ladyka ladyka komentáře u knih

Lavička Lavička Saskia Sarginson

Nenáročná oddychovka,kterou jsem si potřebovala trochu vyčistit hlavu. Svůj účel splnila. Četla se lehce,jen nečekejte žádnou velkou love story,spíše jde o komorní příběh o spřízněných duších a vzájemném hledání,resp. čekání na tu správnou chvíli.

27.05.2021 4 z 5

Divoké labutě Divoké labutě Jung Chang

Této velmi podrobné sondě o Číně 20.st. podané prostřednictvím generačního příběhu nedokáži dát plný počet. Nebylo by to ode mě upřímné. Ač se jedná bezesporu o velmi užitečné svědectví
a klobouk dolů před detailním zpracováním, právě mravenčí detaily se záplavou historických a politických fakt způsobily, že jsem se místy ztrácela a některými pasážemi se musela prokousávat silou vůle. Přesto si knížka zaslouží pozornost a stála za přečtení, byť se vůbec nejedná o lehké čtení.

27.05.2021 4 z 5

Poslední let Poslední let Julie Clark

Velmi slušný thriller, určitě jeden k těch lepších, co jsem poslední dobou četla. Čtení odsýpalo, všeho bylo tak akorát - autorka velmi zdárně vyvážila a dávkovala napětí i emoce. Ráda se ke knížce někdy vrátím.

27.05.2021 5 z 5

Zulejka otevírá oči Zulejka otevírá oči Guzel Jachina

Od autorky se mi moc líbily Děti Volhy, tak jsem se pustila i do Zulejky. Je jiná, méně magická či poetická, přišla mi i méně čtenářsky náročná a tudíž asi pro někoho i stravitelnější. Rozhodně stojí za přečtení, takhle si představuji kvalitní současnou literaturu. Autorku budu rozhodně sledovat a doufat, že bude v psaní pokračovat a vydá další skvělý román.

27.05.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Jsem na rozpacích...I když styl AM není úplně mým šálkem kávy, u předchozích knih mi zásadně nevadil a zejména Hana s Tichými roky pro mě byla čtenářským potěšením. Listopád ale vnímám jako pád, do dočtení jsem se musela nutit, vůbec mě to nechytlo (jsem "Husákovo dítě", takže doba pro mě není neznámou). Nápad alternativní historie nevnímám jako vyloženě špatný - svobodu mnozí berou jako samozřejmost a zapomněli nebo neví či ani nechtějí vědět, co se dělo během komunismu. Zde se tedy jeví bohulibé to připomenout nebo netušící obeznámit. Ale to provedení! Mě vyloženě nudilo :o( místy až bezduché líčení mě nechávalo chladnou, osud hrdinů mi byl lhostejný (přiznávám to téměr s hanbou, protože to se mi stává velmi zřídka, natož u takových příběhů!). Nemohla jsem se prostě zbavit pocitu jisté prvoplánovitosti a vzaní to zkratkou. Vím, že jsem v menšině a jsem ráda, že jiní jsou z knížky nadšení, jenže já se k nim nedokáži řadit a skoro až s lítostí dávám jen 2 hvězdy.

04.05.2021 2 z 5

Před povodní Před povodní Anna Bolavá (p)

Teda,to byla síla,vskutku hotová povodeň! Poslouchala jsem na Vltavě a řadím mezi nejlépe provedené audioknihy-úžasné hudební kulisy a naprosto skvělý přednes (omylem jsem měla interpretku za J.Plodkovou,díky teckované za upozornění,je to B.Goldmannová).Kdybych si to četla sama,příběh by mě nejspíš minul,je totiž hooodně svůj a zvláštní,takže chápu,že někomu nesedl. Ani já jsem vše napoprvé nepobrala,takže jedu druhý poslech a vychutnávám si ho víc,už mě tak nestrhává proud a nelokám vodu,daří se mi ji teď šlapat. Jazykově velmi povedené,barvité,vrstvité,prvky fantastična mi nevadí-jak píši,velkou zásluha na tom má právě audiokniha. Takže zkuste se ponořit do příběhu na rádiu Vltava,máte na to do 13.5.ještě čas.

