Krátké svižné kapitoly umožní knížku přečíst poměrně rychle a nudit se u ní myslím nebudete. Nevýhodou však bude čekání na pokračování, protože jak lze tušit, 1. díl nezodpovídá všechny otázky.

Temná dcera Temná dcera Elena Ferrante

Poslouchala jsem audioknížku. Tato niterní sonda do duše ženy, matky ve středních letech, není jednoduchým posloucháním/četbou, odhaluje totiž hrdinku až na dřeň. I když se s jejím chováním a "řešením" vnitřní nespokojenosti nedokáži ztotožnit, neznamená to, že ji v nějaké míře nelze aspoň trochu pochopit. Dávám plný počet za odvahu vynést na světlo i "temné" aspekty mateřství/lidství.

Nebezpečné známosti Nebezpečné známosti Pierre Choderlos de Laclos

Poslouchala jsem audioknihu a interpretace hlavních protagonistů dodávala intrikářskému příběhu ty správné grády. Vilma Cibulková coby markýza byla bravurní, myslím, že kdybych četla "jen" knížku, byla bych ochuzena. Takže rozhodně doporučuji, geniálně vymyšleno i podáno!

03.02.2021 5 z 5

Než jsme se odcizili Než jsme se odcizili Renée Carlino

Romantický čtivý příběh jedné mladé osudové lásky, jejíž protagonisté se možná potkali příliš brzy...? Čtenáři líčí svou verzi každý z páru, a to jak v současnosti, tak v minulosti. Pro jistou nekonsistentnost pojetí Matta (nechci spoilerovat) dávam hodnotné 4*, za mě určitě nadstandardní milostný příběh trochu ve stylu C.Hoover.

31.01.2021 4 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Moje první carterovka a konstatuji, že jsem se "zamilovala". Naprosto chápu vysoká hodnocení ostatních a tímto děkuji mé oblíbenkyni miretti za doporučení. Vše mi přišlo tak dobře akorát - dávky napětí, popisy násilí a brutality naštěstí nepřekročily nutnou mez, došlo i na humor, prostě to mělo šmrnc a ráz. Jsem ráda, že jsem našla mužský protipól mé oblíbené Lacey Flint (S. Bolton) a už se těším na další případy tohoto charismatického detektiva.

25.01.2021 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

K této kultovní knize jsem se pořádně dostala až teď v rámci ČV, byť mi "princ" kolikrát prošel rukama..Určitě donutí k zamyšlení a určitě to není na jedno rychlé přečtení, takže se k ní jistě někdy vrátím. Jiný než plný počet dát ani nemohu.

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Skvělý román, nemám sebemenší výhrady (snad jen k příšerné interpunkci, tolik chybějích čárek v souvětí jsem nezažila, ale za to autor nemůže), naopak jen slova velké chvály. Úžasné ve všech směrech - zajímavé a nosné téma, sympatický vypravěč, výborně vykreslené vztahy/vazby mezi hrdiny, ta správná dávka dobra a zla okořeněná psychologickou příchutí, prostě autor je opravdu King :o)

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Nejsem rozhodně pravidelný čtenář sci-fi, natož té YA. Téma jako takové se mi moc líbil a cca do půlky jsem četla skoro jedním dechem, ale pak, a já vlastně ani nevím přesně proč, bylo nadšení pryč a měla jsem před sebou jen jednoduchý příběh naplněný vatou smrti a násilí a bohužel místy i nudy. Tak nějak mi přišlo, že autor to prostě vzal divnou zkratkou. Vím, že porovnávám neporovnatelné, ale třeba jiná YA díla (např. HP, Hunger Games nebo i Twilight sága) si dokázali zdárně držet jistou rozpracovanost a komplexnost po celý děj, tady se mi to prostě po skvělém rozjezdu nějak vytratilo. Hodnotím tedy průměrně-hlavně provedení, jak jsem psala, nápad se mi líbil moc, jen bych uvítala zajímavější a hlubší propracování. Škoda, zatím se tedy do pokračování nehrnu...