30.04.2021 5 z 5

Tkaničky Tkaničky Domenico Starnone

Poslouchala jsem audioknihu. Knihy pojednávající o vztazích, životě a jeho těžkostech čtu obvykle ráda, i když bývají neveselé a tíživé. Zde mě však vyprávění nějak nedokázalo vtáhnout, přišlo mi to takové divně rozhárané, ač to byl možná autorův záměr. Motiv tkaniček byl povedený, ale ty kličky okolo mi prostě úplně nesedly. Byť jsem poslouchala před čtvrt rokem, dojem z knihy už téměř žádný nemám. Proto hodnotím slabšími 4 hvězdičkami.

23.04.2021 4 z 5

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

To by nebyla Jodi, aby si opět vybrala nějaké těžké, emočně tíživé téma, tentokrát a la "Sophiina volba". Vůbec si netroufám hodnotit jednání postav, zde nebylo jedno správné řešení a copak můžeme soudit my, kteří nejsme v jejich botách? Bolest kam se podíváš. Po přečtení jsem byla jak opařená, konec mi vyrazil dech. I když mě trochu rušily vztahové a jiné obtíže vedlejších postav (nějak mi nepasovaly do hlavního tématu), Jodi zatím neumím dát jiný počet než plný hvězdiček.

22.04.2021 5 z 5

Děti Volhy Děti Volhy Guzel Jachina

Děti Volhy mě lapily jako řeka Volha sama,nešlo se z jejích proudů dostat. Nečekala jsem nic konkrétního a dostala snad vše-silný příběh na pozadí dějin, barvité popisy nejen přírody, které nasytí všechny vaše smysly,to vše podáno nesmírně bohatým a hutným jazykem s nádechem magického realismu,co si přímo říká o pomalé čtení a vychutnávání. Jenže takto já číst neumím,a tak jsem četla svým obvyklým krapet zběsilým tempem. Netvrdím,že jsem vše pochopila,to snad ani při té hutnosti nešlo,ani netvrdím,že všechny pasáže se četly samy a lehce. Přesto všechno jsou pro mě Děti Volhy nezapomenutelné a originální,rozhodně jedna z nejvýraznějších knih,co jsem v poslední době četla,kniha s velkým K. I když asi ne pro každého. PS: Recenze idnes v záložkách obsahuje značné spoilery,takže pozor.

19.04.2021 5 z 5

V bílém plášti V bílém plášti * antologie

Povídky sice často nečtu, ale vždy do nich ráda zabruslím. Ani tato antalogie nebyla výjimkou - téma se mi navíc hodilo do ČV. Poslouchala jsem audioknihu, více mě zaujaly povídky od "nebestsellerových" autorů, v tom dávám za pravdu komentářům předchozích čtenářů.

19.04.2021 4 z 5

Levá strana světa Levá strana světa Lisa Genova

Předchozí romám "Ještě jsem to já" ve mně vyvoval vysoká očekávání od dalšího díla autorky. Levá strana světa mě sice tak nezaujala, ale četla se dobře a téma bylo velmi poutavé. Takže si ty 4 hvěždičky zaslouží, byť to nebylo "úplně ono".

19.04.2021 4 z 5

Ladění pro dvě struny Ladění pro dvě struny Marie Šulcová

Ódu jsem pěla již na první díl, zde nemohu jinak. Čtivé, poučné, čtenář se dozví mnohé nejen ze života bratří Čapků, ale i o době a dalších zajímavých osobnostech. Těším se na pokračování a rozhodně doporučuji! A smekám před autorkou, je vidět, že to psala se zápalem, musela to být mravenčí práce - text doprovázejí odkazy na zdroje a že jich nebylo málo. Opravdu mi je líto, že tato tetralogie leží skoro nepovšimnuta stranou, přitom stojí za přečtení víc jak leckteré dílo ze současné literatury (a že sama čtu téměř výhradně právě ji).

15.04.2021 5 z 5

Čapci Čapci Marie Šulcová

Úžasná knížka, velká škoda, že si k ní našlo cestu tak málo čtenářů. Když jsou navíc eknihy k dispozici zdarma. Tento první díl tetralogie pojednává o dětství a dospívání Čapkových, i když obecně líčení dětských let nemusím, ale zde se mi to líbilo a bavilo mě to. Z vyprávění totiž čišela láska a rodinné teplo, jaká to renesanční rodina! Rovnou jsem se pustila i do druhé dílu tetralogie a ani zbylé dvě si rozhodně nenechám ujít.

15.04.2021 5 z 5

Krutá volba Krutá volba Diane Chamberlain

Tato autorka je pro mě trochu záhadou. Krutá volba je třetí knížkou, co jsem od ní četla. Utajenou sestru jsem nedočetla, Nutné lži byly výborné, Krutou volbu hodnotím jako vcelku příjemnou a čtivou nenáročnou knížku. Na plný počet jako u Nutných lží to sice za mě není (snesla bych propracovanější zpracování), ale chápu, že mnohým čtenářkám vyhovuje i tento "lehký" styl. Od autorky ještě něco zkusím, jsem ráda, že jsem se nenechala odradit prvotním neúspěchem. Zatím však u mě vedou Nutné lži.

15.04.2021 4 z 5

Kim Čijong (ročník 82) Kim Čijong (ročník 82) Čo Namdžu

Strohé až dokumentární svědectví o životě a postavení korejských žen. Nesporně zajímavé, v něčem překvapivě (a bohužel) ne až tak cizí, protože "ženské trable" jsou poměrně univerzální bez ohledu na národnost/společnost. Přečteno za dva večery a musím přiznat, že mě na dané téma více zaujala Vegetariánka. Ale i tak hodnotím solidními 4 hvězdičkami.

15.04.2021 4 z 5

Sama proti všem Sama proti všem Brian Freeman

Asi budu taky "sama proti všem",ale mě tato kniha zklamala. Přes velmi nadějný začátek jsem se dostala do pro mě nudné zmatené třetiny a zbytek jsem jen dolistovala. Po přečtení konce jsem si potvrdila,že číst to celé by bylo pro mě skoro utrpení...dala bych 1*,ale protože jsem to nečetla poctivě celé,nechávám jen slovní komentář. Od autora někdy zkusím jinou knihu,snad mi sedne víc.

11.04.2021

Ana Ana Roberto Santiago

Neprávem opomíjený thriller z pera španělského autora, pěkně hutný a objemný. I když bych si dokázala představit mírné zredukování těch mnohastran, aniž by tím utrpěla kvalita, přesto hodnotím plným počtem a doporučuji těm, co mají rádi atypické hrdiny rebely, co se nebojí ničeho (snad kromě sebe). Zde je onou hrdinkou právnička Ana, co má nemálo nepřátel, ale když se do něčeho pustí, tak se toho jen tak nevzdá (bohužel včetně svých různých neřestí). Je to čtivé (přečteno i přes značnou objemnost docela rychle), podrobné, zábavné i šokující, taková trochu jižanská a ženská varianta Millénia.

09.04.2021 5 z 5

Máme na vybranou Máme na vybranou Edith Eva Eger

Na téma holokaustu je moře knih a tato rozhodně vybočuje z řady (v tom nejlepším slova smyslu), a to svým přesahem. Pojednává totiž i o období "poté", zvenčí i z nitra hrdinky. Příběh o nesení si svých traumat, o věznění sebe samé, i když už vlastně byla mimo zdi tábora, o hledání a nalezení cesty k vnitřní svobodě a klidu. Příběh, na který rozhodně jen tak nezapomenete. Velmi inspirativní a obdivuhodné, jak kniha, tak autorka, následovně jsem shlédla několik rozhovorů s autorkou na youtube -smekám a knihu doporučuji!

09.04.2021 5 z 5

Mezi krásou a ošklivostí Mezi krásou a ošklivostí Bryn Greenwood

Po přečtení jsem nad knížkou ještě nějakou dobu přemýšlela, rozhodně mě nenechala chladnou. Atypické a nevšední snad ze všech úhlů - i když pro některé bohužel i běžná realita. Ideální materiál k debatě s kontroverzním nádechem - kde je hranice mezi láskou a závislostí, co už je patologické? Rozhodně vybočuje z řady a dostane se pod kůži...

07.04.2021 4 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Tato kniha mi dlouho unikala a velká škoda. Poslouchala jsem audioknihu a musím konstatovat,že strčí do kapsy leckterý bestsellerový psychothriller nebo detektivku, a to levou zadní! A je o to děsivější,že není výplodem autorovy fantazie,ale temnou kapitolou naší historie.

21.03.2021 5 z 5