19.01.2021 3 z 5

Amerikána Amerikána Chimamanda Ngozi Adichie

Ano, je to místy rozvleklé. Ano, coby středoevropané asi nebudeme s to zcela pochopit nastíněné rasové, integrační, imigrační a další kulturní/společenské otázky, nicméně mně se kniha četla dobře a zaujala mě. Vnímám to tak, že čtení této knihy (a vlastně se to dá aplikovat i na jiné knížky, když tedy s dovolením opomenu "brak") rozšiřuje obzory, nabízí jiný úhel pohledu a to nutno neznamená, že čtenář se s tím musí nějak ztotožnit či to musí soudit nebo hodnotit. Já jsem to vnímala prostě jako příběh a někdy opravdu stačí prostě jen poslouchat...

Pověsti staré Prahy Pověsti staré Prahy Magdalena Wagnerová

Čteno v rámci ČV - Kniha s ilustracemi. Ilustrace, resp. dobové rytiny jsou nádherné, dýchá z nich atmosféra dávných časů, stejně jako z informací/pověstí doprovázejících jednotlivé stavby či místa Prahy. Sympatický malý formát láká vzít knížku a jen vyrazit...Povedené!

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Poslouchala jsem audioknihu a bylo to příjemné poslouchání. Pan Owe je tedy zajímavý týpek, dokázal mě rozesmát, dojmout a kdybych s ním měla co do činění osobně, určitě by mě dokázal i pěkně namíchnout! Navenek drsný, nevrhlý "dědek", ale zdání klame...však se můžete přesvědčit sami :o)

19.01.2021 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Naprosto rozumím tomu, proč se Farma zvířat v žebříčcích na DK umístila tak vysoko. Přečetla jsem ji na jeden zátah a žasla, jak je i přes "stáří" aktuální, jak je jednoduše srozumitelná, jak je děsivá...Geniální podobenství o zlu v nás, v garniturách. Nelze než doporučit k přečtení!

Zlaté ruce Zlaté ruce Cecil Murphey

Životní cesta a úspěchy B.Carsona si bezpochyby zaslouží plný počet díky jeho vůli, píli a obětavosti, příběh je rozhodně inspirující. Knize však jednu hvězdu ubírám, je vidět, že autor není spisovatel a místy mi "americký styl" nesedl, byť se snaží působit skromně, cítím tak podtext jakéhosi marketingu. Navíc určité události se zřejmě ani nestaly (viz odkaz v Zajímavostech), což trochu kazí celkový dojem. Kniha mi byla před lety darována a v rámci ČV jsem si ji konečně ráda přečetla a nyní poputuje dál (téma: Kniha,kterou po přečtení někomu daruji).

03.01.2021 4 z 5

Mlčící pacientka Mlčící pacientka Alex Michaelides

Budu-li zcela upřímná: kdyby autor "mlčel" a tento počin nenapsal, nic by se nestalo...Kniha mě bohužel ničím nenadchla a vlastně ani neoslovila,přes slibný začátek jsem se dostala k již trochu vleklému středu,jež vyústil v možná překvapivý,leč pro mě nezáživný konec. Jediné plus je to,že si knihu můžu zařadit do ČV 2021 jako "prostředí, v němž bych se nechtěla ocitnout" - a to platí jak pro psychiatr.léčebnu, tak společnost všech postav či jejich vztahy (manželské ,rodinné i pracovní). Ve všem jsem cítila negativní energii až temnotu. Takže hodnotím průměrnými 3 hvězdami a dodávám, že thriller roku si představuji jinak :(

02.01.2021 3 z 5

Vysněný život Ernesta G. Vysněný život Ernesta G. Jean-Michel Guenassia

Úžasná kniha, skvělý autor. Už mám za sebou Klub, který jsem si zamilovala, a Život stejně tak. I přes rozsáhlost se čte lehce, pokud jste ještě nečetli ani jednu z nich, rozhodně některou zkuste. Obě jsou bezvadné, každá trochu jiná, ale obě doporučuji!

25.11.2020 5 z 5